..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yz kiinin iinde ak, gkte yldzlar arasnda parldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Korku Roman > Timur KOHEN

2 Ekim 2022
Tm Iklar Yak!  
5 Numaral Oda

Timur KOHEN

Korkacaksnz. Dedi Muhsin. Orada ok daha farkl bir ey var. Bunu siz ve dier ocuklar da biliyorsunuz. Bahsettiim ey cin ya da hayalet deil. Ltfen beni anlamaya aln. O odada hibir zaman hayalet ya da cin olmad. Onu hissettim. Bu bildiimiz bir varlk deil. Korkmuyor olmak ve yannzda getirdiiniz sizi koruyacak olan eyalar sizi terk edilmi bir evde, ssz bir mezarlkta ya da perili bir kkte koruyabilir ama 5 numaral oda da ie yaramaz. O odada kalmayn Asaf Bey. Kendinize ceza vermeyin. Ceza kelimesini sylerken yznde acmasz bir glmseme belirmiti. Yapmayn. 5 numaral oda sizi inanlarnzla vuracaktr. Dncelerinizi ele geirip size farknda olmadnz eyler yaptracaktr. Bu gn sizi biraz da bu uyarlar yapmak iin bekledim. Artk ocuk deilsiniz. Ruh kirlendike odann iddeti de artar. ocukken sizi sadece korkutan o ey, artk size fiziksel olarak da zarar erebilir. Bu oda sizin kitaplarnzda yer almazsa bir ey kaybetmeyeceksiniz. Bir hayalet ya da cini baka bir yerde de yakalayabilirsiniz. Baka korkun bir vakann olduu yere gidip yeni bir kitap yazabilirsiniz. Bu odada kalmayn yalvaryorum.

:FDA:
Sene 1957 idi. Asker emeklisi, (Sol baca tek kl darbesi ile koparld iin mecburen askerlikten muaf olmu) otoriter ve alkolik bir baba ile srekli ba ars eken bir annenin olu olarak stanbulun varolarnda doduundan beri tam 27 yl gemiti. Sonraki yllarda art arda nce ok sevdii annesini ve gazi olan babasn kaybetti. Babasnn askeriyeden bir arkadann vesilesiyle Bykadadaki Rum Yetimhanesine yerletirildi. Sonraki yllarda niversite eitimini yapabilmek iin Rum Yetimhanesinden ayrlmt. Yetimhanedeyken duygusal atmalar yaad iin depresyona girmi, annesi gibi ba arlar ekmi ancak yine de bir asker olan babasnn disiplinli eitimi sayesinde stanbul niversitesi Matematik blmn kazanmasyla birlikte hayat yava yava deimeye balamt. niversiteyi bitirip iki yl kadar asker olarak grev yapm ve sonra istifa ederek yazarla balamt.

lk kitab teki Sevgili ile romantizm trnde edebiyatseverlerin dikkatini ekmenin cokusuyla Mehtap ve Ak yazm ancak bu defa ald olumsuz tepkilerle umudu krlnca yazm hayatna bambaka bir yn vererek korku trnde yazmaya karar vermitir. Korku trnde eserler vermesinde Bykada Rum Yetimhanesinde kalmasnn etkilerinin olduu herkes tarafndan bilinmektedir.

