..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Sevgi bilmekten doar." -Mevlana
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Sevgi ve Arkadalk > Ouz Dzgn

28 Mays 2005
Vefal Kedim  
Tatl Pervin

Ouz Dzgn

Bu bir hikaye denemesi.Yazar bandan gemi bir olay anlatyor.Bir eit an da diyebiliriz bu yazya.Bir kediyle, bir insann duygusal diyaloglar.Evet yanl duymadnz diyaloglar..Sanldnn aksine kediler de konuur biliyor musunuz?

:BIGI:
Tatl Pervin

Pervin’di ad…Eve girdiinde tm ev halkn mutlulua boan, sevimli hareketleriyle herkesi kendine eken tatl bir yaratkt.Sevgiyi, efkati ve de ayrl onunla renmitim diyebilirim.Eve girecei zaman balkonun kapsnn kolunu evirebilmesini renmiti..Birden onu ierde buluverirdik.Belki de ounuz tahmin etmitir bir kediden bahsettiimi.O bizim mahallenin kabaday kedisiydi..Burma burma byklar, ekik ekik gzleri ve tostoparlak vcuduyla gayet sevimli bir hayvand.Bizim btn haarlmza ramen o bize sabreder, kesinlikle bizi trmklamazd.Bazen elimizi hafife srr ama kesinlikle canmz actmazd. Biz yer sofrasnda yemek yerken o babam gzler, babam sofraya oturduunda hemen onun yanna gelir ve tyl patileriyle babamn dizine hafif dokunular yaparak ondan yemek isterdi..Babam da onun bu kibarca isteklerini tebessmle karlar, nce onun kaln ensesini okar, sonra da yemee batrd kk bir ekmek parasn onun nne brakrd.Pervin hi taknlk yapmadan bu lokmaya dokunur ve yerinden hi kmldamadan, mrldanarak yemeini bitirirdi.Bir mddet patilerini yalayarak temizleyen kedim, ardndan yeniden babamdan bir lokma isterdi.Patilerini kirli kirli babamn stne srmezdi.Ara sra bu sevimli kedimle ba baa otururduk.Ben onun beni anladna inanr, onunla saatlerce konuurdum.O da bana hi ses karmaz, tatl mrltlarnn musikisi eliinde benim dertlerimi dinlerdi.Pervin, bizim evin bir koruyucusu gibiydi adeta..Yabanc kedilerin bizim evin balkonuna girmesine asla izin vermezdi.Onun be alt kediyle kavga ediini hatrlarm..Her kavgadan sonra surat izik izik olur, o gzelim Pervin tannmayacak bir hal alrd.Ancak o vazifesini yapmann honutluuyla evin en scak kesine kvrlr, ara sra da bizlere gzlerini krpar, sonra bir huu iinde mrltlarna devam ederdi.Kkken bu Pervin’in rahle-i tedrisinde pek ok eyi rendim diyebilirim Bir gn balkonumuzun kaps ac iniltilerle trmalanmt.Ben: “hayrdr inallah!” diyerek tela iinde balkonun kapsna kotum.Grdklerim karsnda adeta ok olmutum.O yakkl, fedakar ve tatl Pervin’in vcudundan etrafa kanlar szyordu.Pervin’in o kpkrmz ve kck dili ise dardayd.Kk patileriyle kapya hafif dokunular yapyor, sanki bu son anlarnda soframzda geirdiimiz o gzel dakikalar hayal edip, tekrar o mutluluu bizimle yaamak istiyordu.Btn ayaklar ezilmiti.Belden aas da tutmuyordu.Peki bu halde bu kedi, bizim eve nasl gelebilmiti?Ben btn gcmle bararak babam ardm.Babam heyecanla koarak benim yanma geldi..Korku iinde bana: “Hayrdr olum ne oldu sana byle?” dedi..Ben gzyalar iinde balkonun kapsn gsterdim babama..Babam hemen kapya doru kotu…Grdklerine o da inanamamt.Zavall kedinin ban okayarak : “Ne oldu sana yavrum?Ne oldu Pervin’im?” diyordu..Bir yandan da hkra hkra alyordu.Babam byle alarken ilk defa grmtm. Sonra usulca Pervin’i kucana ald..Sobann yanna, onun her zamanki yerine gtrd kedimizi..Pervin o tatl gzleriyle hi kmldamadan babama bakyordu..Babam da ona bakyordu.Sanki telepatik bir iletiimle birbirleriyle anlayorlard.Pervin son bir defa gcn toparlad..Ac bir miyavlamayla bizlere veda etti…Patisini zar zor kaldrarak azna gtrd.Evet Pervin her zamanki gibi patisini yalyor, temizliyordu..Sonra her ey iin size teekkr ediyorum, sizi ok zleyeceim der gibi, kk patisiyle babamn ellerine son birka tatl dokunu kondurdu..Ardndan o yemyeil gzlerini kapatt..Pervin gitmiti..Son anlarnda bize ve bilhassa babama elveda demeyi de unutmamt..Daha sonra rendik ki Pervin’i, mahallemize on be km kadar uzaklkta bir sokakta hzl giden bir araba ezmiti..stelik onu ezenler ona hi yardm etmemilerdi.Onu ylece brakp gitmilerdi.Belki de onu zevk olsun diye ezmilerdi.Pervin o on be km’yi bu haliyle srne srne kat etmi ve bizim eve kadar gelmiti..Son bir veda iin, son bir teekkr iin..imdi de o tatl arkadam Pervin’i hasretle anyor..O gn gzyalar iinde Pervinciimin arkasndan sylediim szleri, onun aziz ans adna tekrarlamak istiyorum: “Gzelim Pervin’im bir gn biz de senin gittiin boyuta gideceiz.Sen o alemin krlarnda, bayrlarnda koup oyna, elenmene bak..Senin iin hazrlanm yemeklerden ye!Ban okamak, senin o tatl dokunularn hissetmek iin biz de oralara geleceiz..”

Ouz DZGN

.Eletiriler & Yorumlar

:: gl
Gnderen: Kmuran Esen / Bolu/Trkiye
8 Ocak 2006
Merhaba Sevgili Ouz Dzgn; Dilimizi ustaca ve kurall kullanmanz, vgye deer.Gzel bir an okudum....Sevgiyle kaln....Kmuran Esen

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bomba brahim
ok Boyutlu Hikaye
mer Seyfettin Dirildi
Babam Amcamda Buldum
Robotlar da Sever

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Sen Var Ya Sen! [iir]
akkd akkd [iir]
Blibilen Dilinde iir [iir]
Boyutlu iir [iir]
Miraciye [iir]
Saanak Sen Yayor [iir]
Blbller ehri stanbul [iir]
Trke Hamile Beyanlara [iir]
Buras Sessiz Biraz [iir]
New Orleans'l Siyahi Kirpiklerin [iir]

Ouz Dzgn kimdir?

Yazar edebiyatn her alannda almalar yapyor.

Etkilendii Yazarlar:
Btn yazarlardan az ok etkilendi. Zaten insanolunun zellii deil midir iletiimde bulunduu varlklardan etkilenmek?

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ouz Dzgn, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.