..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Baka dillerle ilgili hibir ey bilmeyenler, kendi dilleriyle ilgili de hibir ey bilmiyorlar. -Goethe
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > sa Kantarc

18 Eyll 2022
yi ki Yalnzm  
yalnzlk iyidir

sa Kantarc

YALNIZLIK MI EVLLK M ARE?

:DGB:
Y K YALNIZIM

Evlilik konusunda treni karmak sz konusu olur bazlar iin.
Kz arzal olabilir, gelen talipleri beenmeyebilir mesela.
Kz iini yoluna koymaya alabilir, evlilii naslsa sonra yaparm diye dnebilir.
Kimi sebeplerle evlilii teleyebilir ya da evlenemez bir trl.
Evliliin asla yaplmamas gereken yalar vardr, yaam dngsnde ansl zamanlar vardr, bu zamanlarda evlilik yaplmas iyidir, yani o i o zamanlarda yaplrsa boanma sz konusu olmaz, olmayabilir.
20li yalarn sonunda yani 27,28,.30bu yalarda asla evlilik yapmayn. Yaam cevherinizin, drtlerinizin ve dncelerinizin, yaam enerjinizin en gl olduu yani daha nceki dnemlerde evlenmeniz lehinizedir. oka, binlerce ilk evliliin yrmediini, boanmayla sonulandn (ocuklar olsa bile) bilmelisiniz, yani yklmayn, dnyann sonu deil, birok kadn mutluluu ikinci evlilikle yakalar. Zaten ilk evlilikte insanlarn bazlar neyin ne olduunu anlayamaz.
Evlilikte szn ettiim tlsml zamanlar karmsan 30lu yalarn sonunu bekle, 37, 38, 39, 40,41, kardn treni yakalama ihtimalin var.
Bu dk bir ihtimal ama. Zor. Kadn iin, erkek iin kolay.
Kzlara derim ki; duygusal olmayn, akll olun, i iten geince dzgn adam bulunmuyor, yani o parlak dnemde dzgn birini buldunuz, kapn onu, o parlak dnemde elimi sallasam ellisi zihniyeti vardr, talipler oktur ve siz kendinize ar gvenirsiniz. Byle tipler evlenemiyor, yalnz kalyor ve yal bal adamlarla arkadalk etmeye mecbur kalyorlar, iyi biri olsun da dncesiyle, yani kadn hi evlenmemi, evlenmi boanm bir adamla evlenirim bu adamla, iyi biri canm diye diyalog iine giriyor, yoksa bu kadn alacak biri yok, umutla sarlyor ona. Bu kii internetten bulduu biri olabiliyor, hi gvenilmez olan eye yalnzlk skntsndan sarlyor.
40l yalarda hibir kadna boanmay tavsiye etmem, o yalarda boanp yeni bir ak yakalarm diye dnen kadnlar avularn yalarlar. Neden mi? Salam, gerek bir sebep yokken yuvalarn datrlar, evlat mevlat umursamazlar, zevk ve yeni hevesler peine denlere bu ilahi adalet dert ve beladan baka ey sunmaz. Byle kadnlar var ve ya otuzlara ok yaklam ve evlilii yrmemi ve ocuk sahibi olmu kadnlar var, isiz gsz ve i bulup ocua bakmak zorunda kalacak; nk bu lkede nafaka paras gln derecede az, bununla asla geinilmez ve kadn artk kocam var, bana bakacak diye saflkla hareket edip evde oturmay hayal etmise boannca; kahretsin, i yok, i bulmam lazm, baba evine de dnemem ki diye dnp her gn skntyla zlp daha ok kararacak kalbi ve ruhu.
Birok kadn ve erkei bir imza bitirir, evlilik iin bir karalama. Tek imza lm fermanndr, madden ve manen.
Hani derler ya; anne gibi yar olmaz. Benim inandm budur.
nk gerekte kadn ve erkek arasnda bir sevgi yok, atma, kar ilikisi var; ama anne ve evlat arasnda kar ilikisi yoktur, anne evladn karsn, sahtekarlk barndrmadan sever.
Evlilik korkun bir ey.
Hassas ruhlar bunu bilir.
Sen benimsin. Diyor mesela kadna.
Bunu demekle o senin mi oluyor?
Birinin birine sen benimsin demek korkun, saldr gibi bir eydir, onu imha etmek gibi bir ey.
Evli kadn evi terk ederse sutur, yasa byleymi.
Kadn sevimezse sumu. Yasa byle diyor.
Ya bu nasl ilkellik ya?
Ben mrm boyunca baz eyleri hi yaamadm, baz yanllara hi girmedim, baz bataklklara, evlilik bir bataklktr.
Adam evlenmi, bir gn evli kalm, kadna nafaka dyor, ortada ocuk yok, adam ehir ehir gezmeye balam sorunu yok edilsin diye, sorununa dikkat ekmek iin, kadna para demekten bitmi hayata, ii gc yok.
Bugn neden yemek yapmadn? deyip adam kfrler ediyor karsna.
Bu nasl bir hayvanlktr.
Kadn adamn hizmetisi olmu. Buna evlilik diyorlar.

Bugn berbat hissediyorum, yzn grmek istemiyorum, kimseyle muhatap olmak istemiyorum, adam byle hissediyor mesela.
Kadn mesela. Bu kiiler evliyse sabah kalkp eek gibi k souunda ie gitmek zorunda.

Ben mi marslym, evli olan bu tipler mi?
Bunlar marsl, kesinlikle.
Srnn inanp esir olduu eyleri fark ettiimden beri, iyi ki yalnzm, kr! diyorum kendime.

Tramvayda cep telefonuyla konuurken ekinirken ben diyelim evli olacam da karm yemek yapmayacakben de kzacam hao ilkel dzeyde deilim ya da evli olacam, hm, akam eve gideyim de karmla sevieyim gzelce. Diye dnp ona mesaj ataym:
W akam hazr ol akm, sevieceiz, krmz o giysini giy
O da yant yazsa: Seni sabrszlkla bekliyorum hayatm.
Arkadalar benim byle bir hayatm hi olmad, hi de olmayacak.
O kadar deerli dertlerim var ki, sevimek kiiiim, ben kimmmmm?
Dada bir kulbe hayalim var, hayatta en ok istediim bu, bitirmem gereken romanlargrevler
Akm diyor
Hayatm diyor,
Ne ak, ne hayatyok byle bir ey.
GEREK HAYATTA SEVG DENEN EY YOK K.
Olsayd onu bulurdum.
Akm diyor ona.
Ben ise demir gibiyim, elik gibi.
O laflar hi inanmadm laflar.

sa Kantarc

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Kr Kedi Bilinci
Ruh ve Fikirler

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Salvador Dali, (Bir Rya ve zmlemesi)
aman Trk Gerek Trk
Kabul
Evli Ya da Ak Olanlar in
ilk Evim Projesi
Jartiyer Z
En Kopuklar, Tedavi Edilemez Grnenler

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gsmde Ate Bcei Gibi Parlayacak [iir]
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
imdi Yak Bir Sigara [iir]
Hayran Olduum Tek ey [iir]
Kap Aan, Cebrail [iir]
Seni Mutlu Edeceim [iir]
Birds And Girls [iir]
S. Kimek ve Hayaletli Evler [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | sa Kantarc, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.