..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Sevginin bulunmad yerde us da arama. -Dostoyevski
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Fantastik Roman > Timur KOHEN

16 Mart 2023
Ksa Sa  
Timur KOHEN
Ezildi... Dvld... Kk drld... ocukluu yaatlmad... Aslan Aslan, gittii Kur'an kursunda srf altn slatt iin arkadalar tarafndan alay edildi. Sessizce ve alayarak bu alayn bitmesini bekledi. Satamalar, karmalar, alaylar sadece bu olayla kalmad. Ta ki bir noktaya kadar... O gn Aslan Aslan'n iinde biriktirdii kin, nefret ve intikam duygusu daha nce grlmemi bir sel gibi nne neyi katyorsa yok edecekti. Herkes iin bir plan vard. Son derece akll ve zeki olan Aslan Aslan artk bir lm makinasna dnmt..

:BDG:
13 Ocak 1996
O yln ocak aynda yaanan olay o srada darda olanlardan baka kimse grmemiti. O ansl, belki de anssz, aznlktan biri de bendim elbette. 13 Ocak 1996 ylnn le saatlerinde ne olduu konusuna gelmeden nce, o yl Erzurumun youn bir kar ya altnda olduunu belirtmem gerek. nk, Erzuruma k mevsiminde sadece kar yaard.
Gkyzn kara kara bulutlarn sard ve lapa lapa yaan karlarn altnda Erzurum, bir inci kutusunun yere dtnde oluan grntye sahipti.
ansl aznlk (Ya da anssz aznlk) o gn, 13 Ocak Cuma gn, ehitler Mahallesinde, gkyznn kara kara bulutlarla kapland, kar yann frtnaya dnd le vakti, sadece bir evin zerine yamur yadn grd. Olaya ahit olanlar, rzgarla birlikte yaan karn sadece bir evin zerine dmediini hayretle izliyorlard. Bu doast olay, kar yamayan evin atsna solucanl yamurun yadnn grlmesiyle iyice tuhaf bir hal almt. Evin atsndan gkyzn dikine kesen ve grnmeyen bir set varm gibiydi. Bu set o youn kar yan durduruyor ve sadece evin atsna yamur brakan o garip hava olayn o ana ahitlik edenlerin gzne gzne sokuyordu. Ev sahibi Hac Kerim Aslan, olu ve eiyle o evde yaamaktayd.
Evde yaayanlarn bu tuhaf hava olayndan haberdar olup olmadn kimse bilmiyordu.
Bu doast hava olayn kimse kimseye alenen anlatmyordu. Fakat o gn yaanan hava olay kulaktan kulaa yaylyor ve eitli sylentilerin ortaya kmasna sebep oluyordu. Kimileri, bu olay bir lanet olarak dnyor, kimileri bu olayn Hac Kerimin yznden olduunu dnyordu. nk, Hac Kerimin eskiden cinci hoca olduunu herkes biliyordu. Bazlarysa bu olayn orada yatan ehit cenazesinden dolay olduunu dnyordu. Hac Kerimin evinin altnda yatr olduu sylentisi yllardr konuuluyordu.
Her eye ramen olayn asl elbette bunlarla aklanamazd.
Tabi olayn gerekliini bilen sadece Kuran kursuna giden ocuklard. Hac Kerimin olu ocuklarn isimlendiremedikleri ve korktuklar bir gce sahipti. Onun ad Aslan Asland.
Aslandan korkan ocuklar onunla yzlemek yerine ona kar besledikleri nefreti baka ekillerde ifade ederlerdi. Mesela Camide bulunan rahlelerden birinin zerinde aynen yle yazyordu Aslan Aslan Altn Islatan.

Caminin ierisinden, Kuran renen ocuklarn Elif-Be sesleri ve Cami Hocasnn yanl okuyanlar uyarma sesleri Cami avlusuna kadar geliyordu. Avludan bulunan biri bu sesleri ar kovanndan kan seslere benzetebilirdi.
