..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Trkiye Cumhuriyeti'nin temeli kltrdr -Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Toplumsal Olaylar > Ahmet Zeytinci

18 Temmuz 2022
Arlatrlm Muhabbet  
Ahmet Zeytinci
Asansrde komularmza bile gnaydn demekten neredeyse kanyoruz. Sanki bir gnaydn desek bizi yiyecekler... Hani biriniz gece hastalandnz da gece komunuzdan ila isteme ya da aracnz yokken sizi hastaneye gtrmesini istemeye cesaret ederek kapsn alabilir... Bitti, bitti aramzda ki muhabbetler iyice arlat ve bitme noktasna geldi... Oysa byle mi olmalyd? Komu haklar diye bir kavrammz vard bizim, hl da olmas lazm... Hazreti Aie Validemizden rivayet edilen bir hadiste '' Hz ie (ra) Peygamber (sav)'den anlattna gre, Peygamber yle dedi: ' Cibril (as), devaml olarak bana komuyu tavsiye ediyordu, hatta zannettim ki, Cibril komuyu (komuya) varis klacak.' Bu kadar nemli idi Asr Saadet de komuluk ilikileri...

:ECE:
Yanl yazdm, balnn aslnn arlatrlm mebbet olduunu dnyorsanz yanlyorsunuz. nce n yarglarnz kapnn eiine brakn. Evet arlatrlm muhabbetten bahsediyorum. Hepimizin ihtiyac olan sohbetten muhabbetten... Aramza kara kediler girdi ka zamandr girmeye de devam ediyor... yle bildiiniz kediler deil canm bunlar. Kedi kelimesi bir yaktrma... O kedilerin kimi bilgisayar, kimi cep telefonu, kimi cd alar, kimi radyo...

Asansrde komularmza bile gnaydn demekten neredeyse kanyoruz. Sanki bir gnaydn desek bizi yiyecekler... Hani biriniz gece hastalandnz da gece komunuzdan ila isteme ya da aracnz yokken sizi hastaneye gtrmesini istemeye cesaret ederek kapsn alabilir... Bitti, bitti aramzda ki muhabbetler iyice arlat ve bitme noktasna geldi... Oysa byle mi olmalyd? Komu haklar diye bir kavrammz vard bizim, hl da olmas lazm... Hazreti Aie Validemizden rivayet edilen bir hadiste '' Hz ie (ra) Peygamber (sav)'den anlattna gre, Peygamber yle dedi: ' Cibril (as), devaml olarak bana komuyu tavsiye ediyordu, hatta zannettim ki, Cibril komuyu (komuya) varis klacak.' Bu kadar nemli idi Asr Saadet de komuluk ilikileri...

ehirler insanlaryla, esnafyla, memuruyla, mahalle kahveleri ile, simitileri ile, bozaclar ile, zabtalar ile, gece bekileri gzeldir her zaman, aslnda gzeldi demek daha doru... Hele de kk ehirler. Herkes birbirini az ok tanr gz ainal vardr... imdilerde oralarda bile muhabbet ar gidiyor. Herkesin evinde kasabalarda bile tablet bilgisayarlar, akll telefonlar. Artk ky odalarnda bile sohbet muhabbet mumla aranr oldu, yalan m?

imdilerde ayn apartmanda oturan komular ki haklarn da yemeyelim hafta sonlar evlerinde lig malar izleme sistemi varsa doksan dakikalna bir araya geliyorlar, gelmeye geliyorlar da barma arma tezahrat ve sonra mucuk mucuk yanak dan pme, evli evine kyl kyne... Bu mudur komuluktan anladmz?

Bahar ve yaz aylarnda be aile piknie giderdik oluk ocuk maaile... Kaynardk, herkes evinden yapt brei, rei, zeytinyallar getirir, oynar, hoplar zplar, sonrada hep beraber getirdiklerimizi afiyet ile yerdik... imdilerde her yer asfalt her yer beton, ehirlerde doru dzgn piknik yapacak yerlerde kalmad. Tabiatnda dengesini bozduk biz insanlar. Tabiatta intikamn ac bir ekilde alacak bizden, alyor da zaten...

Bu kadar muhabbeti yitirmemize ramen, trafikte, devlet dairelerinde ilerimizi grdrr iken insanlar ile muhabbetten, pardon ona da muhabbet denmez, hararetli bir ekilde tartmaktan kendimizi bir trl alamyoruz her ne hikmetse... Sanki zmz, insanlmz kaybediyoruz gn getike... Toplumu kemiren yaralayan en byk hastalkta bu olsa gerek. Birbirinin derdi le dertlenmeyen, komularna payanda olmay unutan bir kuru kalabalk olma yolunda emin admlarla ilerliyoruz. Allah beterinden saklasn...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplumsal olaylar kmesinde bulunan dier yazlar...
11 Temmuz 1995 Dnyann Kanayan Vicdan
Muhabbetlerimizin Katili Televizyon
Veresiye Defterleri lmesin
Aata Kalan Kedileri Kurtarma Operasyonlar
Hadi Leynn Oradan Deme Hakkmz Her Zaman Vardr
Kii Bana Den Milli Gelinimiz Hayli Artt
Ne lgin Gnler Var Dnyada Bir Bilseniz - 2 -
Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 4 -
65 Olup 44. 5 Gibi Gstermeye Merakl Olanlar
Bundan Sonra ekilmez Olacak

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir Msra Sizden Bir Msra Bizden Kampanyas
ok kr Bende Bir Kulbe ye Deilim
C Muhabbetleri
Bamdan Geenleri Yazyorum
Hey Gidi Genlik Park
Sadece 8 Mart le Yetinmeyin
Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 6 -
Gorbi de Gitti
B Li Bir Yaz
Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 5 -

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]
Sonbaharn Hzn [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 1 - [iir]
lm Kolay Be Olum [iir]
- Kar - [iir]
Emperyalizme Sesleni [iir]
Ne Ara Bydnz [iir]
Sabahn 6. 30'un da [iir]
Buras Karadeniz [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ahmet Zeytinci, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.