..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnyann her tarafndan retmenler insan topluluunun en fedakr ve muhterem unsurlardr. -Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Gerilim > mer Faruk Hsmll

16 Nisan 2021
Bir lnn Gnl - 5  
mer Faruk Hsmll
Dnceden nce doal, saf, duru bir bilin dnyas gelir. Bunun kefi farkndalk yaratr.

:FHB:

Gnlk bu tarihlerde ksa ksa yazlmt. Daha sonra yaklak iki aylk srede ise sama sapan ifadeler vard. Bu zrvalar da okudu ama zaman kaybettii iin can skld. Bir ara gnl okumaktan vazgemeyi dnd. Gtrp maaraya brakaym, dedi. Doktorun yaantsn merak ettii iin bunu yapmad. nk sayfalar kartrdnda daha okunacaklarn olduunu grd. Belki bu sayfalarda aradn bulabilirdi.
     nce mrltlar geldi. Bu doann mrltsyd. Ardndan gkyz karard, ask suratl atk kal bulutlar gnei esir ald. Gnein imdadna rzgr yetiti, ama imdilik gc yetmedi. Bulutlar adeta akld gkyzne. leride, ok ileride bir k parlad. imek. Az sonra da gk grledi. Ik gene parlad, bu sefer grlemeden farklyd her ey; adeta gk yarlmt. Ate saan yldrmdan korktu; nk ate agzldr, yaylmacdr, hzldr, bulacdr, arszdr ve yakt her eyi aynlatrandr.
     Her an yamur yaabilirdi. Tek tek ele alndnda su damlalar ne kadar gszdr; birletiklerinde ise glerinin snrnn bile olmad rnekler vardr. Sel sular yollar basar, aalar srkler, evleri ykar; deniz dalgalar kocaman gemileri batrr.
     Pansiyona dnp odasna kt. Pencere kenarnda uluyan rzgar dinledi. Bu ses ocukluunda dinledii canavar masallarn hatrlatt. Ne kadar ok korkard, sanrd ki uyurken bu canavarlar onun boazna sarlacak. O nedenle yorgan bann zerine ekerdi. Tabii terden srl sklam olur, zor nefes alrd yorgan altnda, ama gene de bundan vazgeemezdi.
     Rzgr inleyerek, szlanarak varln hissettirmek ister nce; kendini daha iyi anlatabilmek iin bazen iddetini artrp kkreyerek frtnaya dnr. Bakalm bekledii olacak myd? Olmad, o da yatt; uyumak iin erken olsa da deneyecekti. Hayret! abucak uyudu.
     Uyand, esnedi, gerindi, sa eliyle gzlerini outurdu, sonra yatan iine oturdu, yorgan karyoladan aaya dt, eilip almaya endi. ylece birka dakika durdu.
     Yllar yllar ncesine gitti. O gzleri derin bakl, mahzun ve sessiz, incecik dudakl, siyah kalar birleik kz geldi aklna. imdi acaba neredeydi, ne yapyordu? Bo ver, bana ne! Ne yaparsa yapsn. Bana zehrini aktan bir diiyi neden merak edeyim ki? dedi; dedi demesine ama kendini hissiz, cansz, hareketsiz bir cisim gibi hissetti; kaskat. Yzne bir tokat aketti, homurdanmaya balad, nk bbreklerinden gelen bir ar onu kvrandryordu. Buna ramen acelesi varm gibi yataktan atlad, giyindi, elini yzn ykad ve koarcasna alt kata indi. Kahvalt edecekti. Masann zerindeki bardaklar, tabaklar ve dier eyalar bir tuhaf grnd gzne; ii de bir tuhaf olmutu, belki de bu tatl bir badnmesiydi; bytmek gereksizdi o yzden. Bbrek ars devam ediyordu.
