..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir klasik herkesin okumu olmay istedii ancak kimsenin okumay istemedii eserdir. -Mark Twain
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Bilimsel > Politika > Ahmet Zeytinci

5 Mays 2023
Bende Seimin ve Siyasilerin Nabzn Tuttum  
Ahmet Zeytinci
Ver bakalm u kolunu. Tarih de yaklatka sanki nabzn ok hzl atyormu gibi geliyor. Senin nabzn biraz yavalatp, normal seyrine dndrmemiz lazm. f! Bu nasl bir rakam yahu nabzn tavan yapm adeta... Onu tavandan tabana indirmek lazm... imdi sen benim vatandam, banim milletim, benim halkm, illaki birine oy vereceksin, oy verecein zaman neye dikkat edeceksin, neye gre oy vereceksin? Bunun adn bir koyalm.

:AGE:
Seiiiiiiiiiim seimmmmm gel evladm gel, senin biraz nabzn tutacam izin verirsen. zin vermesen de fark etmez yine de tutacam ite nabzn... Olmad baka bir yerini de tutabilirim. imdi senin nabzn lmezsek, bize sitem edersin sen Seimin nabzn tutmadnz. diye...

Ver bakalm u kolunu. Tarih de yaklatka sanki nabzn ok hzl atyormu gibi geliyor. Senin nabzn biraz yavalatp, normal seyrine dndrmemiz lazm. f! Bu nasl bir rakam yahu nabzn tavan yapm adeta... Onu tavandan tabana indirmek lazm... imdi sen benim vatandam, banim milletim, benim halkm, illaki birine oy vereceksin, oy verecein zaman neye dikkat edeceksin, neye gre oy vereceksin? Bunun adn bir koyalm.

Seim kardeim, her ne kadar seime kadar biz senin nabzn tutsak da seimden sonrada kim kazanrsa kazansn, milletin nabz da geim iin atacak gibi grnyor. Eer ki seimden sonra geim durumuna getiimizde bu nabz normale dnmezse, ite o zaman yandmzn resmidir...

Zaman zaman Alman Seimlerinin, Amerikan Seimlerinin, Fransz Seimlerinin, Papua Yeni Gine seimlerinin de nabzn birileri tutuyor tutmasna da, onlarn nabzlar, niye bizim seimlerin nabzlar gibi heyecanl atmyor bir trl aklm almyor...

Siyasilerin nabzna gelince, onlarn nabz da bizlere ve kendilerine ayr bir dert. Cumbabann nabzn ayr kontrol etmek, muhalefettekilerin nabzn da ayr ayr kontrol etmek gerekir... Nabz ok hzland zaman, nabz yavalatmann yollarn aramak ve bir sonuca balamak lazm diye de dnmeden edemiyorum...

Seimlerden sonra durumlara bakalm hep beraber. Siyasiler bakalm hangi arklar ile nabzlarn drmeye alacaklar. Yar salarn lle lle ... sana gle gle. diye sylenen ark bakalm hangilerinin nabzna tavan yaptrp, hangilerinin nabzn yerle bir edecek. Millet olarak bizim nabzmz m? Hi fark etmiyor her zaman ayn. Yazda da turada da nabz normalin altnda... yi olur inallah... Nasl ama seimin nabzn tuttum... hayata-yeniden-balasaydm-saniyelerin nabzn tutardm. demi dostumuz Fyodor Dostoyevskide... Ne iyi etmi...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn politika kmesinde bulunan dier yazlar...
Seim Vaatleri
Holywood Neden Hep Felaket Tellall Yapar
Emperyalizmin Oyunlar
Filmlerde Dnyay Kurtaranlar Gerekte Dnyann ine Edenlerdir
Souk Savata Kimler Donar
Kim Bu Zbigniew
Trk Toplumuna Trk nsanna Geri Zekal Muamelesi Yapmayn

Yazarn bilimsel ana kmesinde bulunan dier yazlar...
iddeti Krkleyin Bakalm
Uyku Problemi Olanlar
Bazen Kafay Yer nsan
Marsa Bir ki
Noktal Virgl
Virs Sonras nsan Tipleri
Doaya Kar Bu Kadar Acmasz Olmayalm
slamofobi Ykseliyorsa ulusu Bizleriz
Terrn Zarar Kime Faydas Kime
Siber Meydan Savalar

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]
Sonbaharn Hzn [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 1 - [iir]
lm Kolay Be Olum [iir]
- Kar - [iir]
Emperyalizme Sesleni [iir]
Ne Ara Bydnz [iir]
Sabahn 6. 30'un da [iir]
Buras Karadeniz [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ahmet Zeytinci, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.