..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Kirazlar ve dutlarn tadn ocuklar ve serelerden sor." -Goethe
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Meslekler & Yaam > Aysel AKSMER

8 Temmuz 2022
Kt Huylu Kitle  
Aysel AKSMER
Acil Servisler expres kasa deil.

:FDB:
Kendinde her trl hakkn olduuna inanan tuhaf bir kitle olutu son yllarda. Bu kitlenin iyi veya kt huylu olduuna doktorlarmz karar veremedi. nk; bu kitle bedende deil salksz fikirdeydi. nce bir beze kadard sonra byd, sertleti, iyice ac ve zarar vermeye balad.

Neler mi yapt;

Hastann muayenesi daha bitmeden ieri dalmay hak bildi kendinde. Doktor "Darda sranz bekleyin", deyince dayland. Ne var ki canm bir ey sorup gideceim, tahlil sonucuma baktracam, dedi. erideki hastann mahremiyeti, doktora sayg kimin umrundayd. Oysa kural, adab vard eskiden her eyin.

Hasta knca ardndan aceleyle doktor da giderse "Hoppp sen nereye?" dedirtti iindeki azgn hesap sorucu. Tabi doktorlarmzn yeme, ime ihtiyac olamaz, tuvaleti gelemezdi. Poliklinikten yatan hasta blmne acilen arlm olamazd. Doktorlar, muayene odasnda koltuuyla btnlemi demirba eyayd ne de olsa.

Memnuniyetsizlii ve ikayet etmeyi huy edinenler arttka doktorlarmza szl saldr, fiziksel iddet, cinayet haberleri de artt. Akabinde u iren replik tredi "Bazlar da daya gerekten hakediyor canm!"

Bazen kendine bazen de bir yaknna raporsuz yazlamayacak ilalar "reeteye yaz" diye zorlad. kna olamad bir trl. Sanki evine marketten ikolata, kolonya alyor da satc vermiyormu havasnda yumruklarn konuturdu.

Tbbn gerektirdii her trl mdahale yaplmasna ramen hastas vefat m etti bu defa neden yaatamadn? diye kkredi. Oysa dillere pelesenk szlerimiz vard: "Vadesi bu kadarm, Ecel, Bu dnyada iecek suyun varsa yaarsn yoksa ne yapsan nafile, Takdir-i lahi" Tvbe haa! Doktorumuz mu ilk nefesini verdi ki? Bunu yazarken bile affet beni Allah'm diyorum iimden!

"Mteri memnuniyeti politikas" ile "Salk hizmeti kalitesi" bambaka iki alan malumunuz ."Doktor-hasta" ile "satc-mteri" kavram da ayr... Maalesef bu ince izgi, hep kaln duvar ekti araya.

Sonu olarak; kimler bu konularda yanl alglar dzeltecek, gerekli bilinlendirmeyi salayacak, gvenlii artracaksa acilen kollar svamal. nsanlk tarihinin her dneminde ilim ve bilimin tm gereklerini canla, bala uygulayan, bu kutsal meslek uruna yllarn veren deerli doktorlarmza, salk camiamza eskiden olduu gibi davranlmal ve hakettikleri haklar noksansz alabilmeliler. Bizler doktorlarmz seviyor, sayyor ve yaamalarn istiyoruz.

Ayrca gn ierisinde hastaneye gelen her hastay muayene etmeye zorlamak da mantk d. Buna can m dayanr? nsan saln ilgilendiren kararlar, tan ve tehisleri saniyelere sdrmak olacak i mi?

zellikle Acil Servisler kurulu amacna uygun kullanlsa keke. Sadece trafik kazas, kalp krizi, beyin kanamas vs. vakalarla megul deil ki sevgili doktorlarmz. Acil Servis sanki expres kasa!

Ben bir salk deilim ama olaylar azck da olsa salkl bir bak asyla deerlendirmek hi de zor deil.

Her trl iddetin, cinayetin son bulmasn diliyorum. Bir doktor kolay yetimiyor. Doada her eyi ok kolay tketenler ltfen deerli insanlarmz ve sabrmz tketmesin! Sevgi ve sayg baka da bir ey demiyorum.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn meslekler & yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Ss Ps Deil z Gerek
retmenler Gn

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
teleme
Kendini Sev
Gece Hayat
Yldzlarmz
dealler
Elimde Deil
Taksim
Mevsim
Gnl Kaps
Gidiim a

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Global Yalnzlk [iir]
Deliksiz Suskunluk [iir]
Gelii Gzel [iir]
Krk Bir Ak [iir]
Yrekten Dklen Dostluk Tanesi [iir]
Doaya Karmak stiyorum [iir]
stanbul D [iir]
Erik Aalar [iir]
Bohadaki Szler [iir]
Geceler [iir]

Aysel AKSMER kimdir?

Halkla likiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendii Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reat Nuri GLTEKN, Anton ehov

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Aysel AKSMER , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.