..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Uygarlýk, gereksiz gereksinimlerin, sonsuz sayýda artmasýdýr -Mark Twain
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Ýtiraflar > Hüseyin Ýbiþ

22 Temmuz 2024
Hayatýmýzda Geç Kalmýþlýklar Yaþanmasýn  
Hüseyin Ýbiþ
deðerli iz edebiyat okurlarý siz deðerli takipçilerimiz için insan yaþamýnýn büyük bir bölümünü iþgal etmekte olduðuna inandýðým bu yazýmý kaleme almayý uygun gördüm ve sizleri bilgilendirmek amacý ile yayýnlamaya karar verdim. insan yaþamý ne yazýk ki her daim geç kalmýþlýklarýn uðratmakta olduðu zararlarýn altýnda ezilmektedir.

:ABI:

Geç kalmak, insan yaþamýnda baþýna gelen iyi yahut kötü her türlü olayýn zaman aþýmýna uðradýktan sonra farkýna varmasýný anlatan deyimdir.
Bazý insanlar der ki; üzerinde nefes aldýðýmýz þu dünya hep bir geç kalmýþlýklar ülkesidir.
Düþünmez ki; hayatýný ters düz eden bu manasýzlýklarýn sebebi yine kendisinin uðraþmaktan vazgeçmediði boþ ,yersiz iþler.
Her daim suçlamak istediði birisi yahut bir þarký misali dilinden düþürmediði hayatýný karanlýða sürüklediðine inandýðý kaderi vardýr.
Fakat sözünü ettiðimiz geç kalmýþlýklarýn suçlusu ne karþýmýza çýkmasý beklenen bir þahýs ne de suçlamayý en kolay gördüðümüz kaderimizdir.
Suçu ilk önce hayatýmýz boyunca etrafýmýza sadece bakmak için baktýðýmýz için kendimizde aramamýz icap etmektedir.
Genellikle baþýmýza gelen kötü olaylarý fark ettikten sonra biz bu durumun hayatýmýzda kötü sonuçlar doðuracaðýný neden idrak edemedik sözleri aðzýmýzdan dökülür.
Ýþ iþten geçti söylevini kullanarak geç kaldýðýmýzý bir þarký misali dilimizden düþürmeyiz.
Aslýnda hiçbir þey için geç kalýnmaz ;sadece insanoðlu iþi tembelliðe vurur, bunun sonucunda da önemli bir zaman kaybýna uðramýþ olur.
Yukarýda bahsetmekte olduðum geç kalmýþlýklar, genellikle saðlýðýmýz konusunda meydana gelmekte ve hayatýmýzda olmamasý icap eden büyük kayýplara sebep olmaktadýr.
Sözünü ettiðimiz kayýplar da hayatýmýzda yer etmesine müsaade ettiðimiz geç kalmýþlýklar yüzünden gözlerimizden dökülen yaþlar olarak kalacaktýr.
Bu durumlarýn yaþanmamasý için her daim, her gün meydana gelen önemli olaylarýn takipçisi olmaktan vazgeçilmemeli, bilimin insan yaþamýndaki önemi fark ettirilmelidir.
Benim anlatmak istediðim hayatýmýzý alt üst eden gecikmelerin önüne geçmediðimiz müddetçe hayatýmýzda çözümsüz sorunlarýn yer bulacaðý aþikar.
Onun için diyorum ki; her daim bir adým önde olalým, etrafýmýza faydalý açýlardan bakalým ki içerisinde yer aldýðýmýz dünya uçsuz bucaksýz bir boþluk haline gelmesin.
Ýnsanlarýn bilinçlendirilmesinde öncelik bilhassa okuma kültürüne verilmelidir.
Çünkü cehalet, yaþamýmýz boyunca ilmin en büyük düþmaný olarak insanlýðý çözümü nerede ise imkansýz sorunlarla boðuþmak zorunda býrakacaktýr.
Bilinmelidir ki geç kalmýþlýklar konusunda insanoðlu bilinçlendirilmediði müddetçe önünde kapatýlmasý imkansýz hendekler açýk kalacaktýr.
Ufkumuzu geniþletmek için hiçbir zaman yavaþ adýmlarla yürümemeli, plansýz programsýz yola çýkýlmamalýdýr.
Ben bu yazýyý neden kaleme aldým diye soracak olursanýz deðerli okurlarým, hayatýmda bir çok geç kalmýþlýk yüzünden bir daha elde edemeyeceðim kayýplara uðradým ve insanlarý hep bir adým daha ileride olmalarý için bilgilendirmek istedim.
Özellikle insanoðlu baþýna gelen bir hastalýðý araþtýrýrken boþ iþlerle uðraþma konusunda ustalaþmýþ ve uðraþtýðý gereksizlikler yüzünden önünde duran gerçeði görememektedir.
Ýnsan hayatýmdaki gözlemlerimi tekrarý yaþanmasýn, dünyalarýmýz geç kalmýþlýklar yüzünden karanlýklarda kalmasýn diye fikirlerimi satýrlara dökme ihtiyacý hissettim.
Ben, siz deðerli okurlarýmý bu yazýmý kaleme alarak bilgilendirmeyi kendime bir borç bildim.
Ýstiyorum ki hayatýmýz boyunca bilgisizliði yok edip bitirmek için el ele verip gayret gösterelim, geç kalmýþlýklarýn göz yaþlarýmýzý sel olup akýtmasýnýn önüne geçelim.
Bildiðim tek bir þey var: Hayatýmýzda yer verdiðimiz geç kalmýþlýklar, çözümü imkansýz görülen sorunlara gebedir.
Lakin sözünü ettiðim etrafýmýza karamsar bir þekilde bakmamýza sebep olan sorunlar hiçbir zaman çözümsüz deðildir.
Üzerimize düþen vazifeleri yerine getirmeyerek küçücük sorunlarý büyüterek çözüme kavuþmasýna engel olanýn yine biz insanlar olduðu akýllardan çýkarýlmamalýdýr.
Siz deðerli okurlarýma en önemli tavsiyem; hayatýnýzý boþ iþler üzerine bina etmeyin, hayatýnýzý bir deprem etkisi ile yýkýp sonlandýracak geç kalmýþlýklara meydan vermeyin.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýtiraflar kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Piþmanlýk Rüzgarýnda Savrulmayýn

