..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Ne elbiseler gördüm, içinde adam yok, ne adamlar gördüm sýrtýnda elbise yok." -Mevlana
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Ýnceleme > Ýnternet > Ömer Faruk Hüsmüllü

25 Ekim 2010
Facebook'ta Okuduklarým - 3  
Ömer Faruk Hüsmüllü
Seçmede gerçekten zorlandým, ama bir karar da vermek zorundaydým. Bu hafta için de aþaðýdakileri seçtim. Ýyi okumalar dilerim. Bu yazýlarda þu veye bu þekilde emeði geçenlere çok teþekkür ediyorum. Saygýlarýmla.

:AIFC:
Seçmede gerçekten zorlandým, ama bir karar da vermek zorundaydým. Bu hafta için de aþaðýdakileri seçtim. Ýyi okumalar dilerim. Bu yazýlarda þu veye bu þekilde emeði geçenlere çok teþekkür ediyorum. Saygýlarýmla.
ÖFH

Sabretmek
Sabretmek; neye sabretmek, niye ve kimin için sabretmek? Þunu anlamak gerekir ki hiçbir güç, hiçbir enerjinin insanoðlundan beklentisi yoktur. Buna ihtiyacý hiçbir zaman olmamýþtýr ve olmayacaktýr. Önünde duran bu koca daða kendin için týrmanýyorsun, zirvesindeki ödül için.

O daða her insanoðlu tek baþýna çýkmak zorunda. Yoluna çýkan taþlarý tek tek aþmalý. Bunu yaparken caný yanacak, vazgeçecek ama sonra tekrar kalkýp yoluna devam edecek. Baþka çaresi yok. Yolun sonunda ödülü kendisi. Özünü bulmaya gidiyor. Kendiyle buluþmaya, bir olmaya… Bu çaðrýya kulak vermese olur mu?

Daða týrmanýrken önüne çýkan en büyük taþ sabýrdýr. Hiçbir þey bilmeden, ne olduðunu bilmeden sabretmek, tevekkül etmek, dünya hayatýnda yaþadýðý zorluklarý kendi özünün hazýrladýðýný, kendi iyiliði için olduðunu bilmeden sadece hissederek beklemek, güvenmek, isyan etmemek. Bu daðýn kendi içinde, kalbinin üzerinde olduðunu bilmemek, hissetmemek.

Her bir taþý aþtýðýnda hislerin artar, zirveye çýkmak için acele edersin. Þunu unutma ki bu yolda aceleciliðe yer yok. Aldýðýn her yeni bilgi özüne iþlemezse ileriye tek bir adým atamazsýn, yerinde sayarsýn.

Sabretmek, beklemek, beklentisiz beklemek, ne olacaðýný bilmeden beklemek tam bir teslimiyet gerektirir. Kendine, özüne güven. Bilsen ki o daðýn zirvesinde dup duru bir okyanus var. O okyanus seni o kadar uzun zamandýr bekliyor ki…

Ýçimdeki Tanrý
Ekleyen:: Evrensel Yaþam Enerjisi

xxx

Aþkýn Elbisesi :))
Babaanne torununu ziyarete gider. Torunu giyinmeye üþendiði için kapýyý çýplak olarak açar.
Babaanne: Bu ne hal kýzým üstüne niye bir þey giymedin deyince
Torunu : babannecim görmüyormusun üstümde aþkýn elbisesi var der.
Torunun bu cevabý babannenin hoþuna gider..
Eve gidince babanne de kocasýna kapýyý çýplak olarak açar kocasý :
Karýcým bu ne hal diye sorunca
babaannede : görmüyormusun hayatým Üstümde aþkýn elbisesi var der.
Kocasý biraz durakladýktan sonra
cevap verir : Keþke ütüleseydin :D:D
Ekleyen:: ÝMKANIN SINIRLARINI GÖRMEK ÝÇÝN ÝMKANSIZI DENEMEK LAZIM

