..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir nyargy yok etmek, atomu paralamaktan daha zordur. -Einstein
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Beklenmedik > Leyla NAL

6 ubat 2014
Bir Otobs Dolusu Ak (3)  
Ben de o otobsteydim, hem de birden fazla kiiye brnm olarak...

Leyla NAL

..... Dnte ofrn gzlerine takld gzleri ok uykulu bakyordu sofr. "Herhalde buradan itibaren yedek ofr arac kullanacaktr" diye geirdi iinden. Mola yerinde bir anons duyuldu “Ankara’dan 22’de hareket eden Bodrum otobs yolcular mola sreniz bitmitir, otobsnzdeki yerlerinizi almanz rica olunur.”

:AIJA:
29 ve 30 numaralarda bebek bekleyen Meltem ve Yaln oturuyorlard. Aslnda 10 yllk evlilerdi ancak u i, bu i, kariyer, ev alalm falan derken bebek yapmay hep ertelemiler ve nihayet karar verdiklerinde Meltem ancak tp bebek yntemi ile hamile kalabilmiti. Hamileliinin ilk aylar skntl gemi ise de son birka haftadr Meltem daha iyiydi ve her ey yolunda gidiyordu. Bebeklerinin kz olduunu rendikleri andan itibaren isim dnmeye balamlar ve bir trl karar verememilerdi. Bodrum’a seyahatleri ise pek de istenilen bir seyahat tr deildi aslnda. Yaln’n babas vefat etmi ve cenaze iin yolculuk ediyorlard. Yaln karsna srar etmiti “Uakla gidelim bu halinle o kadar uzun yola dayanamazsn” diye ancak Meltem uak yolculuundan ok korkuyordu. Daha nceki uularndan birinde uak gvde zeri ini yapm ve Meltem o gnden itibaren mecbur olmadka uaa binmeyi reddediyordu. Aslnda Yaln eine gelmemesi konusunda da telkinde bulunmu ancak Meltem ok sevdii kaynpederini son yolculuuna uurlamak istemi ve acl gnnde ok sevdii kayn validesinin yannda olmak istiyordu. Yaln’n arada srada gzleri yaaryor ve bunu eine hissettirmek istemiyordu. Meltem elleriyle kocasnn gzyalarn sildi ve sarld kocasna “Rahat ol bir tanem, iinden geldii gibi davran, en insani duygudur alamak, duygularn bastrmaya alma ltfen” demiti. Ancak Yaln’a bir otobs dolusu insan arasnda alamak zor geliyordu.

28 Numarada Mete’nin yannda Kaan oturuyordu. Kaan nceki yl Bodrum’da tanp ak olduu Helen ile bulumaya gidiyordu ve ok heyecanlyd. Aslnda bu buluma ilikilerine yn verecekti. Ne Kaan ne de Helen yaamlarn srdrdkleri asl mekanlarndan ayrlmak istemiyordu. Gerekte tantklar ilikilerini sanal ortamda glendirmiler ve tekrar gereinde hayatlarna dair planlar yapmak istiyorlard, neyse ne diyerek. Helen henz yola kmamt. Aslnda o da New York’ta uaa binmek zereydi. Kaan “Gelip seni stanbul’dan alaym birlikte geelim Bodrum’a” dedi ise de Helen ilk tantklar Bodrum’un havasnda tekrar grmek istemiti. Kaan ise bu ie uak korkusu nedeniyle ok memnun olmu ancak Helen’e hissettirmemiti. 12 Saat srecek yolculua uykuya dalarak balamt Kaan. Hatta otobste datlan ikram bile alamadan uyuyup kalmt.

Selim Bodrum otobsne bilet bulamam arkadaki 5'l gruptan bilet almak istemi ancak firma arka sraya yolcu almyoruz diyerek sat yapmak istememiti. Arka srann muavin ve yedek sofr iin olduunu sylemesine ramen Selim yle srar ettiki bir bilet alabildi sonunda ve o da 41 numarada yerini almt otobste.

