..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yaþamak ne güzel þey be kardeþim. -Nâzým Hikmet
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Ýnceleme > Yazarlar ve Yapýtlar > Ahmet Zeytinci

11 Ekim 2022
Bir Mýsra Sizden Bir Mýsra Bizden Kampanyasý  
Ahmet Zeytinci
Þiir diðer edebiyat türleri ile farklýdýr biraz. Roman, tarih, hikaye için kendinizi geliþtirdiyseniz, edebi bilginizde iyi ise, az çok birþeyler karalarsýnýz. Eðer þiir yazýyorsanýz bunlarýn yanýna bir de ilhamý eklemeniz lazým. Ýnsanýn en büyük ilham kaynaðý en baþta Tanrý'dýr. Onun yanýndaki diðer ilham kaynaklarý; tabiat, su, hava, yer, gök, diðer insanlar ve canlýlar dolaylý ilham kaynaklarýdýrlar ki, zaten Tanrý olmazsa onlarda olmazlardý...

:FFE:

Þiir yazmaya yeni baþlayan tutkulu genç arkadaþlar var. Bazýlarýnýn dizeleri gerçekten güzel, takdire deðer, bazýlarýnýn kendisini çok geliþtirmesi lazým, bazýlarý ise belli, yazmýþ olmak için yada rahatlamak için yazýyor. Ben de onlarýn yaþlarýndayken, hâla hayatta olduðunu sandýðým, Hataylý þair büyüðüm ve benim için hâla türkçenin deðerli þairlerindendir dediðim Ali Yüce'ye mektup yazmýþtým. O zaman internet daha ortada bile yoktu. Mektubum da özetle''Ýyi þiir nasýl yazýlýr, nasýl iyi þair olunur''gibi sorularla Sayýn Ali Yüce'den cevap istedim. Sayýn Yüce üþenmeyip bana cevap yazdý o tarihte ve kendisinde bir tek adet bulunan kitabýný bana gönderip altýnada þöyle yazmýþtý...''Bu kitabýmdan ben de bir tane var yalnýzca, bu iyi niyet gösterisini bir kere daha yapýyorum, daha önce çok kiþi kitaplarýmý alýp göndermedi, sen fotokopisini çekip gönderirsen sevinirim.'' Ben de onun dediði gibi kitabýnýýn fotokopisini çekip geri gönderdim, kendisinede teþekkür ettim...

Þiir diðer edebiyat türleri ile farklýdýr biraz. Roman, tarih, hikaye için kendinizi geliþtirdiyseniz, edebi bilginizde iyi ise, az çok birþeyler karalarsýnýz. Eðer þiir yazýyorsanýz bunlarýn yanýna bir de ilhamý eklemeniz lazým. Ýnsanýn en büyük ilham kaynaðý en baþta Tanrý'dýr. Onun yanýndaki diðer ilham kaynaklarý; tabiat, su, hava, yer, gök, diðer insanlar ve canlýlar dolaylý ilham kaynaklarýdýrlar ki, zaten Tanrý olmazsa onlarda olmazlardý...

Genç þairler yazýn yazabildiðiniz kadar, ama her yazdýðýnýz þiir güzel olacak yada yayýnlayacaksýnýz diye bir kural yok unutmayýn. Kötü þiirlerinizi de saklayýn, kötü þiirlerin bir iki sonrasýnda, o þiiri deðiþitirerek belki daha güzel þiirler yazarsýnýz. Haftada en az bir iki þiir kitabý bitirmeyi unutmayýn. Bu da yýlda ortalama yüz yüzyirmi þiir kitabý yapar. Þiir kitaplarý diðer kitaplara nazaran kolay okunan kitaplardýr. Senede yüz þiir kitabýný gözünüzde fazla büyütmeyin...

Bazen insan yazarken týkanýyor, mýsranýn devamý gelmiyor, atmayýn onlarý sakýn, bir müddet sonra gelir belki. Bazý þairler bir kelimeyi, bir cümleyi þiirlerine senelerce düþünüp öyle koymuþlardýr. Atýn bir arkadaþýnýza yada bana bir mesaj, belki sizin devamýný getiremediðiniz mýsra bizlerin aklýna gelir, imece usulü ortaya güzel bir þiir çýkar. Ücretsiz kampanya yapalým olmazsa''Bir mýsra sizden bir mýsra bizden''Kampanyasý genç þairler için. Para pul filan da istemez ha.!

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn yazarlar ve yapýtlar kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Baþýmdan Geçenleri Yazýyorum

Yazarýn Ýnceleme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Türkiyenin Yarýsý Dizilerde Oynuyor Diðer Yarýsý Dizi Seyrediyor Okuyaný Mumla Ara ki Bulasýn
Yabancý Sermaye Nasýl Gelir
Çok Þükür Bende Bir Kulübe Üye Deðilim
11 Temmuz 1995 Dünyanýn Kanayan Vicdaný
Hey Gidi Gençlik Parký
Sadece 8 Mart Ýle Yetinmeyin
Hangi Duruma Göre Neler Yapýlýr - 6 -
B Li Bir Yazý
Gorbi de Gitti
Aðýrlaþtýrýlmýþ Muhabbet

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Bir Papatyaya [Þiir]
Ýyi Misiniz [Þiir]
Bu Kadar mý [Þiir]
Hamdi ile Ýyi Arkadaþtýk [Þiir]
Ben Uyurken Oldu Bunlar [Þiir]
Belasýný Arayan Þair [Þiir]
9. 15 Þemsiyesi [Þiir]
Gökyüzü [Þiir]
Ölüm Kolay Be Oðlum [Þiir]
Yaþadýklarýmý Yazdým Sadece - 1 - [Þiir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da baþlayýp devam eden bir hayat. Ýlk ortaokul, lise ve iki yýllýk bir üniversite deneyimi, ticaret hayatý Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri diþi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir þekilde akýp gidiyor. Biraz þiir, biraz öykü ve denemelerin sýcaklýðýnda. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Nazým Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Zeytinci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.