     Kahvaltdan sonra gnl alarak pansiyondan ayrld. Bugn Suziki'yi dinlendirecek, kasabay yayan dolaacakt. nce dier kasabadaki gibi bir park arad. Buldu bulmasna da buras ok kkt. Oturmak iin sadece be bank vard ve drd doluydu. Bo olana oturdu.      Kular tyordu, olaan bir gn. Parkn yanndan geen caddeye bakt; insanlarn ou acele ediyor, yaplacak bir ii olmayanlar da bu aceleci modaya ayak uyduruyor, daha dorusu ayak uydurmak zorunda olduklarn zannederek dierlerini farkna varmadan taklit ediyorlard.
     En yaknndaki bankta oturan adam dikkatini ekti, kardan da yksek keli ayakkablaryla yrmekte zorlanan gen bir bayan geliyordu. Adamda gaga gibi bir burun, byklkleri farkl iki ela gz, tavan derisi gibi bir cilt, kirpiyi artran salar, kafaya gre kk kalan kulaklar, srtnda lime lime bir elbise... Dudaklarn yakmak zere olan sigaray iki parma ile tutup azndan alp birka metre teye frlatyor. Ban evirip bakmaya eniyor, yksek keli bayann kard takrtya. Eli ceketinin cebindeki su iesine gidiyor, itinayla ve yava yava iiyor birka yudum. Suyunun bitmesinden korkar gibi bir hali var. Nitekim birka yudum daha itikten sonra ieyi gz hizasna getirip dikkatlice bakyor.
     O kz geldi gene gzlerinin nne. Ya bir taknlk, bir lgnlk yapmaya msait deildi, ama ya bunun tam tersi ynnde olan duygular! Kuytu bir yer arayp dinlenmek, saklanmak istedi; buradan daha kuytu bir yer nerede bulabilirdi ki! Nefsiyle mcadele ederek bu kadndan kurtulmalyd. Defalarca denemiti bunu bo yere. Kzn syledikleri aklna gelince Ben kat ve merhametsiz bir adam mym? diye sordu kendine. Deilsin diyen latif bir syleyi duydu, onun sesiydi bu. Esrarl bir cazibesi vard, onu gsne her bastrdnda kalbi dar kmak ister gibiydi. Bu kadn muhayyilesine smyor, tayordu. Onu terk ettiine piman oldu. Bunu yapsa yapsa kibirli bir alak, biraz da kafas atlak bir adam yapard. Yoksa o byle biri miydi?
     Buras houna gitmemiti, dinlenmek iin gelmiti ama daha ok yorulmutu, stelik mutsuzdu da. Caddeye kt, bir mddet dkkanlar seyrederek yrdkten sonra, bir ara sokaa sapt. Nereye gidecekti? Bir fikri yoktu.
     Yoksul bir mahalleye geldi. te, bakmszlktan dklen yamru yumru yani arpk, saaklarndaki oluklar birka yerden krlm iki katl bir bina. Alt katn kaps hemen yaya kaldrmn yannda, st kata olduka dik bir merdivenle klyor. Balkonunda asl birka para amar var. Badanasz sand, deilmi; biraz dikkatli baknca sar badanasnn griye dndn farketti.
     Yanndakinin ondan fark yok. atlak bacal, kk atl, krk giyotin pencereli bir ev. inin hali dndan daha beter olmal, mutlaka odalarn ii ykk dkktr, zemindeki kirli tahtalar yer yer kflenip rmtr, palan pandras ksack kilimler bu perianl kapatmaya yetmemitir, rmcek alar, fare delikleri, sinek lleri evin vazgeilmezleri olmutur. Acaba byle miydi? te bu evin kaps ardna kadar ak duruyor. Bakabilirdi. Kapya iyice yaklat, eikte durdu. eride insan gremedi, biraz dikkatle bakt, yal bir bayan seccade zerinde oturmu tespih ekiyordu. ok yal biri olmalyd. Evin ii zannettii gibi deildi, aksine temiz ve tertipliydi.
     Oradan ayrlaca srada kadn onu grd, seccadeye toplayp tespii elbisesinin cebine koyup ayaa kalkt, kapya geldi. ri baygn gzl, bumburuuk suratl bir ihtiyar; yz kr kr, bartsnden taan salar bembeyazd.
     -Buyur, birine mi baktn. Dedi.
