..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Kt bir bar, iyi bir savatan daha iyidir. -Pukin
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > ERDEN ERKN

20 Ocak 2009
Bayramn lk Gn...  
ERDEN ERKN
Gzlerim mi doldu, yoksa bana m yle geldi, dorusu ben de bilmiyorum, bildiim, iim acyordu; derin aclar, tarifsiz kederler iindeydim. ERDEN ERKN...

:BJIHA:
BAYRAMIN LK GN...

Dini bayramlarn ilk gn sabah, aile hep annemde toplanr. En bykleri annemdir. En az yz yllk, belki de ok daha eski bir gelenektir bu ailemizde. En bykleri annem olduu iin, daym ve ei; teyzem, ei ve kz bize gelirler. Yaplan yemekler yenilir, bayramlalr. Bu ailenin olmazsa olmazdr. Aslnda ben pek umursamam ancak annemden ekindiimden dnyann teki ucunda olsam bile eve gelmeye ve ilk bayram sabah sofrasnda bulunmaya mutlaka zen gsteririm. Yoksa annem ok zlr ve beni affetmez. Uzun sre beni yok sayar, konumaz. Dierlerini de... Bu gelenek aile byklerinin birer vasiyetidir. Bu sebeple bayramlarda kimse ilk gn bir yere gidemez.

Ayn ey aile ii dn, nian ve benzeri trenler iin de geerlidir.

Bayramn bu ilk gn sabah annem gzlerini dikip, tabama "ye" dercesine bakmakta. Oysa sabah sabah yiyemem ki... O da inat, ille de sarn ban dikecek ve bana bakacak, masmavi gzlerinin altnda ezecek beni. Hatr iin i tavuk rnei, annem istiyor diye zorunlu yemee balarm yardmc kadnn tabama koyduunu. Bir gn bana kzdnda hi unutmam, "Korkarm ki bana bir ey olursa bu ocuk aile geleneklerimizi ortadan kaldrsn!" demiti. Ben pek evde durmadm iin o da kz kardeimi istedii gibi eitmekte imdi,(kz kardeim tekstil mhendisi, ayn zamanda tekstil zerine irkette annemin, daymn ve teyzemin en byk yardmcs) sanrm bu konuda pek gveni yok bana.
nk hep turizmcilii brakp, ilerle ilgilenmemi ister; ben de tam tersi, turizmcilii ok seviyorum.
Yemekten sonra bayramlama fasl balar. El pmeyi hi sevmem. Teyzem ve daymla prm, annemin de yumuack ellerinden perim. stersen pme, bayramlarda bu bir zorunluluk. Olmazsa olmaz. Kendisini dedemin yerine koyar, ailenin en by odur, ailenin en bydr ya, herkes elini per.

Bayramlama fasl bitince bana dnd, bir zarf uzatt, her bayram byle zariftir, ille para verecek hepimize, ayrca, gmlek, kravat, orap amar vesaire, her bayram byle. Ben de kendisine parfm almtm, onu verdim, pek bir houna gitti; glmsedi, o mutlu olunca ben de oluyorum.
Sonra bana dnd, " Hadi, komuannene ura!"

Komuanne, karmzdaki dairede oturuyor. Elinde bydm saylr. Deniz'in annesi... Hayatta tek arzusu benimle Deniz'in evlenmesiydi, olmad. Ksmet deilmi. Deniz tercihini baka ynde kulland. stanbul'da yayor, benim ocukluk akm. nl bir manken, arada dizi filmlerde oynuyor.

Yardmc kadnla da bayramlatm, annemin bana verdii iinde para olan zarf gizlice yardmc kadna verdim. Ben karken ok k ve yakkl olduumu syledi. Kar dairenin zilini aldm. Ayak sesleri duydum, kap ald.

