..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bilen sever. -Leonardo da Vinci
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Yazar Portresi - Seval Deniz Karahalilolu
Seval Deniz Karahalilolu - Kendinden Menkul Yazlar
Site i Arama:

Ana Sayfa
  Ermiler Ya da Gnahkarlar, yilik Ya da Ktln Dayanlmaz Lezzeti… (Seval Deniz Karahalilolu) 9 Aralk 2016 Toplumbilim 

Styler, akl hastas bir katilin i dnyasn anlamaya alrken kendisinin karanlkta kalm ynleriyle yzlemek zorunda kalr. Ayn ekilde izleyici de oturduu koltuklarda bu yzlemeden payna deni alacaktr. Akl hastas bir katilin i dnyasn aratrmak isterken kendi i dnyasnn karanlk taraflarnda kaybolur. Gerekten bir yazar olarak neden byle romanlar yazmaktadr? zellikle, neden byle karanlk karakterler seer? Neredeyse sulular, cinayetler, vahet yazd romanlarn vazgeilmezleridir ve bunlar yazmaktan adeta zevk alr. Neden bu karanlk taraf Styler’ ve seyirci koltuunda oturan bizleri iine eker?

"Tiyatronun Sesi Radyosu" Canl Yaynda Sevgili Dinleyiciler… (Seval Deniz Karahalilolu) 4 Aralk 2016 Sanat 

Boynunda sarl pembe peluu, canl ses tonu, gle yz, samimi tavryla Ebru karmda duruyor. Aslnda oturduum sandalyenin koluna tnemi vaziyette. Bir yandan da glyor. Mikrofona eilmi glerek bana bakyor. “Nereye gitsem hep ona rastlyorum. Btn oyunlarda o var. Tiyatroyla ilgili her yerde karmza kyor…” Benden bahsediyor.

imden kan Kheylan... (Seval Deniz Karahalilolu) 29 Mays 2016 Toplum ve Birey 

Onlar, o alt kocaman alm, soran alt ift gzn ona dik dik baktn ve bunun Alan’ nasl mahvettiini, nasl kahrettiini, nasl utandrdn ve bu utancn ne kadar dayanlmaz olduunu nasl anlayacaklar? Alan mecburdu. Alan aresizdi. Kendi gzlerini oymak gibi bir eydi. Ama onlar grd. Onlar Jill’le ne yaptklarn grdler. Alan aresizdi.

Para Aata Yetimiyor Pinokyo! (Seval Deniz Karahalilolu) 13 Aralk 2015 Popler Kltr 

“Paran bin katna karmak istemez misin Pinokyo?” Tilki tm kurnazlyla, baldan tatl bir ses tonuyla sorar. Ama Pinokyo’yu ikna etmek. Elindeki 5 altn almak. Kurnaz Tilki ve sahtekar Kedi. Sevimli grnmeye alan hain bir kedi ve uzun ince ktcl bir tilki. Tencere kapak misali tam da birbirlerini bulmular. Ustalk alanlar dolandrclk, hrszlk, yalan, dolan. Hayat tarzlar saf insanlar soyup soana evirmek

Romanya Ulusal Tiyatrosundan Bir Ba Yapt : Frtna (Seval Deniz Karahalilolu) 7 Aralk 2015 Sanat ve Sanatlar 

Gndelik hayatn kouturmasnda gereklere gzlerimiz kapal yayoruz. Srekli birileri iplerimizi ekerek bizi istedii gibi oynatyor. ou zaman gereklere kar gzmz bantl, azmz, dilimiz, elimiz, kolumuz bal kalmyor muyuz? Hapsolduumuz kendi adacklarmzda, gzlerimizde bantlarla, gereklerden uzakta bir hayal dnyasnda yaarken ve birileri srekli iplerimizi ekerken bir krden ne farkmz var? inde bulunduumuz durum, Miranda ve Prosperonun hapsolduklar adadaki durumdan pek de farkl deildir.

