..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Dengeli bir rejimde yemeðin yeri çok önemli. -Fran Lebowitz
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Türkiye > Elvan Çolakoðlu

17 Haziran 2010
El Cevap  
Elvan Çolakoðlu
Kiþileri konuþmaktan usandýk. Bunun küçük beyinlilerin iþi olduðu dikte edildi ya yýllardýr. Ýmtina ettik o yüzden. Olaylarý sorgulayalým, fikirler düzeyinde tartýþalým istedik. Ama ne düþünce ,ne vaka, ne bilimin ýþýðý, ne belge, ne aklýselim aydýnlatamadý onlarý. Þahsa ait sýð denizlerde onlar gibi olduk, çýrpýndýk.

:AICB:
Kiþileri konuþmaktan usandýk. Bunun küçük beyinlilerin iþi olduðu dikte edildi ya yýllardýr. Ýmtina ettik o yüzden. Olaylarý sorgulayalým, fikirler düzeyinde tartýþalým istedik. Ama ne düþünce ,ne vaka, ne bilimin ýþýðý, ne belge, ne aklýselim aydýnlatamadý onlarý. Þahsa ait sýð denizlerde onlar gibi olduk, çýrpýndýk.
Adlarýný bile zikretmek istemediklerimizi dilimize pelesenk eyledik.
Velhasýl Baþbakan soruyor "Hadi bir de siz düþünün. Neden þimdi?" diye. Belli ki kendisi düþünmüþ, taþýnmýþ, etrafýndakilere sormuþ onlara da düþündürüp taþýndýrmýþ, büyük ihtimalle ulemaya sormuþ, uykularý kaçmýþ cevap bulamamýþ. Sonra çaresizlikten ananý da al git deyip, anasýný aðlatýp süt dökmüþ kediye döndürdüðü, koyun gibi oylarýný inançlarýyla gasp ettiði halde susup oturan az geliþmiþ halkýna sormaya karar vermiþ. Ve soruyor iþte neden þimdi? diye.
Ben senin memurunum baþbakaným, çobanýným, çiftçinim, öðretmeninim. Ben ne bilirim ki?
Siz bizim amirimiz, büyüðümüz, bir de Baþbakanýmýz deðil misiniz?
Bizden daha iyi bilmek deðil midir düsturunuz? Ýþiniz deðil midir?
Bir öðretmenin öðrencisini sýnava tabi tutmasý olarak görelim. Hocamýz sormuþ deðer görmüþ ya da sýnamak istemiþ diyelim, boþ kâðýt vermemek adýna yazalým bir þeyler.
SUAL: Neden þimdi?
EL CEVAP: Þöyle olabilir mi acaba Baþbakaným? PKK önemsenmek istemiþ olabilir mi? Yýllardýr yaz aylarýnda lanet olasý eylemlerine hýz verdiklerini saðýr sultan bilmiyor mu? Siz genleþeceðiz diye 9 canýn kanýný yerde býrakmama mücadelesi verirken, al sana 5 misli can, biraz da bana doðru genleþ, beni gör, dinle, buralardaki ateþin derdine düþ demiþ olabilir mi? Dýþ iliþkilerdeki kredinizi, yaptýrýmýnýzý bu yakanýza yapýþmýþ kocaman illet için kullanýn demiþ olabilir mi?
MÝT elinizde, Dýþiþleri, Ýçiþleri, Adalet, Hukuk, o dibine incir suyu döktüðünüz Silahlý Kuvvetler elinizde. TERÖRÝSTÝN BAÞI ELÝNÝZDE. demiþ olabilir mi?
BDP de diyor ki: Bu iþin çözümü Baþbakanýn iki dudaðýnýn arasýnda. O iki dudaðý baþka gafillere tehdit savurmak yerine bu mesele için oynatmanýzý istiyor olabilir mi?
Sýnav bitti. Geçmek deðil niyetimiz.
Daha dün iþsizliði de sormuþtunuz. Bilen varsa bize de söylesin demiþtiniz.
Kopya çekmek de yok.
Biraz da siz bilin hocam.
Bilmiyorsanýz, onurluca çekip gidin.
Milli iradenin arkasýna da saklanmayýn artýk.
Bu iþin ne Milli'si ne de iradesi kaldý çünkü

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Özür...özür..sonsuz özür..
Gönderen: Elvan Çolakoðlu / , Türkiye
18 Haziran 2010
Hocam Osman kim?:)Ýnanýn bilmiyorum..Affedin ,özürlerimin kabulünü arz ederim.Dalgýnlýk sanýrým .Saygýlarýmla..

:: Teþekkür..
Gönderen: Elvan Çolakoðlu / , Türkiye
17 Haziran 2010
Mustafa Bey,Osman HOCAM deðerli yorumlarýnýz için teþekkürler.Hürmetler..

:: Aynen Budur.
Gönderen: Mustafa Þakarcan / , Türkiye
17 Haziran 2010
Bilmek için, gelmemiþlerdi zaten... Durum iþaret ettiðiniz gibidir. Anlayanlarýn çoðalmasý dileklerimle teþekkür ve saygýlar...

:: Aynen katýlýyorum
Gönderen: Ömer Faruk Hüsmüllü / , Türkiye
17 Haziran 2010
Teþekkürler.Çok güzeldi;tabii anlayana.Yoksa terörü de muhalefete yýkana deðil.Saygýlarýmla.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn türkiye kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Si - Bi - Si
Et Yemezsek Ölmeyiz

Yazarýn eleþtiri ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Bir Yanlýþlýk Olmalý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kardan [Þiir]
Hiç Biþey Yokmuþ Gibi... [Þiir]
Ez de Hezdýkýme [Þiir]
Bre Çocuk Sana Ne Yargýtaydan? [Deneme]
Keçi Gribi ve Özel Cleveland Saðlýk Ocaðý [Deneme]
Ak Sakallý Dede [Deneme]
13 Ajans [Deneme]
Koftiden Ýþler Gereksiz Meseleler [Deneme]
Acý... [Deneme]
Bodytox Detox [Deneme]

Elvan Çolakoðlu kimdir?

Ýçimde hep birþeyler var,kýpýrdayan. Dýþarý çýkarmam gerek. Huzursuzum sanki paylaþmam gerek. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Hemingway,Asturias,Russell,Murathan Mungan ,Alev ALATLI

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Elvan Çolakoðlu, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.