..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamak bir aa gibi tek ve hr / Ve bir orman gibi kardeesine...
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > Ya Irmak

27 ubat 2023
e Mecburi Dn  
Ya Irmak
Birka gndr stanbul souk Hatta haberlere baklrsa kar bile tekrar yaabilirmi Keke yasa. Hatta nce gzel bir yamur, ardndan kar, yeryzn beyaza brse.

:AAH:
Birka gndr stanbul souk Hatta haberlere baklrsa kar bile tekrar yaabilirmi Keke yasa. Hatta nce gzel bir yamur, ardndan kar, yeryzn beyaza brse.

Bu ehre ne zaman kar yasa mutlu olurum. Btn hatralarm bir film eridi gibi geer zihnimden imdi sahile kafa datmaya, olan biteni anlamaya, dnmeye geldim Denizi, martlar, sokak kedilerini, insanlar seyrediyorum hkim bir tepeden. Sahilde el ele, kol kola dolaan insanlar gerekten grlmeye deer. Fakat niye bilemiyorum tm sahillerin tadn en gzel bu araplar kartyor resmen.. Sanki gidecek baka bir mekanlar yok gibi Ne zaman buralara denizi, martlar seyretmeye gelsem ate banda muhabbet ederken buluyorum. Kimi am birasn, kimi cebine arabn, kimi de semaverinde demledii ay yudumluyor. Tabii ki hayatn kalbi sadece burada atmyor. Bu satrlar yazdm anda kim bilir ne kadar tezat duygular ayn anda yaanp duruyordur baka yerlerde

On ehrimizi yerle bir eden byk bir deprem afeti yaadk. Ellibine yakn lm Bu lkede imdiye kadar grdm en byk afet ve gerekten korkun bir ey bu Bir tarafta lmler, beri tarafta gnn gn edenler, hastanelerde bir gdm nefesi rahat alabilmek iin servetlerini ortaya dkenler, ehir deitirenler, deprem korkusuyla uyuyamayanlar Askerimiz, polisimiz kar-k demeden deprem blgesinde yardma, devletin snrlarn ve milletin iffetini, namusunu korumak iin snr boylarnda lmle burun buruna geliyor. Bir kentten bir kye, bir kyden bir kente gidip gelen insanlar: kimi i grmesine, kimi sevdikleriyle bulumaya gidiyor. Kimileri mutlu, kimileri mutsuz, kimileri umutsuz, kimileri masum, kimileri cni! Kimileri ak, kimileri dalgn! Kimileri amansz bir hastaln penesinde bir ekilde yaamn ipine tutunmaya devam ediyor

Gryorsunuz ki bu dnyada hi bir ey boluu kabul etmiyor. Yarlan yer iteledii da, baka bir daa kavuturuyor. Hani atalarmzn: Da daa kavumaz, insan insana kavuur sz var ya o da bu olaydan sonra yerle yeksan oluyor.. Biri ekip gidiyor, gidenin yerini bakas gelip dolduruyor. Biri lyor, bir bebek lenin yerini dolduruyor. Hayat dediimiz akp giden zamanda o en deerli soyut kavramlarmz bile kayp gidiyor. Yaanan bu olaanst haller zihnimden srekli geiyor gemesine ama artk ben de bakalar gibi umursamamaya alyorum. Eski halim olsa oka umursardm. lk grdmde irkildiim, etkilendiim ve zihnime kazdm eylerin uan bende bir karl yok. Ne kimsenin hastal, ne kimsenin durumu umurumda deil. Benim derdim bamdan akn. Artk bir kii hari hi bir eyi dnmyorum. Peki bu sylemim bir bencillik mi? Bilemem Belki duyarszlam olabilirim. Niye mi byle dnyorum? Dedim ya yaadm srad olaylar byle dndryordur beni.. rnein nasl ki benim ahsi gndemim bakalarnn gndeminde yer edinmiyorsa, baka insanlarn benim gndemimde yeri olamaz. Haksz mym? Hakikatte de byle deil mi? Derine den derdine dmyor mu? Ate dt yeri yakmyor mu? Yani imdi ektiim skntlar, yaadm hakszlklar, ilelerim, dertlerim kimin gndeminde yer edinmi? te ben de onlarn yaadklarna kar duyarsz ve kaytszm. Sadece kaytszlk, duyarszlk da deil, garip bir bkknlk iindeyim! Kimsenin hissettikleriyle ektikleriyle artk ilgilenmiyorum hepsi bu!

