..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Frtnalar insann denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Anadolu Kltr > Kmuran Esen

3 Mart 2005
Halk nanlar  
Kmuran Esen
Mudurnu' ya ait halk inanlar.

:HDIB:

* Dn srasnda, gelinin eve ilk geliinde kapda tavuk kesilir.Gelinle damat kesilen tavuun
kanna basar, eve yle girerler. Horoz kesilmez. Horoz kesilirse, gelinin evdekilere horoz gibi dikleneceine, baka bir ifadeyle kar geleceine inanlr.

* Gelin eve girerken eline bir para hamur mayas verilir. Gelin bunu kapnn st ksmna srer, ieri yle girer. Ki gelin eve mayalansn, evi terketmesin.

* Yine gelin eve girerken ayann altna kuzu postu serilir. Gelin bu posta basar, ieri yle girer. Kuzu gibi uysal, anlayl, evdeki byklere saygl, yumuak
bal olsun diye.

* Gelin babasnn evinden karken, bann zerine bir avu bozuk para konulur. Mutlu, dzenli evlilii olan birisi geline belinden sarlp silkeler, hatta kez hoplatr. Silkelerken de kez yle der: ” Kt huylarn babann evinde kalsn, iyi huylarn sende kalsn.”

* Gelinin yatann zerinde erkek ocuk yuvarlanr. Gelinin ilk ocuu erkek olsun diye.

* Gelin alma merasiminde gelin babasnn evinden karken, annesi gelinin ayakkabsnn iine para
koyar, kznn ayakkabsn kendi elleriyle giydirir. Gelinin aya gittii eve uur getirsin, bereket getirsin diye.

* Kna gecesi geline yaklan knadan herkes parmann ucuyla azck alr ve bana srer. Bunun, ba arsna iyi geleceine inanlr.

* Annenin doum sanclar balar balamaz evdeki musluklar,sokaktaki emeler ve hatta mahallenin amarhanesinin ( rmak ) su dolu oluklarnn
tkalar alr. Doum kolay olsun diye.

* Annenin doum sanclar balaynca annenin yarm kalm elii varsa, tamamen sklr, yumak yaplr. Ki, doum kolay ve ubuk olsun.

* Anne adayna, kolay doum yapan birinin avucundan su iirilir. Avcundan su iirilen kadn gibi kolay doum yapsn diye.

* Doum sancsnn balad herkesten gizlenir. nk doacak bebek, doumu duyan her kiinin gnahlarnn balanmas iin Allah'a yalvarr. Bylece doum gecikir, gleir.

* Kadnn doum sanclar balaynca, doum kolay olsun diye erbet iirilir.

* Annenin ilk st salr, dereye dklr. St bol olsun diye.

* Bebein ilk kirlettii bez, kapnn hemen giriindeki paspas veya halnn altna konur. Bu beze basp geenlerin, ocua nazarnn demeyeceine inanlr.

* Bebee verilmek istenen isimlerin her biri iin, uygun yere birer bardak su dklr. Hangi isim iin dklen su daha ok akp giderse, bebee o isim verilir. Suyun akp gitmesi, uzun mrn iaretidir.

* ocua ilk suyu veya ilk mamay itahl biri verirse,
bebek de itahl olur.

* Krk gnlk sre iinde doan bebekler, 40. gnleri doluncaya kadar ayn meknda, ayn odada bulundurul
mazlar. Bebeklerden birinin dierini bastracana inanlr. Buna " yat olmak " denir. Bebein bulunduu odaya krk kmayan baka bebek gelirse, dieri yat olur. Yat olan ocuk byyemez, salksz olur.

* Bebein kesilen ilk trnaklan, bereket getirsin diye babasnn cebine konur.

* Bebein avcunda toplanan pudra artklar, pamukuklar vs. temizlenmez. Bunlar berekettir.

* Kz ocuklar cumartesi gn (Mudurnu’ nun pazar olduu gn) ykanrsa, giydii giysiler ok yakr.

* Bebein ykanan bezleri, giysileri gece balkonda, bahede braklmaz. Bezlerin yldz grmemesi gerekir. Aksi halde ocuk sanclanr.

