..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaam ciddi, sanat neelidir. -Schiller
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Glmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci

12 Haziran 2022
Sayn Mafya Dedesi ile Sk Fk Bir Rportaj  
Ahmet Zeytinci
Efendiiim uzun uralardan sonra Mafya dedelerinden Rkrullah Topuaskar ile beraber olup bir rportaj yapacaz... Mafya Dedesi Rkrullah Topuaskar ile grme randevumuzu olu Mafya Babas Sinancan Topuaskar'dan aldk. ''Babam ile grebilirsiniz tabi yalnz ok da stne gidip eski yedii hurmalardan soru sormazsanz iyi olur o eski yedii hurmalar biliyorsunuz ki babamn ...n trmalar.''

:CFB:
Efendiiim uzun uralardan sonra Mafya dedelerinden Rkrullah Topuaskar ile beraber olup bir rportaj yapacaz... Mafya Dedesi Rkrullah Topuaskar ile grme randevumuzu olu Mafya Babas Sinancan Topuaskar'dan aldk. ''Babam ile grebilirsiniz tabi yalnz ok da stne gidip eski yedii hurmalardan soru sormazsanz iyi olur o eski yedii hurmalar biliyorsunuz ki babamn ...n trmalar.''

- Sayn Rkrullah Topuaskar mafyaya ne zaman ve nasl girdiniz?
- Bak bakaym bana arad m senin stn bizimkiler? stnde tabancayd, bakt, akyd gibi eyler yok deil mi?
- Yok efendim, yok biz gazeteciyiz yle eyler tamayz. Hem de aradlar zaten girite...
- imdi gelelim sorunun cevabna. Bizim eski mahalle de Kesersap Sermettin Aabeyimiz vard. Bebeler ile kavga ederken o grm beni, bknlm, ataklm, houna gitmi. Gel bizim mahalle mafyasnda raklktan bala dedi, ben de kramadm onu Kesersap Sermettin Aabeyin Mafyasnda baladm. Ondan sonrada okulu mokulu her ii boladm...
- Th keke okusaymsnz. Geri kafasnda takke olan bir Hocamz iyi ki okumamm ben yahu diyor ya sanrm siz de yle diyenlerden misiniz?
- Yok, yok ben ona katlmyorum okusaydm kltrl, bilgili, grgl mafya olurdum...
- Hem okurdum hem de insanlarn canna okurdum ayn zamanda diyorsunuz?
- Yaaaani anlyna gurban senin adamm...
- Aman ha ben kimsenin adam filan deilim. Sonra duyulur muyulur bizi vururlar bir ke de kstrp...
- Tamam canm kzma sen de hemen...

O arada t pt hizmeti bir kz kahvelerimizi getirir. Kahvelerimizi hprdetirken rportaja da devam ederiz...

- Bildiimiz kadar ile on tane erkek evladnz, krksekiz tane de torununuz varm...
- Var var bizim karnn da maallah vard frt frt kartt ie sa olsun hepisi de olan. Gelecein mafya baba adaylar da onlar... Hem oullar hem de torunlar...
- Yandk desenize!
- Efendim anlamadm bir ey mi dedin?
- Yok, yok kahveniz yan duruyormu da onu eyttiydim...
- Ha! tamam o zaman...
- Torunlarnz da ok skmyorlar m sizi?
- Sorma sorma it srs gibi hem de bayramda hara almaya gelirler. Onlar gelmeden ben sadan soldan adamlarma hara toplattrrm da ancak denk getiririm bayram harlklarn... Para kalmad m da kredi kartlarm veririm bir ikisine... Limitsizdir ha!
- Torunlarnz size nasl hitap ediyorlar genelde?
- Dede derler ou zaman, bu nasl soru ya, bak sktrrm bacaklarna ha doru sorular sor. Bazen de moruk diyorlar o zaman ok bozuluyorum, adamlarma sylyorum bir gzel pataklattryorum...

Bir sessizlik olur ksa bir zaman...

- Peki gelelim rakip mafyalar ve mafya babalar ile ilikilerinize...
- Gelelim de bizim mafya aleminde babalar birbirini sevmez, en byk baba da hi birini sevmez ama yine de birbirinin ilerine omak sokmazlar. Benim elimde kaak ciklet ve kaak balon ii ile bir de bebelerin alt bezi ii var. O ie br mafyalar bulamazlar. Bazsnda misket ii var, kimisinin kontrolnde hal saha kompleksleri var. te byle zor zanaat mafyalk bakma bktm da bu iten girdik bir kere kamyoruz...
- Silahnz vardr sizin deil mi?
- Var var olmaz olur mu hep arka cebimde su tabancas tarm.
- Nasl yani normal on drtl filan tamyor musunuz?
- Ne on drtls kardeim. Biri karma kp silah ekti mi ben de su tabancasna davranyorum, gzne bir skyorum, herifiolu gremiyor, ben de silah elinden hemen alyorum.
- Su skyorsunuz yani...
- Evet su skyorum... Bazen de su tabancasna sabunlu su koyuyorum daha da gzel oluyor...
- Bana da skyorsunuz gibi geliyor.
- Dedim ya kardeim niye tekrar ettiriyorsun bana...

O arada torunlardan bir iki tanesi rportaj yaplan odaya girerler...

