..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Ýçtenlik bütün dehanýn kaynaðýdýr." -Boerne
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Ýnceleme > Eðitim > H.Deniz Hatipoðlu

28 Ocak 2011
Kendini Eðitme Potansiyeli  
Herþey; içimizde, hücrelerimizde, benliðimizde gizli..

H.Deniz Hatipoðlu

Yüreklere nakýþlamak lazým; eðitimin potansiyel gücünü, hayallerin gün gelir gerçek oluþunu, çocuklarýmýzýn da büyüyüp bizlere tepeden bakabileceðini..

:BFID:

Her insan doðar, belli bir zamana kadar geliþme ve büyüme þartlarýný tamamlar.
Genetik bizim yaþamýmýzda büyük bir bölümdür aslýnda. Saðlýðýmýzýn can evi burada yatmaktadýr.
Sonrasýnda hormonlar ve beslenmek faktörü…
Ruh dengesini de ilave etmek gerek. Stres; çaðýn hastalýðý olarak karþýmýza dikilir, can yakar, bazen de süründürür..

Ýnsan ruh saðlýðý için bir þeyler yapmalý; temeli saðlam ise, katký saðlamalý ve geliþtirmeli..
Ruhtaki bazý travmalar; bedenin yorgunluðu, bitkinliði, umutsuzluðun karamsarlýða dönüþtüðü ortamý hazýrlar. Gençlik dönemlerinde can sýkýntýsý gibi kendini hissettirir ve sonrasýnda asabiyete, içe kapanýklýlýða ya da tam tersi hýrçýnlýða ve saldýrganlýða da sebep olabilir.
Eðitim yine görev baþýnda olmalý hayatýmýzda. Ailenin gerçek manada eðitimi; anne babanýn ruh saðlýðýný kontrol edebilmesi gerekli.
Daha evvel de dediðim gibi; insanýn toplum saðlýðý, onun bütün þartlarýnýn normal olmasýyla orantýlýdýr.

Sevgi ortamýnda büyür, saðlýklý beslenirse ve çevre buna katký saðlarsa ne alâ…

Ýnsan hep ayný kalamaz aslýnda; (kalmak istemekte inat edenler hariç) beden geliþmek ister, bilgilerini çoðaltmak için hep uðraþýr. Ama bizler sade fikirlerimizle önünü hep kapatmayý, direnerek “okumamayý” öðretiriz ona. Böylesi daha kolaydýr belki ondan.. okumak demek sadece kitaplar olarak deðil; insanlarý okumak, doðayý okumak anlamýnda..
Her insanda vardýr bu potansiyel. Kimisinde az, kimisinde çoktur. Yatkýnlýk yine genlerden belki.
Ya, insan psikolojisi..
Her þey elimizde aslýnda; yeter ki biraz bilinç ve eðitim alalým.

Bir kadýn tanýdým; çocukluðunda baský altýnda büyümüþ, korku kültürüyle eðitilmiþ, zamaný gelince evlen/di/ril/miþ. Yirmi yýlý olmuþ evleneli. Ne zaman görsem hastalýklarýný anlatýr ve evinin bitmez temizliðinden.
Temizlik hastalýðý derler ya iþte ondan muzdariptir. Araþtýrdýðýmda bu rahatsýzlýðýna sebep yine çocukluk döneminde yaþadýklarý. Aile ne kadar önemli aslýnda; güvenmeyi, sevmeyi, baþarýyý ve baþaramamanýn acýsýný insan burada öðrenir. Ýþte geliþme dönemi bu yüzden önemlidir. Bu kadar yalnýzlaþmanýn, bu kadar bencilliðin olduðu bir ortamda, ‘niye’ böyle olmasýnýn en önemli sebepleri bu aslýnda. Toplum insanlarla oluþur. Bu insanlar birbirine güzeli de çirkinliði de öðretir.
Eðer biz, görmezlikten gelmeyi bir kenara býrakýp, çocuklarýmýzý insan yerine koymayý öðrenebilir ve diðer çocuklarý da kendimizden sayarsak daha güzel yaþarýz.
Ben merkezli komþuluk, ben merkezli politika, ben merkezli aile….

Kültür, demokrasi, saygý, eðitim, saðlýk, ekonomi…

Ýnsan; bu ilkelere sevgisini katarak uygun taþlarý koyarsa hayatýna, iþte mana ikliminde öyle hoþ olur ki, coþar adeta, fýrtýnalara karþý dayanýklý olur. Kadýn ise eðer, daha iyi bir toplum ürer… erkek ise eðer, kadýna haksýzlýk etmek, çocuðuna haksýzlýk yapamaz.. Çocuk ise eðer, okula ne için gidildiðini idrak eder kitaplarýna zarar vermez…

Hayat yeþerirken, güzel düþünceler girsin rüyalarýmýza. Uyandýðýmýzda mutlulukla saçýlalým dört bir yana, yaþamanýn hazzýný iþletelim hüzünlü ruhlara..
Sevmek yetmiyor ki kuru kuruya, bilinç lazým. Yüreklere nakýþlamak lazým; eðitimin potansiyel gücünü, hayallerin gün gelir gerçek oluþunu, çocuklarýmýzýn da büyüyüp bizlere tepeden bakabileceðini…

Ayaðýmýzý denk alma zamaný..

Her þeyin parayla satýn alýnýlamayacaðýna inandýrmak zamaný…

Ve kadýnlarýmýzýn hak ettiði deðerde olma zamaný..…

"görmek, duymak, hissetmek ve kitap gibi okumak gerek yaþamý.." Dnz

.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýnceleme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ya Maymunlar Ýnsanlardan Geliyorsa
Yunanistan'dan Börek Ýthal Ediyormuþuz. Haberiniz Var mý?
Yüzleþme/ Soma
Anne Bana Sarýlsana...
Ýnançta Cemaat/tarikat ve Þirk Oluþumlarý
Çocuk Beslemek mi? Eðitmek mi?
Güzel Kitap
Sevgi Ýsterse Herþeyi Yener... Yeterki Sevelim.
merhaba sevgi insanlarý
Kim Doðrucu, Kim Deðil ki...

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Sonsuzluk [Þiir]
Bugün [Þiir]
12 Nisan'a Dair [Þiir]
Aþk Döküldü Dudaklarýndan [Þiir]
Dünyaya Gelme Bedeli [Þiir]
Sessizlik [Þiir]
Her Vuruþta Rüzgârýn Dansýný Hissederdim [Þiir]
Son Bakýþ [Þiir]
Kördüðüm [Þiir]
Kurtaralým Dünyayý [Þiir]

H.Deniz Hatipoðlu kimdir?

. . . . bir varýz bir yokuz gibi. . .

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © H.Deniz Hatipoðlu, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.