..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Leyla'nn ii naz ve ive; Mecnun'un gz ya eme eme..." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Unutulamayan Dnemler > Ouz Dzgn

2 Ekim 2007
Ftih stanbul'u Ka Yanda Fethetti?  
Ouz Dzgn
Ftih Sultan Mehmed Han stanbul’u maddi olarak 21 yanda fethetmeye muvaffak olmutur.Zten bu gerei de bilmeyen yok gibidir.Ancak onun asl fetih ya bana gre 19’dur.

:FJEEC:
Ftih Sultan Mehmed Han’n Konstantinopolis’i fethetme ya hakknda bildiimizi sandmz trihi gerek onun bu ehri 21 yanda fethetmi olduu eklinde sylenegelen rivayetlerden ibrettir.

Elbette bu rivyetler de bir hakikati ifde ediyorlar. Yni Ftih Sultan Mehmed Han stanbul’u maddi olarak 21 yanda fethetmeye muvaffak olmutur.Zten bu gerei de bilmeyen yok gibidir.Ancak onun asl fetih ya bana gre 19’dur.

Trih biliminin delillerden yola karak iddialarn ne srmesi gerektii gereini asla unutmadm. Zten benim bu iddiam bir trihinin bilimsel bir iddias olarak alglanmamal.Ben bir edebiyat olarak bu grm dile getiriyorum.Bir edebiyat olarak, duygulara ruh dnyasna bakyorum.Beni asl oradaki fetihler ya da yenilgiler ilgilendiriyor.

Elbette bu byk Hkmdrn maddi lemdeki fetih yann 21 olduunu da ok iyi biliyorum. Ancak onun ruh dnyasnda ve zihnindeki fetih aslnda 19 yanda gereklemitir. Ftih Sultan Mehmed Han 19 yanda tahta oturduunda stanbul’un surlarnn alamayaca eklindeki kabulleri ncelikle zihninde ykmtr. Prof. Dr. Ramazan Ayvall’ya ve pek ok bilim adamna gre de “Ftih daha 19 yandayken stanbul’u fethetmeyi kafasna koymutu.” te bu dnem onun fethi gerekletireceine en gl ekilde inand dnemdir. Bize gre asl fetih ite bu dnemde gereklemitir.Srf bu geree istinaden Ftih’in stanbul’u 19 yanda fethettiini iddia ediyoruz.Yoksa onun 21 yanda gerekletirdii fiili fethi inkr etmiyoruz.Ftih’in Nirvanas saylabilecek 19 yandaki ruhsal gelimelerine dikkat ekmeye alyoruz.Ftih’in bu yalarda kafa plannda gerekletirdii feth-i mbin, genlerimizin de nce zihinsel alanda, ardndan da maddi platformlarda gerekletirebilecei fetihlerin bir nc mjdesi oluyor.Ancak sava nce ite kazanlacaktr.teki imkanszlk, olamazlk surlar yklacak, ardndan maddi fethin dmesine baslacaktr.te Ftih daha 19 yandayken kendisini engelleyen btn surlar parampara etmesini bilmitir.

imdi rencilerimize numune-i imtisal olarak ncelikle Ftih’in birinci isel fethini mi yoksa ikinci maddi fethini mi gstermeliyiz? Mekkenin asl fethinin Hudeybiye'de yaplan antlama ile gerekletiini bilmeyen yok gibidir. Bunun gibi bizce stanbul’un da asl fethi Ftih Sultan Mehmed Han 19 yandayken gereklemitir. O, stanbul’u fethetmeye dir planlar yapt srada, bu ehrin fethedilebilecei gereine kendisini inandrmtr.Bu fethin gerekleeceinden o kadar emindir ki, herkesi bu fethi gerekletirebileceine inandrmtr.O bunu 19 yanda baarmtr.

Bana gre genlerimize asl rnek gstermemiz gereken fetih, Ftih’in birinci fethi yni zihinde gerekletirdii fetihtir.nk o fetih gerekletirilmeden hibir baar elde edilemez.Baarl olacana kesin olarak, yrekten inanmayanlar baary elde edemezler.Kendine gveni olmayan, gyesiz ve kompleksli bir genlik hangi baary elde edebilir ki?nsanmzn ncelikle kendisine gvenmesi gerekmektedir.nan olmadan ibdetin ne kymeti kalr?te asl baarnn fethi hayal kurmakla, inanmakla ve kendine olan gvenle gerekletirilebilecektir.

Evet Ftih stanbul’u 19 yanda fethetmitir.O nefsinin, yaygaraclarn ve dmanlarnn gven duygusunu zedeleyen btn vesveselerine kulaklarn tkam, stanbul’u fethedebileceine kesin olarak bu yata inanmtr.En byk cihat nefisle yaplan cihat olduu gibi en byk fetih, nefse kar gerekletirilen fetihtir.te Ftih bu fethi daha 19 yandayken gerekletirmeyi baarmtr.

“Ftih Sultan Mehmed Han Dirildi” adl romanmda Ftih’in diliyle ifde etiim gibi o, gerek fethi 19 yanda gerekletirmitir. andarl Halil Paa gibi stn yetenekli ve deha sahibi kimselerin youn muhalefetine ramen o stanbul’u fethedeceini daha 19 yandayken tm dnyaya ilan etmitir. Ben bu geree btn yreimle inanyorum. nk beni asl ilgilendiren onun ruh dnyasnda gerekletirdii fetihtir. Onun 21 yanda gerekletirdii maddi fetih ise elbette askeri ve siyasi alandaki uzmanlar ilgilendirmesi bakmndan mhimdir.Elbette bu maddi fetih de byk bir baardr. Ancak bu fiili fethin de temelleri Ftih’in 19 yandaki isel fethiyle atlm deil midir? Bence bugn de genlerimizin ve insanlarmzn asl bu fethi gerekletirmeye ihtiyac var.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Mevlid Kardelii
Kfiyelerin Birlii
Kemene Kimin?
Baklava'nn Kkeni
Kurn'n Kkeni Smerde mi?
iir Dnceleri
Amerika Osmanl Tarafndan Kefedilseydi?
Medeniyet Bestemizin Notalar
Evliya Menkbelerinden Trk Fantastik Edebiyatna
Omoto Dini ve slamiyet

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Sen Var Ya Sen! [iir]
akkd akkd [iir]
Blibilen Dilinde iir [iir]
Boyutlu iir [iir]
Miraciye [iir]
Saanak Sen Yayor [iir]
Blbller ehri stanbul [iir]
Trke Hamile Beyanlara [iir]
Buras Sessiz Biraz [iir]
New Orleans'l Siyahi Kirpiklerin [iir]

Ouz Dzgn kimdir?

Yazar edebiyatn her alannda almalar yapyor.

Etkilendii Yazarlar:
Btn yazarlardan az ok etkilendi. Zaten insanolunun zellii deil midir iletiimde bulunduu varlklardan etkilenmek?

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ouz Dzgn, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.