Dario Fo"dan "Bir Anaristin Kaza Sonucu lm" (Seval Deniz Karahalilolu) 26 Kasm 2015 Politik Olaylar ve Grler 

Tanrya kr. lkemiz snfsal bir lkedir. Toplum iindeki ajanlar (oyunda rol alan kursiyer renciler) devrim isterlerse reform yaparz. Bol bol reform yaparz ya da reform sz verir, ortal gaza boarz. Millet zgr bir lkede yaadn zanneder. Skandallarla beslenen bir iktidar sonsuza kadar devam eder. Az gelimi kapitalist bir lkede “alyorlar ama alyorlar”. Skandallar ortaya neden karyorlar. Pislikleri kokmadan temizliyorlar. nemli olan skandal yaratmak. Bamz dimdik yryoruz, nk boazmza kadar boka battk

imizdeki "Bo ehir"ler... (Seval Deniz Karahalilolu) 10 Kasm 2015 Toplum ve Birey 

Anneler babalar ve kahrdan lmeler fasln getikten sonra sra geliyor "beni ne kadar krdn biliyor musun?" durumuna. Aslnda ben bu iki kardei ironik biimde ok ansl gryorum. nk dnyann bir ok yerinde kardeler hayatlar boyunca bu krgnlklarn dile getiremiyorlar bile. Bu krgnlklar ve ie atmalarla gidiyorlar mezara. lme giderken bile btn o sylenememi szleri yanlarna alp teki tarafa gtryorlar. Bence asl ac olan bu durum.

Commedia Dell"arte lii : Michele Guaraldo, Simone Campa ve Korsanlar (Seval Deniz Karahalilolu) 4 Nisan 2015 Sanat ve Sanatlar 

“Bulutlarda yryormuasna, uarcasna, mutlu yryn. Vcudunuz hafiflesin. ylesine mutlusunuz ki, yznzde glmseme, ayaklarnz kanatlanm gidiyor. Gzel…imdi Zanni olun. Mutlu bir Zanni gibi yryn” Geni sahnede yzlerinde kocaman gllerle, uarcasna yryen bir grup gen insan. Kollar havada, hoplaya zplaya koturuyorlar. Bir sanat merkezine dntrlm olan tarihi zmir Havagaz Fabrikasndayz.

Avustralya"dan anakkale"ye Bir Anzak yks ve Korkut Ulu"un Resimleri (Seval Deniz Karahalilolu) 3 Nisan 2015 Sanat ve Sanatlar 

Korkut Ulu tarafndan hazrlanan anakkale Belgeselinin gsterilecei etkinlikte, Korkut Ulu’un tablolarndan ilham alan Robyn’in iirlerinden oluan “li Dl Bir Sava” kitabndan iirler okunacak. iirleri dilimize kazandran Pamukkale niversitesi ngiliz Edebiyat hocalarndan Mehmet Ali elikel iirlerin Trkelerini seslendirecek. Akademisyenlerin, airlerin ve ressamlarn yreklerini ortaya koyduu bu sra d etkinlik uzun yllar anmsanacak.

"i Kapmak" in Ne Kadar "leri" Gidebilirsiniz? Metot Oyunu Snrlar Zorluyor! (Seval Deniz Karahalilolu) 29 Mart 2015 Toplum ve Birey 

spanya’da, ok uluslu bir plazann toplant salonunda olduunuzu farz edin. i kapmaya alan drt aday var. Dier n eleyip o ok istediiniz ii almanz lazm. Ama bu sradan bir i grmesi deil. Olay bir i grmesinden kp bir “yarmaya” dnyor. ki seeneiniz var. “Ben, bu zrvala tahamml etmek zorunda deilim, cannz cehenneme!” deyip oray terk edersiniz. Ya da banza neler geleceini bizzat yaayarak grrsnz. Burada adaylar arasnda “hangimiz daha vahiyiz?” kvamnda bir yarma sz konusu.

