..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dengeli bir rejimde yemeğin yeri çok önemli. -Fran Lebowitz
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Kâmuran Esen
Kâmuran Esen - Penceremden Gördüklerim
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Ne Günah, Ne Günah Değil? (Kâmuran Esen) 8 Ocak 2015 Kesinlikle Karşıyım! 

Memet Amcam nasıl mı diyon? Eh işte, orta şekerli. Biletlerine amorti bile vurmadı Memet Amca’nın. “Fukara gece hırsızlığa çıkacakmış, Ay akşamdan doğmuş.” hesabı, şans mı var bizde? Belki çıkar diye umutla bekliyodu, ordan da havasını aldı. “Aman, boşver! İyi ki çıkmamış para. Milli piyango harammış, günahmış; zaten senin günahların boyunu aşdı, bu günahdan bari gurtuldun,” dedim.

  Mudurnulu Fatma Nine Jimnastiğe Gidiyor (Kâmuran Esen) 23 Aralık 2014 Gülmece (Mizah) 

Eğer gençlerin yapdıkları her hareketi yapmazsam, bana bıyık altından gülen o çiroz gıza inat zayıflamazsam, adım Fatma değil, Şaziment olsun. Allah benim iyiliğimi versin. Bu Şaziment de nerden çıkdı? Ben çok yaşayım inşallah.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Pehlivan Tefrikası Gibi Bir Ürya Gördüm (Kâmuran Esen) 22 Aralık 2014 İtiraflar 

Üryamdaki gibi bi hükümetimiz olmadığı için, üryamdaki saçmalıkların yaşandığı bir memleketin vatandaşı olmadığım için, Allah’a şükrettim…

  Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Güle Güle 2014 (Kâmuran Esen) 18 Aralık 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Biz yeni yılı falan kutlamayacaz ama, senin yılın gutlu olsun sevgili günlüğüm. Hadi hoşca gal.

  Bir Memleketin Dönüşüm Hikâyesi (Kâmuran Esen) 3 Aralık 2014 İronik 

Yıllar sonra büyükler çocuklarına, torunlarına; özgür bir milletin nasıl köleye dönüştüğünün öyküsünü anlatmışlar. Ülkelerinin eski günlerine duydukları özlemi, bu öyküyle gidermeye çalışmışlar. Öyküyü anlatan büyükler; “Aslında, öyküdeki memleket bizim memleketimiz. Yavaş yavaş gelen tehlikeyi görmeyen, görmezden gelen eşekler de bizleriz,” diyememişler. Utanmışlar.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Bu Ne Biçim Ürya! (Kâmuran Esen) 26 Kasım 2014 Kesinlikle Karşıyım! 

Fatma Nine'nin siyasi içerikli rüyaları devam ediyor.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Ampulü de mi Müslümanlar Buldu Yoksa? (Kâmuran Esen) 17 Kasım 2014 Kesinlikle Karşıyım! 

Amerika'yı Müslümanlar keşfetmişmiş.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Yine Paralel Bir Ürya Gördüm (Kâmuran Esen) 23 Ekim 2014 Günlük Olaylar 

Ah benim sazımın teli, radıyomun pili, saatimin zembili günlüğüm. Nasılsın, iyi min? Beni soracak olursan, halim belli. Bizim gibi emeklilere, dar gelirlilere iyi olmak haram. Hele bi de ikdidar garşıtıysan, gatiyen belin doğrulmaz. Toğukların yımırtadan kesilir, ineklerin sütden. Biletine amorti bile çıkmaz. “İnsanın bi defa ters gitmesin işi; muhallebi yirken gırılır dişi,” hesabı, her işin ters gider. Memurluk imtahanında yüz puan alsan kâr etmez, torpilin başka bi adı olan mülâkat denen şeyi geçemezsin, hiç bi işe giremezsin. İşde ben bu durumdayım sevgili günlüğüm. Her gün ayrı bi dert, her gün ayrı bi güç kurusu(gönül üzüntüsü). Hiç bi şey eskisi gibi değil sevgili günlüğüm. Eski çamlar, bardak oluverdi senin anlayacağın. Memlekette acayip şeyler olup duru. Kimsenin de sesi çıkmıyo gorkudan.”Aman, benden olmasın.” diye düşünüyo millet.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Zavallı Torunum (Kâmuran Esen) 3 Ekim 2014 Yüzleşme 

