..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Her ey ancak sevgiyle satn alnabilmelidir. -Andre Gide
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Toplum > erdal divrikliolu

11 Eyll 2013
deoloji  
erdal divrikliolu
Zamann ruhunu iyi okuyanlar hemen hemen artk hi bir ideolojinin yerinde kalmadn bilirler.nk Zamann kendisi bir ideoloji olmutur.Bu ba dndrc insan manzarasnda hangi insan Moda,sanat,trend,takip ettii konular hakknda bir ideoloji hapsetmek artk mmkn deildir.

:ADHG:
Hi bir savan glgesinde ve insann ensesinde ideoloji konumaz.Konuan sadece ac,gzya ve kan'dr. ondan bir evvel gelen ise;insanlarn anlatmaya alt hisler,duygular,serzeniler bahardr.nsanolu nce bekler.Dili dndnce,yrei yettiince anlalmaya,anlalmak iin anlatmaya abalar.Ve her masum'un gnah bu serzeniin sonunda balar.

ki gndr,insanlarn youn gaz bombardman altnda taksim'den,zmir'e,Gaziantep'ten Antalya'ya kadar olan kitlesel "Karaya vurma" servenini izliyorum.nsanlar kitleler halinde sanki,Yunuslar gibi fikirlerini karaya vurdurarak bir eyler anlatmaya yada hakl olduunu dndkleri ham fikirleri netletirmeye gayretini.

Bir ka aacn kesilmesi olayndan kan ve onun kklerinden doan her birinin kafasnda niin buradaym sorusuna birden fazla konu bal sralayarak dile getirmeye alt feveran.

Oysa ben sosyal medya denilen kavram kendi yazlarm kk bir sanda yazp,yazp koyduum ve yle mutlu olduum bir alan olarak deerlendirirken,zaman geldi yalnzlklar artrd iin ve de bizi gerek dnya'dan kopard iin sular olmu ve bunu bir ok yazmda dile getirmitim.

Belkide yanlmm......

nk iki gndr sosyal medya her trl maniplasyon,kkrtc sahte haberlerin dnda.Tam anlam ile bambaka bir ey oldu.

Sosyal medya son iki gndr;

Eczane oldu,
Avukat oldu,
la oldu,
tidal arlarnn yapld
nsan kalbinin coku ile akt tmyle yekpare "Bir insan ruhu oldu"

Ve hatta yeri geldi vicdan oldu.

Ama en nemlisi sokan; Geni meydanlarn, Trkiye'nin ok geni bir alannn
Evi oldu.Bir renci oldu,yal bir teyze,gcnn son dirhemi bir eyler sylemeye alan bey amca,tatl ve irin bir kz ocuu oldu.

imdi bu resimlere iyice bakmak lazm...

Bu insanlar neyin peinde diye dnmek lazm..
Ne istiyorlar.Hangi ideolojinin yada kesimin insanlar bunlar.

Gemiin tortusundan kopup gelen ac bir hikaye var.Ve ben her zaman derim.
"Ac ekenler,ezilenler,eer bir gn g ve iktidar sahibi olurlarsa,ACI EKTREREK,ACIYI DOURURURLAR,NEFRET EDEREK,NEFRET EDEN DOURURLAR" diye

te tam bu noktada duraym.

Paranoya denilen kavram.Ac ekenler iin ve de ektirenler iin sarlabilecek en iyi kavramdr.

Olaylarn iinde yer alan ve Taraf olarak adlandrlan kiiler niin orada ve tam anlam ile Paranoya ve endie ierisinde ise; Bu konunun muhataplar da yllar boyunca ektikleri acnn ve paranoyann,endienin esiridir.

Ve bana gre olan biten endie ve korku savadr.

Ve hi bir savan glgesinde ideolojide konumaz.Endieler,paranoyalar,korkular konuur.

Zamann ruhunu iyi okuyanlar hemen hemen artk hi bir ideolojinin yerinde kalmadn bilirler.nk Zamann kendisi bir ideoloji olmutur.Bu ba dndrc insan manzarasnda hangi insan Moda,sanat,trend,takip ettii konular hakknda bir ideoloji hapsetmek artk mmkn deildir.

Bu zamann siyaset anlay ve beyler unu bilmeli.nsan denilen varlk artk dnce ve davran eylemlerinde stabil kalmyor.Modern Dnya'da srf bu nedenle toplum davranlarn an bi an len bilimler ykseliyor.

Siz hala u ideoloji bu ideoloji diye fikirleri ve grleri yekpare bir biimde snflamaya kalkarsanz uvallayacanz kesindir.

Ve uvalladnz anda,Korkunun ve endienin hatta paranoyann gerek sahipleri gelir her eyi elinizden alr.

Bugnn siyasetileri bu gerei iyi kavramallar.Artk Zamann kendisi ideolojidir.Eer insanlara kitle gz ile bakarsanz uvallarsnz.nsana kitle gibi deil nsan gibi bakmak gereklidir.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplum kmesinde bulunan dier yazlar...
En Ksadan Hisse (2)

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bo Sayfa
Manken, Maske, Kovan
Srtk.
Yaasn orba ve Burun Kartranlar! Yaasn zgr Halkmn Avam Olmayan ve Her Snf Tarafndan Rahata Uygulanan eyleri.
Kayboldum.
En Sk Takip Ettiim ey Yere Den Kavanoz Kapa ve Bozuk Para.
Ruhani Trpanlar
Ne Komik Geliyor Bana imdi Evrensel Bireyselizm
ok Yaamaz.
Gitti.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Humanarist 2 [iir]
Kakavanlar [iir]
Madenci [iir]
Gzyz [iir]
Humanarist [iir]
Takipdeydik. [iir]
Ben Senim,sen Ak... [iir]
Yetmez! [iir]
Mlteci [iir]
elik Devrimi [iir]

erdal divrikliolu kimdir?

Yazdklarm ve yazacaklarma dair. . .

Etkilendii Yazarlar:
En iyi etkinliim yazmaya kalarm...

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | erdal divrikliolu, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.