Genco Erkal'dan "Yaamaya Dair "" … (Seval Deniz Karahalilolu) 23 Mart 2015 Trkiye 

Btn o boucu acya ramen, “yaamak lazm”. nk Nazm yle diyor. Yoksa Genco Erkal m? Yarn leceini bilsen bile bir aa dikecek kadar “ciddiye alacaksn” yaam. yle torunlarna filan kalr diye deil. Yaam “ciddiye” aldn iin. nk yaamak ok “ciddi” bir i. Bu hayattaki en nemli meselen. Her ann hakkn vererek yaayacaksn. Yaadna deecek. Mesela, ierde 10 yln gemi. Sen ieri girdiinde ana rahmine den bebekler bugn 10 yanda ocuklar olsa da sorun eer vatansa “benim ierde geirdiim 10 yl laf- gzaftr” diyebilecek kadar cesur olacaksn.

Sumru Yavrucuk ve Btn Umudunu Tketmi "Umutlara"... (Seval Deniz Karahalilolu) 18 Mart 2015 Toplum ve Birey 

Ailenin, bir yere ait olabilmenin, aidiyet duygusunun ne kadar nemli olduunu iimiz acrken fark ediyoruz. Umut ya da Glseren fark etmez, orada bir kol mesafesindeki kadn hi tanmyoruz ama karmzdaki insann acs bizim acnz oluyor, o acyla haykrdka bizim iimiz szlyor.

zedebiyatta Neler Oluyor? (Seval Deniz Karahalilolu) 13 Mart 2015 Yazarlar ve Yaptlar 

ki defa eklediim yaz, kaydedilmi gibi grnmesine ramen sayfada yer almyor.

That Face : Aynada Grdn "O Yz" Kim? (Seval Deniz Karahalilolu) 9 Mart 2015 Toplum ve Birey 

Oyunun ad “O YZ”. Oyun bir ayna. Kirli hayatlarmza tutulan insafsz bir ayna. Bu aynadan ka yok. Orada, oka iddet, bolca kfr, akl hastalklar, kaybedilen hayatlar, ensest ilikiler, bamlla dnen tutku ykl sevgiler, sevgi yoksunluunun iini seksle, uyuturucuyla, alkolle doldurmaya almalar var. Bu hayatn ta kendisi. Bin bir tane yz var bu aynaya yansyanlarda. O yzlerden herhangi biri pekala siz olabilirsiniz. nsanlar kendilerine biilen yzlerden birini bu oyunda gryorlar. Peki, sizin yznz hangisi ?

Franca Rame ve Dario Fo"dan "Kadn Oyunlar" ve Zeynep Nutku (Seval Deniz Karahalilolu) 7 Mart 2015 Toplum ve Birey 

“Uyan”, fabrikada alan ii bir kadnn sabahn erken bir saatinde kalkmas ve uyku sersemi bebeini kree gtrmek iin hazrlanmasyla balar. Ama evden bir trl kamaz. nk evin anahtarn bulamaz. O evin anahtarn nereye koyduunu hatrlamaya alrken anlatt ksa anlk yklerle bize hayat hakknda ipular verir. Nasl deli gibi altn, kocasnn ilgisizliini hep bu anlk tepkilerden reniriz. O hazrlanm, evden kmaya alrken yatakta uyuduunu farz ettiimiz kocasna dnerek, “ ben de senin gibi alyorum. Tek istediim benim sorunlarm olabileceini anlaman” der. Anahtarn ararken biz de onunla birlikte her gn sabahn kr karanlnda yollara dklen binlerce kadnn traji komik hikayesini dinleriz. i kadn anahtar bulabilecek mi? e ve kree zamannda yetiebilecek mi?

Altn Oyduklar rfan ahinba Sahnesinden Byklere "At" Masallar (Seval Deniz Karahalilolu) 5 Mart 2015 Trkiye 

Korku filmi gibi ama maalesef bu gerek hayat. Bu bir gecekondu ykm deil. Kaak inaat ykm hi deil. Neden? Tiyatroya kastnz m var? Tiyatroyu mu sevmiyorsunuz? Derdiniz ne? Tiyatroya kar, sanata kar yrtlen bu sistematik ykm ve iddet kampanyas akla Gyula Hay’n “At” oyununu getiriyor. ronik bir ekilde bundan tam 10 yl nce, yine bu sahnede sergilenen “At” oyunu sanki gnmz anlatyordu. Yaanan olaylarn ciddiyeti bize bir kez daha eskimeyen “At” oyununu anmsatt.