Yalan makinas televizyonlarn seyredilme yzdelerinin sfra dt bu lkede eski televizyon haberciliklerinin o mehur: ok gelimelerinin, Fla, fla, flalarnn, Son dakika haberlerinin can cehenneme diyenlerin artan saysna kendimi de ekliyorum. Bu say daha da artm olmal ki herkes baka bir yalan ve fesat yuvas sosyal medyadan da kendini bilen insanlar bir bir kenara ekilmeye balyor. Artk bu lkede rtkanlklar kimsenin ilgisini ekmiyor Kullanlan kavramlara bir bakn, ne kadar vurucu, uyarc, sarsc olursa olsun, szckler ne denli arrsa arsn baz insanlara zerrece fayda etmiyor. zleyen ve duyan, onlarn iinin boluunu, yalamaln gryor ve umursamyor. Skandaln bykl, olayn trajiklii ya da vehmeti izleyiciyi, dinleyiciyi, okuyucuyu kendine ekmeye yetmiyor. Trkiyede byk ynlar artk lkenin muhalefetine, onlarn deien siyasal ve sosyal yaplarna bir bir srtn dnyor. Beri taraftan iktidarn bu i ekmeine ya sryor. Muhalefet dediimiz kavram gnden gne buhar olup uuyor. Ama insanlar yaamaya devam ediyor. Duymuyor olsa da grmyor olsa da yaamaya devam ediyor evet! Ya da ne grmeyi ne de duymay istiyorsa onu grp duyuyor. Bu da kar tarafn isyan. Bu ahlaksz yalanlara ve ilkesiz siyasete kar birikmi bir isyan var iktidar tarafnda. Bunun adna iddetli duyarszlk diyorum. yi mi bu? Olumlu bir tutum mu? Kitlelerin kendi evrenine ekilmesi, ynetenlere, d dnyada olup bitenlere kulak tkamas iyi mi? yi deil belki; ama bir kurtulu yolu olabilir. Yaam kazasz belasz srdrmenin ve akl saln mmkn olduunca koruyarak yaamann koulu bu gibi grnyor. Peki bu ne zamana kadar srer? Bilemiyorum.
Bildiim tek ey bu lkede yaam dediimiz ey, deprem sonrasnda orta yerinden krlm, doal dengesini yitirmi durumda. Bu krl ve yitirile herkes bir yne savruluyor ve elinde kalana, yalnz kendi yaamnn ipine sarlyor artk. Yani kendi i denizine snyor insan. Korkun olan o ki araya duvar rlen, ilgilenilmeyen kavramlar ve olaylar gn getike katlanp duruyor. Ve o hzla eleniyor insann yaamndan.. Bir gn dnya yansa, bir kar hasrm yanmaz. diyecek insanolu

te yaklaan seim ncesi herkes taraftarlarn aryor. aranlarn sesi yksek kyorsa az kanlar srf lke karsn, fkr fkr kaynasn diye ideolojilerini bile kenara brakp artsz urtsuz her fikirle bir arada olmann yollarn aryor Bu mide bulandrc hale dayanamadm iin fikir belirtmeden sosyal medya hesabmdan fikrime uygun eyleri RT edip geiyorum. Diyorum ya benim gndemimde baka eyler var. rnein imdi Ahmet Rsimin ehir Mektublarndan biri aklma geliyor. yle diyor: Baylrm. Hayalimden getike iim titrer: Kk bir oda, ufak bir soba, pufla yatak, yumuak yorgan, iinde ben! Darda lpa lpa kar. Azmn suyu akar. Hi durma, yorgana sarl, yat! Denilen hava, dnyada ancak bu kadar irin olur. Rzgrn camlar zngrdatmas, ninni gibi tesir eder. Sobann atrts gdklar ite. Benim de arzum onla bu. Bu yzden hava durumuyla baladm yazya nk tam da byle gnlerdeyiz. Kar kapya dayanm diyorlar ve dars gerekten souk. Sokaklar zahmetli ve zor. aylarn sonuncusu Ramazana sayl gnler kald. yleyse hi dar kmamal. stadn tarif ettii vehile evde rm eylemeli. Fakat nerde! Gnlnz ne istiyor, siz ne yapyorsunuz Sokaklar, caddeler, AVMler hncahn dolu. Bir iti kaktr srp gidiyor. Trafik zaten kanayan yara. Srclerin bazlar pilot. Geriye kalan da ldrm durumda. Deprem korkusu, yer sarsnts psikolojilerimizi allak bullak etmi vaziyette. Siz de ite sokakta, souktasnz; ama gnlnz Ahmet Rasimin tarif ettii ev keyfinde takl kalyor

Oysa bir kadn grd bask yznden akln yitiriyor. ine kapanp bir kelam etmiyor. Birilerine selam bile veremiyor belki vermek istemiyor. O yle olunca dieri de gemileri yakp ard sra gidiveriyor. Enkaz altndan cesetler kartlyor. Birileri yolda giderken kaza yapyor. Bir asker ehit oluyor. Bir evsiz darda souktan donuyor. Kimi sinir krizlerinden, kimi yaamn zorluunu kaldramayp tmarhaneye kapatlyor. lkede ne byk ne karanlk ve ne derin iler dnyor

Beri taraftan herkes kendi kk imparatorluunun snrlarn belirliyor. Belirledii alann topran kazp, kendi hayalini ekip biiyor. Bir tarafta ekmek kavgas, ak yaras, bir taraftan memleket sevdas, ramazan hazrl Yaam, yaamlarmz orta yerinden fay hatt gibi krlyor. O muazzam btnlk, o muhteem ak kopmu ve savrulup duruyor. Bu yzden hi birimiz yaamyor ve oradan buraya savrulup duruyoruz. Dorusu en gvenli, en rahat, en asde yer yine stat Rsimin dedii gibi, pufla yatak, yumuak yorgan Ve herkesin kendi ryas dars souk ve boucu deprem korkusu olmasa evden dar kmay hi mi hi canm istemiyor.

Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Kadere Krgn Olmak stemeyenlere; "Viktimoloji" neriyorum
Hastalklar ve Gamsz ingeneler
Bakalarn Hayat
Onun Ahlak Benim Ahlakm
Tesirsiz Szler 4
Soru Sormay Sever Misiniz?
Eyllde stanbul
Bo ereve
Sesler
stanbul; Erguvan, Lale ve Plastik iek

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Nasl Bir nsansnz?
Dilaver Cebeci
Gnlere Yerleen Solgunluk
Uzak Nasl Yakn Edilir?
lla da Ben Ben!..
Tesirsiz Szler 7
erefle anla!..
Kurtuluumsun
Rehberinde Deil Kalbinde Yer Ver
Seni Solumaktan Baka Hibir ey Gelmiyor Elimden

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kar Duas [iir]
Ayrln Bitii [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Kehribar Gzlm [iir]
Yr Grdm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.