..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Mutlu kle oktur. -Darwin
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Trkiye > Hakan Yozcu

5 Mart 2015
Ara ayhaneler  
Hakan Yozcu
Ben burann en eski esnafym diyor. Tabii buray nce eski durumu ile karlatryor. Artk eskisi gibi tad kalmadn belirtiyor. Buralarn eskisi gibi tad yok. nceden btn halk, buraya gelirdi. Sohbet ederdi. Oyun yoktu. Gazetelerini okurlard. Ocaklarda btn gazeteler alnrd. imdilerde oyunlu kahvehaneler ald. Sohbeti ve okumay ldrd. Genler daha ziyade oyunlu kahvehaneleri tercih ediyor.

:AGBE:

Yaklak bir haftadr. Kadirlideyim. Artk burada son gnlerim. Bir haftadr burann siyasi nabzn yokluyor; ve buradaki insanlarn KKTC hakkndaki gr ve dncelerini sizlerle paylayorum.
     Burada nde gelen siyasi partilerin vekilleri ve adaylaryla grp dncelerini sizlere aktarmtm.
     Bu gn size ilgin bir yerden sz etmek istiyorum. Kadirlide bulunduum sre bana hep Ara ayhanelere git. Siyasi nabz orada yakalarsn. Trkiyenin siyasi kalbi orasdr. Trkiyedeki siyasi yap orada oluur ve orada geliir dediler.
     Ben de gnmn ounu burada geirdim. Zaten siyasi partilerin ile binalar da genellikle buralarda. Birbirlerine yakn.
     Ara ayhaneler denilen yer, Kadirli merkezde Tufanpaa Mahallesinde bulunan ve yaklak yan yana 20 kadar ay ocaklarndan oluan T harfi biiminde bir sokak. Sal sollu kk kk ay ocaklar bulunuyor. Sokaa sadece insanlar girebiliyor. Her hangi bir ara veya baka bir canl giremiyor. Bu nedenle sokan ortalarnda dahi kk masalar ve etraflarnda tabureler var.
     Vatandalar buralara oturup sohbet ediyorlar. Belki de byle bir yer dnyann baka bir yerinde yok. Bu nedenle ilgi ekiyor. Genelde insanlar siyasi sohbetler yapyor. rendiimize gre burann mdavimleri genellikle hep niversite mezunlar oluyormu.     
Ben, sokan T -yani st- ksmnda bulunan Esnaf ay Evine oturuyorum. Sahibi Mehmet YAREN Bey geliyor. Sohbet ediyoruz. Ben soruyorum, o anlatyor:
     Ben burann en eski esnafym diyor. Tabii buray nce eski durumu ile karlatryor. Artk eskisi gibi tad kalmadn belirtiyor. Buralarn eskisi gibi tad yok. nceden btn halk, buraya gelirdi. Sohbet ederdi. Oyun yoktu. Gazetelerini okurlard. Ocaklarda btn gazeteler alnrd. imdilerde oyunlu kahvehaneler ald. Sohbeti ve okumay ldrd. Genler daha ziyade oyunlu kahvehaneleri tercih ediyor.
     Buralarda hkmet kurulur, drlr ve devletin siyasi geleceine yn verilirdi. Hkmetin tm icraat burada konuulurdu.
     Burada herkes u grte hemfikirdir. Trkiyenin siyasi nabz burada atar. Buras TCnin siyasi kalbidir. Kadirlililerin hepsi buna inanyor.
     Burasnn sadece devlet politikasnn hayat bulduu yer deil, yerel siyasetin de canllk kazand mekann olduunu belirtiyor. Belediye bakanlar bile burada belirlenir, burada seilir. Belediyenin icraatlar dahi burada ekillenir. Belediye Bakan bir tane olmasna karn buraya gelen tm vatandalarmz bir belediye bakandr ve onun kadar hkmeder. diyor.
     Devam ediyor Burada vatandalarn birou milletvekili, bakan, babakan ayarnda siyasi dncelere sahip. Gerekte de bu ayhanelerden bir ok siyasi kmtr.diyor. Buras Kadirlinin Kltr ve Bilim merkezidir. Bilim adam dahi kardk. Mesela Prof. Dr Ali Erdemir u anda ABD Nasada grev yapyor. Bir ara Dnya Mhendisler Birlii Bakanl da yapt diyor.
     niversiteden arkadam olan Salim Karaku da sylenilenleri onaylyor. Kadirlinin tek dezavantaj okuyan rencilerin geriye dnmeyii oluyor diyor. renci okulunu bitiriyor. Yetiiyor. Tam verim alnca zaman yurt dna gidiyor. Gidi o gidi. Veya byk ehirlerde i buluyor. Geriye dnmyor. Bu nedenle de Kadirli hak ettii yere gelemiyor diyor.
     Burada da en ok konuulan konulardan birinin KKTC olduunu reniyoruz. Buraya gelen insanlar Kbrsa kar ok duyarllar. Kbrs gndemini ok yakndan takip ediyorlar. Zaten konumalaryla, dnceleriyle bunu hemen fark ettiriyorlar.
     Mehmet yaren KKTCyi Kadirlinin bir mahallesi gibi gryoruz. Onu kendimizden ayrmyoruz. KKTCde yaayan bir ok Kadirlili var. Hep akrabalarmz. 74 Harekatnda Kadirliden bir ok asker gitti. Ben de gnll idim. Yam tutmad iin beni gndermediler. Ama olum orada askerlik yapt. Ben de bununla gurur duydum. Ondan Kbrs hakknda bir ok ey rendim. Kbrs seviyoruz. diyor.
     Bir vatanda yan masadan katlyor: Kbrstan bazen atlak sesler geliyor. Biz referandumda hayr diyeceinizi umuyorduk. Ama evet kardnz. Bu da bizi zd diyor. Hkmete sersenite bulunuyor: Hkmetiniz houmuza gitmeyecek szler sylyor. Ne o, biz birlemek istiyoruz, KKTCyi tantmak istemiyoruz gibi szler? diyor. ahsen ben Rumlara gvenmiyorum. Onlarn dncelerini ok iyi biliyoruz. Onlar, Trkleri Kbrsta misafir olarak gryor. Er ge gideceksiniz diyor. Siz de hala birlikte yaamak istiyorsunuz. Oysa orada zm bulunmutur. ki ayr devlet olarak yan yana mutlu bir ekilde yaayabilirsiniz diyor.
     Mehmet Seyidolu adnda yal bir amca da konumalarmz dinleyenler arasnda. O da dncelerini dile getiriyor: Kbrs, bura insan gznde ok farkldr. Kutsal bir dava gibidir. Kbrsllara sz sylettirmeyiz diyor.
     ay oca hakknda bize gemiten bilgiler veriyor: u ana kadar sylenilenlerin hepsi doru. Eksii var, fazlas yok. Buras gerekten bir siyaset okulu. Trkiyenin seim arenas. Buradan nee siyasetiler, devlet adamlar, komutanlar, paalar kt. Siz hatrlamazsnz. 1960larda buradan meclise tam 7 tane milletvekili gitti. O zamanlar Demokrat Parti ile CHP glyd. Bu iki partiden toplam 7 tane vekil seildi. Bunlar hep bu ay ocaklarnda yetitiler. Her dnemde de bir-iki vekil kyor. diyor.
     Evet. Kadirli ok farkl bir diyar. ay ocaklar daha da farkl. lgin. zerinde tezler hazrlanacak bir yer. Mutlaka incelenmesi gereken bir yer.
     Bir de Karatepe ok vlyor. Orasnn tarihi ve doal gzellikleri olduu belirtiliyor. Grmemizi neriyorlar. Biz de hafta sonumuzu orada geirmeye sz veriyoruz.
     Kadirliden son yazlarm belki de Karatepe oluturacak. Oradan da sizlere seslenmeye alacam.
     Bu arada internetten KKTC gndemini takip ediyorum. Cumartesi yaplacak Girne Mitingine katlamayacam iin zlyorum. Dzenleyenelere baarlar diliyorum.
     Herkese kolay gelsin diyorum.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn trkiye kmesinde bulunan dier yazlar...
6. Trkoloji Bulumas
bir Gnein Yeniden Doduu Yer: Samsun
ki VIzdan, Bir Bizden
Bir Uzungl Hatras
ay ve enlikler Diyar Rize
darda Deli Dalgalar: Sinop
Maka Yollar Artk Tal Deil
Trabzonda Bir Gn
Cennet ve Cehennem
Yine Yeillendi Fndk Dallar