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Sözlerinizin Aðýrlýðý Altýnda Ezilmeyin
Dostum Diyenlere Sýrt Çevirmeyin
Kalplerde Kirlilik Yer Bulmasýn
Emanete Hýyanet Etmeyin
Kalplerinizi Nefret Rüzgarýna Býrakmayýn
Rotanýzý Öfkeniz Çizmesin
Haklý Mücadelemizde Kayýplarýmýz Olmasýn
Maneviyattan Yoksun Kalmayýn
Sadakatiniz Daim Olsun
Kalplerimiz Ýsyana Kapýlmasýn

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Ýnsan Hayatý Þiirlere Mýsradýr [Þiir]
Yaþamýmda Haklý Mücadelem [Þiir]
Boþ Ver Üzülme [Þiir]
Vataným Uðrunda Ölmek Ýçin Hazýrlandýðým [Þiir]
Meydan Verme [Þiir]
Yaþanan Her Þeyin Ýçindeyim [Þiir]
Zaman Ömürden Alýp Gidiyor [Þiir]
Dillerden Düþmeyen Bir Aþk Þarkýsýyýz [Þiir]
Gönüller Bir Olsun [Þiir]
Bir Þiir Yazdým [Þiir]

Hüseyin Ýbiþ kimdir?

Kalp gözü açýk bir þairim

Etkilendiði Yazarlar:
Yavuz Bahadýroðlu,Ahmet Günbay Yýldýz,Cengiz Aytmatov,Mehmet Rauf...

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Hüseyin Ýbiþ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.