Asaf Onat, Bykada Rum Yetimhanesinin giri kapsna bakyordu. Lobide, o mehur talyan sitili takm elbisesi ile yetimhanenin mdr Muhsin Krat beklemekteydi. Uzun ve geni omuzlar sayesinde karsndakine her daim szn geirme stnl kurard. Kemikli burnu ve ie gm yanaklar hi deimemiti. Salar hala siyah ve grd. Hi yalanmyor gibi zamana meydan okuyordu.
Yllar nce ayrld yetimhaneden ieriye henz girmemiti. Bu tip korkulu yerlerde kalmadan ve paranormal olaylarla mcadele etmeden nce yapmas gereken riteller vard. Yetimhane kapsnn souk ve metal kollarndan tuttu. Kapy ittirerek ieri girmeden nce her zaman yapt ilk riteli yapt. Orann havasn koklad. Bir eit kt ruh ya da harfli taramas yapmak gibiydi. Kendi ekibinin tasarlad elektromanyetik cihaz mutlaka yannda gtrrd. Cihaz parlak beyaz ktan, ak yeile, koyu yeile, sarya, turuncuya ve en sonunda krmz a doru giden bir gstergeye sahipti. Henz krmz n yand bir ana rastlamamt. Bundan dolay cihazn adn Red olarak koymulard. Ak alandaki elektrik dalgalanmalar yakalad zaman, ayn bir metal detektr gibi hareket ederdi. Ayrca, olas bir cin ya da hayalet ortamdaki enerjiyi emerse diye scak ve souk deerleri gsteren kzltesi scaklk taratcs da vard. En byk hedefi paranormal varlklar bilimsel olarak kantlayabilmekti.
Red adn verdikleri cihazn daha henz bilimsel olarak ispatlanmam baka bir zellii daha vard; cihaz elektromanyetik enerji yayan (Pirizler, cep telefonlar, piller vs hari) paranormal varlklar zel bir blmeye hapsedebiliyordu.
Trkiyedeki lanetli yerlerde yalnz ve iletiim cihaz olmadan (Telefon, telsiz.) kalrd. Yaad deneyimleri bir hikyeyle kurgular ve okuyucuyla buluurdu. imdi de yllarn geirdii Bykada Rum Yetimhanesinde ayn eyi yapyordu. Ayn his. Dedi sessizce. Her zamanki sradan yerler gibi. Dier taraftan ocukken yaad ilgin olay hala ilk gnk gibi anmsamann rpertici duygusu tepeden trnaa kadar rpermesine neden oldu. Biraz duraksadktan ve kendini toparladktan sonra devam etti. kinci riteli korkmamakt. Kapy korkusuzca ve yetimhaneye meydan okuyan baklarla ittirdi.

Yetimhanenin mdr kendisini karlamak zere aya kalkt. Belli ki onu bekliyordu. Ar ama kendinden emin admlarla ona doru yrd. Tokalamak iin elini hazrlad.

Bykada Rum Yetimhanesine yerleim yerinden uzaklaldktan sonra adann arka tarafnda ssz, ormanlk ve patika bir yoldan gidilmekteydi. Orada hemen tepenin stnde devasa ahap bir malikaneyi andrrd.

Bu rpertici yer Osmanl Devleti zamannda Rum Patrikhanesi tarafndan erkek ocuklar iin yaptrlmt. Ulamn zor olduu yere araba ve fayton gidemedii iin neredeyse bir saatlik yorucu bir orman yolculuundan sonra varlmaktayd.

Asaf, sa elinde tad antasn sol eline ald. Alnnda biriken terleri sol elinin tersiyle sildi. Mdr elini uzatt esnada ahap merdivenlerle aa inilen kattan Geti Sevdalarla mrm alyordu. Dipten gelen ark ve yetimhanenin uyumu mkemmeldi.

Yetimhanenin emektar mdr tokalamak iin elini havaya kaldrd. yi gnler Asaf Bey.
Asaf ona uzatlan eli skt. yi akamlar Muhsin Bey. Asafn boazna bir yumru oturmu gibi yutkundu. Bu adam yllar sonra da grse, cesaret iksiri itikten sonra da grse korkacan biliyordu. Tam o srada annesinden miras kalan ba ars bir akma kaplm gibi ban sard. Bu duruma aldr etmedi. Umarm buraya gelmemle ilgili bir problem yoktur!

Muhsinin yznde diyecei eyi nasl anlatabileceini dnen birinin ifadesi belirmiti. Ban anlamszca saa sola evirdi ve syleyecekleri iin vakit kazanmaya alt. Yetimhane alanlarndan biri, byk ihtimalle temizlik ilerini o takip ediyordu, onlar glmseyerek izliyordu. Bykada Yetim Hanesinde, yetim ocuklarn olmas dnda her ey olmas gerektii gibi devam ediyordu.