FIKRA...!=)
Ýki Adam Akmerkez'de Karýlarýný Kaybetmiþ Hararetle Arýyorlarmýþ. Ortada Koþuþtu...rup Dururken Birbirlerine Çarpmýþlar. - ''Ne Oluyor Birader'' Demeye Kalmamýþ, Birisi; - ''Kardeþ Kusura Bakma Karýmý Kaybettim'de Onu Arýyorum'' Demiþ. Diðeri; - ''SendeKusura Bakma Ama Bende Karýmý Arýyorum'' Demiþ. Adamlardan Birinin Aklýna Bir Fikir Gelmiþ Ve Demiþ Ki; - ''Arkadaþým Madem Ýkimizde Karýlarýmýzý Arýyoruz, Karýlarýmýzýn Tipini Birbirimize Tarif Edelim Ve Ayrý Ayrý Yerlerde Aramaya Baþlayalým Eðer Rastlarsak Saat 12'de Mac Donalds'ýn Önüne Gitmesini Söyleriz'' Demiþ. Diðeri; -''Tamam'' Demiþ Ve Baþlamýþ Karýsýný Tarif Etmeye; - ''Benim Karým Sarýþýn, Mavi Gözlü, 21 Yaþýnda, 1.75 Boyunda, 60 Kg, Topuklu Beyaz Ayakkabý Ve Kýrmýzý Mini Etekli Tek Parça Elbise Giyiyor'' Demiþ. Ve Diðer Adama; - ''Senin Karýn Nasýl Biri'' Diye Sormuþ. Diðer Adam; - ''boþver Benimkini Seninkini Arayalým''...!=)
Ekleyen:: FýkRaLarLa YaþarBuuukkK...! =)

Xxx

Hz.Süleyman bir karýncaya bir yýllýk yiyeceðinin miktarýný sorar. Karýnca da, Bir buðday tanesi yerim diye cevap verir. Cevabýn doðruluðunu kontrol etmek isteyen Hz.Süleyman (a.s) karýncayý bir þiþeye koyar. Yanýna da bir buðday tanesi koyar ve hava alacak þekilde þiþeyi kapatýr.Sonra da bir yýl bekler. Müddeti dolunca þiþeyi açtýðýnda bir de bakar ki karýnca buðday tanesinin yarýsýný yemiþ, yarýsýný da býrakmýþtýr. Hz.Süleyman (a.s) karýncaya buðday tanesini tamamen neden yemediðini sorar. Karýnca da, "Daha önce benim yiyeceðimi yüce Allah (c.c) verirdi. Ben de O'na güvenerek bir buðday tanesini yerdim. Çünkü O beni asla unutmaz ve ihmal etmezdi. Fakat bu iþi sen üzerine alýnca doðrusu nihayet bu aciz bir insandýr diye sana pek güvenemedim. Belki beni unutup yiyeceðimi ihmal edebilirsin. O yüzden yarýsýný býraktým der."
Rýzký veren Allah'týr... ve dünya Sultan Süleyman'a bile kalmamýþtýr
Ekleyen:: ÝNADINA GÜLÜMSE HAYATA

xxx
Kapuzbaþý þelaleleri 500 m2’lik bir alan içerisinde 7 adet þelaleden ibaret doða çatlaðýndan, kayalar arasýndan fýþkýran, 30-76 m. yüksekliklerden çok büyük su debisi ile dökülen, ayrýca yaz ve kýþ aylarýnda devamlý surette akan kaynak þelaleleridir(17). Yahyalý’ya 76 km. mesafede Kapuzbaþý köyü sýnýrlarý içerisinde yer almaktadýr. Ensenin tepe adlý blok kayadan çýkan þelalelerin beþi tepenin doðusunda, ikisi güneyinde yer almaktadýr. 30-76 m. Arasýnda deðiþen þelalelerin sularý, Aladað-Aksu sularý ,ile birleþerek Zamantý Irmaðýna, oradan da Seyhan Nehri’ne karýþýrlar.Çepeçevre bir orman içinden (V) þeklinde dar bir vadiye akan, debisi son derece büyük olan sular gürültü ve ses ile birlikte dehþetli bir manzara arzederler. Aladað zirvelerinde bulunan kar ve buzullarýn erimesiyle beslenen, yaz-kýþ sularý hiç kesilmeyen þelalelerden doðudaki 3 þelale Takým þelale adýný alýrlar ve yükseklikleriyle tanýnýrlar.(Bkz.Ftð.2)Elif þelalesi ile yayvan ve daðýnýk olup çevresi mesire yeridir(Bkz.Ftð.3)(18). Çýkýþ ve birarada bulunma özellikleri itibariyle toplam debisi yaz aylarýnda saniyede 27500 litreye ulaþan ve deniz seviyesinden 700 m. Yükseklikte olan Kapuzbaþý takým þelaleleri, çaðlayan sularýnýn sesi ve sütbeyaz rengi ile vahþi doðanýn en görkemli görüntüsünü ve karþý koyulmaz gücünü ortaya koymaktadýr. Þelale sularýnýn boþaldýðý vadi tabanýnda, ancak çok temiz sularda yaþayan kýrmýzý fosfor benekli þelalelere özgü alabalýklarý yaþamaktadýr.
Xxx

10 KIZILDERÝLÝ KURALI
‎1- Büyük Ruh'a(Allah) a YAKIN OL !

2- Bulunduðun topluma saygý göster !

3- Kim ihtiyaç duyarsa,ona yardým ve þefkat göster !

