..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnzca hava, k ve arkadan varsa hi zlme. -Goethe
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bakaldr > mer Faruk Hsmll

1 Mart 2010
Hrsz Kim?  
mer Faruk Hsmll
-Kpek bir sen iki…Git iine be!Ben kendim alktan lyorum.dedi.Gen bu barmadan korktu ve hzla uzaklat.Avni’nin tepesi atmt.fkeli bir ekilde gencin arkasndan bakt.Ayn kii bir baka adamdan da para istiyordu ve hayrettir ki adam cebinden karp veriyordu. Bu gzlem Avni’ye yol gsterdi ve ayn yntemle para toplamaya balad.

:DEGC:

Avni,Kadky vapur iskelesinin nnde dolanp duruyordu.Birisini bekler gibiydi,ama aslnda yle birisi de yoktu.
skelenin kndaki bfeden gelen dner kokular aln daha da artryordu.”Tavuk mu,et mi?Tavuk dner olmal,yok deil bu kadar nefis kokan et dnerdir.Belki de tavuktur!Ne fark eder?Bak u amca nasl da avurtlarn iire iire yiyor dner lokmalarn.Boulacak.O kadar kocaman da srlmaz ya…ekti ayran,ama zor yuttu gene de lokmay.” Diye dnyordu.
Vakit ikindiye yaklamt.Gkyz kara bulularla doluydu,ama yamur yamyordu.Birka adm tesinde bir kpek kuyruunu sallyarak bir eyler verecek umuduyla ona yaklat.
-Hadi iine,be kpek.Benden ne umarsn?Ben senden de am.
Dedi ve elini sallayarak kpei bandan savd.
Tiyatro binasnn nne doru geldi.Karda ondan elli-altm metre uzakta bir gen kz fark etti.Demir parmaklklara tutunup Haydarpaa Gar’na doru bakyordu. Ad Aysel olan bu kz,ufak tefek bir eydi..Marmara niversitesi’nde renciydi.Arkadalaryla buluacakt,ancak biraz erken geldii iin oyalanmaya alyordu.
Kzn sa omuzuna asl antasn gren Avni,kararn verdi.O antay zorla alacakt.Herhalde iinden karnn doyuracak kadar bir eyler kard.
Kza doru yaklarken,etraf da kolluyordu.Ortalk normalden kalabalkt.Ama olsun.Onun ii zaten bir dakikalkt.
Aradaki mesafe giderek darald ve Avni iinde bir kat on lira ve buuk lira da bozuk para bulunan antaya asld.Btn gcyle kendine doru antay ekti.Kz l bast ve kendisinden beklenmeyen bir direnle demir parmaklklara asld.Avni ekiyordu,kz hem baryor hem de direnmesini srdryordu.antann kay kopar diye daha iddetle asldysa da umduu olmad.
Be kii Avni ile kzn etrafna topland ok gemeden.Tekmeler, yumruklar, kafa atmalar,tkrmeler ve
-Alak
-Namussuz hrsz
-Gpegndz ne cesaretle gasp yaparsn?
-Edepsiz
-erefsiz
Hakaretleri kaplad ortal.
Avni’ye ilk yumruu atan ve bylesi bir hrsza kendince bir ceza veren Hseyin bey,kk bir iletmenin sahibiydi ve daha gn nce muhasebecisine “Aman bir eyler yap gzn seveyim,bir forml bul da fazla vergi kmasn bizden.” demiti.
Kafay Avniye yaptran Hasan bey,ikiyzonbinliraya ald evini tapuda ellibin lira olarak gstermiti.
En az iki kere tkren kr bey ise bir saat nce ald elbiseyi ucuza getirmenin formuln “fi almasam da KDV’yi dsek” diye bulmutu.
“Edepsiz” naralaryla ortal inleten Canan hanm,babasndan kalan maa alabilmek iin onlarca yldr birlikte yaad kocasyla resmi nikah yapmamt.
Avni’ye salam yumruk akan ve onu yere dren Nazm bey ise emlak ileriyle urayordu ve evirdii frldaklar saymakla bitmezdi.
Avni yere dnce etrafndakiler duralad.renci kz Aysel,ok korkmutu,kaarak olay yerinden uzaklat.antasna imdi daha sk sarlyordu.nk aldrsayd onbuuk liradan daha ok zlecei ders notlar,kimlii,pasosu ve valiz anahtar da vard antasnn iinde.
Barlar duyan ok sayda insan topland etrafta.Bu insanlar drt-be halka oluturmulard.Tabii en merakllar ilk halkadaydlar ve soranlara da aklamalarda bulunuyorlard.
Kalabal gren bir polis koarak olay mahalline geldi.Durum ona da anlatld.
-Gasp edilmek istenen bayan nerede,davac m?
Diye sordu.Kzn gitti sylenince, aznn kenarnda hafif bir kanama ve yznde morluk olumu olan yerdeki Avni’nin karnna bir tekme sallad.
Yargsz infaz da bylece gerekletirilmi oldu ve sulu cezasn ekti.Polis:
-Ltfen herkes dalsn.Dedi ve kendisi de oradan ayrld.

