..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Benim yaradlmda fevkalade olan birey varsa, Trk olarak dnyaya gelmemdir. - Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Timur KOHEN

2 Ekim 2022
Kemer  
Timur KOHEN
Muhsin bu tm olup bitenleri ayn arbal tavrla izledi ve birden ekilin dedi. Sabahtan beri satamad kemeri bir eline dolad ve kendinden beklenmeyecek bir hareketle Minas bir hamlede aya kaldrd. Minasn iman karn blgesine elleri yetiemedii iin kemerle Heimlich manevras yapmaya balad. Birka denemenin ardndan Minas boazn tkayan yiyecei tkrd ve lkenin temiz havasn pis cierlerine ekmeye balad.

:GEB:

KEMER
stanbul, 1919 ylnn yazn yayordu. Gne nce denizin zerini kaplad, sonra iyice ykselmeye balad ve tm ihtiamyla tm ehri kucaklad. skdar taraflarnda bir yerdeydim. Bulunduum St Sokann her iki kaldrm da ulu narlarla kaplyd. Yoksulluun ve sefaletin hkm srd bu topraklarda imdilerde yeni bir umut dodu.
Geceleri bu sokaktan kavga sesleri, Rumca ve Ermenice kfrler eksik olmazd. Bu durum ise St Sokann huzur veren fiziki yapsyla hi rtmezdi.
Yllardr sregelen savalarla ehir yalnz brakld ve her eyin retimi de bu lde dt.
Memlekette asker gndermemi hane yoktu. Bundan mtevellit belki gelir umudu tm sokaklarda geziniyordu; bir baba, bir e, bir oul
Gne kendini iyice hissettirmeye balad. Aalarn glgeliklerinde bulunan insanlar bir nebze olsun ferahlam grnyordu. Kimsenin yapacak bir ii yok gibiydi. Kahveler erkek sesiyle dolup tayordu. St Sokanda hem hznl bir bekleyi hem de ne olacak kaygs beraber geziniyordu.
leye doru St Sokanda bir gen belirdi. Ad Muhsindi. Elinde kemerlerle birlikte bu sokak boyunca; kimi aalklarda dinlenen kimi kahvehanelerde oturan herkesin yanna uruyor ve elindeki kemerlerde satmaya alyordu. Gen, ksa boylu ve zayf bir vcuda sahipti. Yz hatlar keskindi. nce ve elimsiz bacaklar oradan oraya yryen bedenini zoraki tayordu.
Kahvede oturan ve bir baca olmayan yal bir amca Muhsini tand ve onunla bir ay imek istediini syledi. Muhsin ile Ylmaz amcann tanlklar birka ay ncesinden balamt. Muhsin bu yal adama yemek konusunda yardm etmiti.
Muhsin elinden geldiince tandk tanmadk herkese yardm etmeyi kendine bir bor bilirdi. Memleketi ve insanlar iin elinden ne gelirse yapard. ngiliz askerlerinden renebilecei her eyi renirdi. Hem askeri olarak hem de askeri shhiye ile ilgili konularda eitim alyordu. Bu eitimler onun iine olan saygsnn ve ngilizlerin her hangi bir eyine tenezzl etmeyiinin bir dl gibiydi.
ngilizler, skdar sahiline yakn bir yere yerlemilerdi. Muhsin ise biraz mecburiyetten birazda al iyi olduundan, bu ngiliz birliinin yemeklerini yapyordu. Nitekim Muhsini kabul etmelerinin asl sebebi ise onun at pat ngilizce bilmesinden ileri geliyordu. Bu iten para falan ald yoktu. Kendi karnn doyuruyor ve askerlerden kalan yemekleri orada bulunan kimsesizlere, yol bekleyenlere datyordu.
Askerlerin grevi denizden gelebilecek herhangi bir durumu, geii merkeze haber vermek halktan istihbarat toplamakt. Muhsini de bu istihbarat iin kullanmak istiyorlard ama Muhsin bu konuda onlarn iine yarayacak hibir ey sylemiyordu. Genelde Ermenilerin yapt taknlklar ya da Rum eteleriyle ilgili gereksiz eyleri iletiyordu.
Muhsin ve yal adam aylarn yudumlayp itikten sonra Muhsin yal adamdan msaade isteyerek kalkt. Kahveciye aylarn parasn dedi ve kemerlerini satmak iin youn olarak ecnebilerin bulunduu bir baka sokaa geti.
Sokakta yryerek ve kemerlerini kahve kahve gezerek satmaya alan Muhsin hi beklemedii bir tepkiyle karlat. le namaz vaktiydi Trklerin dkknlar mezarlk gibi sessizleti. Ezana olan saygdan tm Trk dkknlar ve baz aznlklar algy brakt ve sessizlie brnd. Fakat Yorgonun Meyhanesinden kahkahalar, ud sesleri ve arklar sokan bu sessizliini delik deik ediyordu.
Yorgonun Meyhanesinde oturan iman ve toparlak bir Yunan bu sessizlie uyuz it gibi rahatsz olmutu. Bu toparlan ad Minast. Minasn Yeri diye bir de meyhanesi vard. Fakat kumar, elence ve kadn dknl onu batrd. imdilerde eski kredilerini bitirene kadar bor alyor ve elencelerine devam ediyordu.
le ezanna gsterilen sayg Minas rahatsz etmi olacak ki sokakta taknlk karmaya alt. ngiliz, Fransz igali ve kendi marklnn da etkisiyle iyice hadsizleti. Bu duruma Muhsin babayiit bir Kes sesini ulan! kyla tepki gsterdi. Sokak bir anda sessizleti. Az sonra olabilecekleri dnenler Muhsine acyordu. Minasn pis ve iman bedenine karlk Muhsinin elimsiz, zayf bedeni karlk verecekti.
Minas, ar bir kalkla Muhsine dnd. Az hala yedii eylerle doluydu. Sen kimsin bana ulan diyorsun? diye karlk verdi. Muhsin ses karmad. Pislik ksn istemiyordu. Minas, Muhsine doru yrmeye balad. Sesi hrlar gibiydi. Muhsine birka metre kala gzleri byd. iman elleriyle srtna vurmaya alyordu. Derken bir anda yere yld. Srtna yetimeyen iren elleri bu defa boazna sarld. Belli ki adapszca yedii eyler boazn tkamt ve nefes alamyordu. Bir anda herkes Minasn bana topland ve aresizce srtna vurmaya, parmaklarn azna sokmaya baladlar. Fakat hibir ey sonu vermedi. Minas aresizce it gibi elleri ve ayaklar zerine durur vaziyette lm bekliyordu artk.
Muhsin bu tm olup bitenleri ayn arbal tavrla izledi ve birden ekilin dedi. Sabahtan beri satamad kemeri bir eline dolad ve kendinden beklenmeyecek bir hareketle Minas bir hamlede aya kaldrd. Minasn iman karn blgesine elleri yetiemedii iin kemerle Heimlich manevras yapmaya balad. Birka denemenin ardndan Minas boazn tkayan yiyecei tkrd ve lkenin temiz havasn pis cierlerine ekmeye balad. Nefes alp verdike kendine gelmeye ve evresinden ona acyarak bakanlar fark etmeye balad. Az nce edepsizce dvecei Trk bir gen, imdi onun pis cann kurtarmt.
Muhsin elinde kemerleriyle soka oktan terk etmiti. ngiliz askerlerinden ald shhiye eitimi sayesinde Minas kurtard. Barnda tad Trkn gururu, dman dahi olsa yardm etmenin mutluluuyla dolup tat.

