..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnce dilden, dil dnceden doar. -Platon
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Gnlk Olaylar > Ahmet Zeytinci

21 Mart 2024
Ramazan Kolisi ve Volisi  
Ahmet Zeytinci
Bu arada baka bir kede de pirin pilav ile fasulye yan yanaydlar ... Pirin Pilav Yahu eskiden iyi imi be senin durumun fasulyecik sana ark trk bile yazmlard deil mi Aman bu fasulye yedi buuk liraya hem kaynasn hem oynasn. diye... Fasulye Aaaaaah ah! Sorma pirin karde sorma, yle bir kymetliydim ki hanelerde eskiden, yine de kymetli saylrm ama fiyatm ok pahallatrd bu zibidi esnaflar. Pirin Bunlarda Allah korkusu yok billahi tarladan knca on katna kartyorlar fiyatlar, slah etsin Rabbim bunlar.

:BEC:
Paketli bulgur, paketlenmi Nohuta dnerek, Hadi yine iyisin iyisin Ramazan geldi att yine btn Mslmanlarn hanesine. Nohut bu cevap vermeden durur mu... Geldi de bir yerde zlyorum bu Mslmanlarn haline, daha gn nce ne gzel herkes alyordu benim paketlerimden hemen fiyatlara be alt lira birden geirdiler Ramazan gelince.

Bu arada baka bir kede de pirin pilav ile fasulye yan yanaydlar ... Pirin Pilav Yahu eskiden iyi imi be senin durumun fasulyecik sana ark trk bile yazmlard deil mi Aman bu fasulye yedi buuk liraya hem kaynasn hem oynasn. diye... Fasulye Aaaaaah ah! Sorma pirin karde sorma, yle bir kymetliydim ki hanelerde eskiden, yine de kymetli saylrm ama fiyatm ok pahallatrd bu zibidi esnaflar. Pirin Bunlarda Allah korkusu yok billahi tarladan knca on katna kartyorlar fiyatlar, slah etsin Rabbim bunlar.

Ramazan gelirde tatllar Ramazana dahil olmazlar m... Tel kadayf ile ekerpare bir de Tulumba Tatls yan yanaydlar reyonda... Tel Kadayf Bakalm bu ramazanda en ok hangimiz sevileceiz? ekerpare Sevilmekte sorun yok bu Trk Milleti tatlsz duramaz ama bir de ceplerine bakacaklar illaki. Tulumba Tatls da lafa girer bir ekilde Vallahi benim fiyatm ucuz en ok beni alrlar gibime geliyor, ama sizin de satnz olur gibi bence. Tel Kadayf Bunlarn illa oru tutarken kan ekerleri der, o zaman biz gireriz ite devreye.

Yine baka bir kede Hurma, Zeytin ve Kaar Peyniri de yan yanadrlar... Hurma Zeytin ve Kaar kardeler hadi iyisiniz iyisiniz, Ramazan geldi ho geldi, sefa geldi, artk pasa evlere girersiniz. Zeytin sz alr Ramazan geldi de karde benim be on eidim var, ucuzdan balayp pahalya doru gidiyor, zeytinsiz olur mu hi iftar sofralar Rabbim fakirlerin kesesine bereket versin de bol bol alsnlar bizi. Tekrar Zeytin Kaara dner Sen ne diyorsun Kaar Karde? Kaar da ortamdadr Vallahi ben zor giderim bu Ramazan da taklr kalrm buralarda siz akr akr evlere girerken, akmlar benim fiyatlara vicdanszlar millet almasn diye adeta. Hurma Benimde yle farkl fiyatlarda eitlerim var, baz cinslerim zor satlr gibi dostlar. Zeytin dalar lafa Hurma karde milletin eski yedii hurmalar baz zaman...n trmalamasn. Hep beraber glerler ... Kah kah kah kah!

Bir kede Ekmek, Pide ve ie Suyu beraber taklmaktadr. Ekmek Yine her zaman olduu gibi bensiz olmaz bu Ramazan. Pide dalar lafa Hoop orada dur biraz Ekmek Karde, ben varm burada Pide derler bana, hangi Ramazandan eksik kalmm ki bu Ramazandan eksik kalaym. Suda dahil olur konuya Bensiz de hi olmaz hele de gndz scakta altysa birileri vallahi bir oturuta bir ieyi bitiriyorlar. Ekmek Tamam bizler Ramazan Kolilerine girmiyoruz ama bizsiz de olmuyor. Pide En ok beni yiyorlar Ekmek Karde, ama bu frsatlar yok mu bu frsatlar hemen fiyatlar hoplatmlar ilk gnlerde, bilmem ki bunlara beddua m etsek.

te byle bunlarn muhabbetleri... Bakalm Kolileri bol bol hazrlayp da bu Ramazanda Voliyi kim vurmaya kalkacak? Benimde kan ekerim mi dt ne? Neler neler yazdm byle yahu! Neyse yine de Ho geldin Ya ehri Ramazan Yurdumuza, ehrimize, evimize barkmza...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn gnlk olaylar kmesinde bulunan dier yazlar...
Sosyal Medya Fenamenleri
nsanlar Yazalm Biraz
Karalahana orbas Gururumuzdur
Kamera akas aklabanlklar
Elektrik Parasn Ucuza Getirmenin Yollar
Richter Yrekteki Depremi de ler mi
Byle Gsterilere Gerek Yok
h Sper Zekiii Deilim Beeen Ne Kt
Paran Ye Paran
Milli Takma Tavsiyeler

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Biyolojik p Olmayn
Kroloji Biliminin ncelikleri
Skyor ve Yoruyor Bu nsanlar Bizi
Bekle Bizi Mars Sra Sende
Bu Devirde Ne Kald
Artk Buradan Bir ki Nobel kmal
Sizi de Beikteyeken Kerttiler mi
Silah irketleri Kimlerin ve Savalar Nerede
Bizler Beyazcama Gmlrken lkede Neler Oluyor
Gerekleri Tarih Yazar Tarihide

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Pazarola [iir]
Bir Papatyaya [iir]
9. 15 emsiyesi [iir]
Buradan Bir iir kmaz Demeyin [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yrei [iir]
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]
Ne Gnlerdi [iir]
Ben Uyurken Oldu Bunlar [iir]
Havai [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ahmet Zeytinci, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.