..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir kuum; utum yuvadan... Artk ben nerede, eve dnme istei nerede?.. -Leyla ve Mecnun, Fuzuli
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Beklenmedik > Leyla NAL

13 Austos 2012
Keke Sylemeseydim Kzma! (1)  
Gurur ak yenerse!

Leyla NAL

Kzlar 16, 17 yalarnda gsteriyordu. Sonra kendi kzn dnd bir an. Arkasndan kendi ailesini, hatta anneannesini ve dedesini, “Hala deimemi aile yaantsnda ki bu durum. Herkes ocuunu kendi tarafna ekmeye alyor, ne ise” diye geirdi iinden. “Ben kzma byle davranmayacam diye sz vermitim kendime ama ben de farkl davranmadm. Eimle ne zaman ki aram ald, ocuuma yansttm” dedi kendi kendine.

:BJHD:
KEKE SYLEMESEYDM KIZIMA (1).

Taksiden indi. Kuulu Parka geti. Bo bulduu banklardan birine oturdu. Kzyla buluacaklard. O anda okumakta olduu kitab eline ald. “Zamanm ldrmeyeyim, hi deilse deerlendireyim” diye iinden geirdi. Yan botu, gen bir bey msaade isteyerek yanna oturdu. Gen adam kulakln takm, telefonuyla gryordu. Ses tonu rahatsz edici deildi, kitabn okumaya devam edebiliyordu. Sonra gen adam kalkt.

Bir sre yan bo kald. Daha sonra iki gen hanm msaade isteyerek yanna oturdu. Gen hanmlar seslerini yle kullanyordu ki, kadn rahatsz oldu. Okumakta olduu kitab kapatarak, ister istemez gen hanmlarn sohbetine kulak misafiri oldu. Konumalar anne ve babalaryla ilgiliydi. Anlalan birinin anne ve babas ayrlm ve aile bykleri ocuu kendi taraflarna ekmeye alyordu. "Ne kadar genler” diye geirdi iinden. Kzlardan biri “Ben annemi saduyum ile dinliyorum, babama kar kkrtmasna gelmiyorum. Her ikisinin de hayatmdaki yerleri farkl” dedi. Dieri “Amcamlar ok kt her gittiimde beni kendi taraflarna ekmeye alyorlar, anneme kar kkrtyorlar, babama syledim byle yapmaya devam ederlerse grmeyeceim deyip postay koydum” dedi. Kzlar 16, 17 yalarnda gsteriyordu. Sonra kendi kzn dnd bir an. Arkasndan kendi ailesini, hatta anneannesini ve dedesini, “Hala deimemi aile yaantsnda ki bu durum. Herkes ocuunu kendi tarafna ekmeye alyor, ne ise” diye geirdi iinden. “Ben kzma byle davranmayacam diye sz vermitim kendime ama ben de farkl davranmadm. Eimle ne zaman ki aram ald, ocuuma yansttm” dedi kendi kendine.

Eiyle ayrldktan yl sonra ei bir trafik kazasnda gitmiti. Kz o gnlerde babasyla dargnd. Kadn ise hep kendini sulad. “Beni aldattn kzma anlatmasa idim, muhtemelen dargn ayrlmayacaklard” diye dnd. Sonra saatine bakt. “Yine ge kald" diye geirdi iinden, "Bu genler hep byle". Yarm saat gecikmiti bile. Telefonla kzn arad. Kz “Anneciim yolda kaza olmu geliyorum, yarm saate oradaym, zr dilerim” dedi.

Kzlar yanndan kalktlar. Bir an suskunluk hissetti. Sonra Kuulu Parka bakt. Kuulu Parkn 25 sene ncesini hayal etmeye alt, tek hatrlad bembeyaz kuulard, bir de eiyle parka geldikleri o gn. Suni glde bir tane bile kuu yoktu imdi. Kazlar, rdekler, kumrular ve gvercinler. Kazlarn o iren sesleri kulan trmalad bir an. “Oldum olas sevemedim u kazlarn sesini” dedi. Sonra “u kumru ile gvercin arasndaki fark renemedim bir trl. Bunlarn hangisi kumru hangisi gvercin” diye iinden geirdi. Ayrca hayvanlarn pislikleri nedeniyle parkta kt bir koku vard. "25 sene evvel ne gzeldi buras" diye geirdi iinden. Tekrar eiyle ilk geldikleri gn aklna geldi. Ei niversiteden snf arkadayd. lk bu parkta ellerini tutmutu, halbuki arkadalaryla buluup sinemaya gideceklerdi. Mthi bir film oynuyordu o gnlerde, "Falling in Love". 40’l yalarda ak, Meryl Streep ve Robert de Niro. "imdi krkl yalardaym ve akm gitti" dedi kendi kendine. Ayrldklarnda hala sevdiini dnd bir an. "Ama beni aldatt" diye geirdi iinden. Ondan sonra da kimseyi sevmemiti. Seveceini de sanmyordu. “Keke renmeseydim beni aldattn” dedi kendi kendine.

13 Austos 2012

Devam yaknda...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn beklenmedik kmesinde bulunan dier yazlar...
Keke Sylemeseydim Kzma! (2)
Bir Otobs Dolusu Ak (3)
Keke Sylemeseydim Kzma! (6)
Bir Otobs Dolusu Ak (2)
Bir Otobs Dolusu Ak (1)
Keke Sylemeseydim Kzma! (3)
Keke Sylemeseydim Kzma! (4)
Keke Sylemeseydim Kzma! (5)

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Destan steyenlere te Destan (21 Mart Nevruz)
Karette Karette
Veda...

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Seni Bekledim Gnlerce [iir]
Ben, Uyuyamyorum... [iir]
zr Dilerim [iir]
Ah Kedi [iir]
Yalanmaktan Korkuyorum [iir]
Korona Gnlm [iir]
Ah Kelepem, Ah Sevdam [iir]
Ben Seni ok Sevdim [iir]
Look Inside Yourself [iir]
Birliktelik [iir]

Leyla NAL kimdir?

Ben, Leyla. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet Ran, Aziz Nesin, Cemal Sreya, zdemir Asaf, Orhan Veli Kank, Bedri Rahmi Eybolu

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Leyla NAL, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.