..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Materyalist bir dnyada yayoruz, ve ben de materyalist bir kzm -Madonna
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > Tayyibe Atay

15 Mart 2024
Trl Yaptm Trl  
Tayyibe Atay
uy anam, uyu!..bu ne pahallk byle!..ey uuyor hayat!..saklandn yerden k gel artk beh!..

:BDE:
canm ekti,trl yemei yapacam!..neler lazm, bu yemei yapmak iin; ok ey de mi!.

u kytrk maamn onda birini bu yemei yapmak iin harcamaya karar verdim. taktm arkama tngr tngr ses kararak yol alacak olan pazar arabam. vardm pazarn ortasna...nce tezgah tezgah gezmeliyim, sonra ne alacaksam almalym dedim...baladm gezinmeye...tezgahlar lebalep dolu,he valla!😀 aferin dedim, bizim iftilerimiz ne ok ey yetitirmi!..domatesler, biberler, salatalklar, kabaklar, baklalar, patatesler, soanlar,lahanalar,kerevizler, patlcanlar; eit eit yeillikler; kasalar dolusu meyveler!..onlara baktka iim ald, he valla!..hatta,zerlerine ilitirilen etiketleri grdke glmelerim tuttu!.😀bir baktm, herkes bana bakyor!..sanrm deli falan da demilerdir; desinler,umurumda deil...

ay ayy....konu neydi, nereye gitti!.trl yapmak iin, malzeme alacaktm ya pazardan; asl mesele buydu deil mi?

nce patlcan aldm, kilosu atm lira... tanesini setim, verdim alt lira..bir kilo patates aldm; allahtan en ucuz patates; verdim kilosu yirmi lira..iki tane krmz biber etti onbe lira...yarm kilo yeil biber, bu da etti yirmibe lira...yeil fasulye aradm, bakla buldum...ona da verdim onbe lira...bir demet maydanoz on lira..sakz kaba aldm iki tane; on lira da ona...bir kiloluk da domates aldm; elli lira..bir kilo da kuru soan aldm, onbe lira da ona tosladm, haydah!..aldm aldm, doldurdum arabama!.baya iirdim arabam, svtm oradan!.

eee..ne lazm daha; et!..doru kasaba...uy...ne ok pahalanm bu et byle!..neredeyse kilosu beyz liraya dayanm!..zellikle kuzu eti!..trl dediin kuzu etiyle yaplmal bence...dedim amma, kuzu etinin fiyatn grnce, keke dedim pazardan alsaydm kuzuyu!..pazar, kasaptan daha ucuz geldi de yani!..neyse,yarm kilosuna yz papel verip, ktm kasaptan...

sra geldi, trly yapmaya:

hepsini ykadm, doradm, tencereye doldurdum...koydum ocan zerine; evirdim ocan dmesini; yanmaz!..tp bitmi meerse!..

trly piiremedim yani!..

ah be gzel lkem!.sen de aynen benim trlme benziyorsun!..seni sen yapacak, Andmz yasakladlar nk!..

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Benciform
Bitmemi Senfoni
Eiksiz Ev
Uzaklar zlemek
Kalem Ular
Haylayoruz
Yksk Tabaklar
nsan Olmak
Ykanmann Jargonu
nce Belli Yarim

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kral Nutuu
mam Olacam
K Krk Elma
Bitmenin arks
Bitanemi
Uan eyler
Selam Efendim
Ac Tatl
Maldivler
Hyar

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Damlacklar 4 [iir]
Peynirli Ak [iir]
Semazen [iir]
Havan [iir]
Serven [iir]
Damlacklar 3 [iir]
Aylana [iir]
Denizlere [iir]
Damlacklar 1 2 3 4 5 [iir]
Kundak [iir]

Tayyibe Atay kimdir?

Yeni iirin,uzun yllar yazmama ramen yeni airiyim. nternet ortam sayesinde okuyucu nne ktm henz. Ne kadar air olduumun yantn ise okuyucuya brakyorum. Bayan yazarlarn ok az olduu bir lkede,duygu ve dncelerimi,iirin ruhu okayan ,elleyen tarafyla anlatmaya alyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Ahmet Arif,Behet Necatigil,Nihat Behram...

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Tayyibe Atay, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.