..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
kzn rengini dnda, insann rengini iinde ara. -Mevln
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > iir > Bakaldr > Samile yener

8 Nisan 2024
Mzklk...  
Samile yener

:FIG:
BUGN MIZIKLAMAK STYORUM

Bugn iimdeki kk kz oyun oynamak istiyor. Haydi, gel seninle oynayalm. Bizim mahalleye gidelim, istersen sizinkine de olur. Sen Aye teyzenin olu ol, ben Osman amcann kz. Biz o kilit ta deli sokan ortasndaki beyaz badanal evde oturalm, siz mavi badanal o cumbal evde. Bugn kk bir kz olmak istiyorum, sen de kk bir olan ol.
Biz fakir olalm, siz orta halli Bugn benim canm fakir olmak istiyor. Benim babam ttn fabrikasnda ii olsun, seninki ustaba. kisi de ok yorgun dnsnler evlerimize, ellerinde filelerle. Filelerin ii elma, armut, ekmek, peynir bir de gofret dolu olsun. Keden grnce koup alalm ellerinden fileleri, oyunumuz yarm kalsn yok ziyan Yarn yine oynarz naslsa. Bugn canm babam olsun istiyor. Babamz bamz okasn eve girerken. Akam belki oturmaya geliriz size, Aye teyzeye syle.

Ben de gelirim tabii, ben gelince sen de sevinirsin. O demir sobann stnde kestane kebap yapsn Aye teyze bize. Sen kestaneleri soy ben yiyeyim. Belki elim yanar diye ben korkaym, sen de kyama bana. Ablan ay demlesin, biz de ielim. Babalarmz sigara iip havada daireler yapsn, biz hayran olup dairelerin iinde yzelim. Sen Byynce ben de yapacam de, ben sana kzaym. Sonra uykumuz gelsin o mavi iekli dekte uyuyup kalalm. Ayn ryalar grelim seninle. Bugn benim canm o masum uykular istiyor. Hadi uyuyalm. Beni babam kucanda tasn eve, o beni tarken annem sylensin.

Bugn canm ocuk olmak istiyor, gel sokaa kalm. Krebe oynayalm seninle. nce benim gzlerim balansn, sonra senin. Hemen yakalayalm birbirimizi, oyunu fazla uzatmayalm. Daha ok oyun var oynayacamz. Sen mzklk yap ben sana kseyim, sonra barrz naslsa. Bugn benim canm ksmek istiyor, hadi kzdr beni. Sonra saklamba oynayalm, ben ebe olaym, hep seni bulaym. Bulduum halde sen hep beni sobele, bu sefer de ben mzklayaym, gene kselim, hemen baralm. Bugn canm mzklamak istiyor, haydi mzklayalm.

Bugn canm hasta olmak istiyor, hadi ben hasta olaym, sen de doktor ol. Hadi bize gel doktorculuk oynayalm. Sen kibrit pyle bana ine yap, ben alayaym, annen de sana kzsn. Benim canm evcilik oynamak istesin, seninki savalk. Hadi kavga edelim. Sonunda sen bana kyama, hadi evcilik oynayalm. Ben anne olaym, sen de baba ol. Plastik bebeim kzmz olsun, ben onu sallayaym. Sen akam iten dn, ben yemek piireyim, hadi yemek yiyelim. Sonra o mavi dekte yatalm, sen benim yanama o minik kelebei kondur. Annem grp kzsn sana, annen de Onlar daha ocuk desin, biz glelim.

Bugn bunca yl biriktirdiklerimi kaybetmek istiyorum, ne varsa iimi actan Bugn yrdm tm yollar silmek istiyorum, nereye gittii belli olmayan Bugn tm beklentilerimi yitirmek istiyorum, anlam olmayan Bugn gemiimi silmek istiyorum, bugnleri hazrlayan Bugn duygularm pe atmak istiyorum, benliimi kemiren Bugn ocukluumu geri istiyorum Bugn masumiyetimi geri istiyorum Bugn zgrlm geri istiyorum Bugn utanmay silmek istiyorum yeryznden, hadi gel sevielim

Samile lteR zmiR 24.03.2007

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn iir ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Yalnzlk...
Duvarlarm...
Yollarda...
Araftaym...
Gidiyorum...
Ayrlk...
Son Diyerek...
Bekleyeceim...
Anladm...
Beyaz Yemeni

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Mor Ykl Bulutlar... [yk]
Teslimiyet [yk]
Anneannem ve Elegans'n Hikayesi [Deneme]
kmaz Sokaklar... [Deneme]
Mutsuz Musunuz... [Deneme]
Mavi Boncuk... [Deneme]
Aslnda Yaam Bir Oyundur. [Deneme]
zmir'e Yolculuk [Deneme]
Hayat... [Deneme]
Biz Buluttuk... [Deneme]

Samile yener kimdir?

Samile lter Kk yalardan bu yana okumay ok sevdi. Bulunduklar semtteki ilkokulun bir ktphanesi olduu iin, kendini hep ok ansl gryordu, bu bir lkst o semtte okuyan ocuklar iin. . . yle ya 1960'l yllarda ka mahallenin ilkokulunda bir ktphane vard?. Ktphaneye neredeyse her gn gider, raflardan kitaplar byk bir zevkle alr okur okurdu. Dede Korkut, mer Seyfettin, Halide Edip sonra yabanc yazarlar, daha biraz byynce de klasiklere balamt. En ok sevdii eydi okumak, her eyi unutur, kendinden geerdi. Her kitapta baka bir dnya vard nk, her kitap baka bir insan tanmakt ve her kitapta baka bir yzyle tanrd insan yaamn. Ksacas hayatn ta kendisiydi her yk, ve o da bu yknn bir parasyd. . .

Etkilendii Yazarlar:
Cronin,Tolstoy,Dostoyevski,Fakir Baykurt, Yaar Kemal, Bekir Cokun,

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Samile yener, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.