ocuklar rahlelerin nnde ileri geri sallanarak Kuran reniyorlard. Getii sureyi ezberleyenler nee ierisinde ezberini yapmaya devam eden dier ocuklarla akalayorlard. Aslan ise dizlerinin zerinde dimdik oturmu, papatyalarn ierisindeki yapraklar dklen bir iei andryordu. Ksa sal, zayf, yz gz temiz bir ocuktu. Oradaki tek ksa sal ocuk olmasna ramen sann koyu siyah tonu dikkat ekiyordu. Aslan, Elif-Be okuyan ocuklarn arasnda kprdamadan durmaya devam ediyor, kan sesler sanki bedenine arpyor ve geri dnyordu. Dikkat bozukluu olan, kurstaki tm ocuklarn dlad ve korktuu biriydi. Aslnda korkulacak biriydi de
ocuklar hocann ara vermesi iin sabrla beklemekteydi. Dier taraftan Aslan O dersini tek okuyuta ezberlemiti. Dier ocuklar Aslan biraz da bundan dolay sevmezdi. Ezber kabiliyeti mkemmeldi. Bir gnde Kuran okumaya kmt. Dier ocuklar en az bir aya ezbere kyorken hem de
Hoca bir bir ezberleri dinliyor, ocuklar heyecanla ve gz kapaklarn hzl hzl ap kapayarak sureleri okuyordu. Ezberinde taklanlar Cami hocasnn elindeki ubuu yere vurmasyla ezberini baa alyordu. Tabi arada Nadim Hocaya ezber yutturmaya alan sivri zekal ocuklar da oluyordu. Nadim Hoca onlarca ocuun ezberini dinlerken, bu sivri zekallarn yanllarn bir makinann rk ya da ezik elmay ayklad gibi ayklyor ve nndeki ocuk srasnn en arkasna gnderiyordu.
Hoca bir ara ban ar ar kaldrd ve mahmur gzleriyle duvardaki saate bakt. Tam o esnada saat on bire gelmiti. Duvar saati tam on bir kere gonklad. Nadim Hoca ubuunu kere yere vurdu. Bu onun ders arasna girdiini belirten zil sesiydi. ocuklar byk bir hzla ve heyecanla yerlerinden kalktlar ve caminin rengrenk ieklerle kapl bahesine uutular.
ocuklar birdirbir oynuyor ve neeyle ders arasnn tadn karyordu. O srada Aslan caminin ak penceresinden onlara bakyordu. erisi darya nazaran biraz daha serindi. Nedim Hoca Sen niye kmadn? Az sonra ieri gireceksiniz. Hadi darya. Dedi. Kerim yavaa yerinden kalkt. Bir an duraksad ve dar kmak istemedi. Hoca bunu fark etti ve bayla darya kmasn iaret etti.
Aslan Caminin dna kar kmaz oyun oynayan ocuklar birer birer oyunlarna ara vermeye balad. Sanki bir gkta Dnyayya yaklayordu ve herkes o ana tanklk ediyor gibiydi. Hepsi dnm ona bakyordu. Aslan donuk gzlerle ve bir eyden haberi yokmuasna ylece dikiliyordu. Ardndan ksa kahkahalar, glmeler oldu. Aslan pantolonundaki soukluu ve slakl fark ettiinde artk her ey iin ok ge olmutu.
Aslan Aslann tuhaflklar herkes tarafndan biliniyordu. Onun ad konulmam gizli ve etkileyici gcnn olduu biliniyordu. Aslan Aslan benliinin gcyle baz eyleri ittirebiliyor ve daha fazlasn yapabiliyordu. Bunlar yapabilmesi iin fkeli olmas yeterliydi. lkokul retmeni onun bu gcnn farkna varan ilk kiiydi. Tand birka doktorla bu konu hakknda konumu ve samalktan baka bir ey olmad yantn ald iin bir ey yapamamt.
Aslann retmeni bu konuyu merak ettii iin doktor olan bir arkadann araclyla Nroloji doktoru olan baka bir doktorlar grmeye gitmii. Doktor retmen Kemale Bu anlattnz eyin tpta ya da bilimde bir yeri yok. Doast gler ispatlanm bir ey deil. Yani henz deil demiti.
Aslan Aslan ile dalga geme cesaretini gsteren ilk kii Emir i adnda frlama bir ocuktu. Altnaa iemi. Altnaa emi. Emirin sesi Cami avlusunda yerden seken bir ta gibi kulaktan kulaa alnmaya balad. mer Akn elini azna bastrmasna ramen kahkahasna engel olamad. Dier ocuklar da Emir ve merden cesaret almlard ve kahkahalarla glmeye balamlard. Aslan, orada bulunan her ocua kar nefretle ve sinirle bakt.
Zaman getike kahkaha sesleri artyordu. Her kafadan bir ses kyor, alayc laf sokmalar artyordu. O kargaa ierisinde bir ocuk p bala. Diye haykrd.