"Ben, Feuerbach" ve Tiyatro 4 (Seval Deniz Karahalilolu) 28 ubat 2015 Sanat ve Sanatlar 

“Mevsimler deiiyor, asrlar dnyor ve durmadan tyor zaman. Ben sonra oyuncu oldum ve buna hayatm feda ettim. Ben, Feuerbach.” Bu onun hayatnn ksa bir zeti. Tiyatro onun iin yaamak demek. nk tiyatrodan baka elinde hibir eyi yok. Hibir ey.

Alevden Gmlek Giymi Trkiye"ye, Bir "Alevli Gnler" Hikayesi… (Seval Deniz Karahalilolu) 21 ubat 2015 Sanat ve Sanatlar 

Kmseme, batan savma, deersizletirme ve dinlememe taktiklerinin ezdii sradan vatandalar. Yaarken ya da lrken kendi hayatlar zerinde sz sahibi olamayan lkenin gerek sahipleri. Bu sama dayatmalara neden katlanmak zorundayz? Kanun ad altndaki dogmalarn hayatmz ynetmesine neden izin verelim?

iman Kadn lse de Gitsek…. (Seval Deniz Karahalilolu) 15 ubat 2015 Sanat ve Sanatlar 

zmir Sanat byk salondayz. Prof Dr. zdemir Nutku ve Prof. Dr Murat Tuncay’n Opus Yaynlarndan kan iki kitabnn tantm iin hazrlanan zel gecede sanatlar, akademisyenler, tiyatroyu ve operay sevenler bir araya gelmiler. zdemir Hoca ve Murat Hocay uzun yllardr tanyanlar srayla sahneye kyor ve kitaplar hakknda izlenimlerini paylayorlar.

Artk Her Yer "Selamn Kavlen Karakolu" (Seval Deniz Karahalilolu) 11 ubat 2015 Sanat ve Sanatlar 

“Niye sen bu zamanda 5 tane ocuk yapyon?” Cevap hazr “Vatanm, milletim iin”. Kahkahalar arasnda itirazlar ykselir. “Hadi yaaa, o ocuklar yaparken vatan m dndn?” Be ocuk sahibi vatanda gevrek gevrek gler kasaba azyla “Allah eksikliini gstermesin ben de rvetimi alyorum” der. Kahkahalar arasnda bir bakas destekler “Alyor ama adam alyor yani”. Onaylayan bir bakas “Benim memurum iini bilir”. Bu arada matah bir ey yapyormuasna akl verir. “Alrsan da ayakkab kutusuna koyma rezil oluyoruz”. Rveti memur hemen kendini savunur “Ben ihtiyacma gre alyorum”. Bir dieri “Ne demek lan ihtiyacma gre? Komnist misin sen?” Bu, doyumsuz sohbette gelinen son nokta olur. Gerekten de benim memurum iini bilir !

‘Farkndaln’ bilinciyle sorgulayarak, dnenler ile cahil cesaretiyle dolu dizgin yaayanlarn oluturduu ironiyi ele alrsak, gnlk ekmeinin kaygsna dm sradan insann daha mutlu olduunu dnerek ‘farkndaln’ iki defa daha actan sancl bir sre olduunu kabul etmek gerekiyor.

Bu durumda, basit insann mutlu dnyasnda, ‘Alice Harikalar Diyarnda’ misali yaamak varken, Dante'nin Cehennemi'nde dolanan biz 'farkndalar', bilincimiz ve aklmzla onlarn gnahlarn da yklenmi neredeyse 'kendinden menkul azizler' misali yaayp gidiyoruz.

Korkarm bu gidile, ya onlar ‘Dante'nin Cehennemine’ ekeceiz yada bizler ‘Alice Harikalar Diyarna’ terfi edeceiz?

Yani her ey toz pembeymi gibi yapacaz.

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Seval Deniz Karahalilolu, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.

Bu dosyann son gncelleme tarihi: 29.02.2024 00:56:34