- ocuklaaaaar ocuklaaaaar bak topuklarnza skarm azmayn ha!

ocuklar kakara kikiri glrler ve gelip makas alrlar dedelerinin yanaklarndan...

Torunun birisi yaklar yanna...Kucana da oturur...

- Dedeeeee dedeeeee u geen sene Bulgar Mafyas ile kapmanz bir daha anlatsana ne olur ne olur hadi yaaaa!
- Dur olum dur ne kapmas, sonra sonra in bakaym kucamdan...

Ben girerim lafa tekrar...

- Ne zaman kapmtnz Bulgar Mafyas ile basnda da hi kmad?
- yle ufak tefek bir anlamazlk ite sonra tatlya balayp bir kola imitik. Tabi kolalarn iinde de votkalar vard...
- Dede ya votkalar niye gizli gizli iiyorsunuz ki koca koca mafyalarsnz?
- Olum, sevgili torunum mafya olsak da yine de karlarmzdan korkarz, anlamasnlar...

Ben girerim devreye...

- Hadi bakaym evlat sen bir toz ol buradan.
- Yok ya sen kime toz ol diyorsun bak dedemin adamlar kap da topuklarna sktrrm ha!
- He hehehe! Dedesinin torunu ite ne olacak...

Mmkn mertebe alttan alrm...

- Tamam evlaaaadm tamam senin dediin gibi olsun...

Eli ile beni gstererek ve de bararak...

- Dede adamlarna sylesene u abiyi bir gzel pataklasnlar...
- Olur mu olum o bizim misafirimiz hem benim ile rportaja gelmi...
- O zaman ceza ver ona tek ayak stnde dursun...
- Tamam olum sen git ben ona sonra ceza veririm...

- Hep byle hareketli mi torunlarnz?
- Ne yaparsn bana ekmiler... Gelecein babalar da onlar...
- Babalara gelmesinler de...

- Resim meraknz varm bir de doru mu?
- Evet evet gemite be tane izdimdi, mafya babalmn ilk yllarnda tam satyordum birilerine adamlar son anda almaktan vazgetiler ben de bir gzel dvdrttm adamlarma sonra da resimleri aldm bir okula baladm...
- Adamlar dvdrtmeden keke balasaydnz...
- Olmaz bizim alem de racondur bir mafya babas eer resim satyorsa mutlaka o hangi fiyata satyorsa alc olan o fiyattan almak zorunda...
- Cebren ve hile ile diyorsunuz yani?
- Yok, yok cebir mebir sadece mecburi...
- Ben de onu dedim ite...

Biraz sessizlik olur yeniden...

- Bu ilerden ne zaman emekli olmay dnyorsunuz?
- Vallahi emekliyim zaten. Bu mafyalk zor i be evladm. Ta seneler nce SSK'dan da emekli oldum, be kuru emekli maa alp geiniyoruz ite de emekli maa ile geiniliyor mu haralar maralar olmasa yandk vallahi yandk ki ne yandk...
- Olmasa iyi imi tabi...
- Ne olmasa imi?
- Haralar maralar canm...
- Sen de bizi zorla filan hara alyor mu zannettin gazetecim benim. Sevenlerim var bir dolu getirir kendileri verirler al baba bu da senin hakkn diye, yoksa ben yle kimseye gidip de istemem, isteyemem utanrm be evlat... Topuklarna sk.... Yok canm nasr oluyormu da topuklarnda topuk ta alr veririm sk sk onu diyordum...
- Sevenleriniz sayesinde yklmazsnz siz Sayn Mafya Dedesi... Rkrullah m desem yoksa?
- Yklmam da u yerime geecek torunlarn iinde bir tane cevvaln bulup yetitirmem lazm emri hak vaki olursa yaarken greyim veliaht...
- Hadi inallah cenab Allah bir an nce alsn sizi yanna...
- Efendim duyamadm bana m bu laflar arpyorsun?
- hh hhh! Yok canm Allah geinden versin dedimdi... Ben katm daha fazla uvallamadan. Teekkr ederim bu rportaj iin Sayn Mafya Dedesi... Rkrullah Dede, Amca, Baba, amaaan neyse ne ite yahu!

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn glmece (mizah) kmesinde bulunan dier yazlar...
Onu Tanm Olmak Nasl Bir eydi
Nasl Kaybettik
Ar VIz VIz VIz Ar VIz VIz VIz
On Yz Milyon Bin Lira
Bu Adam Ya Deli Ya da Mthi Biri
Tam Aday Olacakken Direkten Dndk
O K Okula Giderken
Maamla Tansak m
Ulan Alak Fare
Hikaye Bu Ya Ferhat ile irin Kavumular

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Karnca Kararnca
Ay Em Ef Biraderler
Biri Baharat m Dedi
Gzel Bir nsan Patates Kzartmas ve Gazoz
ay Kaklar
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maan Soruyorum Sylemiyor
Limited irket Orta Bile Deiliz Abi Ne Stratejik Orta
Serbest Meslek
nsanlk in Kk Sizin in Byk Bir Adm

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 1 - [iir]
Sonbaharn Hzn [iir]
Biz Nerede Yanl Yaptk [iir]
Ne Ara Bydnz [iir]
Emperyalizme Sesleni [iir]
Sabahn 6. 30'un da [iir]
Buras Karadeniz [iir]
Sen Benim Vatanmn Doulu retmeni [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ahmet Zeytinci, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.