Yazara ne diyeceini bilemeyen Muhsin haricinde herkes normal grnyordu.

Mdrden bekledii cevab alamaynca Burada kalmam konusunda bir sorun mu var? diye soruyu gncelledi.
Bu konuyu ayakst konumayalm. sterseniz, toplant odasnda konumaya devam edebiliriz.
O oday 5 numaral oday bana verdikten sonra sizinle her yerde konuurum. Cesur davranmaya alyordu.
O oday size vermeyi tabiki istiyorum ama Muhsin Krat cmlesini tamamlamad. Zaten Asaf Onatta devamn merak etmedi. Onun aklnda 5 numaral odayla ilgili yazaca ilgin eyler, okuyucunun uursuz olaylar ve paranormal vakalara kar duyduu alk duygusunu nasl tatmin edebilecei dncesi vard. Ekstradan bir cin yakalarsa nihai hedefine de ulam olacakt. O odada geirecei gecenin onun zerinde artk bir etkisinin olmayacandan emindi. nk o byle eylere artk inanmyordu. Bilimin aklayamad her eyi yok sayyordu. Dier taraftan Muhsin Bey o odada bana gelecek eylerden gerekten ekiniyor ve tedirgin oluyordu.

Muhsin bey toplant odasna doru yneldi. Ve srf kibarln gsterebilmek adna zin verirseniz antanz tayabilirim.

Gayet hafif ve bana cesaret veren eyalarm var. Dedi Asaf.
Byle eylere inanmanz bir ey oluturmuyor mu sizce?
Nasl bir ey Muhsin Bey?

Toplant odasna varmak zereydiler. htiaml bir koridordan getiler. Krmz bir hal boydan boya tm koridoru kucaklamt. Koridorda bulunan oda kaplar masif ceviz aac ile yaplmt. Gzel ve ferahlatc aa kokusu tm yol boyunca onlara elik etti.

Yani demek istediim Sesinde bir kelimeyi arad belli olan bir ton vard. Yanl anlamanz istemem.

Hi sorun deil. Dedi Asaf.

eliki. Diye bildi sonunca. Perili, hayaletli yerlerde kalyorsunuz. Bu deneyimi birde ocukluunuzu geirdiiniz yetimhanede denemek istiyorsunuz. Bunu srf cesur olduunuz iin yapmyorsunuz. Siz byle eylere inanmyorsunuz. Toplant odasnn kapsn at ve onu son derece lks olan toplant odasna buyur etti. Asaf, o odada geirdii anlar anmsad bir an. Genelde cezalar bu toplant salonunda karara balanrd. En kt cezadan ise tm ocuklar altlarn slatacak kadar korkard. Odann ortasndaki yuvarlak ve grkemli masa hi eskimemiti. Masann zerinde Asaf Onatn korku trnde yazd iki kitap vard. Konumasna devam etti, nanmamanza ramen antanzda size cesaret verdiini dndnz eyalarla dolayorsunuz. Oysa ocukken tm ocuklar korkard. Deri bir koltuu gstererek oturmasn rica etti. Gzlerinde derin bir ima vard.