Alan kapdan Deniz'in sarn ba grnd nce, sonra yeilin yzlerce tonuna sahip gzlerini grdm. Bir lk att:"Erden! Canm, canm ...Hadi gir ieri, darda durma!"
Girmekle girmemek arasnda tereddt ettim. Bu ara komuannem geldi, beni ieriye ekti. Etiler karakolunda sabahladmdan bu yana Deniz'i grmemitim. Barda bir arkadamla otururken Deniz orta yal erkek arkadayla gelmiti bara. kisi de alkol duvarn amt. Deniz iki de bir bana sarlnca sevgilisi olacak adam beni kskanm ve bana saldrmt, yumruu patlattm gibi pistin orta yerine serilmiti. Az sonra polis gelip hepimizi karakola gtrmt. Sonra braktlar beni.

eriye girdim. Komuannemi yanaklarndan ptm, aldm parfm zarif antasyla birlikte uzattm komuanneme, Deniz atld, "Bana yok mu Erden?" Sesimi karmadm. Geip oturdum. Deniz de yanma oturdu. Bu sra komu annem kayboldu, sanrm zellikle bizi yalnz brakp anneme uramt.

Deniz ellerimi tuttu, gzlerime bakyordu eskisi gibi. Sanki yllar gememiti, hala o eski gnlerdeki gibi ocuktuk. "Naslsn?" dedi. Parmaklarm dudaklarna dedirdim. "Sus," dedim. "Hi konuma!"

Sadece bakyorduk. Eriyordum gzlerinin derinliinde. Sanki hi zaman deimemiti ve benim ocukluk akmd, ne de olsa iimde onulmaz bir yarayd. Bana yaklayordu gittike. Fesleen kokan nefesini yanaklarmda hissediyordum. Bu byden kendimi alamyordum, kurtulamyordum. Yanam pt. Kendimi geriye ektim, ben ektike o stme geldi.

Gzlerinde yine o kahpe glleri grdm, silkindim, kalktm koltuktan. Beni yenemeyecekti, izin vermeyecektim buna. Kendini ne sanyordu? Benim kolay biri olmadm biliyordu. Ellerimle ittim Deniz'i. Kalktm, kapya doru yneldim.

Dnp baktmda arkamdan hzn dolu gzlerle beni izliyordu.
Gzlerim mi doldu, yoksa bana m yle geldi, dorusu ben de bilmiyorum, bildiim, iim acyordu; derin aclar, tarifsiz kederler iindeydim.
Sadece asansre yneldiimi, arabama bindiimi ve ehrin tenha caddelerinde dolatm anmsyorum.

ERDEN ERKN...
BAYRAMIN LK GN...

.Eletiriler & Yorumlar

:: .....
Gnderen: Emel Sude Serence / , Trkiye
26 Ocak 2009
bayramlarda ocukluumuzda kald...gitmedik kap kalmazd...imdi yan komunun dahi adn bilmez olduk....

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Eski Dostlar...
Bu Gece de Byle Bitmiti

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Mazi imde Yaradr
Gidenin Ardndan...
Bir Gidi Gittin Ki
Samanyolu
Gonca Gl
Bu Gece Ylba
Bir An
Tuhaf Bir Raslant
Mankenler Dnyas
Akn Hznl Yz...

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Seninle Akmz [iir]
Karanln Gzleri [iir]
Son Blm [iir]
imdeki Frtna [iir]
Yalnzlk [iir]
Sen de Gittin Oldun El [iir]
Mutluluk Masallar... [iir]
Armaan [iir]
Sabah Saat Beti [iir]
Doann Deien Dokusu [iir]

ERDEN ERKN kimdir?

Bilmiyorum imdi kiminlesin, nerde? Eer dmeseydim ayrlklarla derde, seninle ok mutlu olurdum, olur olmaz her yerde. . . Ne olur gitme, kal! Bitmesin bu masal. . . ERDEN ERKN Uluslararas Turizmci

Etkilendii Yazarlar:
Ak, mart kanadnn denize dedii andr; yitirilen, kumsalda beklemekle geirilen zamandr. ERDEN ERKN

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ERDEN ERKN, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.