Otobs gecenin iinden yol alrken Kaan gibi pek ok yolcusu uykuya dalmt bile. Uyank olan ender birka kii vard bu otobste. Bunlar ise mtemadiyen sevgilisiyle mesajlaan Semra, komik film seyreden Deniz, otobs yolculuundan korkup uyuyamayan Leyla ve Yasemin’di. Otobs Afyon’a yaklatnda klar yand, herkes yava yava kmldanmaya balad. Asm ise alamaya. Biraz sonra Muavin Emir’in anonsu duyuldu "30 dakika ihtiya molas." Saat gecenin 2’siydi. Prl prl bir gecede l l dolunay rehberlik ediyordu seyahatlerine.

Ahmet telefonunu atnda Mnevver’in mesajn okudu. “zr dilerim hayatm, arlarm arttka sanrm hrsn senden karp zyorum seni, bala beni ne olur, seni ok seviyorum, biliyorsun deil mi?” Ahmet gld ve iinden “Biliyorum tabi ki ve her zamanki gibi yine benden nce davrandn hnzr kedi” dedi iinden.

Selfinaz artk iyice zor yryordu Nuray anneannesini tuvalete gtrd. Tabi ki sadece Selfinaz deildi tuvalete giden otobsteki pek ok yolcunun ilk ii tuvalete gitmek olmutu. Ancak Yasemin’in yannda oturan ocuk uyanmamt. Yasemin kastl hareket etti kz uyartmak iin. Bunun zerine uyanan Sedef Yasemin’e sordu “Mola m verdik Teyzeciim”. O sra zerindeki hrkay grd ve Yasemin’e teekkr etti. Yasemin tuvalet ihtiyac olup olmadn sordu kza, kendi evlad gibi sahiplenmiti bu ocuu. "Evet" dedi Sedef "yi ki uyandm". Birlikte otobsten indiler.

Semra gece boyunca Fatih ile mesajlam bu sefer ise telefon amt. “Evet akm Afyon’dayz” diyen sesi inceden inceden duyuluyordu otobsten inerken. Nevin’in ise bekledii mesaj gelmemiti. “Bu sefer bitti” diyordu iinden “Bitti ite, her ey bitti”. Alamaklyd ama zor tutuyordu kendisini. Yaln 7 aylk hamile ei Meltem’e “Hadi inelim de tuvaletten sonra azck yryelim, ayaklarn imitir, yry iyi gelir” dedi. Deniz Derya’y tuvalete gtrrken Pelin'de Asm’n altn temizledi. Alt temizlenen bebek glmeye balad, Pelin bebei sarp o da otobsten indi.

Garfield gibi duvara yapan Murat ylece uyuyakalmt, ne Murat’n ne de arkasndaki Kaan’n uyanmaya niyetleri yoktu. Canan ile Sevil ise uykudan uyanm bir halde iken bile hala didiiyorlard. “Bunlar hi vazgemeyecekler” dedi Ali karsna, Nesrin’in krgnln hala anlamaz la gelerek. inden ise “Ben sana Bodrum’da gzel bir srpriz yaparm, unutursun” diyordu.

Genler uykudan uyanm bir ekilde biraz da grlt yaparak otobsten indiler. Berk Zafer’e “Mola dn sen Nee’nin yanna otur da bende Pnar’n yanna oturaym” dedi. Zafer hemen Nee’nin elini tutup “Bu saatte yenir mi demezseniz hadi size Afyon’un mehur kaymakl ekmek kadayfndan smarlayaym” dedi. Berk “Der miyiz hi, kaymakl ekmek kadayfnn saati mi olur? Hele bizim yamzda” dedi glmseyerek Pelin'e.

Hlya ile Ayla yine kikirdeyerek anneleri ile otobsten indiler. Hlya Ayla’ya “Grdn m ocuu, annemin korkusuna cama Garfield gibi yapm” dedi. Sevim kzlarna “Benim kikirik kzlarm” derdi hep. Sevim kzlarna “Tuvaletten sonra ifte kavrulmu lokum almay unutmayalm nmz bayram” dedi. Evet gelen bayramd, hafta sonu tatilinin ardndan Kurban Bayram geliyordu.

Alp ile Neriman mola yerinde otobsten inerek ifte kavrulmu lokum almaya karar verdiler. Gelen bayramd. Neriman Alp’e “Sen sucuk mangal ok seversin istersen sucuk da alalm hayatm” dedi. Alp ise “Otobste kokmaz m, ayp olmaz m?” deyince Neriman “nan canm pek ok insan alacak ve ister istemez katlanacaz bu kokuya hatta bak imdi pek ok kii burada sucuk dner ya da sucuk ekmek de yiyecekler” dedi. Nihayet Bodrum’da ilk tatillerini geirecekleri evlerinde mangal yapmak iin de yeterince kangal sucuk aldlar.