Asaf, mdrn sylediini yapt. Bir taraftan da az nceki soruya nasl cevap vereceini dnd. Dier taraftan mdrn kitaplarna ilgi duymu olmas houna gitmiti. Ara kullanrken kemer takmaz msnz Muhsin Bey? Gzlerine bakarken hala korktuunu hissetti. Takarm elbette. Ama bu ayn ey deil deil mi?
Asaf oturduu koltua iyice yerleti. Sk bir sohbet olacan anlamt. Genelde bu tip korkulu ve lanetli yerlerde kalmaya karar verdiinde zorlukla karlamazd. Ama bazen durum deiebiliyordu. zellikle kamuya mal olmu yerlerde yazarn bana kazara bir i gelmesinden ya da kitabnda yazaca herhangi kt bir eyden etkilenecek insanlar olabilecei iin ii yokua sren birileri kabiliyordu.
Bence ayn ey. Dedi Asaf.
Yani kaza annda kemerinizin takl olmasyla, lanetli bir yerde size cesaret veren eyalarnzn yannzda olmas ayn ey mi demek istiyorsunuz?
Mdr bo deildi. Gayet mantkl sorularla Asaf keye sktrmt. Asaf, antasnn n gznde duran ttn tablasn kard. Ksa srede bir sigara sard. Metal bir akmakla sigarasn yakt. Derin bir nefes ekti ve tablay antasna geri koydu. Koltuun yanlarna ellerini kendinden emin bir ekilde koydu.
Elbette ayn eyler deil. Fakat kimse bir kaza annda kemerinin taklmam olmasn istemez. Sigarasndan derin bir nefes daha ekti. Ah pardon iebilirim deil mi? Sigarasn bilerek ve isteyerek izin almadan yakmt. inde bir yerlerde yetimhane mdrne meydan okuma drts vard.

Muhsin Evet manasnda ban sallad. Ceketinin i cebinden filtresiz bir sigara kard. Her zaman filtresiz sigara ierdi. Aradan uzun yllar gemesine ramen bu alkanlnda da deime olmamt. Sigaray paketin zerine dik bir ekilde birka kere vurduktan sonra yakt. Verdiiniz cevaba gre aslnda siz de perilere, cinlere hayaletlere inanyorsunuz. Asafa cevap ans vermeden, Biraz ar bir sigara ama isterseniz size bir paket denemeniz iin verebilirim. 5 Numaral odada size yardm dokunabilir. Paketi masaya brakt. Szlerinde derin bir mana vard ama Asaf bunu zaten biliyordu. Tm Iklar Yak! Bu bir kurald. Yetim ocuklara 5 Numaral Odada kalma cezas verilirse eer, artk geriye tek seenek kalrd, o odada geirecein ceza boyunca Tm Iklar Yak!

Toplant salonu iki tiryakini sigaralar yznden duman alt olmutu bile. Byle eylere gerekten inanmak istiyorum ama u ana kadar kantlanamad. Evet, videolar var ama ou sahte ya da dorulanamayan eyler. Hikyeler, anlatla gelmi onca ey var ama gerek bir kant yok. Evet, insan Ya byle yaratklar gerekten varsa! diye dnmyor deil ama ehir ii trafiinde 30-40 km hzla kemer takmazsan bir ey olmaz.

Mdr sigarasn byk ve yuvarlak olan masada duran klle koydu. 5 Numaral odada kalma fikrinde asla vazgemeyeceksiniz deil mi? Orada yaanan korkun ve tylerinizi rpertecek olan onca eye ramen hem de. Kald ki yabancs olmadnz eyler. Yetimhane mdrnn sesinde koruyucu bir tonlama vard. Asaf korumak istiyordu. Tpk yetimhanede geirdii yllarda olduu gibi.

Asla dedi Asaf. Sigarasndan son bir nefes ekti ve yuvarlak masada duran kendine en yakn kllkte sndrd. Azndan dumanlar karken, imdi mmknse hemen 5 Numaral odayla tekrar yzlemek istiyorum. Sesi soluduu youn duman sebebiyle daha kaln kmt. Gzlerinde yine o korkusuz ve kararl bak hakimdi.

Muhsin kllkte durmaktan snen sigarasn eline ald. Organik kda sarl olduu iin kolayca snyor. Sigarasn yakt, Sizi itenlikle uyardm. Kalbim hala o odada kalmamanzdan yana Bay Asaf.

Ne demezsin seni alak yaratk. inden syledii sz az kalsn azndan karacakt.

Davutlu Kynde Gece, Deliliin ukurunda Gece. Diye okudu yuvarlak masada duran kitaplara bakarak. Yaayacanz deneyim bu kitaplarda yaadklarnza benzemeyecek.

