..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Seviyorum, öyleyse varým. -Unamuno
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Doða ve Dünya > Ömer Faruk Hüsmüllü

18 Þubat 2010
Sen,ben,biz ve Doða  
Ömer Faruk Hüsmüllü
Bak bir yýldýz sönüyor gök yüzünde,bana ne diyebilir misin?Bak bir böcek ölüyor bir köþede,baþýný çevirebilir misin?Bak bir çiçek daha soluyor bir vazoda,hayat verebilir misin?

:AHEB:

Bir çýðlýk koparýyorum baðrýmdan,yankýsý bile ürpertici.Bir ateþ yanýyor içimde,külü bile kavurucu.Ýlâhlar göklerde ve yerlerde vuruþurken aþk için,insanlar topraða gömülüyordu, bilmem niçin?Sapanýnýn çatalýndan fýrlatýyor taþýný bir çocuk,sanýyor ki güneþi vuracak;bir sarhoþ masaya kinle yumruðunu indiriyor sanki dünya yýkýlacak.Göz göz olmuþ bulutlar,bakýyorlar alayla;yýrtýnsan da paralansan da ey insanoðlu,ölüm sýrayla!Geçmiþ bir aný geri getirmek mümkün olsaydý parayla,verirdik servetlerimizi minnet ve ricayla.
Seni yüceltmek için gayret sarf etmedim,alçaklýðým ondandýr biliyorum.Kökte aynýydýk hepimiz,ortak olmalýydý her þeyimiz.Paylaþmalýydýk güzellikleri,malý-mülkü,acýyý ve neþeyi.Duraklar bitince anladým sana ettiklerimi,al iþte þimdi veriyorum sana vermediklerimi. Dargýnsýn, kýrgýnsýn,biraz da ezik;bunu biliyorum.Çevirme yüzünü benden iki paralýk þeyler için.Bak,artýk sýram geldi,bu dünyadan ben de gidiyorum.
Bereketli ovalarý,susuz çölleri,aðaçlarý,otlarý yaðmur olup ýslatan benim;ciðerlerindeki hava,damarlarýndaki kan;bir doðup bir batan güneþ,yine benim.Kanun benim,düzen benim.Doða da benim.Ve her þey ben olduðum kadar ayný zamanda da her þey sensin.Sonsuz büyük ve sonsuz küçük madde biziz,evrenin özü de esasý da biziz.Biz hem bütünüz hem de bütünün parçalarý...
Bak bir yýldýz sönüyor gök yüzünde,bana ne diyebilir misin?Bak bir böcek ölüyor bir köþede,baþýný çevirebilir misin?Bak bir çiçek daha soluyor bir vazoda,hayat verebilir misin?
Artýk biliyorum,ben yanmadým o yaktý beni,hicran ateþi sadece yýktý beni.Hýçkýrýk düðüm düðüm boðazýmda ,hüsran mahvetti beni.Hep karanlýða düðüm attým düðüm üstüne,söyleþim nedense hep ölüm üstüne.
Rüyalar gördüm,uyandým,uyudum.Ýnsanlar yýkýlmýþtý birbirinin üstüne. Yapraklar hâlâ direniyorlardý rüzgarlara; oysa kökler çoktan terk etmiþlerdi yerlerini.Galiba evrendeki kaos mutlak düzen saðlanýncaya kadar sürecek...

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: hoþ...
Gönderen: Ýbrahim Derûn / , Almanya
30 Haziran 2010
Bak bir çiçek daha soluyor bir vazoda,hayat verebilir misin? veremeyiz sayin hüsmüllü. köksüz olan hersey cürümeye mahkum.. Cümleleri teker teker alsaydik daha acik anlasilirdi...:)

:: hoþ...
Gönderen: Ýbrahim Derûn / , Almanya
30 Haziran 2010
Bak bir çiçek daha soluyor bir vazoda,hayat verebilir misin? veremeyiz sayin hüsmüllü. köksüz olan hersey cürümeye mahkum..

:: Okumanýz dileði ile...
Gönderen: Hilal Akdemir / , Türkiye
29 Mayýs 2010
Her bir yazýnýzý okuduðumda yorum yazmak istiyorum fakat size yorum yazmak öyle zor ki... Sanki söylenecek hiç birþey býrakmýyorsunuz insanda ya da bana öyle geliyor. Oysa yazmak hep daha kolay olmuþtur benim için, öyleyse neden þimdi yazamýyorum?

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn doða ve dünya kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Gölgeler
Düþünceye Takýlanlar - 3
Düþünceye Takýlanlar - 4 (Son Bölüm)
Her Yerde Ben (!)
Düþünceye Takýlanlar - 1
Düþünceye Takýlanlar - 2

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Bir Meczup Yakarýþý
Bu Dünyaya Veysel Olarak Geldi Âþýk Veysel Olarak da Gitti
Sevgili Ölüm Dost Muyuz?
Nasreddin Hoca Fýkralarýna Güler Misiniz?
Daire Ýçinde Bir Nokta Mýsýnýz,yoksa Sadece Bir Nokta Mýsýnýz?
Gidenlerden Son Kareler
Gülerken Göbek Çatlatan Çok Komik Temel Fýkralarý
Aþk Üzerine Kýkýr Kýkýr Fýkralar
Varoluþ ve Ölüm
Yüreðin Ýlâcý: Sevgi

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Siyasi Taþlama: Neþezâde - 2 [Þiir]
Siyasi Taþlama: Karamsarzâde [Þiir]
Kusurî"den Týrtýklama [Þiir]
Zam Zam Zam... [Þiir]
Týrtýklama (Kazak Abdal'dan) [Þiir]
Yoklar ve Varlar [Þiir]
Ýstanbul,sana Âþýk Bu Kul [Þiir]
Âþýk Dertli"den Týrtýklama [Þiir]
Namuslu Karaborsacý [Þiir]
Dostlarým [Þiir]

Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yýldýrým adýný kullanarak çeþitli forumlara yazý yazdým. Ýddiasýz iki romaným var. Çok sayýda siyasi içerikli yazýya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öðretmeniyim. Yazmaya çalýþan her kiþiye büyük bir saygým var. Çünkü yazýlan her satýr ömürden verilen bir parçadýr.

Etkilendiði Yazarlar:
Az veya çok okuduðum tüm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.