..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Alamak da bir zevktir. -Ovidius
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Glmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci

1 Ocak 2024
Eek akasnn da Bir ki Tk Fazlas  
Ahmet Zeytinci
Arkadamz Nejata kallavi bir aka yapacaz ama yle bir aka olmal ki yllarca unutmasn. Hemen hazrlklara baladk. nce patlayan sigara vereceiz sonra patlayan sakz sonrada uydurulan sefer grev emri ile askere yollayacaz... Zaman ve zemin uygun. Birinci Krfez Sava zamanlar... Epey uzun zaman gemi. O gnlerde ok ok kzmt...

:BDE:

akay sevende vardr sevmeyende. Kimi geni adamdr kaldrr kimisi de kaldramaz. Kamera akalarnn bazs hakikaten ok ardr bazs ekilir cinsten. Benim anlatacam akalarn epey bir gemi tarihi var.

Arkadamz Nejata kallavi bir aka yapacaz ama yle bir aka olmal ki yllarca unutmasn. Hemen hazrlklara baladk. nce patlayan sigara vereceiz sonra patlayan sakz sonrada uydurulan sefer grev emri ile askere yollayacaz... Zaman ve zemin uygun. Birinci Krfez Sava zamanlar... Epey uzun zaman gemi. O gnlerde ok ok kzmt...

Bizim Hayri haytas epeydir bu arkadamz Nejata takmt kafay. Bize de anlatnca oluru verdik. nce patlayan sakz ve sigaray ayarladk. Daha sonrada birliine sahte bir sefer grev emri ayarlayacaz. Krfez Sava ise Irak da son hzla devam ediyor. Tabi uyduruk bir emir ile askere gndereceiz ama ok inandrc olmas ve hi bir eyden phelenmemesi lazm keratann. Bunun iinde o zaman Milli Savunma Bakanlnda alan ekip adl arkadamz ayarladk. Balkl zarf o verecek yazlarn da daktiloyla halledeceiz bir ekilde... Postacda tandk onu da kafaladk... Tam bir tiyatro yani...

Krfez Sava btn deheti ile davam ediyor. Biz sohbet ederken Nejat geliverdi yanmza, her ey hazr. Hayri Azn kokuyor olum al bir sakz inesene dedi... Nejatn da o sralar olu yeni domu, hanm ile de aras bozuk, duruyor duruyor of ekiyor. Sakz almaya alrken sakz bir patlad, bu nakavt, biz yatyoruz tabi yerlere... Dnd bize Ulan alaklar yedirdiniz bana bunu. dedi... O arada ben girdim devreye Hadi gel baralm yak bir sigara. dedim. Bu yine hi bir eyden phelenmeden sigaray yakt, yakt ama ii barutlu sigarann. Bir dakika gemedi o da patlad... Bu balad belden aa belden yukar artk azna ne gelirse svp saymaya...

altmz pasajn iinde bir mddet kovalad durdu bizi Nejat, sonra barr gibi olduk. Antetli kad da ayarlamz, postacya da tembih ettik. Pulunu yaptrdk, ierisine arkadan daktilosu ile yazlar dendik. KKK. lnn gerekli emirleri dorultusunda en ksa zamanda birliinize katlmanz iin gereini ve bilgilerinizi rica ederim. Altta uyduruktan imza Piyade Kur. Albay evket Koak... Buna benzer bir yazyd... Tam metin aklmda kalmam. Tuvaletten dnerken dkkanna bir girdi zarf eline verdik. Zarf antetli de olunca elini alnna gtrp Ahanda babay yedik imdi anasn sataym aklma gelen bama geldi. dedi... Aslnda byle demedi de onlar, kfrleri, buraya yazamayz diye byle ifade ettik...

Nejatn amcas da emekli albay Osman Bey. Onu da durumdan haberdar ettik renk vermeyecek kesinlikle... Tabi bu hemen ilk nce telefona sarld... Olu daha yeni domu bir yanda. Dkkanda sylenip duruyor. Biz de teselli etmeye alyoruz Olum hemen takma kafaya, belki sava abuk biter, sen de gitmezsin, hem kardelerin var, annen var baban var, bakarlar senin olana merak etme, hemen de cepheye srmezler seni, zaten daha eitim filan alacaksn. Byle byle teselli etmeye alyoruz, onunsa hi bir eyi gz grmyor, hakl olarak evladm, hanmm ne olacak, diyor...

Bu arada Nejatn amcas Osman bey ve hepimizin bir arada olduu bir ortamda amca Ben o piyade Kur. Albay evket Koa ta zmir Gaziemirden tanyorum, ben orada binba iken o da yanmda stemendi, bir dediimi iki etmez o benim ben senin iini zerim. dedi... Nejatn birden gzlerinin feri geldi, kulaklar kzard, yz pembeleti sevinten. Amcasna dnerek Amca gzn seveyim sen bu ii z, evladm kk, yeni evliyim daha, sana bir ie kocaman viski benden hediye. Biz de glmemek, renk vermemek iin kendimizi zor tutuyoruz. Biraz tebessm etsek anlayacak. Amca Tamam olum bana vereceksin bir ie viski de benimki nemli deil de bir de o albaya da gtrmem lazm sen iki ie al yani. Amcaolu ona da he dedi...

1991 yllar Birinci Krfez Savann cafcafal zamanlar... lk gn renk vermedik, ama o gece mutlaka uyumamtr Nejat. Ertesi gn belliydi hi uyumad ikinci gn bizde ikircikliyiz sylesek mi sylemsek mi. aka biraz daha srerse hanm da kendi de kalpten gidecek. Bu iki ie viskiyi alm, getirdi amcasna verdi, biraz kuruyemi filanda alm amcasna, tabi amca viskiyi ierken Hadi lan hadi senin iini zdm olum aradm benim adamm Albay evket Koa imdilik gelmesine gerek yok, amcasna viskisini iirsin yeter. dedi... Tabi o bunu duyunca anlad uyduruktan olduunu Nejat derin bir ohhhh! ekti... Ondan sonrada bize dnerek Bende bunun intikamn sizden bir gn alrm. diyerek yelkenleri suya indirdi... O tarihlerde duyduk ki bu askere gnderme akasn bazlar da sevdiklerine yapm, ama ard gerekten...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn glmece (mizah) kmesinde bulunan dier yazlar...
Muz Kabuu ve Merdiven
Sam Amca Hayrsz Yeenine Neden Yahu Diyemiyor
Onunla ok Gzel Gnlerimiz Geti
Ryama Giren Kurular
Gece Kuu
Patlcan Oturtma
Nasl Kaybettik
Kadrolu Ev Erkei
Geel Geel Geel
Fahri Doktor Civanm

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Yedi Paket Birinci
Bir ki Gazete
Ay Em Ef Biraderler
Karnca Kararnca
Biri Baharat m Dedi
ay Kaklar
Gzel Bir nsan Patates Kzartmas ve Gazoz
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maan Soruyorum Sylemiyor
Limited irket Orta Bile Deiliz Abi Ne Stratejik Orta

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
lahi Adalet Bu Mutlak Gerekleecek [iir]
Babam Eve Her Dndnde [iir]
Gkyz [iir]
Bir Papatyaya [iir]
Pazarola [iir]
yi Misiniz [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yrei [iir]
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]
Bu Kadar m [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ahmet Zeytinci, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.