     -Baktm kimse yok. Ben burann yabancym da, grlebilecek neresi var diye soracaktm. Amca filan yok mu?
     -Yok. Bir yere kadar gitti, az sonra gelir. Buyur gel ieri. Yorulmuundur, bir eyler iip dinlen.
     Ayakkablarn darda karp ieri girdi, kadnn gsterdii sedire oturdu. Kadn yandan beklenmeyen bir eviklikle hareket ediyordu. Birka dakika iinde bir bardak ayran getirip ikram etti.
     -Bizim buralarda yle gezilecek grlecek pek bir yer yoktur, ama istersen baraja gidebilirsin. Yalnz uzaktr, sonra sylemedi deme. Buradan knca dmdz git, kasabann knda mezarlk var. Mezarlkta yol ikiye ayrlr. Soldakini takip edersen seni baraja gtrr. Dedi.
     Yal kadna teekkr edip oradan ayrld. Evleri geip gittikten sonra mezarl grd, iine girip bir servi aacnn altnda oturup dinlenecekti. Geri aacn pek glgesi de yoktu ya, olsun idare ederdi. Yatp uzanmaya hi uygun olmayan bir yer olmasna ramen nce aaca srtn dayad, birka dakika sonra da oraya uzand. Gzleri kapand. Hayatnda ilk defa bir mezarlkta uyuyordu.
     Her tarafa ruhlar gizlenmi; bir ksm mezarlarn iinde, bir ksm ise darda aalarn allarn arkasnda. Gelenleri gidenleri gzlyorlar; bazen gzlemekle yetinmeyip irtibat kuruyorlar. Korkutma, zarar verme, hele ldrme gibi bir amalar yok. Buna ramen her irtibat kurduklar kii zangr zangr titriyor, en azndan heyecandan nefes almakta zorlanyor.
     Hayalet bir an belirdi, sonra kayboldu. Kalbi kt kt atmaya balad, eli aya titredi, derin nefes ald, yetmedi, bir daha derin nefes ald. Biraz rahatlar gibi oldu.
     Bir uultu kaplyor ortal, sanki llerin hepsi birden konuuyormu gibi. Ne denildii anlalmayan acayip bir konuma, bir grlt, bir uultu...
     Can ekiiyormu gibi titredi, elleriyle nce kafasn sonra gsn dvd, ban mezar tana birka kere vurdu ve alamaya balad.
     Uyand. Grdklerinin rya olmasna sevindi. Daha fazla burada duracak olursa kim bilir daha nelerle karlaacakt. Kalkt, birka adm atp geri dnd. Gnl yatt yerde unutmutu. Yerden ald.
     Bir sevin l att yarm saat yrdkten sonra; nk nihayet baraja ulamt. Baraj glnn kenarnda su ien bir keklik, viyaklayan kurbaa, oraya buraya koturan ok sayda kertenkele, pusuya yatm avn bekleyen bir ylan vard. Merak etti. Bakalm ylann av hangisi olacakt? Belki de kertenkele, nk burada en ok dikkat eken, gze arpan canlyd... Merak etse de beklemeye niyeti yoktu, bu avlanmann saatlerce srmesi de mmknd.
     Ziyaretiler iin hazrlanm aralar olduka ak masa ve etraflarnda banklar vard. Yakn olan masada ocuklu bir aile oturmutu, rahatsz etmemek iin en sondaki masaya gitti. Oturmadan nce gl ve arkasndaki ormanla kapl tepeyi seyretti, derin nefes alp temiz havay cierlerine doldurdu. Gnln sayfalarn evirdi:
● ● ●
     BR LNN GNL
5 Temmuz
     Kaybetmek istemiyorsan sahip de olmayacaksn. Er ya da ge sahip olunanlar bir gn mutlaka kaybedilir. Bu hayat iin de geerlidir.
7 Temmuz
     Her doan insan masumdur, susuzdur, iyidir. Toplum onu arsz, sulu ve kt yapana kadar bu halleri devam eder. Yaamn baz dnemlerinde baz insanlar tekrar o saf, temiz hallerine dnmek isterler; istemekle kalmazlar birka olumlu adm da atarlarsa da maalesef girilen bu yolun geriye dn yoktur.