Zavallı torunum! Ona, ailesi olarak verdiğimiz değerin keşke binde birini Milli Eğitim Bakanlığı verebilseydi. Çoluk çocuğumuz bu çarpık düzenin, milli eğitimin yazboz politikalarının kurbanı olmasaydı.

  Cep Telefonu Mesajlarından Gına Geldi (Kâmuran Esen) 5 Temmuz 2014 Kesinlikle Karşıyım! 

Teknolojik gelişmeler yüzünden, her eve giren internet, her elde bulunan cep telefonları yüzünden kimseden kaçamaz, kendimizle baş başa kalamaz, istemediğimiz kişilerle iletişim halinde olma mecburiyetinden kaçamaz olduk. Yerinde ve gerektiği gibi kullanılmadığı için, haberimiz olmadan sosyal paylaşım ağlarında boy gösteriyoruz. Cenazede ağlarken, düğünde oynarken, hatta neredeyse kaşınırken bile görüntüleniyoruz. Nerde, ne zaman, ne yaptığınız meydanda. Ya ben paylaşmak istemiyorsam? Ama size soran yok ki.

  Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Çok Güzel Bir Ürya Gördüm (Kâmuran Esen) 30 Mayıs 2014 Toplum 

Dün akşam bi ürya gördüm ki sevgili günlüğüm, bu seferki evlere şenlik. Her zamanki gibi korkunç değildi. Pek eğlenceliydi. İlk defa şöyle doğru düzgün bi ürya gördüm. Uyanınca da, keşke bu ürya gerçek olsa dedim, Emel Sayın gibi.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Gençlik Kirez Mevsimi Gibi (Kâmuran Esen) 9 Mayıs 2014 İtiraflar 

Ah benim dizimin dermanı, gönlümün fermanı, buğdayımın harmanı günlüğüm. Zobamın ateşi, göğümün güneşi, gözümün menevişi olan dert ortağım. Sana en güzel hitapları etsem, yine az gelir. Sen benim sırdaşımsın, gönüldaşımsın. Beni dinleyensin, sırrımı bilensin, kimselere söylemeyensin.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Başganlık Üryası (Kâmuran Esen) 25 Nisan 2014 Gülmece (Mizah) 

Gündüz ne düşünürsem, gece o üryama giriyo. Hem ne girmek! Bi sıkıntı, bi güç gurusu, bi garmaşa; anlatılır gibi değil. Bazen de hiç aklıma gelmeyecek üryalar görüyom. Dün geceki üryam da işte böyle bir üryaydı. Ne düşündüklerimle ilgili, ne yaşadıklarımla. Neden böyle bir ürya gördüm, bilmiyom.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Cumhurbaşkanı Kim Olacak? (Kâmuran Esen) 20 Nisan 2014 Toplum 

Muhalif köşe yazarlarına “leş gargaları” diyen, tv programlarına ve yargıya müdahale eden, Anayasa Mahkemesinin gararlarına saygı duymayan, adı yolsuzluğa garışmış bakanlarını ifadeye çağıran savcıları görevden alan, oğlunu ifade vermeye göndermeyip makam arabasında poz veren, gazetecilere ve ODTÜ öğrencilerine terörist muamelesi yapan, beş altı tane gemi sahibi oğlu olan, demokrasiyi amaç değil araç olan gören, İnönü ve Atatürk’e “İki ayyaş” diyen birinden bu memlekete cumhurbaşkanı olmaz- olmamalı.“

  Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Akp"nin Yasaklarından Yararlanma (Kâmuran Esen) 20 Nisan 2014 Toplum 

Tecrübeyle sabittir ki; kavgada kimin sesi çok çıkarsa, o haklı oluyo. Kim vatandaşı korkutursa, ona buna yasak- baskı uygularsa, kendisi kazanıyo. Korku imparatorluğu, işe yarıyo yani. Ben örneğimi seçtim. AKP hükümetinin yasak ve baskı politikasını uyguluyom. Böyle iktidara, işte böyle vatandaş yakışır. Ne demiş atalarımız:” Ağaca çıkan keçinin, dala bakan oğlağı olur.”… Hadi öptüm sevgili günlüğüm.

  Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Paralel Bir Ürya Gördüm (Kâmuran Esen) 19 Şubat 2014 Toplum 

Siz hiç paralel ürya gördünüz mü?

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Beş Yıl Sonra (Kâmuran Esen) 8 Şubat 2014 Türkiye 

Artık hiç uyumamaya garar verdim. Niçin diye soracak olursan, çünkü bana ırahat uyku yok. Uykuya dalar dalmaz deli deli, korkunç korkunç üryalar görüyom. Al basmaları, kâbuslar beni canımdan bezdirdi. Onun için uyumayacam sevgili günlüğüm. Dün gece bir ürya gördüm; ne saçmalığı anlatılacak gibi, ne korkunçluğu. O kadar etkisinde kaldım ki, sabahtan beri tirildeyip duruyom.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Bizim Pulis Oğlanı Zırt Pırt Nasıl Tayin Ettiler (Kâmuran Esen) 3 Şubat 2014 Türkiye 

Sevgili sevgili günlüğüm, üryamda bile bana ırahat vermiyorlar. Bıkıverdim artık. Sebep olanları Allah nasıl bilirse, öyle etsin.

  Biz Kim miyiz Sayın Başbakan? (Kâmuran Esen) 23 Ocak 2014 Kesinlikle Karşıyım! 

Ne zaman bir yetkili, bir vatandaş memleket meseleleri ile ilgili iktidarın görüşüne karşı görüş belirtse; sayın başbakan hemen esip gürler: Sen kimsin! Haddini bil. Bu konuda konuşmak istiyorsan parti kurarsın, seçime girersin, sonra meclise gelir, orada konuşursun." Milletvekili değilsen, konuşamazsın yani.….Siyasi konularda konuşan, görüş belirten, iktidarı eleştiren herkes parti kurup meclise girecek olursa; parti sayısının birkaç yüz’e, milletvekili sayının da birkaç bine çıkarılması gerekir

  Manidar Sözcüğü Üzerine Sayıklamalar (Kâmuran Esen) 23 Ocak 2014 Türkiye 

Son zamanlarda siyasilerin sık sık kullandığı bir sözcük var: Manidar…..Özellikle iktidar çevreleri, işlerine gelmeyen bir durumla karşılaştıklarında veya kendilerine sorulmasını istemedikleri bir soru sorulduğunda, “zamanlama manidar,” diyerek, işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar. Gün geçmiyor ki bir siyasi; yolsuzlukların araştırılmasını ve ortaya çıkarılmasını, birilerinin davranışını, konuşmasını, eleştirisini manidar bulmasın.

 

 Yazılan şiirler, öyküler, denemeler, anılar, makaleler; okuyucuya ulaşmadığı müddetçe, yer altındaki madenlere benzerler. Madenler nasıl ki yeryüzüne çıkarılmadığı müddetçe bir anlam ifade etmezse; yazılar da, okuyucuya ulaşmadığı, paylaşılmadığı müddetçe bir anlam ifade etmez. İşte beni buraya yazmaya yönlendiren hareket noktam bu.

Yayımlanmış Kitaplarım:
Şiirlerle Öyküler - şiir Milli Eğ.Bakanlığı Öğr.Yazarlar Dizisi( 1988)..........
Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 )..........
K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ).............
Oynatmayalım Uğurcuğum -deneme , anı / Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 )
Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü- (Nisan / 2015)
 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Kâmuran Esen, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 31.03.2023 16:30:52