Aslan, darda kendisiyle dalga geen ocuk kalabalnn ierisinde, terler dkyor, ne yapacan bilmez bir halde bir heykel gibi duruyordu. Hareket etme kabiliyetini kaybetmi gibi hissediyordu. Bir oka girmiti ve beyni onunla olan irtibatn koparmt.
Aslan, paalarndan damlayan sidiin farknda deildi. Ba dnmeye balad. Kulaklarnda uuldamalar balamt. Gzlerinin nnde tanmlayamad glgeler beliriyordu. Henz on iki yandayd ve kk drc birok olay yaamt. Bu durum onun kk ve elimsiz bedeninden belli oluyordu. Babas Hac Kerim, kat ve eli sopal bir babayd.
Baheyi sulamaya m ktn? diyerek yerlere yatana kadar glen ocuk Remzi Gneti. Orada en kahkahalarla alay eden her ocuk, bu yata bir ocuun iini tutamamasn iren ve komik buluyordu.
Aslan Aslan hala ayakta dikiliyor ve ne yapacan kestiremiyordu. Bo gzlerle evresine biriken ocuk kalabalna bakyordu. Gzleri dolu dolu olmu bir haldeydi.
Altn slatmsn! diye bard mer. Grmyor musun i kafal?
Aslan, ar ekimde ban aaya edi. Gzlerine biriken yalar usulca yanaklarndan kayp yere damlad.
Hkra hkra alamaya balad. Ban kaldramyor ve ok utand her halinden belli oluyordu.
Aslann o aciz haline acyan kimse yoktu. Aksine kahkahalar, aalamalar her saniye giderek artyordu. ocuklardan kimi iaret parmayla Aslan gstererek yerlere yatana kadar glyor, kimi glmekten yaaran gzlerini siliyordu. Derken hep bir azdan barmaya baladlar. i kafal. i kafal. i kafal.
Emir bir taraftar gurubunun amigosu gibi dierleriyle birlikte baryordu. Aslnda o da dierleri gibi sadece bir ocuktu ve Aslann dt durumu idrak edecek kadar ince ruhlu deillerdi. Hepsi bu olaya bir eit elence gzyle bakyor ve gerekten de eleniyorlard. Hibiri yapt ktln farknda deildi. Aslan, bir ara girdii oktan kar gibi oldu ve yrmeye balad. Tam da karsndaki elence patlamas yaayan ocuklarn zerine doru yryordu. Gzlerinde ya ve nefret ard. Ellerini yumruk yapm iki yannda birer sava topuzu gibi tayordu.
Anszn atlama sesleri duyuldu. Caminin giri katndaki camlar Puf! sesi kararak etrafa sald. ocuklar sanki kapatma dmesine baslm makinalar gibi bir anda seslerini kestiler.
ocukluk yllarm dnrken beni en ok artan eyin bu olduunu syleyebilirim. Camlarn Puf! sesi kararak etrafa salmas aklma kaznan en net ve korkun ocukluk anlarmdan biriydi. Oysa, dier ocuklar ve ben Aslann karanlk ynnden korkardk. Yine de onunla alay etmekten, lakap takmaktan geri durmazdk. Onu en iyi anlatan lakap hi kukusuz Numarayd. Babas salarn her zaman ya sfr ya da numara kestirirdi.
Aslana taklmann bu kadar cazip olmasnn asl sebebi aslnda onun bize zarar verebileceini dnmememizden kaynaklanyordu. Evet, ondan korkuyorduk ama bize bir ey yapmayacandan o kadar emindik ki akalarmzn dozunu her geen gn artryorduk. Ama bir kpei kzdrp onunla eleniyorsan bir gn kpein de seni srabileceini asla unutmamalsn. Biz o kpein bizi sracan hatta yakacan asla tahmin bile edemezdik.
Yllar sonra yaptm aratrmalar, Aslan Aslann gcnn kaynann bir travmaya bal olabileceini gsteriyordu. Bu travmann en byk sebebi de ocukluk arkadalar olarak bizlerdik. Dier travma ise hi kukusuz babas Hac Kerimin acmasz dayaklaryd.