4- Her zaman dürüst ve namuslu ol !

5- Doðru bildiðin herþeyi yap !

6- Ruhsal ve fiziksel yapýn için iyi olan herþeye dikkat et !

7- Yeryüzü ve yeryüzünün üzerindeki herþeye saygýlý ol !

8- Hareketlerinde sorumluluðu taþý !

9- Tüm gücünü daha iyi olmaya ve paylaþmaya ayýr !

10- Bütün insanlýða faydalý olmak için birlikte çalýþ !

alýntý
Ekleyen:: Evrensel Yaþam Enerjisi

Xxx

Dombili oðlan!'' Puppy to be adopted!
Dombili oðlan, adý üstünde gösteriþli, dünya þekeri, yumoþ tüylü 2.5 aylýk bir bebek. Büyüdüðünde iri yarý bir köpek olacaðý þimdiden belli. Ona ömür boyu iyi bakabilecek, tercihen güzel bir bahçe/çiftlik ortamý sunabilecek, ASLA onu baðlý tutmayacak - köpek bakýmýnda daha evvel deneyimli bir yuva aranmaktadýr. Ona yuvanýzda ve kalbinizde bir yer verebilirseniz lütfen 0536 432 8028 no'lu telefondan veya keldek@hotmail.com adresinden irtibata geçiniz. YER: ISTANBUL NOT: Ýþyeri/þantiye/fabrika gibi yerlere sahiplendirme yapýlmýyacaktýr. Ona gerçek bir 'yuva' aranmaktadýr. Big boy is looking for a home, preferably somewhere with a garden. If you'd like to adopt this great puppy please contact: 0536 432 80 28 or email keldek@hotmail.com for more info. (English spoken)
Ekleyen:: Hayvan Severler

xxx

SOBALI EVDE BÜYÜYEN ÇOCUK...

Sobanýn borusunda bulunan çamaþýr kurutma tellerine asýlý olan okul önlüðünün kurumasýný beklemiþ çocuktur...

Sobalý Evde Büyüyen Çocuk

Kýþ sabahlarý bazen üþümekten yataktan çýkmayý istemeyen soba kokusunu
seven üstünde kaynayan çaydanlýðýn sesini seven üstündeki kestanenin
mandalina elma kabuklarýnýn kokusunu tanýyan seven bahçede karda
oynadýktan sonra üstüne ellerini tutup ýsýtmayý seven sobalý odadan
öteki odalarýn soðukluðu nedeniyle çýkmak istemeyen kömür kokusu odun
kokusu çalý çýrpý çýtýrtýsý ateþ gürlemesi nedir bilen çocuktur...

Yýllar sonra büyüdükten sonra kaloriferli veya kombili bir evde bile
halen "oturma odasý"nýn kapýsýný kapayan rahatsýz bir insandýr...

Ýlerleyen yýllarda kestaneye bayýlan ama çocukluðundan hatýrladýðý tadý bulamayan bir büyük insan olacaktýr...

Sobanýn üzerine kolonya dökerek alev denemesi yapmýþ çocuktur...

Elbiselerinin bir köþesi kurutulurken yanmýþtýr...

Büyüdüðünde yazýn bile yorgan kullanmadan uyuyamama alýþkanlýðýna ve
her mevsim açýk kapýlarý kapama hastalýðýna sahip olacak çocuk...

Gizli gizli sobanýn arkasýna pastel boya deðdirip boyanýn eriyerek soyut
sanat eserlerine dönüþmesini izleyen koku farkedilip kendisine müdahale
edilene kadar bunu deðiþik renklerle yapmaya devam eden çocuktur...

Nohutun leblebiye dönüþünü soba üstünde görmüþ cocuktur...

Yün coraplarini sobaya dayayarak ayaklarini isitmistir bu cocuk....

Geceleyin atesin kýrmýzý ve sarý renklerinin dansýný evin tavanýnda seyreden çocuktur...

Elinin kolunun bir kenarýnda muhtemelen nasýl olduðunu hatýrlayamadýðý yanýk izleri olan çocuktur...

Sobanýn kenarýna pýsýp dakikalarca ýsýnan sonra kosarak aynaya bakan
ve kýpkýrmýzý yanaklarý görünce kendini begenen bundan zevk alan
cocuktur...

Annesi evde yokken soba sönmesin diye sobaya tahta kömür taþýmayý görev bilmiþ çocuktur...

Gece lambasinin isigi yerine sobanin alevlerine bakarak uyuyan cocuktur...

Soba tütünce týrsmýþ çocuktur...

Sobanýn üstüne mantar koyup tuzlayýp sonra afiyetle yiyen çocuktur...

Sobanin onunde mavi legen icinde banyo yapmis cocuktur...

