..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > stanbul > Ya Irmak

25 Kasm 2023
stanbul Dinmeyen Bir Esinti Bir Devam Editir  
Ya Irmak
Taksim Meydannda sra konaklarn, Badat Kknn inilerinin, Baruthane Deresinin, Kozyatandaki arabaclar kahvesinin, suyu akan emelerin stanbuludur bu dizelere ruhunu estiren Kendi dnyasndan bir an sonraki nesiller iin sonsuzlatrmtr dizelerinde air. stanbul, dinmeyen bir esinti ve bir devam editir

:ACF:
ou gezgin sevmiyor olsa da ben yamurda da motosikletle gezmeyi severim. zellikle stanbulda geziyorsam her yerde bir hatra, her ke de bir an ve hikyemin olduunu syleyebilirim. Evet, garip bir eyler oluyor ve ben kendimi byk air ve yazarlarn kaderiyle ayn kaderi yayormu gibi hissediyor, onlarn bak alaryla bu ehre bakabiliyorum.

te Yahya Kemal, stanbulun semtlerinden bahsederken her birinin birbirinden ne kadar farkl olduuna deinir ve kendi zamanndan elli yl kadar geriye giderek, Bir semtten dierine geerken, bir yldzdan bir yldza gemi kadar bakalk duyulurdu. der ve: Boaziinde Kandilli, Anadolu Hisar, Kanlca, ubuklu birbirine komu kylerdir; lakin her birinin evresi, havas, gzellii bakadr.

Birinden tekine geerken manzara deiir. Kocamustafapaa, Hekimolu Ali Paa, Davutpaa semtleri de birbirine komu, lakin birbirine benzemez semtlerdi. Ruh, bu kadar eitli manzaralar arasnda sklmazd; bu tenevv, sonu gelmez bir ehir manzaras vehmini verirdi. diyor.

Aziz airimiz, stanbulun elli yl iindeki hzl deiimine deinirken asrn ehirlerindeki yeknesaklktan da sitem eder: Hi amayan dzlk, her tarafn birbirine benzeyii, ruhu ne kadar skar; tarih yok, manevi hava yok diyerek Maurice Barresin bir szn de bu vesileyle alntlar: Baz semtlerde ruh eserdi. Bir baka airin, Oktay Rifatn en yaln iirlerinden birinde anlatlan mtevaz dnya da stanbula izini drmekteydi kukusuz:

Kitabn yannda defter
Defterin yannda bardak
Bardan yannda ocuk
ocuun yannda kedi
Ve uzakta yldzlar yldzlar.

Kim bilir, belki de bu ehirde yazlmamtr bile bu iir. Fakat buram buram ehrin ruhu esmiyor mu szckler arasnda?

Taksim Meydannda sra konaklarn, Badat Kknn inilerinin, Baruthane Deresinin, Kozyatandaki arabaclar kahvesinin, suyu akan emelerin stanbuludur bu dizelere ruhunu estiren Kendi dnyasndan bir an sonraki nesiller iin sonsuzlatrmtr dizelerinde air. stanbul, dinmeyen bir esinti ve bir devam editir

stanbul, Yahya Kemalin, Oktay Rifatn kelimelerinden beri defalarca deiti, dnt. Giderek azald semtlerde esen ruh. Yine de bu blogda yazdm yazlarda kentin eitli yzlerinden bahsetmeye almtm dorusu Bugnse ok farkl bir tehditle kar karya kald gzelim stanbul. Evet, yeilliiyle pazarlanan betonarme site kentler! Kendi hudutlarndan ieri dhil ettii kitleleri refah ve konfor karlnda satn alan bu yerleimler, topluluklar Baudrillardn terimiyle ynlatryor hzla Durmadan saylar artan bu site ehirler, kentsel dnmn tam merkezinde duruyorlar artk. nceki yazlarmda da deindiim gibi, retim temelli deil, tketim temelli olan bu oluumlar, cemaat ve mahalle zellii tamasalar da yeni bir tr gettolamaya nclk eder oldular oktandr. Ve ok paral merkezlerden ibaret stanbulun halen devam edegelen ruhunu btnyle ieri karmakla tehdit ediyor, etmeye de devam ediyorlar.

Bu konuyu daha nce amamtm. imdi yeri gelince biraz daha demek istiyorum.

Bizans talarnn tnsn, ehir kaplarnn belleini ve dahi eitli iliki biimlerini, tpk Osmanl dnemindeki medeniyet esintileri gibi canl miras olarak yaatan stanbulda ilk kez tarihin, topran, tan, rzgrn devamll tamamen kesilmek zere. Bunun tezahrleri ille olumsuz olmak zorunda deil elbet. Deiim kanlmaz. Gelgelelim kentsel dnm ehrin devam edegelen zelliklerine uygun biimde tasarlamazsanz, ruhunu yitirirsiniz. Sleymaniyenin sileti bugn uzaktan baktnzda ehrin ta tepesinin bir uzants olarak devam eder. Hayatn iiridir bu biraz. Ama arkasnda ptrck gibi bitivermekte olan gkdelenler ehrin yer ve gkle ilikisini koparmakla kalmyor, onun tevazuyla semtler arasnda esen rzgrna yeni bir hayat kazandrmak yerine, tm esintiyi durduruyorlar. Devamllk iin elbette salt muhafaza etmek yetmez, bazen ykmak da gerekebilir. Ama neyi ykp neyi onarmamz gerektiini bize syleyecek olan: Yahya Kemalin szleriyle, stanbulun imarn yapacak olan bizzat stanbulun kendisidir.

O halde diyorum, stanbulda hayatn iirini bize iittiren ne varsa kayda geirmeli, ona ahitlik etmeliyiz. imdilik bana iiriyle gelen birka esintiyi anmakla yetineyim, btn znelliimle: Sis dalrken Boaz tepelerinde belirginlemeye balayan serviler. kmaz sokaklarda gezinen kediler. Harabeye dnm ahap konaklarn krk camlarndan cepheyi saran sarmaklar. Akmayan tarih bir eme. Vapur, simit ay ve martlar

Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn stanbul kmesinde bulunan dier yazlar...
Yedi Emirler Soka, Fatih
stanbulun Soluu Her Zaman Canldr

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
"yi", "Kurt", "Ceberrut", "Sosyal" Deil "Kerim Devlet"
Bir lk
Kendini Anlatma ekli
Yrek Evinde Oturmak
Eski Kitaplar Neden Okunur?
Gzelliin Evine Kurulmak
High Rise (Gkdelen)
Mektup
Birey mi, Bencil mi?
Sevgili

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Szn iei [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Beste-i Nigar [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.