..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Gerek bir sevgide dier insann iyiliini istersin. Romantik sevgide dier insan istersin. -Margaret Anderson
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > likiler > Kmuran Esen

23 Nisan 2002
stanbul Sizin Olsun  
Kmuran Esen
Benim gibi kk bir kasabada m yayorsunuz? Zaman zaman evrenizden sklyor musunuz? Kasabanzn olanakszlklarndan yaknyor musunuz? Veya ne bileyim daha byk

:HJGD:
Benim gibi kk bir kasabada m yayorsunuz? Zaman zaman evrenizden sklyor musunuz? Kasabanzn olanakszlklarndan yaknyor musunuz? Veya ne bileyim daha byk ehirde yaamak, byk ehrin olanaklarndan yararlanmak istiyor musunuz? Bu sorulara verdiiniz cevap “evet” ise, size yle bir stanbul’a gitmenizi neririm. yle bir gitmek yetmez. Birka gn kalacaksnz, byk ehrin youn kalabalnda ve trafiinde, nemli ilerinizi halletmek iin koturacaksnz.....te o zaman yaadnz kk kasabann gzelliini anlayacak, kk yerlerde yaamann rahatln farkedeceksiniz. nk insanlar, baz eylerden uzak kalnca ancak onlarn gzelliini anlayabiliyor .

Geenlerde -drt gnlne stanbul’ a gitmitim. arklara, trklere, iirlere konu olan stanbul’a. Orhan Veliler’in , Yahya Kemaller’in iirlerinde anlatt stanbul’a. Hani diyordu ya Orhan Veli; “stanbul’u dinliyorum gzlerim kapal.” diye..... Sa olsayd eminim stanbul’u dinlemek istemezdi imdi. stanbul’un gzellii o iirlerde ve arklarda kalm. Onun gzelliklerini grebilmek, sezebilmek yle zor ki. Peki ya skntlar ve zorluklar? te bunlar her yerde ve her zaman hissedebiliyorsunuz.

Bir defa, byk ehir yutuyor sizi. Uzayda bir nokta gibi hissediyorsunuz kendinizi. Kim olduunuzun , ne olduunuzun ne siz farkndasnz, ne de bakalar farknda. Kasabanzda, karlatnz herkesle selmlamann ve ayakst sohbet etmenin eksikliini hissediyorsunuz. Ayn apartmanda oturan insanlar birbirini tanmyor, selmlamyor. “Yere baksan yer rak; ge baksan gk rak.” misali. Yzlerce insanla karlayorsunuz, hepsi yabanc. Ne “merhaba” d iyen var; ne de glmseyerek hafif ban een bir Allah’n kulu...... Selm vermek bu kadar m zor?..........nsanlar birbirinden yle uzak ki. Hepsi i ie, ama aralarnda dalar var gibi. Duygusal olarak, birbirlerine yaklaamyorlar. Kalabalkta yalnzl yayorlar. Siz de o kalabalkta kendinizi yalnz hissediyorsunuz. nsanlk ilikileri kopmu oktan. “lyorum” deseniz, bir bardak su veren kmaz. Sanki dilini bilmediiniz yabanc bir lkede gibisiniz.

Hele hele maazalarn veya eitli i yerlerinin isimlerinin genelde yabanc kelimeler olduunu grnce, aknlnz iyice artyor. Benim gibi yabanc diliniz de yoksa, vay halinize!... Kalabalktan rkyor, grltden, hele hele youn trafiinden bunalyorsunuz. Yaad kk kasabada istedii yerde, kardan karya gemeye alm biri olarak arp kalyorsunuz. Trafik iaretlerinin, grevlilerin sizi ynlendirmesini garipsiyorsunuz. Kalabalk yaya kaldrmnda size omuz vurup geenlere bakakalyorsunuz.

Galleria’da bir kahve molas vermek iin oturup, antanz oturduunuz sandalyenin arkasna taktnzda; duyarl bir gvenlik grevlisi gelip uyaryor sizi: “ Bayan! antanz elinize aln.” Renkli klara kendini kaptrp annesinden uzaklaan kk bir ocuu izliyor ayn memur. Ve anneyi uyaryor nazike: “Hanmefendi! ocuunuzla ilgilenin ltfen.”.....Allah Allah! Sanki sava alan veya bir fet blgesindeyiz. Demek ki her an tetikte, her an size gelebilecek bir tehlikeyi bertaraf edecek bir pozisyonda olmanz gerekiyor. Bu durumda, stanbul’un gzelliklerini yaamak imknsz hale geliyor. rktm. ” Ben meer ne kadar rahatmm kasabamda.” Dedim.

