..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Materyalist bir dnyada yayoruz, ve ben de materyalist bir kzm -Madonna
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve airler > Ya Irmak

7 Mays 2024
Abdlhamid, Abdlhak Hmid ve Karndeen Jack  
Ya Irmak
Her insann okuma alkanl farkl farkl. Bendeniz bir eseri sindire sindire okumay severim. Ge olsun ama anlayaym, dneyim, kitapla konuup dertleeyim isterim.

:IJ:
Kalabaln her trls insan yoruyor. nsann, eyann, parann fazlas can skc olabiliyor. Sanyorum bu durum ok kitaplar iin de geerli. Bunca kitapla yz gz olunca insan eski okuduu kitaplar merak etmeye balyor. Bana yle geliyor ki hayatn ak iinde ilgi duyulan ne kadar konu ve mesele varsa hepsi insann zihninde tuhaf izler brakyor. Byle olunca okunan her eserden elde ettiiniz bilgi krntlar yznden bir takm karmlarda bulunmaya balyorsunuz

Her insann okuma alkanl farkl farkl. Bendeniz bir eseri sindire sindire okumay severim. Ge olsun ama anlayaym, dneyim, kitapla konuup dertleeyim isterim. Kitaba bak am byle olunca ilk okuduumda dikkatimi ekmeyen ama ikinci okumada dikkatli okumama ramen gzden kardm bir sr ayrntyla karlayorum

Geen ay eski i arkadalarmdan Mine Hanm arad. stanbuldan tanacan, elinde 100e yakn kitap olduunu, hepsini bana vermek istediini syledi. O gn gidemedim ama getiimiz pazar Kadkyden aldm kitaplar. Kitaplar arasnda iyi kitaplarda var zaman kayb olanlarda. Ama en ok hatrat kitaplar ilgimi ekti. zellikle diplomat air ve yazarlar hakknda bir hayli yeni kitabm oldu. Aylar nce Abdlhak Hamidin hatratn yeniden gzden geirirken ktphaneme dahil ettiim yeni kitaplarmla birlikte tekrar okumaya karar verdim. Abdlhak Hmidin hatratn tekrar okumaya balaynca karma Karndeen Jack kt.

Birok filme, belgesele konu olan Karndeen Jack (Jack the Ripper), ounuzun bildii gibi; 1888 ylnn ikinci yarsnda, Londrann gecekondu semtlerinden Whitechepelde hayat kadnlarna musallat olan ve btn cinayetlerini tasvir edilemeyecek kadar byk bir vahetle ileyen bir seri katil olarak bilinir. Kimlii bugn bile merak edilen Jacke bu isim, ngiliz istihbarat tekilt tarafndan katil olduunu iddia eden birinin gnderdii mektuptaki imzadan hareketle verildii sylenir.

Peki konunun Hmid ile ne ilgisi var?

Okuduum bu kitapta Hmid; Jack the Ripper isminin Londra halk tarafndan verildiini, Yarc Jack anlamna geldiini, ikem-ikaf (Karndeen) dememek iin Ripperin tercih edildiini sylyor

imdi gelelim esas meseleye

Rahmetli Sultanmz II. Abdlhamid Han, Londradan Jack the Ripper imzasyla bir suikast mektubu alm ve bu mektubun kim tarafndan yazldn aratrmas iin o tarihte Londra Sefaretinde baktip olarak grev yapan Hmide iki yz elli liralk bir ek gndermi. Bu parann 200 liras ihsan, 50 lirasn da tahkikat iin olduu bildirilmi. ekle birlikte gnderilen mektupta mracaat edilmesi istenen ngiliz detektifinin ismi ve adresi de bildiriliyormu. Hmid, ehbender Emin Efendiyle birlikte gidip bu detektifle konutuu gibi kendi imknlaryla baz aratrmalar da yapm. Bu arada ayn tehdit mektuplarndan Rus arna da gnderilmi olduunu rendiklerini belirten Hmid, Londradaki Jack the Ripper bizim ardaki Sar izmeli Mehmet Aadan da beterdi. Yedi milyona karb nfusu olan bir ehirde byle mehur ve mstekreh bir nm- mstearla yazlan suikast mektubunun sahib-i mesul kimdir, nasl tahkik olunabilir? Her taraftan bu yolda cevaplar almtk. diyor

Hmid, Sultan Abdlhamidin tahkikat iin gnderdii parann ok azn harcadklarn ve netice-i tahkikat atebe-i hneye arz ettiklerini de sylyor.

