..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Edebiyat yaþamýn öncüsüdür, onu öykünmez, ona istediði biçimi verir. -Oscar Wilde
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aþk > Orhan TURAN

4 Þubat 2006
Tarla Kuþuydu... Juliet!  
Orhan TURAN
Ah! Tarla kuþuydu, Juliet! Ve bunu hiç düþünmemiþti Romeo... Gün battýktan sonra sabahý beklemek, nereye konacaðýmý hiç bilmeden... Sabah çekip gitmek... Lanet ve lanet üstüne yine lanet...

:CFCF:
Siyaha hiç bu kadar küsmedim... Rengini de deðiþtiremedim gölgemin. Nereye varsam bir yanýmdan salýnýverdi. Nereye baksam; hep kendim, ne yana çevirsem beni, orda gördüm...
Bu yalnýzlýk, eflatun gecelere meyil kurþun saçmasý, bu yalnýzlýk, gölgemin duvara kazýnan en hazin yaný olmalý...
Gölgem ve ben... Sen giderken ardýnda kalmýþtýk ve aðlýyorduk...
Yeni peyda oldu bu gölge bu anýta... Önceleri böyle miydi; sana bakarken, gözlerine dalarken, sevgimi haykýrýyorken neredeydi? Hangi yalnýzýn koynunda seviþir ve gecelerdi... Hangi evin salonunda gece kondu diker gibi bir anda peydahlanýverirdi. Evet gülüyorum ve bu gece bir gölgeyle yatýyorum...
Ah! Tarla kuþuydu, Juliet! Ve bunu hiç düþünmemiþti Romeo... Gün battýktan sonra sabahý beklemek, nereye konacaðýmý hiç bilmeden... Sabah çekip gitmek... Lanet ve lanet üstüne yine lanet...
Tarla kuþuydu, Juliet! Romeo sevimli bir kelebek... Mecnun ve Leyla’ya da bir hayat sunmalýyýz, kara mizah o öyküye, büyülü aþk eklentileri ve semersiz bir eþek!
Yine tarla kuþuydu o... Konduðu yeri bilmiyordu.
Çýðlýðý duyuluyor þimdi sadece...
Kendisi nerde? Yerden göðe özgür olurlar...
Ovanýn ortasýnda yavrularýný bekliyor, göðe o kadar yükseliyor ki, göz kýrpmasý kadar kýsa bir zaman dilimine sýðdýrýyor kaçýþlarý...
Böyle bir son olamaz mý? Bu hazin sýnýrlarý þenlik havasýnda yeniden yaþayamaz mýyýz ki?
Lütfen bir tane daha alabilir miyim; Tarla kuþu?
Son bir tane daha; bu öykünün ve o tarla kuþunun hatrýna...
Siyaha hiç bu kadar küsmedim... Rengini de deðiþtiremedim gölgemin. Nereye varsam bir yanýmdan salýneverdi. Nereye baksam; hep kendim, ne yana çevirsem beni, orda gördüm...
Sen giderken biz aðlýyorduk...
Oturup þiir okuyorduk, yazýlar yazýp, çizgiler çekiyorduk duvara! Bana benziyordu ve hiç gülmüyordu gölgem!
Sadom ve Gomore!
Buldum iþte!
Bu taþ yaðmurundan kalma topraklarda boðazlandý her þeyimiz. Kadýn Sadom, erkek Gomore; ve hep birlikte katlattik sevdayý... Taþlara bana bana yürek, yaðmur yerine vurulduk evvabinde!
Gelsen olur mu ki?
Tuðyan çaða bir taþ daha düþmeden, gözlerinde sabah þiþliði ve ellerinde “annem kokan” çapa nasýrý, gözlerinde umut þiiriyle ellerimi tutarsan...
Olmayacak biliyorum, bu tutkunun en býçkýn yerinde kaldým. Alacakaranlýkta, ense köküme giren, anýtý dikilesi bir isyaný kuþanýyorum þimdi. Azýðým, biraz Eylül kokuyor, kuþamým sonbahar...
Hiçliðe savurduðum onca merminin gelip de beni þakaklarýmdan vuracaðýný nereden bilebilirdim ki?
Ah! Tarla kuþuydu, Juliet! Ve bunu hiç düþünmemiþti Romeo... Gün battýktan sonra sabahý beklemek, nereye konacaðýný hiç bilmeden...
Mutlu bir hayat oyununu oynamak varken, bir çiftçinin kýrmasýna kurban olmak da nereden çýktý?
Böyle bir son olamaz mý? Bu hazin sýnýrlarý þenlik havasýnda yeniden yaþayamaz mýyýz ki?
Lütfen bir tane daha alabilir miyim; Tarla kuþu?
Bütün replikleri ezberlenmiþ ve epik bir müstesna gibi, her gün daha bir derinsel perspektif kazanýyorum.
Öyle ya piþmek bu olsa gerek!
Tanýmlarken hayatý, sýfatlardan geçiyorum; her birinin suratýndan ince bir bakýþ ve narin dokunuþlarla ayrýlýyorum. Sarrafiyet coþkunluðu doluyor gölgeme;
O ne yapsa ben onu, ben ne yapsam o beni taklit ediyor.
Engüzel soruya geliyor sýra;
Peki ama hangisi gerçek!
Gidiþine inandýramayýþým mý kendimi, ya da geliþini hatýrlamam mý her defasýnda?
Bu ayrýlýðýn özeti, diþlisi kopmuþ fermuara gider... Sonra bir çekiþte topyekün daðýlmaktýr sonu...
Gecenin zarý yýrtýlýyor, vakit geç!
Demir iþçisi Mehmet horlamaktayken mesaisi yeni baþlýyor fahiþelerin ve her köþe baþýný üniformalý adamlar tutuyor.