Kitaplarm m kmsyorsunuz Muhsin Bey?

Hayr manasnda ban sallad. Bu konuda eletiri kabul etmiyorsunuz deil mi?

Eletiri mi? stediiniz gibi eletirin. Bu eletiri beni 5 Numaral odada kalmaktan alkoyamayacak.

Sizi eletirmiyorum. Sadece uyarm ciddiye almanz gerektiini anlatmaya alyorum. undan emin olun Asaf Bey, yetimhanemizin bir ocuu olduunuzu rendiim ilk anda kitaplarnz alm ve okumutum. Aslnda yetimhanede geirdiiniz yllar hakknda neler yazdnz daha ok merak ettiimi belirtmeliyim. Hibir ey yazmamsnz. Sigarasn tek hamlede klle bast ve sndrd. Beendiimi sylemeliyim. Son sznde itaatkr bir mana vard.

Hafife glmsedi. Kitaplarnn okunuyor olmas onu son derece mutlu ediyordu. ok teekkr ediyorum. Artk odann anahtarlarn alabilir

Karadedeler Olay beni mthi korkuttu. Dedi Muhsin Asafn szn keserek.

Evet, o kyde olanlar ister istemezdoru kelimeyi bulmaya alyordu, Korkutuyor demek istemiyordu. Etkiliyor. Dedi. Doru kelime buydu diye dnd. 1989 ylnda ky halk hava karardktan sonra cin vakalar gryor. Sonraki gnlerde ky halk dar kmaya korkuyor. Tabi bu tip vakalara karanlkta k gren balklar gibi giden gazeteciler oluyor. Asaf, inden kendisini de k gren bala benzetmiti.

Muhsin filtresiz sigarasndan bir tane daha yakt. Evet, kitabnz byk bir merakla okudum. Oraya giden gazeteci 11 gn boyunca paranormal hibir eyi kayt altna alamyor. Sigarasn imeye devam etti.

Gazetecinin o kyden 13 yandaki bir ocua bir kamera verdiini ve olas ilgin bir eyi kayt altna almasn istediini, bu olaydan gn sonra, ayr evde yedi farkl kiinin, ocuk dahil, paralanarak ldrldn de hatrlyorsunuzdur. Rakamlarn tek olmas da dikkatinizi ekmitir umarm.

Toplant salonunda derin bir sessizlik oldu. Asaf antasnn n gzne uzand ve ttn tablasn tekrar kard. Elleri makine gibi sigaray bir rpda sard. Sigarasn yakt ve devam etti, Bu olay aratran bir jandarma personelinin de intihar ettiini de hatrlyorsunuzdur.

Asla unutmadm. Trajik bir olay ama okurken gayet keyif aldm. artc olduunu sylemeliyim.

Asaf, kitaplarnn Muhsin Beyin houna gitmi olmasna sevinmemiti.

Teekkr ederim. Dedi ylesine.

ltifat anlamnda syledim. Korkun eyleri tiye almanz, konuyu yumuatma tarznz houma gitti. tiraf etmeliyim ki umduumdan daha iyisiniz. Ben daha ok korku ve kan bekliyordum. Filtresiz sigarasn az nce sigarasn sndrd klle koydu. Fakat bu kitaplar birok insan iin rahatsz edici olabilir. Kitaplarnz okumam olsaydm bugn sizi karlyor olmazdm. Yine de her eye ramen sizi vazgeirmeye alyorum.

Asaf sigarasnn kln silkmeyi unutmutu. Kl zerine dt. zerini silkeledi ve son bir frt ekip sigarasn sndrd.

Kitaplarmn rahatsz ediciliini mi konuacaz yoksa 5 numaral odada kalma konusunda neden srarc olduumu mu?

Muhsin de sigarasn sndrd. Kitaplarnzn rahatsz edicilii konusu beni balar. Dier sorunuzun cevabnn para olduunu dnyorum.

