..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dmekten ykselme doar. -Victor Hugo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci

9 Mart 2024
Kroloji Biliminin ncelikleri  
Ahmet Zeytinci
Baka bir isimle de anmak isterseniz Maganda da diyebilirsiniz... En byk zelliklerinden birisi ki aslnda mthi bir zellik olup imdiye kadar onlardan bakasnda da grlmemitir, evet sk durun sylyorum Okumad ve aratrmad halde her eyi biliyor olmak. Bu zellik imdiye kadar onlardan, yani krolardan bakasnda grlmemitir...

:BIE:
Ksaca Krobilimi olarak da adlandrlabilir Kroloji... Tabi bu bilimle uraanlara da haliyle Kro denildiini sylememe gerek yok... Kroloji bilimi ile hemhal olmu Krolarn en byk zellikleri hi bir kural tanmamalardr... Kuralszlk adeta onlarn kimlik kart gibidir...

Baka bir isimle de anmak isterseniz Maganda da diyebilirsiniz... En byk zelliklerinden birisi ki aslnda mthi bir zellik olup imdiye kadar onlardan bakasnda da grlmemitir, evet sk durun sylyorum Okumad ve aratrmad halde her eyi biliyor olmak. Bu zellik imdiye kadar onlardan, yani krolardan bakasnda grlmemitir...

Bir Kro ile kesinlikle tartmaya girmeyin, yenemezsiniz... Onlarn bir lakab da Yenilmez Armadadr. Krolar bol bol pohpohlayn Sen ylesin sen bylesin, sen aslansn, sen kaplansn, seni tanm olmak bizim iin byk bir ans, Baylrlar birileri tarafndan pohpohlanmaya... Ben merkezcidirler, merkezde hep kendileri vardr, dierleri ise figrandr onlarn gznde...

Her yerde karnza kabilirler Krolar... Bir otobs duranda sra beklerken. Bankaya herhangi bir ilem iin gittiinizde... ok katl bir binann asansrne binerken. Zaman ve mekann onlar iin hi bir nemi yoktur. Yeter ki kroluklarn gsterecek orada bir ka insan olsun... Ha bir de yle bir durum var ki sakn ama sakn kroluklarn yzlerine vurmayn, byle durumlarda zeytinya gibi ste kmaya alyorlar, hi bir faydas olmuyor, benden sylemesi...

Bazen hi tahmin etmediiniz, dnmediiniz bir yerde karnza kabilirler Krolar. Byle durumlarda kuracanz cmleleri ve kelimeleri ok dikkatli semeniz sizin menfaatiniz icabdr. Unutmayn ki Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak. onlarn en byk zelliklerindendir. Byle bir zellik krolardan baka hi bir kimsede de bulunmamaktr...

Krolar bol bol vn. Sen ylesin sen bylesin, sen olmasan biz ne yapardk, sensiz bu ark dnmyor. Yr be koum, aslanm kim tutar seni gibi, cmleler kurun, ite o zaman o kro sizi ok sevecek ve barna basacaktr...

Krolar bir doent ya da profesr ile tartrken bile onlara ders vermeye kalkarlar. Bunu anlayan Hocalar da tevazu gstererek Aferin koum benim uzmanlk alanm olmasna ramen ite bende senin kadar biliyorum. diyerek konuyu kapatr ve oradan hzlca svrlar... Krolarn bitirdii yegane okul olan Hayat Ak retim niversitesinde ise eitim ve retim hi bitmedii iin, krolar sosyal medyalarna Hayat niversitesi diye de yazmakta bir saknca grmezler...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplum ve birey kmesinde bulunan dier yazlar...
Sizi de Beikteyeken Kerttiler mi
Biyolojik p Olmayn
Gerekleri Tarih Yazar Tarihide
Skyor ve Yoruyor Bu nsanlar Bizi
Bu Devirde Ne Kald
Ey Trk Esnaf ve Zanaatkr
Yapmayn nsan Yalnzlatrmayn
Zahmetli ler Bunlar
Bu Yazda Dayak Yerletirme Bulunmaktadr
Mega ehir Olmaktan km Bir Mega Ky

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Ramazan Kolisi ve Volisi
nsanlar Yazalm Biraz
Bekle Bizi Mars Sra Sende
Karalahana orbas Gururumuzdur
Kamera akas aklabanlklar
Artk Buradan Bir ki Nobel kmal
Elektrik Parasn Ucuza Getirmenin Yollar
Sosyal Medya Fenamenleri
Dnyada ki Btn Karklklar Emperyalizme Yarar
Sam Amcaya Popomla Glyorum

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bak Bakalm Arkada [iir]
Hi Tanmadm ocuklar [iir]
Babam Eve Her Dndnde [iir]
O Zamanda Bir Letiniz [iir]
Gkyz [iir]
Bir Papatyaya [iir]
yi Misiniz [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Pazarola [iir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yrei [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ahmet Zeytinci, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.