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
"Gn Olur Asra Bedel" zerine Bir nceleme
Bir iir Emekisi: hsan Tevfik Krca
Yozcularn Kkeni ve angaza Ky
yaar Kemalin lm Yldnm Mnasebetiyle
eitli Ynleriyle Prof. Dr. Erhan Arkl
yk Tiyatro ve Sanat zerine
"48 Saat" zerine
Benim Gzmden "Tutunamayanlar"
akrcal Efe zerine
k Osman Akay le Tantk

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yreimde htilal Var [iir]
Hayat Seni zemedim [iir]
Helallik stiyorum [iir]
Nasihat 2 [iir]
Yrk Kz [iir]
Seninle Olaym [iir]
Geliyoruz [iir]
Nasihat [iir]
Ak Var m? [iir]
Minik Bir aire Rastladm [iir]

Hakan Yozcu kimdir?

1964 doumluyum. Kuzey Kbrs'ta yayorum. 1988 Erzurum Atatrk niversitesi Fen Edebiyat Fakltesi Trk Dili ve Edebiyat Blmnden mezun oldum. 20 yl eitli okullarda edebiyat retmenlii yaptm. Uzun yllar Yenivolkan ve Gne Gazetelerinde ke yazarl yaptm. u an Habearkbrsl ve Gncelmersin Gazetelerinde yazyorum. Birok internet gazete ve sitelerinde yazlarm yaynlanyor. iir, yk ve tiyatro oyunlar yazyorum. Bu alanlarda eitli dllerim var. Kendime ait baslm "Gzel Bir Dnya" ve "Mesela Baka" isimli iki adet yk kitabm var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yl Kbrs Trk Devlet Tiyatrolar Genel Mdrl grevinde bulundum. Halen Babakan Yardmcl Ekonomi, Turizm, Kltr Ve Spor Bakanl'na bal Mavirim.

Etkilendii Yazarlar:
...

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Hakan Yozcu, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.