..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dgc gzellii, adaleti, mutluluu yaratr. -Pascal
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Anlar > Samile lter

11 Mays 2007
Anneannem ve Elegans'n Hikayesi  
Samile lter
O ok severek anlatt bu hikayeye “Bu efsane binlerce yl nce yaanm gerek bir ak hikayesiymi.” derdi.

:CFCF:
ANNEANNEM VE ELEGANS’IN HKAYES

Anneannem Girit’te domutu. Ailece mbadele dneminde Trkiye’ye geldiinde o ve kardeleri kk birer ocuklarm daha. Onun ocukluu ve gen kzl hakknda fazla bir ey bilmiyorum ne yazk ki. O dnemlerde bu tr sorular sormay dnemeyecek kadar kk, bydm zamansa bunu dnemeyecek kadar meguldm. Oysa imdi ona soracam ylesine ok soru var ki… Ama ok ge… anneannem on sekiz yl nce ld.

Anneannem orta boylu balk etinde tipik bir Girit’liydi. ok iyi Rumca bilir, biz torunlarnn anlamasn istemedii zamanlarda annem, teyzem, kardeleri ve yeenleriyle Rumca konuurdu. Ela gzleri gz ukurlarna batm, ince burunlu, buday tenliydi. Onun hibir zaman en ufak bir makyaj yaptn grmemitim. O dnemlerde kadnlarn tek makyaj dudaklarna srdkleri ruj ve gz kapaklarna ektikleri kalemden ibaretti. O ruj bile srmemiti hayat boyunca dudaklarna, tpk annem gibi. En nemli zellii siyah salarnn topuklarna kadar uzun oluuydu. Doduu gnden itibaren hi kesilmemi olan salar yere deecek kadar uzundu. Salarn toplayp tepesinde byke bir topuz yapard daima. Sokaa karken siyah paltosunu giyer, bana yine siyah earbn takar, enesinin altnda dmlerdi. Tpk iindeki aclar dmledii gibi…

Girit’ten anavatana gelirken yanlarnda getirebildikleri tek eyleri anlaryd. lm korkusunu Girit’te brakp gelmilerdi. Tek iyi yan da buydu bu gn. Hep anlatrd…Geceleri silah sesleri duyulduunda annesinin alayarak kardeleri ve kendisini duvardaki dolabn iine korkuyla sokup stlerine yorganlar, battaniyeleri rterek nasl sakladn. O gnleri hi unutmad, hayatnn sonuna kadar… Silahlardan kan patlama seslerini ve annesinin “Sakn ses karmayn, burada olduunuz anlalmasn sakn.” diye sk skya ettii tembihlerini yreinde ve hafzasnn bir kenarnda tayp getirmiti yeni vatan topraklarna.

ocukluumda ondan duyduum anlattklarnn arasnda en nemli olan ans buydu. Bir de tm ocukluk yllarmda hi bkmadan dinlediim iirsel ve masal tadnda bir hikayesini hatrlyorum. Binlerce yl ncesine dayanan bu hikaye onun en ok sevdii, anlatmaktan hi bkmad ve anlatrken adeta kendinden getii bir efsaneydi. O ok severek anlatt bu hikayeye “Bu efsane binlerce yl nce yaanm gerek bir ak hikayesiymi.” derdi.

Hikayenin iinde geen baz kahramanlarn isimleri ok tandk bir destandaki kahramanlard oysa. Orta okul dnemimde bu hikayedeki kahramanlarn, Homeros’un lyada destanndaki kiiler olduunu sylediimde, bana kzar ve “Bu ak yaand dnemlerde Homeros daha dnyada bile deilmi.” derdi. “Olsa olsa o Homeros denilen adam alp yeniden yazmtr o destan.” diyerek beni azarlayarak sylenirdi. Bu hikayeyi ne zaman anlatmaya balasa, adeta bysnn bozulacandan korkarak nefes bile almaktan ekinerek, huu iinde dinlerdim. Ben dinlerken, anneannem ise anlatrken, ikimizde bylenirdik adeta… Anneannem bana bir gn “Eer okuma yazma bilseydim, bu hikayeyi yazardm.” demiti. Daha sonra ne zaman anlatsa bana hep “Ne olur sen yaz bu hikayeyi, yazk yok olup gidecek.” deyip durmutu… te size imdi bu hikayeden biraz bahsetmek istiyorum…

Binlerce yl nce da danda Elegans adnda gzeller gzeli bir gen kadn yayormu. ylesine gzelmi ki, gzellii tm lkede dillerden dillere dolayormu. Elegans’n gzellii gnn birinde saraya kadar ulam. Sonunda Elegans’n gzellii kral ok meraklandrm. Kraln gzellere olan dknl de tm lke ve kars Hera tarafndan biliniyormu. Kral Zeus’u kars srekli takip ettiriyor, onu deliler gibi kskanyormu. Bir gn Kral Zeus vezirini yanna arp, ne edip ne eyleyip Elegans’ grmesini salamasn istemi.