Asaf sinirlenmemek iin yumruklarn skt. Az nce Muhsinin ona brakt filtresiz sigara paketini eline ald ve onu masaya vurarak evirmeye balad.
Beni korkutuyorsunuz. Asaf yumruklarn skt iin bu kelimeyi kullandn dnd. Oh hayr yanl anladnz. Sizin iin endieleniyorum. Yazdnz kitaplarn kurgusu, ok zekice, bir o kadar da yeteneklisiniz ama sizin de bildiiniz gibi yazdklarnza asla ve asla inanmyorsunuz.

Bu konuda kendisi her ne kadar net olsa da iinde bir yerlerde inandn hissediyordu. Bu durum sadece iten ie korkmamak iin kendince gelitirdii bir savunma mekanizmasyd. 129 numaral apartmanda yaananlara inanyor muydu? Hayr. Btn bir geceyi o evde geirdii halde ne bir sarsnt olmutu ne apartmanda eyalar saa sola savrulmutu ne de camlar krlmt. O gece Asaf korkutan tek ey tavandaki kocaman rmcekti. Araknafabia iin bildii bir totemi yoktu. Bu korku saf korkuydu ve aamyordu.

Evet, dedi. Hayaletlere, perilere ve cin samalklarna inanmyorum. Gerek hayatta byle eyler nedense hibir ekilde kayt altna alnamyor. Bakn Muhsin Bey byle eyler olsayd emin olun kimse onlardan bizi koruyamazd. Hem madem varsalar ve dnyamzda bir yerde yayorsalar neden gizleniyor olsunlar ki? Korkun yerlerde kalp bu deneyimi paylatmdan beri inandm ve grdm tek ey u; hayaletler yoktur, cinler yoktur. Eer onlar hissetseydim ve grseydim emin olun kitaplarmda drste onlardan bahsederdim. Hem de bunu tm eletirilere ramen yapardm. Sigara paketini evirmesi de szlerini bitmesiyle son buldu.

Muhsin yzne tuhaf bir ifade taknd. Yalan sylediinizi hi iddia etmedim. Ama dediim gibi sadece inanmamak, sizi korumayabilir. Cinler, hayaletler onlara inanmayanlara nadir grnr ve nadir fark edilir. Ama bu var olmadklar anlamna gelmez. Yani, kaldnz o ilgin yerlerde hayaletler ve cinler yannzdan gemi ve siz hibir eyi fark etmemi olabilirsiz. ocukken size verilen 5 numaral oda cezalarnda altnz slattnz iyi hatrlyorum. zr dilerim sizi incitmek istemedim. Biliyorsunuz oraya giden tm ocuklar bu deneyimi yaarlard.

Asaf artk gerekten bu konumadan sklmaya balamt. ocukluk travmalarnn bu kadar kolayca ve basite anlatlmas cann skyordu. Madem yle 5 numaral odada kalmamdan tr korkabileceimiz hibir ey yok. Siz benim iyilik meleim deilsiniz Muhsin Bey. Artk odann anahtarn almak, odaya gidip bir sigara yakp imek istiyorum.

Korkacaksnz. Dedi Muhsin. Orada ok daha farkl bir ey var. Bunu siz ve dier ocuklar da biliyorsunuz. Bahsettiim ey cin ya da hayalet deil. Ltfen beni anlamaya aln. O odada hibir zaman hayalet ya da cin olmad. Onu hissettim. Bu bildiimiz bir varlk deil. Korkmuyor olmak ve yannzda getirdiiniz sizi koruyacak olan eyalar sizi terk edilmi bir evde, ssz bir mezarlkta ya da perili bir kkte koruyabilir ama 5 numaral oda da ie yaramaz. O odada kalmayn Asaf Bey. Kendinize ceza vermeyin. Ceza kelimesini sylerken yznde acmasz bir glmseme belirmiti. Yapmayn. 5 numaral oda sizi inanlarnzla vuracaktr. Dncelerinizi ele geirip size farknda olmadnz eyler yaptracaktr. Bu gn sizi biraz da bu uyarlar yapmak iin bekledim. Artk ocuk deilsiniz. Ruh kirlendike odann iddeti de artar. ocukken sizi sadece korkutan o ey, artk size fiziksel olarak da zarar erebilir. Bu oda sizin kitaplarnzda yer almazsa bir ey kaybetmeyeceksiniz. Bir hayalet ya da cini baka bir yerde de yakalayabilirsiniz. Baka korkun bir vakann olduu yere gidip yeni bir kitap yazabilirsiniz. Bu odada kalmayn yalvaryorum.