Glay mola yerinde otobsn klar yandnda bir an kprdand ise de uyanmad. Metin ise eini uyandrmaya kyamad. Otobsten inip o da ifte kavrulmu lokum ald. Kzlar Il ifte kavrulmu lokuma baylyordu. Kaynpederi Kamil bey ise Afyon kayma sipari etmiti. "Sucuk da alaym" diye geirdi iinden "Kahvaltda gzel olur. Hem Il'da ok sever Afyon sucuunu" Alverii yapp acelece otobsteki yerini ald. Sevgili ei Glay hala uyanmamt.

Ayfer olu Mete’ye “Yavrum syle gzel bir lokum yaptr, Afyon’dan geip de kz evine lokum gtrmeden olmaz” dedi. Hasan ise otobsten inmek istemiyordu. Ayfer’de otobsten inmek istemedi. Mete “Anneciim sen gel de birlikte alalm, ben anlamam” deyince ister istemez otobsten indi.

Emre bebekleri Zeynep dnyaya geleli beri sigaray brakmt. Yannda oturan Necmi ise “neyim de bir sigara tellendireyim” dedi. Emre ben de gidip bayram lokumunu buradan alaym dedi. Necmi zntl bir ekilde “Gelen bayram deil mi?” Bu bayram benim ocuklar ilk bensiz bayramlarn geirecek hay Allah” dedi. Arkada bir i iin telefonla aram biran evvel gelmesini istemiti ii kaptrmamak iin. "Belki birka gn sonra giderim bizimkilerin yanna bayram iin" diye geirdi iinden.

Ahmet ile Emine ise uyanmadlar. Emine ban Ahmet’in omzuna yaslam Ahmet’in ba ise Emine’nin bana dmt. kisi de bebekler gibi uyuyorlard. 1 Numarada oturan Mehmet ise nianlsnn evine gtrmek iin en ok sevdii ifte kavrulmuu alrken ayrca fstkl ve cevizli lokum paketi yaptrd. "Ceren’im ifte kavrulmuu ok sever" diye geirdi iinden. Ancak son seyahatindeki ifte kavrulmu istedii gibi kmamt. Alveriini yaparken ok titizlendi.

Leyla ise teyzesi Kamuran’n uyanmasn ksa bir sre bekledi ise de uyarmaya kyamad ve yalnz indi otobsten. lk ii tuvalete gitmek oldu. Sonrasnda ise ackm olduunu fark edip tost ve ayran almaya geti. Kendisi iin alrken teyzesi iinde ald. Dnte ofrn gzlerine takld gzleri ok uykulu bakyordu ofr. "Herhalde buradan itibaren yedek ofr arac kullanacaktr" diye geirdi iinden.

Mola yerinde bir anons duyuldu “Ankara’dan 22’de hareket eden Bodrum otobs yolcular mola sreniz bitmitir, otobsnzdeki yerlerinizi almanz rica olunur.”

Devam edecek...

Leyla NAL (5 ubat 2014)

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn beklenmedik kmesinde bulunan dier yazlar...
Keke Sylemeseydim Kzma! (2)
Keke Sylemeseydim Kzma! (1)
Keke Sylemeseydim Kzma! (6)
Bir Otobs Dolusu Ak (2)
Bir Otobs Dolusu Ak (1)
Keke Sylemeseydim Kzma! (3)
Keke Sylemeseydim Kzma! (4)
Keke Sylemeseydim Kzma! (5)

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Destan steyenlere te Destan (21 Mart Nevruz)
Karette Karette
Veda...

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Seni Bekledim Gnlerce [iir]
Ben, Uyuyamyorum... [iir]
zr Dilerim [iir]
Ah Kedi [iir]
Yalanmaktan Korkuyorum [iir]
Korona Gnlm [iir]
Ah Kelepem, Ah Sevdam [iir]
Ben Seni ok Sevdim [iir]
Look Inside Yourself [iir]
Birliktelik [iir]

Leyla NAL kimdir?

Ben, Leyla. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet Ran, Aziz Nesin, Cemal Sreya, zdemir Asaf, Orhan Veli Kank, Bedri Rahmi Eybolu

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Leyla NAL, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.