Garajlara gidiyorsunuz, kalabalk sizi ezecek gibi. Kasabada bymenin ve yaamann rahatlna alm biri olarak gene aryorsunuz. Otobs muavinleri gelip valizinize yapyorlar. “Abla nereye gidiyorsun?” diye soran sorana. Kimi “Bursa’ya m ? ” kimi “Ankara’ya m ? ” kimi “zmir’e mi ? ” diye valizinize saldryor. Valiziniz kapann elinde kalyor. Sinirlendim. “Yok kardeim.” dedim. “Sizin dediiniz hibir yere gitmiyorum. zin verirseniz Bolu’ ya gideceim.” nann yle sinirlendim ki; zmir veya Bursa’ya gidecek bile olsam, olara inat gitmeyeceim. (Karadenizli Temel gibi.) .....Kalabalkta karlatmz erkeklerin bir bayana nezaketen yol vermesine alk olduumdan, ayn nezaketi orada da bekledim. Nerde!.....Yol vermek yle dursun, ittirip, dirsekleyip geiyorlar sizi. Kendinizi aptallam hissediyorsunuz.

Bindiiniz taksi frleri kurt gibi. Sizi aldatmann yollarn aryorlar. Gideceiniz yeri sylediinizde , “Nereden gidelim?” diye soruyorlar. Sizin yabanc olup olmadnz, kandrlmaya msait olup olmadnz anlamak iin yapyorlar bunu. Siz de bo bulunup “Kardeim ben yabancym, bilmiyorum.” derseniz, yandnz. Artk en uzak, en dolam yollardan gtrr, dolatrr dururlar sizi. Bylece yabanclnz frsat bilip, ceplerine fazla paray indirirler.

te ben birka gnlk stanbul seyahatimde bunlar yaadm. stanbul’un gzelliklerini gremedim, sezemedim. Skntlarn ise dolu dolu yaadm. Kasabamdaki rahat, mtevazi yaantm zledim. ok sevdiim kasabam daha fazla sevmeye baladm.

Kasabama dndme, hemen bir komum seslendi pencereden:

”Kmuran Hanm! Nerelerdeydiniz ka gndr? Yokluunuz hemen belli oldu.”

Ertesi gn gittiim bakkal glmseyerek:

“Rahatsz mydnz yoksa? Son gnlerde uramadnz hi.” Dedi.

Ayn gn baka bir komum, kim olduumu hatrlatt:

”Hocanm! Ka akamdr nz yanmyordu.Nerdeydiniz?"

Yokluumun farkedilmesi gururumu okad. Kasabamn, trafik younluu olmayan tek caddesinin tadn kardm doyasya. stediim yerde kardan karya getim.Yaya kaldrmda, itilip kaklmadan yrdm. Yolda karlatm herkesi, sevinle ve sevgiyle selmladm. Birouyla ayakst sohbet ettim.

Eer iinizde kk ehirlerde yaamaktan sklanlar, byk ehirde yaamaya zenenler varsa , ite stanbul orada. Buyursunlar, gitsinler. Gitsinler ki, kk ehirlerin scakln, gzelliini, rahatln anlasnlar. Benim hibir yere gitmeye niyetim yok. Varsn stanbul onlarn olsun, ama kasabam benim. nk buray ok seviyorum.

1993 / Mudurnu

.Eletiriler & Yorumlar

:: Bir baka daha...
Gnderen: Nida / ist
4 Kasm 2003
Dierinde sakl bir baka gizem var... Gerekten te bir d! Koklamay bilmekle alakal ve tatmay, kzkulesinde ak...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn likiler kmesinde bulunan dier yazlar...
Fatma Nine'nin Gnl - 9
Can Dndar'a Neden Kstm?
Rahatmz Bozan Birileri Olmal Yanmzda
Fatma Nine'nin Gnl - 8
Sinir Olduum Tipler - 6
r Yalnzlmz
Evli Erkeklere - Ukalca Deil, Naizane - tler
Kk Yerde Yaamann Zorluklar
ocuklarmz Anlayabilmek
Dn Gece Bir Rya Grdm - 2

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Gzel Dilimiz Trke
Kzm Sen Avukat Ol!
Atatrk'e Mektup
Ben Birazck Deli miyim?
retmenler Gn
Mudurnu'da Bir Gnlk Gezi
Yeenime Yaptm Peynirli Brek Tarifi
Biim Efde Heykes Bi Asayip...
Kaybedecek Hibireyi Olmayana / lm...
Can Sklmak Nasl Birey?

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Dn Olmayan Gidi [iir]
Seni zlemenin Kitabn Yazabilirim [iir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [iir]
te Gidiyorsun [iir]
Gelseydin Eer [iir]
Ne Zaman Seni Dnsem [iir]
O Beklenen Hi Gelmeyecek [iir]
ek Beni ine Bir Nefeste [iir]
Snacam Baka Yrek Yok [iir]
Uykularnda Sev Beni [iir]

Kmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim iin. Yazdklarm okuyucularla paylamak amacyla buraya gnderiyorum. Yllardr, yerel bir gazeteye haftalk ke yazyorum. Mudurnu Belediyesinde gnll kltr mdr olarak alyorum. Yaymlanm Kitaplarm: -iirlerle ykler - iir / Milli Eitim Bakanl retmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yuma - iir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakaml Kltr Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalm Uurcuum- deneme , an / --Senfoni Yaynlar ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Gnl - Baskya hazrlanyor

Etkilendii Yazarlar:
Okuduum her yazardan veya yazdan etkilenirim. Bende bir etki brakmayacak, herhangi bir ey retmeyecek bir yaz dnemiyorum.

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Kmuran Esen, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.