Asaf, karsnda izofren biri varm gibi hissediyordu. Muhsin Krat, yetimhanede kald yllarda da byleydi. Bazen efkatli ve ocuklar ktlklerden korumaya alan biri gibi olurdu bazen de tamamen deiir ve ocuklarn bana bela olurdu.

Asaf bu anlatlanlara hem inanyor hem dalga geiyordu. Dier taraftan etin kokusunu alm yabani bir hayvan gibi bir an nce o odaya gitmek istiyordu. Yenilen bir kraln rvan sava gibi gryordu bu karlamay. ocukken kendisini korkutan o odaya meydan okumak istiyordu. Korktuu kklk anlarn silmek istiyordu.

Muhsin filtresiz sigaradan uzatt. Buyrun Asaf Bey.
Sigaray ald ve hemen yakt. Nefaseti houna gitmiti. Sabaha kadar Muhsinin verdii sigaray paketinden ieceini dnd. Kald yerlerde genelde uyumamay tercih eder ve gzlem yapard. Bazen nemli grd bir konu olursa kayt alrd.

Muhsin de sigarasn yakt ve paketi ceketinin sol cebine koydu. Sonra hemen ceketinin sa cebinden siyah ve yuvarlak bir topa basl beyaz renkli 5 rakamnn yazd anahtar kard. Anahtar top eski ve iziklerle doluydu. Sadece beyaz be rakam yllar gemesine ramen tertemiz ve przszd.

Asaf, anahtar grnce gzlerinin iinde derin bir hzn belirdi. O odada ilk kez kald o bitmek bilmeyen bir saatlik cezay anmsad. Sonra sa eli haberi olmadan bacak arasna gitti. Sonra azndan o melodik ocuk arks belirdi, sessiz, korku dolu TM IIKLARI YAAK.

Asaf Bey o odada uzun zamandr yetimhanemizin ocuklar kalmyor. Yine sinsi bir glmsemeyle sylemiti. indeki kt adam devredeydi. Bykada Rum Yetimhanesi kapatldndan beri sadece gerektiinde ve ok ksa srelerle temizliini ve havalandrmasn salyoruz. 1984ten beri o odada kimse kalmad.

Daha neler 16 yldr bo olan bir odadan konuuyoruz. Sigarasndan derin bir nefes ekti. Bu durum not almas gerekenler arasndayd.

Sizi daha da artacak eyler sylersem bana deli gzyle bakacanzdan korkuyorum. Ya da en kt ihtimalle sizi o odadan uzak tutmaya altm dneceinizden korkuyorum. Sigarasn artk kendisinin olan kllkte sndrd. imdi iyi adam karakterindeydi.

Asaf parmaklarnn arasnda unuttuu sigarann elini yakmasyla sigaray kl tablasna bast. Uzattnz sigaranz pek iemedim. Msaadenizle verdiiniz paketi ap bir tane imek istiyorum.

Hayr. Dedi telala. Ben size kendi sigaramdan ikram edeyim. Sesinde koruyucu bir tonlama vard.

Asaf, ard ama syleneni yapt. Uzatlan sigaray ald ve yakt. Aklnda ocukken 5 numaral odada kalanlar iin sylenen nakarak belirdi yeniden Tm klar yaak. Sigarasnn dahi lazm olabilirdi. Bu sigara paketini bir nlem olarak o odada geirecei anlar iin saklayacakt. nk, cinler ateten korkard. En azndan yle duymutu.