Muhakkak bir kere evi havaya ucurma macerasini yasamis cocuktur...

Sobanýn sýcaklýðýný ne kaloriferle ne de doðalgazla ýsýnan evde bulabilmiþ çocuktur...

Önlük yakalýðýný kumaþ mendilini bilumum ufak tefek malzemeyi soba borusuna yapýþtýrmak suretiyle ütülemiþ olan çocuktur...

Sýcacýk odada radyo dinlemeyi...
Sevdikleriyle zaman geçirmeyi...
Annesinin ördüðü kazaðý o sýcaklýkta yinede giymeyi...
Özelliklede hasta olmayý çok iyi bilen çocuktur...
Ekleyen:: Kaliteli Paylaþým

xxx

Benim de Hayallerim Vardý

Benim de hayallerim vardý bir zamanlar, ümitlerim vardý sizin olduðu gibi. Sevdalarým,sevinçlerim vardý. bir güvercin sýcaklýðý taþýrdým yüreðimde hep… Mutluluk düþleri saklamýþtým kalbime.
Ben de kuþlarý, çiçekleri, beyaz yeleli atlarý ve menekþe gözlü bir kýzý severdim. Güller açardý ne zaman ellerimi uzatsam ellerine. Serin serin yeller eserdi saçlarýnda...

Hayat bir türküdür sanardým dað eteklerinde söylenen, güneþ atarken karþý yamaçlara ve gülerken pýnarlara kýrmýzý benekli çiçekler. Hayat bir türküdür sanardým, dað rüzgarlarýnýn çocuklara söylediði her seher vakti. Hayallerdeki gibi sanardým yaþamý
Oysa hiçte öyle deðil yaþamýn acýmasýzlýðýnýn farkýna varanlar için. Kimsenin bilmediði, kimsenin düþünmediði bir yarayla kanýyorum þimdi. Anladýmki hiç bir acý, ihanetin acýsý kadar acý vermiyor insana. Kýrýldýk artýk en kötüsü. Kýrýldýk ve kýrýlanda artýk yerine konmuyor. Ýnsanýn yüreðinde açýlan yaralar kolay kapanmýyor.
Öyle bir ateþ yakýyor ki içimi þimdi... Gül döküp yaralarýma susuyorum her gece... Sevince uzanan bütün yollar kapalý...
Sevdasýna yandýðým dünyada, içinde suskun volkanlar taþýyan bir derviþ gibi, buynu bükük geziyorum gönül ülkemde...
Nuri CAN
Xxx

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýnternet kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Facebook'ta Okuduklarým - 11
Facebook'ta Okuduklarým - 17
Facebook'ta Okuduklarým - 10
Facebook'ta Okuduklarým - 22
Facebook'ta Okuduklarým - 23
Facebook'ta Okuduklarým - 21
Ýzedebiyat Sitesindeki Bir Yýlým
Facebook'ta Okuduklarým - 19
Facebook'ta Okuduklarým - 20
Facebook'ta Okuduklarým - 15

Yazarýn Ýnceleme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kim,ne Demiþ? (Ýsimler Alfabetik Sýraya Göredir... )
Sevgi - Gönül - Umut ve Mutluluk Üzerine Aforizmalar
A'dan Z'ye Güzel Sözler
Baþöðretmen Atatürk Öðretmenler Hakkýnda Ne Söyledi?
Barýþ ve Özgürlük Üzerine Özlü Sözler
Dostluk Üzerine Aforizmalar
Erkek ve Kadýn Üzerine Aforizmalar
Acý - Haz - Elem - Üzüntü Üzerine Aforizmalar
Dünya Atatürk'ü Konuþuyor
Atatürk’ün Özgürlük ve Baðýmsýzlýk Konularýndaki Sözleri

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Siyasi Taþlama: Neþezâde - 2 [Þiir]
Siyasi Taþlama: Karamsarzâde [Þiir]
Kusurî"den Týrtýklama [Þiir]
Zam Zam Zam... [Þiir]
Týrtýklama (Kazak Abdal'dan) [Þiir]
Yoklar ve Varlar [Þiir]
Ýstanbul,sana Âþýk Bu Kul [Þiir]
Âþýk Dertli"den Týrtýklama [Þiir]
Namuslu Karaborsacý [Þiir]
Dostlarým [Þiir]

Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yýldýrým adýný kullanarak çeþitli forumlara yazý yazdým. Ýddiasýz iki romaným var. Çok sayýda siyasi içerikli yazýya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öðretmeniyim. Yazmaya çalýþan her kiþiye büyük bir saygým var. Çünkü yazýlan her satýr ömürden verilen bir parçadýr.

Etkilendiði Yazarlar:
Az veya çok okuduðum tüm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.