..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Doğallık sahip olunan değil, kazanılması gereken bir erdemdir. -Cervantes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Tarihsel Olaylar > Ahmet Zeytinci
14 Kasım 2020
Emperyalizm Yine Dişlerini Gıcırdatıyor  
Ahmet Zeytinci
Şu an da Müslüman ülkelerin büyük çoğunluğunun başında kukla idareciler bulunduğu için ister istemez bütün hepsi emperyalist devletlerin dümen suyuna gitmektedirler. Sayın Başbakanımızın zannettiği gibi onlar kesinlikle bizim stratejik müttefikimiz değildir ve bundan sonra da asla olmayacaktır. Kimse kendini kandırmasın, ucuz rüyalar görmesin. Emperyalist devlet seni, başına geçirdiği devlet adamları vasıtası ile yıllarca kullanır, kullanır, daha sonra da bir iki yanlışını görüp sana bir kıllanır ve burnunu silip de çöpe attığı kâğıt mendil gibi seni bir kenara koymaya çalışır ve çoğu zaman da koyar...


:CIC:
Savaş, dünyanın içinde bulunduğu sıcak saatlerde kapımızı çalmak için sinsice bekliyor. Dünya'nın jandarması ABD yine suların ısınması için elinden geleni ardına koymayacak gibi görünüyor. Artık emperyalist ABD'nin hedefinde ne Rusya ne de Kızıl Çin ya da Küba. Şimdi tek dertleri İslam ile Müslümanlarla. Siz bakmayın kâğıttan kaplan Rusya Federasyonunun da ABD'ye sert mesajlar verdiğine sadece gösteriş onların hepsi, başka da bir şey değil. Ne ABD ne de Rusya ya da Çin hiç bir zaman Müslüman ülkelerin iyi durumda olmasını, ilerlemesini canı gönülden istemezler.

Şu an da Müslüman ülkelerin büyük çoğunluğunun başında kukla idareciler bulunduğu için ister istemez bütün hepsi emperyalist devletlerin dümen suyuna gitmektedirler. Sayın Başbakanımızın zannettiği gibi onlar kesinlikle bizim stratejik müttefikimiz değildir ve bundan sonra da asla olmayacaktır. Kimse kendini kandırmasın, ucuz rüyalar görmesin. Emperyalist devlet seni, başına geçirdiği devlet adamları vasıtası ile yıllarca kullanır, kullanır, daha sonra da bir iki yanlışını görüp sana bir kıllanır ve burnunu silip de çöpe attığı kâğıt mendil gibi seni bir kenara koymaya çalışır ve çoğu zaman da koyar...

Bu yaşananları inanın ki sizlerinde birçoğu gibi çok utanç verici ve aşağılayıcı buluyorum. Bizler ki emperyalizme karşı Milli Kurtuluş Savaşı vermiş ecdatların torunlarıyız, bizler ki atalarımızın bizlere emanet ettiği bu topraklarda komşularımızla çoğu zaman barış ve kardeşlik içinde yaşamaya çalıştık ve yaşadık geçmişte...

Başımızdakiler komşu ülkelerin işleri ile ilgileneceklerine önce kendilerine ve kendi ülkelerine bir baksınlar. Sanırsınız ki yurdumuzda her şey güllük gülistanlık, bütün problemlerimiz çözülmüş, bir elimiz yağ da bir elimiz bal da harika, huzur verici bir ülkede yaşıyoruz. Kazın ayağının öğle olmadığı, aslında çoğu olgunun bir yanılsamadan ibaret olduğunu araştıran ve okuyan insanlar az çok biliyorlar.

Birçok medeniyete beşiklik yapmış Orta doğu Coğrafyası bu gün kan ve gözyaşı içinde. Zengin doğal kaynaklar, başta petrol olmak üzere, bütün emperyalist devletlerin haliyle iştahını kabartıyor. Bu gün ABD topraklarında ki petrolün yüzde seksenden fazlası daha ellenmemiş durumda. Orta doğunun gariban fakir, sömürüye açık ülkelerinden ucuz petrol almak varken SAM amca niye kendi petrolünü çıkarmak için uğraşsın ki? Onlar zaten elli sene, yüz sene sonrasının da planlarını yapmışlardır merak etmeyin.

Arap Baharı dedikleri emperyalist oyun, kendi istedikleri gibi oynanıyor aslında. Kuveyt ve Suudi Arabistan'da da şeriat yönetimi var ama her ne hikmet ise SAM amca oraya demokrasi getirmek için parmağını bile kıpırdatmıyor. Niye kıpırdatsın ki, Suudilerin başında ki kral sülalesi ABD'nin güdümünde ve dümen suyunda olduktan sonra, ne gerek var böyle bir şeye. Ahbap çavuş ilişkisi ile işi götürüyorlar. Kendi halkları da fakirlikten inim inim inlesin. Zina yaptı diye, uyuşturucu kullandı diye, yakaladığın sesi çıkmayan, arkası olmayan adamın kafasını vahşice kılıç ile kes, ama kendi sülalesinden o işi yapanların hiç bir yer de ne adı duyulsun ne de sanı. Allah bunların hesabını çok kötü sorar hem dünyada hem de ahrette. Geçen senelerde Suudilerin tarihlerinde ilk defa dışarıdan borç para aldıklarını yazdı gazeteler. Demek ki dünya zenginliği de bir yere kadar değil mi?


Emperyalizme hizmet eden ya da o ülkelere ve liderlerine şirin görünmek için çaba harcayanlar bilsinler ki çok ağır suç hem de günah işlemektedirler ve vebal altındadırlar. Unutulmasın ki ''Keser döner sap döner gün gelir hesap döner.'' Yüce Yaratıcımız ALLAH cc'de bir ayeti kerimede şöyle buyuruyor. ''Onların bir hesabı varsa bizimde bir hesabımız var.'' Gıcırdatsın dursun bakalım emperyalizm dişlerini masum ülkelere, masum insanlara. Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in dediği gibi ''En kötü bir barış, iyi bir savaştan daha iyidir.'' Aydınlık güzel günlerde gelir bir gün acı çeken ülkelere ve insanlarına. Hepinize huzur ve barış dolu bir dünya diliyorum. Saygı ve sevgiler en derininden...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tarihsel olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Vatan Hainliği Kadroları Boş Kalsın Bundan Sonra
Küresel Güçleri Küresellikten Uzaklaştırma Denemeleri
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Yok Aslında İkisinin Birbirinden Farkı
Sam Amca Bu Rahat Durmaz
Olimpiyat mı Dediniz
Dünyada ki Bütün Karışıklıklar Emperyalizme Yarar
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
Bu Vahşilerin O Vahşilerden Ne Farkı Var
Eyyy Nato Ruhu

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yapmayın İnsanı Yalnızlaştırmayın
Srebrenitsa 11 Temmuz 95 Birleşmiş Milletlerin Bittiği Gündür
Yersen Kredisi Bile Var
Trafikteki İçsel Tepkilerimin Dışa Vurumu
Bağ Kur Emeklisi Üvey Evlat Gibi
Her Şey İki Çeşit
Önce Ben Kızardım O Zaten Kızarmıştı
Tuvaletsel Durumlar
Bir Kere Giyer
Yeni Silahların Denenmesi İçin İnsanların Ölmesi Lazım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hroşima Beni Unutma [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Yenmiyor Para [Şiir]
Umut Hep Var Aslında [Şiir]
Seni Bekleyen Şehirler [Şiir]
Çoğu Zaman [Şiir]
Tarihin En Eski Kavimlerinden Biz Türkler [Şiir]
Çocukların Ülkesi Yoktur [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.