Timur KOHEN

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kayp Yol
Secret War
Reli Hermanni'nin lgin Hikyesi

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Beyaz Melek 4. Blm [Roman]
Ksa Sa '. Blm [Roman]
Beyaz Melek 8. Blm [Roman]
Nicole Beatrix'in Atarisi 2. Blm [Roman]
Beyaz Melek 6. Blm [Roman]
Nicole Beatrix'in Atarisi [Roman]
Beyaz Melek 7. Blm [Roman]
Kod. X [Roman]
Beyaz Melek [Roman]
Ksa Sa [Roman]

Timur KOHEN kimdir?

almalarm neredeyse her gn gzden geiriyorum. Byk bir emekle yazdm romanlarm nasl daha arpc, srkleyici, gizemli ve fantastik hale getirebileceimin almasn yapyorum. Okuyucunun gemite, imdi ve gelecekte vermek istediim dnceyi almas iin elimden gelen her eyi yapyorum. Zamana yenilmeyecek, yaamaya devam edecek eserler oluturmak iin ura veriyorum. mgeleri merak esiyle ilemeyi seviyorum. Gizemin ve merak esinin son ana kadar fantastik bir atmosferde srp gitmesini seviyorum. Okuyucunun gznde ve ruh dnyasnda kkte olsa bir yer etmek iin gizemle yazma servenime devam ediyorum.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Timur KOHEN, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.