..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Gerek bir sevgide dier insann iyiliini istersin. Romantik sevgide dier insan istersin. -Margaret Anderson
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Yazar Portresi - CENGZ MAOLU
CENGZ MAOLU - YK, YK VE R ELETS
Site i Arama:

Ana Sayfa
  Bir Seim Masal ve Mzkac Hafiflii; Dtp"nin flas Ettirdii Gazetecilik ve Siyasetilik (CENGZ MAOLU) 31 Mart 2009 Politik Olaylar ve Grler 

Mzkaclar yanld. Krt blgelerinde DTP’nin zm dayatan siyaseti kazand. Ama ne hikmetse lkenin en byk siyasi parti liderleri ve gazetecileri, yine bilindik mavallar okumaya baladlar. Szgelimi son yirmi drt saatte, DTP’nin “kimlik siyaseti” zerinden nemaland yorumlar oklukla dillendiriliyor.

2 Yaz (CENGZ MAOLU) 20 Ocak 2009 Trkiye 

Faist ounlua kar derin bir vadide mahsur kalm insanlarn kardelik lklar yanklanyordu o gece Ltf Krdar Kongre Merkezi’nde… Rakel Dink, senin gvercin yreinin derinliklerinden titreyerek kan sesine kulak veriyorum, o sesi bir bakasna naklediyorum, o bakas yok mu, bir dierine derken sesin dilden dile…

Zayf Tel Kompleksi ve Fatih Altayl Gazetecilii (CENGZ MAOLU) 29 Aralk 2008 Politik Olaylar ve Grler 

Savan; igali, ldrmeyi-ldrlmeyi, ganimeti, tecavz, hrszl, vurgunu doal kld gz nne alnrsa Fatih Altayl’ya den grev sanrm Joseph Gobbels’in grevidir. Gobbelslik Fatih Altayl’ya der mi bilinmez ama olas bir i savata muhtemelen Fatih Altayl kendisi iin savalardan gzel, alml insan haklar dernei yesi kadnlar; Ermeni ve Krt kzlarndan ganimet saray kuraca hayali yapmaktadr ki ordularn durumdan grev karma ilkesine bu derece sadakat gstermektedir.

Diyarbakr Mzkaclar (CENGZ MAOLU) 20 Kasm 2008 Politika 

DTP’nin krt blgelerinde iktidar olma hedefi ve bu hedefin ideolojik deerler balamnda politika reterek meydanlara kmas, var olan bir sorun zerinden kendini tanmlamas ve toplumsal sorunlara kar zm aramas kadar doal bir olay ya da olgu yoktur.

Sosyal likilerde Akl Tutulmas ve "Jeanne" Eyre... (CENGZ MAOLU) 21 Austos 2008 Yazarlar zerine 

Zaten Bay Rochester salkl bir erkekken ona sadece tanrsal bir saflkla ak olmutur. Bedeninin hi bir blgesi slanmamtr. Oysa burjuva aklarn feodal aklar sollamas slaklkla ilgildir. Yani burjuva bir erkek bir kadnn bakn sanrm stbeyaz kalalarn ovmak iin beenecektir. Kadnn remeye katks artk nemini yitirmitir.

Dostoyevski'nin Sosyal Gerekilii (CENGZ MAOLU) 13 Mays 2008 Yazarlar ve Yaptlar 

Dostoyevski, devrin bir ok ilerici genci gibi byk toprak aalarn koruyan klelik kanunlarnn yaratt sosyal ve siyasal yapdan rahatszln Belinski’nin toplantlarna katlarak belirtir.

Gebze'de Bedava Bir Gn (CENGZ MAOLU) 13 Kasm 2007 Modern 

Bir austos gnnn sabahnda, Eminn rhtmnda sekiz yl sonra iki arkada bulutu. Sabahn ilk saatlerinde grp ayakst ikier balk ve birer bardak algam iip Kadky vapuruna bindiler. Biri Gebze’nin nl ofrlerinden Fehmi Tayrek’ti. Dieri yaad memlekette ad san pek duyulmayan sradan bir Trke retmeniydi.

