..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Frtnalar insann denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Bilimsel > Ruhbilim > Ahmet Zeytinci

27 Aralk 2020
Bazen Kafay Yer nsan  
Ahmet Zeytinci
Baz zaman belgeseller bile kafay yedirtebiliyor insana. Ceylan kayor, ita ya da jaguar kovalyor, ''Jaguar arabas deil yle bir hayvan var, billahi var.'' belli yakalayacak, kameramanda onu ekiyor da ekiyor, niye, bizim gibi aslnda, onlardan ok daha vahi olan insan seyretsin diye... Bir tanesi de araya girip de u ceylan kurtaraym demiyor. ok daha vahi dedim de inanmaz gibi oldunuz. Onlar hi olmazsa bir hayvana takyor kafay, yakalyor karnn doyuruyor, ya biz, ya insanolu, Hiroima'da bir seferde ldrdk yz binlerce kiiyi... Hem de sava bitmek zereyken, teslim olmaya yaknken ekik gzller...

:AIED:
Sizde de oluyor mu baz zaman, kafay yeme durumlar? Yok yahu, ne kafay yemesi durup dururken, yediin nnde, yemediin ardnda, Allah dan belan m istiyorsun? Hi yle bir ey yok. Her insann yaadklar kendine zel, bakalarna genel gelse de...

Baz zaman belgeseller bile kafay yedirtebiliyor insana. Ceylan kayor, ita ya da jaguar kovalyor, ''Jaguar arabas deil yle bir hayvan var, billahi var.'' belli yakalayacak, kameramanda onu ekiyor da ekiyor, niye, bizim gibi aslnda, onlardan ok daha vahi olan insan seyretsin diye... Bir tanesi de araya girip de u ceylan kurtaraym demiyor. ok daha vahi dedim de inanmaz gibi oldunuz. Onlar hi olmazsa bir hayvana takyor kafay, yakalyor karnn doyuruyor, ya biz, ya insanolu, Hiroima'da bir seferde ldrdk yz binlerce kiiyi... Hem de sava bitmek zereyken, teslim olmaya yaknken ekik gzller...

Kediye tekme atan yaratklar gryorum bazen sosyal medyada, bir ey yapamyorum kfretmekten baka, sizin iinizde de kfr eden varsa, beklemesin salsn bu mallara, inann Allah gnah yazmaz bu kfrlerinize...

Bir de bunu kafaya taktm, bu esrar eroin kaaklar, silah kaaklar, kalpazanlar vergi numaras alp vergi mkellefi olurlarsa, ne halt ederiz? Zaten kalpazanlarda sahte parayla demeye kalkarlar herhalde vergilerini... Olsun, hani yazyor ya vergi dairlerinin duvarnda ''Vergilendirilmi Kazan Kutsaldr.'' diye... Sade borsa m aklar kara paralar? Biz de aklarz anasn sataym...

Bu dizileri seyredeceime kendi dizimi seyretsem, bundan bin kat iyi... Merdivenleri karken zaman zaman dizlerim beni zorluyor, ya aldk ya, yalanmasak... Romatizmalar, lumbagolar, siyatikler, azar durur artk, durmadan...

Deer verdiim bir tarih profesr ''Tarihi dizileri seyretmeyin sakn.'' diyor. Diyor demesine de devlet kanal bile vaz gemiyor bu dizileri stp stp bizim nmze srmekten. Hocam, inan ki bir kere bile seyretmedim o dizileri, kendim ile ne kadar gurur duysam azdr. Bazlar iine kadar girip, kalelere sefere bile gidiyormu ryalarnda... Yaralandn zannedip, uyannca ok kr diyenler bile varm... O saatte bendeniz homur homur uyuyorum.

Baz gazetelerin, o sam, bu solmu demeden ke yazarlarn okurum. Tek tarafl okumak haliyle tek ynde dnmeye itiyor insan, siz de mutlaka kendi siyasi dncenizin karsnda olan yazarlar da okuyup yle sentez yapn kafanzda... yi de tam okurken o yrtk dondan kar gibi nmze gelen reklamlarnda gelmiini, gemiini, diyecektim ki demiyorum ite... Yedi slalelerine saydracaktm, ama vaz getim, neyse, insanlk bende kalsn...

Yok, yok artk ne Cimbom, ne Fener, ne milli takmn kt sonular artk kafam bozmuyor. Her ne kadar yaync kurulu, bir sabah, bir le, bir de ikindi vakti arayp, Ahmet Bey size malar mutlaka izlettireceiz, hem de indirimli, dese de, onlara zerre pirim vermiyorum. Yeni bir yol buldum kendimce... Bundan sonra basketbol ve voleybol malarn izliyorum, hem de byk zevkle... Basketiler ve voleybolcular hem de futbolculardan ok daha kibar ve ok daha baarl... ok da zevkli ha, diyeyim. Siz de yle yapn...

Kck bir ocuu yakalam elin Yahudi'si, sanki bir terr rgtnn liderini yakalam gibi hava atyor. ocuun yaknlarn dipik ile yaralyor. ocuun gzlerinde zerre korku yok. Marur bir komutan havasnda adeta... Zulm kol geziyor Orta Dou Corafyasnda... Tabi ki gargat aac dikmeye devam son hzla... Onlar gargat diksin biz de narlar dikip, Ulunar olmasn bekleyelim atalarmz gibi...

Bir de u medyatik hocalar, onlara da deinmesek olmaz. Mehur atalar szmz var ''Yarm doktor candan eder, yarm hoca dinden eder.'' derler... ok merak ediyorsanz dini konular, her ey ortada aln okuyun Kur'an Meali, ncil, Tevrat hepsinin Trkeleri var, lmihaller var. Kafanzda bir sentez yapn, yreiniz ve beyniniz hangisine gidiyorsa, ona gre hayatnz dizayn edin derim... ok mu uzattk? Neyse...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ruhbilim kmesinde bulunan dier yazlar...
Pireyi Deve Yapanlar
Uyku Problemi Olanlar
ocuklarnza Sevgi ile Yaklan
Psikopat ve Sosyopat Dolu Bir Dnya

Yazarn bilimsel ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Ekya Ekranada Hkumdar Olmamal
Ah Beee
iddeti Krkleyin Bakalm
Marsa Bir ki
Bende Seimin ve Siyasilerin Nabzn Tuttum
Seim Vaatleri
Holywood Neden Hep Felaket Tellall Yapar
Noktal Virgl
Filmlerde Dnyay Kurtaranlar Gerekte Dnyann ine Edenlerdir
Virs Sonras nsan Tipleri

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Babam Eve Her Dndnde [iir]
lahi Adalet Bu Mutlak Gerekleecek [iir]
9. 15 emsiyesi [iir]
Bir Papatyaya [iir]
Pazarola [iir]
Buradan Bir iir kmaz Demeyin [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yrei [iir]
Bu Kadar m [iir]
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ahmet Zeytinci, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.