..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamdan korkmayn ocuklar. yi, doru bir ey yaptnz m yaam yle gzel ki. - Dostoyevski
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Fantastik Roman > Timur KOHEN

7 Mart 2023
Beyaz Melek 3. Blm  
Mavi Nokta

Timur KOHEN

Beyaz Melek, bir hastane grevlisi ile bir hastann yksn anlatyor. Doktor Bilge Gker'in hastanedeki grevi, komaya girmi ve hayat makinaya bal hastalar son yolculuklarna uurlamaktr. alt yllar ierisinde onlarca hastay bu ekilde makinalardan ve hayattan koparmtr. Bir gn Bayndr Hastanesine Melek Bilen isimli gizemli ve tuhaf grnml bir hasta gelir. Ancak Melek Bilenin bu tuhaf ve gizemli grnmnn altnda olduka saf ve o dnyaya ait olmayan bir ruh yatmaktadr. Melek Bilen'in gnden gne gn yzne kan dnya tesi gleri, karakteri hakknda yeni ipularn anbean ortaya karacaktr.

:BDB:
kinci Bahar Huzurevinde rzgrl bir gne uyandk. Hava kapal ve yamurla kark kar yayor. Dars ok souk. Pencere pervazlarndan szan rzgr sesi ad huzur evi olmasna ramen bulunduum odada bana huzursuzluk veriyor. Bylesi anlarda bazen yaptm tercihi dnyorum.
Her eye ramen kinci Bahar Huzurevi gizli bir bahe gibi. Bu huzurevinden yine bahsedeceim nk oraya ait baz srlarm var. Aslnda burada kalan herkes bu srra mazhar olmu yal ve fedakr insanlarla dolu.
Bir okul, bir hapishane ve bir hastanenin ortak zellii (Sanrm bunlara huzurevlerini de katabiliriz.) ierisindeki misafirlerin zorunlu konaklama yapmalar olabilir. Aslna baklrsa kinci Bahar Huzur Evindeki misafirliimiz tamamen bizim kendi tercihimiz. Tabi kendi adma bu karar almamn arkasnda Beyaz Melein etkisi yadsnamaz.
Buras bana Bayndr Hastanesini anmsatyor. Hatta Doktor Ercan Karaca ile taban tabana zt bir doktorumuz var. Ad Sema Akbua. Yanndan ayrmad beyaz bir ubuu var. (Doktor Ercann stetoskopu gibi.) O beyaz ubuu bir orkestra efi gibi kullanyor. Huzurevi sakinlerine seminer verirken kara tahtaya yazd ve izdii eyleri anlatrken o ubukla btnleiyor.
Doktorumuz her eyimizle ilgileniyor. ok iyi bir benlie sahip. Bir melek gibi. Tercih yapan dier yal insanlara girecekleri karanlk dnyada nasl hareket edeceklerini ve ka nasl ulaacaklarn anlatyor. Tercih yapanlar Alzheimer konusunda uyaryor. nk her tercih mutlu sonla bitmiyor. Bizlerin, yani tercih edenlerin, karlaabilecei sonu vardr; Alzheimer, lm ve mucize. Tercihin ne olduunu merak ediyorsunuz biliyorum ama bunu u an anlatmam ya da detaylca aklamam bir ey ifade etmeyecek.
Bu satrlar okuyan herkesin birok eyi merak edeceini biliyorum. Cevaplar ilerleyen satrlarda bulacanzdan emin olabilirsiniz.
Melek Bilen o kt ve ykc yln austos aynda kan kanseri tehisiyle youn bakm nitesine getirildiinden beri ondaki enerjiyi hissetmitim. Kirpiklerindeki beyaz yuvarlak toz zerrelerini imdi bile hatrlyorum. Bir tespihe dizili talar gibi o kk ve sadece dikkatlice baklrsa grlebilen beyaz yuvarlaklar benim k noktam oldu. Sevimli Almila da o sonbahar gn gelmiti. Tabi bir de Mrnav vard. O yln son misafiri de oydu. Mrnav herkese srnard. Hastane alanlar onun konforu iin ellerinden geleni yapyordu. Biri dnda herkes demek daha doru olur. Doktor Ercan o kediden nefret ederdi.
Kedi, Dokor Ercann kendisini baheye kadar kovalamasndan birka gn sonra hastaneye gelebilmiti. Mrnav korkusunu yeni yeni yenmeye balam olacakt ki o gn hastanenin ierisine rkek admlarla etraf inceliyordu. Patilerini yumuak ve temkinli bir ekilde atyordu. Sanki olacaklar biliyormu gibi sana ve soluna baknarak koridorlar gezmeye balad. Kulaklarn oynatyor ve hastane koridorundan gelen neredeyse her sese tepki veriyor gibiydi.
