..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Zamaný gelen bir düþüncenin gücüne hiçbir ordu karþý koyamaz. -Victor Hugo
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Din > Alp Þahin

19 Eylül 2022
Hz Yunus ve Antlaþma  
Alp Þahin
Dengeleri bozmayýn... Hepsi bu. Bozarsanýz da aðlamayýn ama

:DAJ:
Hz Yunus onlarca peygamberler içinde favori peygamberimdir... Allah; Hz Yunus'a kavmini kurtarmasý için belli bir süre vermiþtir... Demiþtir ki iþte þu süreye kadar kavmini uyar, yoksa helak olacaklarýný söyle demiþtir. Hz Yunus da iþte bir iki, bir iki, tekrar tekrar uyarmýþtýr... Kavmi de sallamamýþ, hatta alay etmiþtir.

Hz Yunus’da belli bir süre sonra kavminden vazgeçip; ne haliniz varsa görün, bu saatten sonra sizden zaten bir caciki olmaz deyip basýp gitmiþtir... Bu an var ya… Ah iþte… Muazzam derin bir an... Allah; peygamberine dahi isyan edebilme hakkýný vermiþtir. Hz Yunus da bunu yapmýþtýr. Yanýlmýyorsam ilk ve son o da ayrý bir konu. Hani sonuçta ilimci ve bilimci insanlarsýnýz lan… Daha iyi bilirsiniz benim yazacaklarýmdan…

Neyse iþte Allah; kaba tabirle Yunus'a ''sen hayýrdýr ya kafana göre basýp gitmeler'' mesajý çektiðinde; Hz Yunus da ''Allahým defalarca uyardým, zerre kadar dikkate almadýlar, niye tekrar tekrar deneyeyim ki?'' demiþtir. Kilit noktadýr bu... Niye? Allah; Hz Yunus’a da özgür irade vermiþtir fakat peygamber vasfýný hak ettiðinden Hz Yunus'un görevi; Allah’ýn uygun gördüðü zamana kadar ikna etmedir, kendi ön görüsüne göre ‘’ Ben diyeceðimi dedim birader, haa bundan sonra kah ölürsünüz, kah bilmem ne olursunuz, þahsen beni zerre kadar baðlamaz’’ deme deðildir.

Sonra? Sonrasý ihale halký yerine Hz Yunus’a kalmýþ, halký yerine Hz Yunus onlarca acý çekmiþ, daha sonra Allah kendisini tövbeler ettiði için affetmiþ, kavmi de Yunus’u yaþadýklarýndan sonra peygamber olarak kabul edip helak olmamýþtýr... Hani gün sonunda ne görüyoruz? Yaratan kim olursa olsun herkesin yerini bilmesini istiyor.

Dengeleri bozmayýn... Hepsi bu. Bozarsanýz da aðlamayýn ama diyor… Nereye baðlayalým? Tevrat’a…

Tanrý; Nuh ve oðullarýný kutladý ve dedi: (Ne zaman? Tüm insan ýrkýnýn Nuh sayesinde kurtulmasýndan sonra…) Yeryüzü yeniden insanla dolmasý için çoðalýn. Ve sonunda Nuh ve oðullarýna söyle dedi: Siz ve sizden sonra gelenlerle bir anlaþma yapacaðým… Gökyüzünde parlayan gökkuþaðý da bu anlaþmanýn iþareti olacak. Gökkuþaðý bulutlarýn arasýnda görünmeye baþlandýðýnda, siz ve sizden sonra gelecek olan canlýlarla yaptýðým anlaþmayý düþüneceðim.

Diyorum ya… Dengeleri bozmayýn… Gökkuþaðý gibi kutsal bir anlaþma niye bazý deðerlerle baðdaþtýrýlýyor? Ama býdý býdý da týrý výrý da þu oldu da bu oldu da… Ya… Dengeyi ve antlaþmayý bozmayýn iþte… Bozmayýn… IQ mü vereyim, beyin mi, yoksa ayet mi?

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn din kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Uðruna Nefes Alýp Verdiðim

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Amin Diyelim
Çekilememek
Gece Gündüz
Son Ýsyan
Erdemlik
Ýyi Biri
Derya
Hayýrlý Ramazanlar
Ne Yapacaðýz Bu Ýnsanlýkla?
Ahu Gözlü

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Vatan [Þiir]
Seçim [Þiir]
Öngörü [Þiir]
Üç Ýlahi Din [Þiir]
Müslüman [Þiir]
Sümükdaroðlu [Þiir]
Dedekuþ [Þiir]
Yansýma [Þiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]

Alp Þahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiði Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Alp Þahin, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.