**
Avni,yerden kalkt,otobs duraklarnn bulunduu tarafa doru ilerledi.Akbil sat gielerini geti.O srada uzun boylu bir delikanl yolunu kesti ve:
-Abi be seksen kuruun var m? Dedi.
-Kpek bir sen iki…Git iine be!Ben kendim alktan lyorum.dedi.Gen bu barmadan korktu ve hzla uzaklat.Avni’nin tepesi atmt.fkeli bir ekilde gencin arkasndan bakt.Ayn kii bir baka adamdan da para istiyordu ve hayrettir ki adam cebinden karp veriyordu.
Bu gzlem Avni’ye yol gsterdi ve ayn yntemle para toplamaya balad.Elli-altm kiiden para istedi iki saat iinde.Bunlardan sekiz-on tanesi verdi.O seksen kuru istiyordu,ama kimisi bir lira,kimisi daha fazla,kimisi daha az,kimisi ise tedavlden kalkan yeni lira ve kurulardan veriyordu.Neden seksen kuru,diye sormad kendi kendine ,zaten sorsa da cevap bulamazd ki…
Yeterli para toplandna kanaat getirince,birka saat nce dnerlerinin kokusunu ald bfenin nne geldi.
-Bana bir ekmek aras dner yapsana usta,dedi.
-Tavuk mu,et mi?diye sordu dnerci.
-Fark etmez.Ha,bir de ayran olsun.
Dedi ve elini cebine atp,az nce toplad madeni paralardan bir avu uzatt dnerciye,creti almas iin.
Dnerci,gemeyen paralar itina ile ayrp bir tavuk dner bir de ayran parasn ald.
ki dakikada dner-ekmek hazrd.Avni yiyecek ve iecei elinde bir mddet ne yapacana karar veremedi.Sonunda bir bo masann yanndaki sandalyeye iliti ve aceleyle ekmeinden srmaya balad.
Kovalad kpek gzlerini ona dikmi,on-onbe metre teden onu gzetliyordu….

.Eletiriler & Yorumlar

:: Gzeldi
Gnderen: Nermin Gday Kaar / , Trkiye
16 Ekim 2014
Merhaba Faruk Bey, yknz beenerek okudum. Memleketimden manzaralar. Kssadan hisse. Tebrikler efendim. ***** Nermin Hanmefendi merhaba. Deerli yorumunuz iin ok teekkr ederim. Beenmenize sevindim. Selam ve sayglarmla....

:: Memleket kokusu
Gnderen: Mustafa akarcan / , Trkiye
30 Mart 2010
Memleketim kokan yk iin teekkrler... Sayglarmla...

:: Teekkr
Gnderen: mer Faruk Hsmll / , Trkiye
29 Mart 2010
Sayn Mehmet nder Bey,deerli yorumunuz iin teekkr ediyorum.Sayglarmla.

:: Tebrikler.
Gnderen: Mehmet nder / , Trkiye
29 Mart 2010
ncelikle harika bir yk okuduumu sylemeliyim. Tebrik ediyorum. Sayglarmla.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bakaldr kmesinde bulunan dier yazlar...
Kk Hikyeler - 1

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kck Hikyeler - 2
Deliden Mektup Var
Bir Murat Drt Surat
Senin Hikayen
Acayip Bir Hikaye
Korona Hikayeleri - 8
Prostat
Bir lnn Gnl - 8 Son Blm
Bir lnn Gnl - 7
Dilsiz Fahie - 8 (Son)

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mer Faruk Hsmll, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.