Burada insan en ok artan ey Sultan Abdlhamidin bylesine nemli bir meseleyi o zamann Sefiri (eli) olan Kostaki Musurus Paaya deil de iir yazmaktan ve gzel yaamaktan baka derdi olmayan Abdlhak Hmide bu grevi tevdi etmi olmasdr nsan acaba srf Hmide para gndermek iin mi yapyor diye dnmeden edemiyor dorusu.. Zira stad, hatratnn Karndeen Jack meselesini anlatt sayfalarnda, Hazine-i Hassadan muhassas (tahsis edilmi) maam yoktu. Sultan Hamidin vkelsndan yahut jurnalcilerinden deildim demi olsa da, mektuplar dikkatle okunduunda baka neticelere de ulaabiliyorsunuz.

Yukarda szn ettiim yazda, Tanpnara dayanarak Abdlhamidin Hmide daima pheyle baktndan sz etmi olan Prof. Dr. nci Enginn, Dergh Yaynlarndan kan Abdlhak Hmidin Hatralarn incelediimde konuyla ilgili detayl bir ey yazmadn grdm. Ancak ne var ki kendisi bu konuda pheleri olduunu da ifade etmi. Beri taraftan nci Hocann sz ettii arpc ayrnt ise yle: Hmid, Sultan Abdlhamidle zel olarak haberleebilmek iin bir ifre anahtar hazrlam! Akas, Sultan Abdlhamidin air-i Azamla ilikisi var; durum anlalmasn diye Hazine-i Hassadan ek bir maa tahsis etmemi, ama Karndeen Jack tahkik etmek gibi sudan sebeplerle para gnderip durmu.

Hmid, ekirdekten yetme bir hariciyeci gibi grnse de hep amatr kalmt; stelik diplomat olarak ciddi bir faaliyetinden ve baarsndan sz etmek de mmkn deildi. Gzel giyinmeyi, pahal restoranlarda gzel yemekler yemeyi seviyor, ok iiyor ve apknlkta ise snr tanmyordu. Fakat o hem air-i zamd, hem de yle anlalyor ki, zt- hnenin has adamyd!
Bakalarnn meslek hayatn bir anda bitirebilecek kusurlar, ihmaller ve skandallar onda ho grlyordu. Esat Cemal Pakerin Krk Yllk Hariciye Hatralarnda, Hmidin amatr memur olduu iin Musurus Paann kendisinden i ve yardm beklemediini, esasen Abdlhamidin onu Londraya i grsn diye deil, bir bakma mecburi istirahate gnderdiini sylemesi de dikkat ekici oldu benim iin

Evet, yeni aldm bu kitaplarla birlikte yeni rendiim bir gerek daha var artk: Hatrat kitaplar genellikle baz gizli eyleri aklamak iin deil, gizlemek iin yazlr imi
imdi gel de neye inanacan arma

Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yazarlar ve airler kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir lk
"Babilde lm, stanbulda Ak"
Dilaver Cebeci
"Anlam Yok Tm Szlerin"
lla da Ben Ben!..
"Suya Kanat" Ummana Karan iirler
Tanpnarn ark ve Garp kmaz zerine
Bizi Birletirenler
Deneme Ustas Evliya elebi
Verem Edebiyat

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
lenmemi Cevherler lkesi: Trkiye
Hallerinden Memnun Cevherlerimiz
stanbulu Dnmek
Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi'nin Dndrdkleri
Gidene Yol, Kalana Yer Vermek
Hakikati Hakikat Olduu in Sevmek
Eek Edebiyat
ki Burlu Bir Kale: Zaman!
Elma, Yldrm
Aa Deyip Geme!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Szn iei [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Bilemezsiniz [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.