5 Numaral Odada rzgr sesini duyarsnz ama hissedemezsiniz. Baklar donuktu. O odann kendi enerjisi ve hatta kendine has kanunlar vardr. Su sesini duyarsnz ama asla su bulamazsnz. O odada tm g odann elindedir. izofren ve kt karakteri konuuyordu. Iklar yakn, hem de tm klar. Iksz kalmayn sakn ya da en gveli yol... imdi de izofren ve iyi karakteri konuuyordu.

Asaf sigarasn iiyor ve merakla en gvenli yolun ne olduunu duymak istiyordu.

Ya da dedi Muhsin O odadan uzak durun.

Asaf kahkaha att. Aslnda mantkl bir gvenli yol olmasn ok istiyordu. nk 5 numaral oda o ana kadar rastlad tm dier paranormal yerlerden daha farkl bir yerdi.

Bu noktadan sonra bunu yapamam. Dedi. Ama sigara paketinizi yanma alabilirim.

Vazgemeyeceksiniz deil mi?

Asaf glmseyerek kalarn hayr manasnda yukar kaldrd.

Size bir ey sormam lazm. Madem 1984ten beri o odaya giren olmadysa hala ayn eylerin olduundan nasl emin oluyorsunuz?
Haklsnz on alt yldr oraya kimse girmedi ama oday havalandrmamz ve temiz tutmamz gerekiyor. Resmi olarak bu oda yetimhanemiz kapanana kadar ak tutuldu. nk kaytlardaki ocuk says ve oda says orantl olmalyd. Yetimhane ynetimi nedendir bilinmez oray bir ardiye odas olarak kullanmak istemedi. Sanrm oda bunu istemiyor.

Nasl yani? Oda sizden talepte mi bulunuyor?

Hala dalga geiyorsunuz. yle anlataym. 1980in eyll aynda oray ardiye odas gibi bir eye evirdiler ama sonra ne oldu biliyor musunuz? Odadan karlan onca eya deitirilen onca ey kap kapanr kapanmaz eski halini ald. Keke kayt cihaz ya da kameramz olsayd deil mi? Ama o yllarda gvenlik kameralar zorunlu bir ey deildi. O olaydan sonra kimse o oday bir daha deitirmeye cesaret edemedi. Sadece ayda bir temizliini yaparz ve havalandrrz. Bir eit hediye gibi dnn. Odaya sunduumuz kk bir adak gibi.

Anlyorum, dedi Asaf Temizlik grevlileri odadaki pencereleri ayor, temizlii yapyor, perdeleri ykyor, havlular ve araflar deitiriyor.
Aynen yle.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Beyaz Melek 4. Blm
Ksa Sa '. Blm
Beyaz Melek 8. Blm
Nicole Beatrix'in Atarisi 2. Blm
Beyaz Melek 6. Blm
Nicole Beatrix'in Atarisi
Kod. X
Beyaz Melek 7. Blm
Beyaz Melek
Ksa Sa

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kemer [yk]
Kayp Yol [yk]
Secret War [yk]
Reli Hermanni'nin lgin Hikyesi [yk]

Timur KOHEN kimdir?

almalarm neredeyse her gn gzden geiriyorum. Byk bir emekle yazdm romanlarm nasl daha arpc, srkleyici, gizemli ve fantastik hale getirebileceimin almasn yapyorum. Okuyucunun gemite, imdi ve gelecekte vermek istediim dnceyi almas iin elimden gelen her eyi yapyorum. Zamana yenilmeyecek, yaamaya devam edecek eserler oluturmak iin ura veriyorum. mgeleri merak esiyle ilemeyi seviyorum. Gizemin ve merak esinin son ana kadar fantastik bir atmosferde srp gitmesini seviyorum. Okuyucunun gznde ve ruh dnyasnda kkte olsa bir yer etmek iin gizemle yazma servenime devam ediyorum.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Timur KOHEN, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.