* Bebek 40 gnlk oluncaya kadar odada yalnz braklmaz. Herhangi bir zorunluluktan dolay yalnz braklrsa yanna mutlaka bak, soan veya sarmsak konulur.

* Uyumak zere olan bebein yannda bulunanlardan hibiri bebek uyumadan oday terketmez. Yoksa bebein uykusu da gider.

* Bebein salnca boken sallanmaz.Yoksa bebein karn arr.

* Yeni doan bebek bacak bacak stne atarsa, yaknda kendisine bir karde gelecek demektir.

* Yeni domu kz ocuunun iki ka arasnda mor bir leke olursa, annenin bundan sonraki bebei erkek olacak demektir.

* Bebee yeni olmayan giysi ( daha nce baka bir bebek tarafndan giyilmi ) giydirilirse, o bebek
her giydiini abuk eskitir.

* Kz ocuunun kesilen gbei sprgenin arasna sktrlr. Byynce temiz, titiz olsun diye.

* ocuk ok alarsa kara gzl olur.

* ocuk eer ok alyorsa, Allah'a ; anne babasnn sularn affettirmek iin alyordur.

* ocua nazar demesin diye, kulann arkasna kmr veya tava karas srlr.

* ocuk di karmaya balaynca komulara diki inesi datlr. ocuun dileri ine gibi abuk delip, ksn diye.

* Makas ak kalrsa o evde kavga olur.

* Kzlar gece aynaya bakmazlar.Gece aynaya bakan kzlar, uzak bir yere gelin giderler.

* Akam evden soan, sarmsak gibi ac, yourt gibi eksi eyler karlmaz. Yoksa o evde ac bir olay olur. Eer ac eyler karmak zorunda kalnrsa, yanna kmr konur.

* Birinin elinden makas, bak alnrsa; o kiiyle kavga edilir.

* Kz ocuklar ddk alarsa, kayn validelerinin enesi dk olur.

* Dini bayramlarda gndz uyuyan kiinin; tarhana, makarna yapt – yani gnee ok ihtiyacnn olduu – gn mutlaka yamur yaacana inanlr.

* Kap eiinde oturan, iftiraya urar.

* Yasta oturann kalasnda ban kar.

* Ekmein kenarn yiyen kzlar kenara yani uzaa - gelin giderler.

* Ava gidenin srtna sprge ile vurulur ya da arkasndan sprge atlr. Av bol olsun , iyi av yapsn diye.

* Salnca kuran kii, kurduu salncaa nce kendi biner.Yoksa ba kel olur.

* ocuklarn kesilen trnaklar ahra atlrsa hayvanlar
oalr.

* O yl yetitirilen kabak ok olursa, kabak tarlasnn
sahibine uursuzluk gelir. O evden bir kiinin lebileceinden korkulur.

*At ve kz arabas ok gcrdayan arabac, eini ok seviyor demektir.

* Ramazanda doanlar sabrl olurlar.

* Ekmein yanna bak konmaz. Ekmek baktan korkar .

* Yanan ekmek, obanlardan yardm ister.

*Tohum ekme ii ocuklara da yaptrlrsa, rnn bol olacana inanlr.

* Ekmek mayasndan simit yaplp erkek ocuklarna yedirilir. Ki, eve mayalansn, evden ayrlmasn diye. Kzlar yerse, evde kalrlar. O nedenle kzlara yedirilmez.

* Eve konuk gelen bebekle annenin bana un serpilir. Uzun mrl olsunlar, salar un gibi aarncaya kadar yaasnlar diye.

* Ertesi gn havann ak olmas, yamur yamamas isteniyorsa; akamdan cama ayna konur.

* Dolu yaarken, ailenin en byk ocuu bir dolu tanesini yerse veya koynuna atarsa, dolu kesilir.

* Ayna kran kz evde kalr.

* Hayvanlara nazar demesin diye, alnnda yumurta krlr.

* Kula aryan ocuun kulana tavan ya konur.

* Kula aryan ocuun kulana anne st salr.

* Ge yryen veya ok den ocuklarn kstei kesilir. Kstek kesme ii u ekilde yaplr: Cuma namazndan kan biri, baca iple balanan ocuun ipini okuyup fleyerek keser.

* Boyu ok fazla uzayan, artk daha fazla uzamas istenmeyen ocuun bana; bayram ekmei yapmnda kullanlan frn krei ile hafife vurulur.