Ercan ve Hemire Elif Acar dinlenme odasnda havadan sudan konular konuuyorlard. Yani, arada srada depremin getirdii korkutucu sonulardan bahsediyorlard. le yemeinden kalma portakal kabuklar oturduklar dinlenme odasnn zerindeydi. Doktor Ercan bir yandan portakaln yerken dier yandan elinde bir meale gibi tad stetoskopunu iaret parmana dolamaya alyordu. Gevek bir ekilde oturuyordu. O gn iin bu geveklie ahit olmamtm ama ertesi gn Fatma Hemireden olan biten her eyi dinledim. Fatma Hemire Onlara ters ters bakmama ve rahatsz olduumu belli etmeme ramen istiflerini dahi bozmadlar. Demiti.
Ksa sreli hastalarmzdan biri olan smail Ula odasndan koridora kmak zereydi. Biz onu kk smail diye isimlendirmitik. nk bir ekilde omuzunu defalarca kere karmay baarmt. Ve tabi mecburen ameliyat olmutu. Ertesi gn ya da sonraki gnler taburcu olmutu.
kk smail u gzlere bak. Diye konumaya balam. Sen hastaneyi ziyarete mi deldin? A msn yoksa? Yznde tebessm varm. Yere eilip kediyle oynarken bir ara dengesini yitirmi. Hatice Hemire,o an omuzunun zerine decek diye korktuunu syledi.
Mrnav, dinlenme odasna kadar gelmiti. Doktor Ercan kedi iin Pislik yaymaktan baka bir ey yapt yok. Dedi. Sinirli bir tonda sylenmemi szlerdi. Baklarn kediden ayrmyordu. Elinde tad stetoskopunu sallamaya balad. Sonra yuvarlak ksmn sol avucunun ierisine vurmaya balad.
Mrnav koridorda gezintisine devam ediyordu. Doktor Ercann yanna yaklamyordu. Bo olan birka oday kolaan etti, patileriyle tuhaf ve komik hareketler yapt, kuyruuyla oynad ve sonra mavi noktaya doru giderken bir anda kapya ynelerek darya kat. Tm bunlar olurken Doktor Ercan sanki baklaryla onu yiyecekmi gibi onu izlemiti. Kediyi sevgiyle izlemekten ziyade onu hastanede gezdiine piman edecek baklarn gizlemiyordu.
Doktor Ercann baklarndaki nefreti o an orada olan herkes sezinleyebilirdi. O kediyle ne alp veremedii vard kimse bilmiyor ve bu duruma anlam veremiyordu. Mrnav her eye ramen o hastanenin bir paras gibi hissedilmeye balamt bile. Doktor Ercan tutan ey de sanrm kedinin ksa srede kazand bu aidiyet duygusuydu. Evet, o kedi artk Bayndr Hastanesinin bir parasyd. Dier trl Doktor Ercann onu zehirlemekten ekinmeyeceine herkes bahse girerdi.
kk smail koridorun sonuna vardnda Doktor Ercan stetoskopunu avucuna vurar vura oradan ayrlmt bile. kk smail Kediyi gzleriyle yiyecekti. Diye srtt.
Doktor Ercan sanki ardndan sylenilen bu cmleyi duymu gibi arkasna dnp dik dik kka bakt. Sonra o dik baklar bir anda deierek yerini efkatli bir doktorun baklarna brakt.
Bir kediye ihtiyacmz yok. Hastaneye mikrop tamaktan baka yapt bir ey yok. Doktor Ercan sylene sylene oradan uzaklat. O ara Fatma Hemire Doktorun tam karsndan ona doru yaklayordu. Fatma Hemire Mrnav hastaneden karken grmt. Doktor Ercann yzndeki tiksintili ifadeyi grmt. Onun tam karsnda durdu. Kedinin pislik getirme ihtimaline kar duraksad ve Kediyi az nce hastaneden dar karken grdmyine duraksad. Doktor Bey Mrnavn temizlik konusunda bir sorun karmayacan temin edebilirim. Dedi. Doktor Ercan ona glmseyerek karlk verdi. Size de merhaba. Ayrca bu benim iin byk bir sorun deil. Fatma Hemire ona bir Merhaba demedii iin yznde mahcup olduunu belirten bir mimik olutu. O yz ifadesiyle Merhaba dedi ve sanki ona kediyi savunmas gerekiyormu gibi konumaya devam etti. Yani demek istediim hastalarn gzel ve sevimli bir kediyi arada srada grmeleri onlarda tebessm oluturuyor. Sizi de anlyorum ama hastaneye girecek bir mikroptan sorumlu olacak en son ey bir kedi olabilir. Kald ki o kedinin ameliyathane katna girme ans da yok.
Doktor Ercan bu szleri tartar gibi dnd Ameliyathaneye bir virsn girdiini dnemiyorum bile. Fatma Hemire yle bir ey olmayacak. Bugne kadar olmad.
Tm bunlar yln sonlarna doru oluyordu. Henz anlatmadm eyler, asl elenceli ve tylerinizi diken diken edecek olan eylere henz gelmedim bile.
Fatma Hemire Buras bir hapishane deil. Olaylar biraz daha yumuatarak alma hayatn rahatlatabilirsin.
Ercan Bu sylediklerinizi dneceim. imdi msaadenizi istiyorum.
Fatma Hemirenin youn pisikolojik terapisinden kurtuldu ve az nce kedinin darya kt kapya doru yrd.