ORHANTURAN'IN BU DENEMEYE YAPTIÐI KLÝBÝ AÞAÐIDAKÝ LÝNKTEN ÝZLEYEBÝLÝRSÝNÝZ:

http://www.youtube.com/watch?v=GMph1z8EFMU&mode=related&search=

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn sevgi ve aþk kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kahpe Kadýn Mona Lisa…
Alýþamadým Bu Kente
Sen Ýçimde Kal Ey Sevdiðim!
Ayýp Yalnýzlýklar...
Ýþte Gidiyorum Çeþmi Siyahým
Eðil Kadýn; Alnýndan Öpeyim!
Ne Zaman Çok Ýstesem Gelme!
Yaþadýðýmýz "Hayalse", "Gerçeklerine" Lanet!
Tahta Kaþýk
Duman

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Aþk mý Alýþkanlýk mý?
Lâl...
Allah"ýn Arama Motoru!
Eylüle Teslim Bir Adam; Alpay…
Geçmiþi Yad Edip, Þimdiye Sitem Etmektense, Þimdi Ýman Dileyip, Geleceði Güzelleþtirmek Zamanýdýr
Bacaðýmý Kaybettiðim An!
Sevgi Sonunda Yanmayý Getirir!..
Kime Aitsin?
Bir Garip Seyyahlýk; Kendine Göçen...
Kýrýk

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Özledim [Þiir]
Yanacaðým [Þiir]
Öncesi Yok [Þiir]
Seni Kendime Sakladým, Hepsini Bana Sapladým. [Þiir]
Bana Her Þey Seni Hatýrlatýyor! [Þiir]
Benim Adým Mabure; [Þiir]
Su ve Ateþ [Þiir]
Tüm Ayrýlýklara Dair [Þiir]
Dua… [Þiir]
Utandým Filistin [Þiir]

Orhan TURAN kimdir?

Yazarken çarptýðým kayalar, ruhumun akýþýný kemirince görüntü farklýlaþtý. Her otuzuna geldiðinde mi, muahasebe yapma gereði duyar insan. . . Cevaplanmasý gereken çok soru var þimdi. . . Allah'a af dileyerek, hayata ikinci defa baþlamak. . . Ýkinci þans da bu olsa gerek!

Etkilendiði Yazarlar:
...

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Orhan TURAN, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.