* Burnu kanayan ocua, kanamay durdurmak iin sere parma srtlr.

* Birinin dmesi, sk giysi stndeyken dikilecekse, o kii giysinin yakasn srr. Yoksa giysisi dikilen kiinin akl da dikilir.

K.Esen'in Kaleminden Mudurnu / Mudurnu Kaymakaml Kltr Hizmetleri Dizisi

.Eletiriler & Yorumlar

:: Gndelik yaam dizgesi
Gnderen: Murat M. UURLU / stanbul/Trkiye
31 Mart 2005
Gelenekler yaamn motoru, gn gne eklerken,sradan insanlarda gnlere anlam kazandran klavuzlardr. Her yerde vardr bu tr dzenleyici kurallar. Kimi nemini yitirmi ritel,holuk yaratan, glmseten ve bo zamanalar doldurup insanlar megul eden anlar kabilindendirler. Gelin eve girerken fndk veya fndk kabuu dklr bandan. Gece trnak kesilmez; gaz lambas altnda tehlikeli olmas bakmndan, ikaz olarak alglanmal sanrm. Emek verip onca maddeyi derlemeniz beni de itahlandrd dorusu. Enerjiniz ve heyecannz bizlere de bulasn...

:: e yani:)))))
Gnderen: Tayyibe Atay / Bolu/Trkiye
7 Mart 2005
klcn yz kadar keskin bir gerek...bu ii iyi biliyorsun dost!..bildiklerini de yle gzel anlatyorsun ki,anlattklarn da koltuuna kuruluyor hakl olarak.....kutluyorum yrekten sevgilerimle.....

:: Gzel konu
Gnderen: Emir Dzel / stanbul/Trkiye
5 Mart 2005
Dorusu tebrik etmemek mmkn m? Tam zamannda kltrlerimizden bahsediyorsunuz. nk u yllarda Trk toplumunda kltr erozyonu olduu grlmektedir. Yani popler kltr... Ben Bolu'yu bilirim. Fakat kltrlerinin ounu sizden rendim. Sizi tebrik ederim. ok iyi bir fikir...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn anadolu kltr kmesinde bulunan dier yazlar...
lgin Ataszleri Szl / Derleme
lgin Ataszleri
Kna Geceleri ve Kadnlarmz
Ataszlerimiz zerine
ne Deme Gam / Mudurnu Halk Dili

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Fatma Nine'nin Siyasilere Mektubu / Mudurnu Halk Dili
Mudurnu Folklr / Halk Dili / Pekitirmeler
Mudurnu Folklr / 1 - Yresel Deyimler
Mudurnu Folklr / 2 / Yresel Kelimeler
lkretimde retmeni Baarya Gtren Yollar- 1
Eeeeee De Bakam da Annadverecen
Folklr / Duyarl Babanne / ( Mudurnu Halk Dili - 3 )
lkretimde retmeni Baarya Gtren Yollar- 6
Hala - Yeen Dialou
lkretimde retmeni Baarya Gtren Yollar - 5

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Dn Olmayan Gidi [iir]
Seni zlemenin Kitabn Yazabilirim [iir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [iir]
te Gidiyorsun [iir]
Gelseydin Eer [iir]
Ne Zaman Seni Dnsem [iir]
O Beklenen Hi Gelmeyecek [iir]
ek Beni ine Bir Nefeste [iir]
Snacam Baka Yrek Yok [iir]
Uykularnda Sev Beni [iir]

Kmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim iin. Yazdklarm okuyucularla paylamak amacyla buraya gnderiyorum. Yllardr, yerel bir gazeteye haftalk ke yazyorum. Mudurnu Belediyesinde gnll kltr mdr olarak alyorum. Yaymlanm Kitaplarm: -iirlerle ykler - iir / Milli Eitim Bakanl retmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yuma - iir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakaml Kltr Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalm Uurcuum- deneme , an / --Senfoni Yaynlar ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Gnl - Baskya hazrlanyor

Etkilendii Yazarlar:
Okuduum her yazardan veya yazdan etkilenirim. Bende bir etki brakmayacak, herhangi bir ey retmeyecek bir yaz dnemiyorum.

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Kmuran Esen, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.