8 Temmuz
     ldkten sonra ne olacan bilmek ister insan; kendine ve etrafna bu konuda sorular sorar, okur, aratrr, lm zerine dnr ve bylece akl, ufack odadan kar, evrenin sonsuzluuna uzanr.
     Tanmlayamyorsam da biliyorum. Bu bende benden baka bir ben var. Bu ben ben deilim.
     stisnasz evrenin her taraf dourgan; dolaysyla her ey dourgan.
11 Temmuz
     Dnceden nce doal, saf, duru bir bilin dnyas gelir. Bunun kefi farkndalk yaratr.
13 Temmuz
     Toplumun ahlkn bozan dinsiz(!), imansz(!) Sokrat' lmle cezalandran zihniyet, binlerce yl sonra benzer sulamayla Giardano Bruno'yu yakarak kle dndryor ve bylece dini kurtaryor! Tabii yakarak cezalandrdrd binlerce belki de yz binlerce cady da buna eklemek gerek.
15 Temmuz
     Evrenin ve dolaysyla insann varoluunun bir amac var mdr? Evet vardr, demek dinsel inanlara kap aralamaktr ve binlerce yl srecek tartmalara balayp hibir sonuca ulaamamaktr.
     Evrenin ve yaamn srlarn renmek kiiye ne kazandrr?
16 Temmuz
     Gnein dnya etrafnda dnn sonlandrp, dnyay gne etrafnda dndren zihniyet, zgr dnen bireylerin ortaya kmasn salamtr.
4 Austos
     Sorgu melei, gnahkarlarn cezalarn ektikleri yanarda kraterine benzeyen yerin zerindeki srat kprsne kmam istedi. ktm. Bu kpr kldan inceydi, altta cehennem atei vard. Gnahszsam buradan karya geip cennete girecektim; yok gnahkarsam cehennem ateinin iine decektim ve yanarak cezalandrlacaktm. Tabii korktum, bu kadar ince bir kprnn zerinde nasl yryecektim? Korksam da gemeyi denemekten baka bir seeneim yoktu. Srat kprs ok uzundu ve zeri insan doluydu. Kprnn en ilerisinde sadece bir kii vard. Belki de bu insanlar arasndan kpry geen sadece o olacakt. nsanlarn ou ilk adamlarnda, bazlar da birka adm sonra aaya dyorlard. Ben de ilk admm atar atmaz kprden aaya dtm. Gnahkarlarla dolu atein iindeydim. Sonras felaket...
     Ceza -dnyadaki zaman anlayna gre ifade edersem- ilanihaye yani sonsuza kadar srmyor. Bittiinde kendimi cennette buldum. Burada st, bal ve arap rmaklar akyor, hava ok souk da deil ok scak da deil. Tertemiz su kaynaklar ve her trl meyve aalaryla dolu. Olmayan nimet yok. eni mutlu eden ikilerle, lezzetli etlerle dolu. pekli elbiseler iinde salna salna yryen tomurcuk gsl, iri gzl, bakire huriler... Daha neler neler!
     teki dnyaya beni gnderdii iin Deli Doktor'a hi kzmyorum, onu affettim. stelik beni ldrmesinin de bir yanllk sonucunda olduunu rendim. nk onun esas ldrmek istedii ahsa ok benziyormuum.
● ● ●
Devam edecek...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn gerilim kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir lnn Gnl - 8 Son Blm
Bir lnn Gnl - 7
Bir lnn Gnl - 3
Bir lnn Gnl - 4
Bir lnn Gnl - 6
Bir lnn Gnl - 2

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kck Hikyeler - 2
Deliden Mektup Var
Bir Murat Drt Surat
Kk Hikyeler - 1
Senin Hikayen
Acayip Bir Hikaye
Korona Hikayeleri - 8
Prostat
Dilsiz Fahie - 8 (Son)
Hrsz Kim?

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mer Faruk Hsmll, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.