Fatma Hemire mesai bitmeden bana olanlar anlatmt. O, bir bakma haftaii gndz mesaisinde alan personellerin arasndaki denge ubuuydu. Bu ii beraber yapyorduk. nk idare edilmesi gereken iler ve hastane alanlar vard. Bu ii bir ekilde dengelemek gerekiyordu.
Fatma Hemire her zaman olaylara olumlu bir adan bakmay baaran biriydi. Doktor Ercann can skc tavrlarn dier alanlara yanstmamak adna olup olabilecek her eyi olumlu bir bak asyla ele alrd.
Mrnav hastane koridorundan yine dolamaya balad. in kt taraf nasl oluyorduysa Doktor Ercann alt gndz vardiyasn zellikle seiyor gibiydi. Akam mesaisinin bitiine yakn bir zamand. Hastalarmla daha fazla ilgilenebilmek iin fazladan kaldm zamanlardan biriydi. Almilann ailesiyle konumam gerekiyordu. Babas durumu kabullenmi gibi grnyordu. Ama annesi yle deildi. Onlarla iin youn olduu bir vakitte de konuabilirdim ama bu konuma yeterli olmazd. Bundan dolay kouturmacann, acile girip kanlarn azald akam saatlerini semitim. En ideal zaman buydu. nk Almila iin yaplacak ey belliydi. Tabi her zaman mucizeler vard ama bu defa yle olup olmayacan bilemezdik. Annesinin gzlerinde doan gnein ufku kaplamas gibi bir umut dalgasnn yayldn grebilirdiniz. Bu tip durumlarda salk alanlarnn syledikleri onlar iin pek de bir ey ifade etmez. Yine de bir i huzur iin umut verici konumalar yapmam gerektiini dnrdm. Komadaki hasta bir sre bekletilir, hayati fonksiyonlarna baklrd. Umutlu bekleyi bazen yerini dz yeil izgiye brakrd.
Yine de Almilann ailesiyle gzel bir konumam oldu. Bana onun derslerindeki baarsn anlattlar. Onunla geirdiklerini zamann kymetini imdi daha iyi anladklarn sylediler. Almila yle iten ve yle gler yzl bir kzm ki, sizinle konutuunda ne kadar glmsemeyen biri dahi olsanz onun neesi karsnda glmsermisiniz.
Annesi gzlerime bakyordu. Doktor Bey, dedi. Sence insan sevdiini birini kaybederse, benlii ve ruhu da onunla birlikte kaybolmaz m? Cehennem byle bir yer midir?
Ne diyebileceimi bilemedim. Sanrm kaybolur. Dedim. Yutkundum ve devam ettim, Ve sanrm Tanr bazen bizlere merhamet edip azabmz erken ektiriyor. Aslnda yle bir dnceye sahip deildim. Yalan sylemitim ve bundan piman deildim. Bu tr dini konular daha kkken renmitim. Hastalk eken birinin gnahlarnn balandn ve onlar iin ebedi bir yaamn olduunu. Doruca cennete gideceklerini ve kyamet kopmadan ve koptuktan sonra orada kalacaklarn biliyordum.
Yanlarndan ayrldktan sonra ardma dnp baktmda bir nebze olsun ilerini ferahlatabilmi olduumu dnyordum. Belki de kzlarnn glmseyen yzlerini dnp, cennetim de byle ho bir yer olabileceini dnyorlard. Belki de Almilay makinadan ayrdmzda kendisini cennetim kucanda bulacakt.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Beyaz Melek 4. Blm
Ksa Sa '. Blm
Beyaz Melek 8. Blm
Nicole Beatrix'in Atarisi 2. Blm
Beyaz Melek 6. Blm
Nicole Beatrix'in Atarisi
Beyaz Melek 7. Blm
Kod. X
Ksa Sa
Beyaz Melek

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Tm Iklar Yak!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kemer [yk]
Kayp Yol [yk]
Secret War [yk]
Reli Hermanni'nin lgin Hikyesi [yk]

Timur KOHEN kimdir?

almalarm neredeyse her gn gzden geiriyorum. Byk bir emekle yazdm romanlarm nasl daha arpc, srkleyici, gizemli ve fantastik hale getirebileceimin almasn yapyorum. Okuyucunun gemite, imdi ve gelecekte vermek istediim dnceyi almas iin elimden gelen her eyi yapyorum. Zamana yenilmeyecek, yaamaya devam edecek eserler oluturmak iin ura veriyorum. mgeleri merak esiyle ilemeyi seviyorum. Gizemin ve merak esinin son ana kadar fantastik bir atmosferde srp gitmesini seviyorum. Okuyucunun gznde ve ruh dnyasnda kkte olsa bir yer etmek iin gizemle yazma servenime devam ediyorum.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Timur KOHEN, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.