..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Ak eski bir masaldr ama her zaman yepyenidir. -Heine
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > Ya Irmak

22 Kasm 2023
"Gzel"in Anadilini Konuursak Ne Olur?  
Gzelin anadilini konuursak ne olur?

Ya Irmak

Merak ediyorum. Gerekten ok merak ediyorum. Yani zerimize serpilen bu l tohumlar toprayla birlikte sprmek iin illa lsz bu irkinliin ve babozuk bir ktln dilini, metaforlarn kullanmak zorunda myz?

:AIA:
Zamann hzla kendi yatanda akp gitmesi ile ilgili ok ey dnyorum.. Byle olmakla iyi mi yapyorum, kt m yapyorum onu da bilemiyorum. Ancak akp giden zamanla ilgili syleyebileceim en mantkl ey, insanlar gibi onun da getiimiz gnleri arattdr..

Peki niye byle?

Aslnda ok ak herey ve dnyann halini gryorsunuz zellikle Ortadou bata olmak zere her yerde; kan ve gzyandan baka bir ey yok. Yal, gen, kadn, ocuk ayrmakszn, hatta zellikle bunlarn ldrld bir dnyada kim huzur bulabilir? Sadece bu blge de deil dnyann her yerinde; insanl irkinletiren, kaosa srkleyen, llerimizi katledip deerlerimizi yamalayan, yreimizi kurutan, zihnimizi esir alan, vaktimizin bereketini alan gerekten ok fazla, kin, nefret ve byk bir sevgisizlik var

Orada sava, zulm ve lmler Bakaca yerlerde fitne ve kavga te byle byle tketiyoruz insanlmzn geri kalann.. Her gn yok ediyoruz iinde yaamaya altmz u dnyay. Dourduklarmz bile kendi ellerimizle boup ldryoruz. Yok etmenin, ele geirmenin, smrmenin ve tahakkmn binbir biimini o kadar rahat ve profesyonelce paylamaya gayretliyken; retmenin, merhametin, vericiliin, dayanmann, akn, sevginin, muhabbetin, sohbetin ksacas birlikte gzellemenin ifade ettii tm ekil ve biimleri ksaltyoruz.

Bylesi bir yaam biimi insanlmza teellenen en basit deerlerin yitimi karsnda aresiz brakyor hepimizi. Bir kii ne yapabilir ki? Tek bana hangi zulmle mcadele edebilirsin ki?

Byle dnerek herkesin sulu olduu bir dnya kurgusunda, ktln meruiyetini kabulleniyor, bizi irkinletiren her eyi ittifak halinde birbirimize ssl gsterip hayata tutunmaya alyoruz Bu uran iinde hayat da kayor elimizin altndan. Can ile ruh arasndaki o ba ise her gn biraz daha incelip, ksalyor ne yazk ki!

Merak ediyorum. Gerekten ok merak ediyorum. Yani zerimize serpilen bu l tohumlar toprayla birlikte sprmek iin illa lsz irkinliin ve babozuk ktln dilini kullanmak zorunda myz? Bazen sadece gzellii ifade etmeyi deneyerek de ktlkle mcadele edemez miyiz? O halde dnyay yaanlabilir klacak olan o sanat ve sanat dallar ne iin var?

Bu blogda her denememde insan ilikilerinde, iletiimde sanat dallarnda gzelin llerini hangi birimlerle tartabileceimize dair kendi yaanmlklarmdan yola karak fikirlerimi paylamaya altm, alyorum Daha ziyade akn, muhabbetin, insan olmann, drst olmann, okumann, yazp izmenin, kltrn, sanatn, gezip grmenin herkese yol gsterici olmasn mit ettim. yilii oaltmann, sevip sevilmenin, sayg ve hrmetin, muhabbetin ve samimi sohbetlerin hazzn hl hayalimde yaatmaya devam ediyor grnsem de canmdan te deer verdiim baz insanlarn ihanetine ben de uradm. Peki bakaca ne yapabilirdim? Ben de yaplacak en gzel eyin, kimseye yk olmamak olduuna karar verdim. Kimselere varlmz hatrlatarak huzursuzluk vermemeliydim yani. Onlardan beklentilerimiz, istek ve arzularmzla yreklerinde bir oyuk amamak iin kendi snrlarmza it ekmek gerektii kansna vardm. Zira ayn duygular tamyor, ayn hisleri paylaamyorsunuz.. Ayn hisleri tamyor, ayn duygular yaamyorsunuz. Olmuyor. Zorla gzellik olmuyor. Olmamal da zaten. Bir yetikin olarak muhatabnza sznz, syledikleriniz bir ey ifade etmiyor, karlk bulmuyorsa kendinizi duvarla konuur gibi hissetmenize de gerek yok elbette. Bu sebeple herkesin yeniden vefa, rza, sabr gibi kelimeleri dnmesi ve bunlarn anlamlarna smsk sarlmas gerektiini dnyorum.