Samatya'da Ay I Cinayeti (CENGZ MAOLU) 1 Ekim 2007 Modern 

Tanr niye yaratt geceyi? Tm pisliklerimizi gizlemek iin. Aramzda gnahlarmz br dnyada ispiyonlayacak olan varsa hemen, u anda bu masay terk etsin.

i Gzlnn Yannda (CENGZ MAOLU) 19 Eyll 2007 Modern 

Karanlk, gnein batmasn nasl evecenlikle beklerse, biz de onun gelmesini ayn sabrszlkla beklerdik. Yalnz o aralar bu denizin kylar, imdiki gibi utanmaz deildi. Bu sahillerde Tanr’y gcendirecek hi bir ey olmazd. Sabah yry iin ktnzda geceden kalma sevimsizlikleriyle kondomlarn denizin yzeyinde ilerine su alarak itiklerine rastlamazdnz. Bunu hatrladmdan mdr ne? Bugn bu insan seline pek bozguncu halimle bakyorum.

Kertenkele ve Ben (CENGZ MAOLU) 17 Eyll 2007 ronik 

Nezihe’nin elindeki ay ile n dilerine tutunmu, iyi pitii kzarklndan anlalan poaa dikkatimi ekerdi. Her keresinde alayl halimin ibirlikisi hnzr glmle: —Baknz, derdim. Byle giderse br dnyaya gtreceiniz tek sermayenizin, kalalarnz ve gbeiniz olacana dair bahse girerim. Ama siz yine de unutmamam iin bana miras olarak, hep byle glmseyen gzlerinizi brakn.

Aj (L) Ann Karmaas (CENGZ MAOLU) 10 Eyll 2007 Modern 

Kendisinden beklenmeyen bir abuklukla, antasna davrand an, Ula’n tam ensesine 7,65’lik bir namlu dayand. Ula kaytszca: —Sen zaten beni ldrdn, dedi. Tetii eksen ne fayda, demesine frsat kalmadan Ajlan kzmz, tiz bir lkla uyand. Baucu arkadalar da ordaydlar. Yine alamakl biimde: —Ula, dedi. Bu kentten hemen gitmelisin… Hakknda her ey artk biliniyor.

Tanrnn Huzurunda (CENGZ MAOLU) 10 Eyll 2007 Modern 

“Bu solcularn da ayrcalkl liderleri, dokunulmaz generalleri, sz sylenmez tanrlar yok mu? Polis rgtleriniz, hapishaneleriniz olacaksa, neden yaam kendime zehir edeyim ki?” Aynen byle sylenmiti. “Sevgili Tuna’cm” derken, Rus romanlarnn o kibar, kadn karakterleri gibi iini dkmt. Bu konumalara kadar Nilfer, benim iin gln, sefih, ancak bir ykde elenceyle okuyabileceim fahie karakterli biriyken, anszn ona hakszlk ettiimi dnerek, duygularmn paha biilmez elaman oldu. Hayr! Hayr! Beni yanl anladnz, ona tutkun falan deildim. Tm arkadalklarmn duygusal deeri bende ar basar. Bu dnce deiikliini, kendi amdan erdem olarak yorumluyordum. O akam, inanlmaz bir ey oldu ve Nilfer gelmedi. Gelemeyeceinin haberini de bana iletmemiti

O zamanlar, artk yaammn ilk dnemecini geride brakmtm. lk duyduunda herkesin beni bir rpda boaca nedenlerden dolay faklte eitimimi yarda kesmitim. Uzun yllar sonra, byk bir hevese kaplarak tekrar snava girip, oka sevdiim edebiyat blmne geri dndm. Aslnda Samsun’da olmann zevkiydi beni buralara getiren. Bir zaman sonra, bu ehrin bir eksikliini fark ettim. Romanlara ve yklere ok az girmi bu kentin bence Sait Faik gibi sahipleri olmalyd.

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | CENGZ MAOLU, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.

Bu dosyann son gncelleme tarihi: 24.09.2023 00:53:00