Aslann altna karmas ailesi tarafndan umursanmyordu. ocuu bir psikoloa falan gtrdklerini hi duymadk. Ergenlikten sonra dahi bu sorununun devam ettiini biliyorum. Yaasaydlar dier arkadalar da belki bileceklerdi.
ocuklar, Nadim Hocann darya kmasyla kaacak delik aradlar. Balarna gelecek eyin farkndaydlar. Nadim Hoca Aslana ellerini amasn syledi. Nefretle ona bakyor ve elindeki sopay Aslann ellerine indiriyordu. Aslan, elleri betondanm gibi hi oynatmadan ikencenin bitmesini bekliyordu. O gn ben dahil herkes avularmzn ii yana yana evimize gitmitik. Nadim Hoca tuzla buz olan camlarn parasn babalarmzdan ske ske ald. Olay ailelerimize detayl olarak anlatmaktan ekindi. nk o da Aslann ii daha kt bir noktaya gtrebileceinden ekiniyordu.
Dayak bittikten sonra Aslan etrafna fkeyle bakt, yznde acya dair bir ifade yoktu. Ama hocam diyebildi.
Evine git. Dedi Nadim Hoca. Evine git ve temizlenip yle gel.
Aslan hkra hkra alyordu, Bu halde Bu halde hkrklar konumasna engel oluyordu. Eve Eve Gid Gidemem. Dedi ve hocaya sarlmaya kalkt. O an sadece ban koyup alamak istiyordu.
Nadim Hoca yzn buruturdu ve onu ittirdi. Git uradan. stm batracaksn.
Aslan iki bklm olmu bir haldeydi. Oysa sadece Nadim Hocaya sarlp, alamak istemiti.
Nadim Hoca da az nceki hareketinin yanl olduunu dnm olduu iin yaklamn deitirdi. Bak evladm. Dedi. Az sonra Camiye gireceim ve zerimin temiz olmas gerekiyor.
Sonra dier ocuklara dnd ve eri girip beni bekleyin. Dedi.
Seni eve gtreceim.
Aslan acnacak bir haldeydi. Nadim Hoca daha yapc olmaya karar vermiti. Ben de kkken bazen altma karrdm. Dedi. Aslana bakt ama o ellerini yumruk yapm cevap vermeden yryordu.
Beni duyuyor musun?
Tam o srada rengrenk iekler bir bir solmaya ve topraa dmeye balad. Nadim Hoca gzlerini korkuyla at. Kalbi kacak gibi oldu. Binbir emekle bytt iekler yerlere dmeye devam ediyordu. Nadim Hoca korkusunu bastrmaya alyordu.
lk defa m byle bir ey oldu, yoksa geceleri de oluyor mu? Yani altna karma
Bu samimi sohbet giriiminin Aslan iin bir manas yoktu. zgnm. Diye bildi.
Sorun yok. Dedi Nadim Hoca ve ocuu sa kolunun altna alp sarld. Aslana hem acyor hem de az nce yaptklar iin pimanlk duyuyordu. Seni gzelce bir temizlememiz gerek.
Eve gidemem. Dedi Aslan. Babasndan korkuyordu. Dayak yemek istemiyordu. Hem de bylesi kt bir gnn ardndan.
Hayr. Dedi Nadim Hoca. Seni eve gtrmyorum. Bize gideceiz ve ben sana yeni kyafetler vereceim.
Yunusun kyafetlerinden mi?
Evet. Dedi Nadim Hoca. Onun kyafetlerinden.
Yrmeye devam ettiler. imdi iekler dmyor ve az nce solarak topraa den iekler bir bir eski halini alyordu.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Beyaz Melek 4. Blm
Ksa Sa '. Blm
Beyaz Melek 8. Blm
Nicole Beatrix'in Atarisi 2. Blm
Beyaz Melek 6. Blm
Nicole Beatrix'in Atarisi
Kod. X
Beyaz Melek 7. Blm
Beyaz Melek
Beyaz Melek 5. Blm

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Tm Iklar Yak!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kemer [yk]
Kayp Yol [yk]
Secret War [yk]
Reli Hermanni'nin lgin Hikyesi [yk]

Timur KOHEN kimdir?

almalarm neredeyse her gn gzden geiriyorum. Byk bir emekle yazdm romanlarm nasl daha arpc, srkleyici, gizemli ve fantastik hale getirebileceimin almasn yapyorum. Okuyucunun gemite, imdi ve gelecekte vermek istediim dnceyi almas iin elimden gelen her eyi yapyorum. Zamana yenilmeyecek, yaamaya devam edecek eserler oluturmak iin ura veriyorum. mgeleri merak esiyle ilemeyi seviyorum. Gizemin ve merak esinin son ana kadar fantastik bir atmosferde srp gitmesini seviyorum. Okuyucunun gznde ve ruh dnyasnda kkte olsa bir yer etmek iin gizemle yazma servenime devam ediyorum.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Timur KOHEN, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.