Evet.. Rabbimin isimleri gibi onun szleri, szckleri ve kelimeleri de saysz.. nsan olarak bizler bsbtn lsz, hudutsuz braklm da deiliz! te sanatta da, hayatta da, Allahn bizden istedii gibi olmaya abalamann bizi gzelletireceine inanyorum. Bunun ancak ak ile gerekleebildiini dndmden dnyamzdaki tek hakikatin her birimizdeki bu farkl izdmlerini ancak sanatla anlamlandrabileceiz. Yani sevebilmemiz, sevdike gzelleebilmemiz evrensel gzellie dair insanla atlm en somut ifadelerimiz olmal. Yine vefayla, rzayla, sabrla; gzeli gzelle anlatma niyeti, hi deilse bizi gzelliin ilahi yzne yakn, beklenti iinde olduumuz insanlara kar da belki bir yumuama, belki bir dnme frsat dourur. Bu yaklam tr tm ktlklerin, zulmlerin, irkinliklerin trevlerini iermi olsa da her eye ramen gzelin anadilini bugn olmasa, yarn mutlaka konuabileceimize gnlden inanyorum. Bunu hem hayatta, hem ilikilerimizde hem de sanatn tm dallarnda uygulayabiliriz.

Elbette gerek manada gzel Odur ve tm gzellikler Ona (cc) aittir. Ama Onun gzeli sevmesi, gzelin sevilecek bir deer olmas, sanrm biz insanlara kendi gzelimizi ifade etme sorumluluunu yklemi olur. Yukarda ifade ettiim, insann varolu hakikatinin gerekten ak zerine kurulmu olmas, gzelleme servenimizin her aamasnda, Onun bize emanet ettii sanatn anlama ve anlamlandrmamza da vesile olacaktr.

Bunu tahayyl ederek eserlerini icra eden sanatlarn, kendi ifade biimlerini, daima belli bir edep, belli hudut erevesinde ve belli bir yalnlk ve derinlik iinde oluturmay baarm kiiler olduunu biliriz. Onlarn illa da ayn inantan, ayn corafyadan olmas da gerekmiyor Verdiim rnekler arasnda sinema alannda Ericenin bir filmi de var, Giacomettinin heykelleri, Balthusun tablolar, Firdevsinin, Yunus Emrenin, eyh Galipin ya da Fuzulinin szleri de

Turgut Canseverin, Erol Hakk Akyavan ya da Sezai Karakoun eserleri kadar, Dostoyevskinin, Bachmannn, Pavesenin eserleri de sz konusu. Hakiki sanatlarn hangi merepten olurlarsa olsun, ilham kaynandan ektiklerinin uurunda olduklarna eminim. Bu hayret ve hayranlm daha da arttryor. Bu yzden hakiki sevginin, evrensel akn ne olduunu bizlere hatrlatan, mjdeleyen, ima eden: Tm sanatlarn o nadide eserlerinde gzel sanat grdmzde ite budur diyorum. Gzelin lleri zerine dnrken bu anlamda Mimar Sinandan veya Kemali Beyden veya Kemani Tatyos Efendiden bahsetmeye sra gelmedii gibi, William Saroyandan, Tarkovskiden, Nietzcheden, Danteden, Macididen, Bergmandan ya da Pina Baushdan bahsetmeye de vakit olmad, ksmet olmad. Belki, bir gn iimizdeki yorgunluklar, baz duygular tekrar yerine oturunca paylarz

Sanat eserinin canl olduuna ve eserinin sanatya ahitlik ettiine inanan bata bir okur olarak, bugn fazlasyla iine kapanm dnyann ruhunu ancak gzel sanatla diriltebileceimize ve gzelin anadili yaygnlatka bu klli ruhtan paymza denlerle insan olmann erdemine de varabileceimizi sylemeliyim.

Hayat iftiralar, zulm ve meakkatle geen Niyazi Msrinin Rodosa srld srada tekkedeki dolab alp kitaplar yama edilmi ve o vakit yazd gazelden bir dizeyle bu yazy da noktalam olaym.

Diyor ki Hazret:
Sevdim seni hep varm, yamadr alan alsn.
Grdm seni efkarm, yamadr alan alsn.

Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Kendini Anlatma ekli
Yrek Evinde Oturmak
Gzelliin Evine Kurulmak
Kendini imdiklemek!
Zaman Tende Durdurmak, Ruhu Cumada Diriltmek
nsanlara Bakmaya Altm
Yaz zlenimleri
Onun Ahlak Benim Ahlakm
Dnyaya Alan Yol
Kadere Krgn Olmak stemeyenlere; "Viktimoloji" neriyorum

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
"yi", "Kurt", "Ceberrut", "Sosyal" Deil "Kerim Devlet"
Bir lk
Eski Kitaplar Neden Okunur?
High Rise (Gkdelen)
Mektup
Birey mi, Bencil mi?
Sevgili
stanbul Dinmeyen Bir Esinti Bir Devam Editir
Seni Solumaktan Baka Hibir ey Gelmiyor Elimden
Nasl Bir nsansnz?

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Szn iei [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Beste-i Nigar [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.