Vezir hemen Elegans’n nerede oturduunu, gnn nasl geirdiini renmi ve bir gn Elegans gl kenarna gittiinde Kral Zeus’un onu grmesini salam. Kral Zeus daha ilk grd anda Elegans’a vurulmu. Yrei Elegans’n akyla yanp tutumaya balam. Artk ne geceleri uyuyabiliyormu ne de gndzleri huzura kavuabiliyormu. Ak ateiyle yanp tututuka lkeyi de hiddetiyle kasp kavurmaya balam. Hera kocasndaki bu deiikliin farkndaym fakat sebebini bir trl anlayamadndan onun da tm huzuru kam, o da saraydakilere kan kusturmaya balam. Ne kadar urarsa urasn Zeus’un ve vezirin azndan hibir ey alamyormu. Srekli sarayn falcsna fal baktryormu. Falc da doru drst bir ey sylemediinden Hera iyice kplere biniyormu.
Hikaye byle balyor ve Elegans’n yreine den ak acsyla devam edip gidiyor… Kral Zeus’un ak tanrs Eros ile arasnda balayan anlamazlk Elegans’n hayatnn cehennem azabna dnmesine sebep oluyor. Elegans’n ektii aclar kimin iin? Bu hikayedeki kahramanlarn amac ne? Smyrna’da ve da’da neler oluyor? Elegans neden beddua ediyor ve bedduas ne? Elegans’n dram sonunda nasl zme ulayor? Bu hikayedeki sr ne ve nerede gizli?
Bu hikaye ylesine uzun ki burada ksaca anlatmam imkansz. Bal bana bir kitap olacak kadar srkleyici ve heyecanl. Ben bu hikayeyi yazmaya karar verdim. Anneannemin dedii gibi eer yazmazsam bir gn yok olup gidecek. Elegans’n bedduasn belki benden baka bilenler vardr ama ben bu gne kadar anneannemden baka hi kimseden duymadm. Bu nedenle de yazmaya karar verdim. Anneanneme verilmi bir szm vard ve szm yerine getirmeye alyorum imdi.

Senin yerine ben yazyorum anneanneciim, sen rahat uyu... okuma yazma biliyorum ve gemiin korkularn ancak onunla dinlendirebildiin bu gzel hikayeyi yazmaya alyorum, aynen senin anlattn gibi. Kim bilir belki bir gn herkes okur…

Samile lter.zmiR.11.05.2007

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn anlar kmesinde bulunan dier yazlar...
zmir'e Yolculuk

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
kmaz Sokaklar...
Mutsuz Musunuz...
Mavi Boncuk...
Aslnda Yaam Bir Oyundur.
Hayat...
Biz Buluttuk...

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Mzklk... [iir]
Yalnzlk... [iir]
Duvarlarm... [iir]
Yollarda... [iir]
Araftaym... [iir]
Gidiyorum... [iir]
Ayrlk... [iir]
Son Diyerek... [iir]
Bekleyeceim... [iir]
Anladm... [iir]

Samile lter kimdir?

Samile lter Kk yalardan bu yana okumay ok sevdi. Bulunduklar semtteki ilkokulun bir ktphanesi olduu iin, kendini hep ok ansl gryordu, bu bir lkst o semtte okuyan ocuklar iin. . . yle ya 1960'l yllarda ka mahallenin ilkokulunda bir ktphane vard?. Ktphaneye neredeyse her gn gider, raflardan kitaplar byk bir zevkle alr okur okurdu. Dede Korkut, mer Seyfettin, Halide Edip sonra yabanc yazarlar, daha biraz byynce de klasiklere balamt. En ok sevdii eydi okumak, her eyi unutur, kendinden geerdi. Her kitapta baka bir dnya vard nk, her kitap baka bir insan tanmakt ve her kitapta baka bir yzyle tanrd insan yaamn. Ksacas hayatn ta kendisiydi her yk, ve o da bu yknn bir parasyd. . .

Etkilendii Yazarlar:
Cronin,Tolstoy,Dostoyevski,Fakir Baykurt, Yaar Kemal, Bekir Cokun,

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Samile lter, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.