..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bilmek kadar kuþku duymaktan da zevk alýyorum. -Dante
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Toplum > Yaver ARANCIOÐLU

25 Haziran 2023
Torpil: Türkiye’nin Nobel Ödülü Engeli  
Torpil: Toplumsal Bir Yara

Yaver ARANCIOÐLU

Torpil, Türkiye’nin en büyük toplumsal sorunlarýndan biridir. Torpil, bir kiþinin akraba, arkadaþ, tanýdýk veya yandaþ olan kiþilere hak etmedikleri avantajlar saðlamasý veya saðlanmasýna aracýlýk etmesi þeklinde tanýmlanabilir. Torpil, hem torpillenen hem de torpil yapan kiþi veya kurumlarýn yasal sorumluluklarýný ihlal ettiði hem de torpillenmeyen kiþi veya kurumlarýn haklarýný gasp ettiði için toplumsal barýþ ve güveni tehdit eder. Bu denemede, torpilin toplumsal boyutlarýný anlamak için, torpilin arkasýnda yatan sosyal nedenleri, tarihsel ve kültürel faktörleri ve önlenmesi için gereken sosyal deðiþimleri irdeliyoruz. Ayrýca torpilin bilim ve sanat üzerindeki etkisini de sorguluyoruz. Bu denemeyi okuyarak torpilin Türkiye’nin Nobel ödülü engeli olduðunu göreceksiniz.

:EHD:
Türkiye’de Torpilin Toplumsal Boyutlarý

Torpil, kayýrmacýlýk veya adam kayýrma, bir kiþinin akraba, arkadaþ, tanýdýk veya yandaþ olan kiþilere hak etmedikleri avantajlar saðlamasý veya saðlanmasýna aracýlýk etmesi þeklinde tanýmlanabilir. Torpil, toplumda adalet duygusunu zedeleyen, kamu hizmetinin kalitesini düþüren, kamu kaynaklarýnýn verimli kullanýlmasýný engelleyen ve kamu zararýna yol açan bir sosyal olgudur. Torpil, hem torpillenen hem de torpil yapan kiþi veya kurumlarýn yasal sorumluluklarýný ihlal ettiði hem de torpillenmeyen kiþi veya kurumlarýn haklarýný gasp ettiði için toplumsal barýþ ve güveni tehdit eder.Torpilin toplumsal boyutlarýný anlamak için, torpilin arkasýnda yatan sosyal nedenleri, tarihsel ve kültürel faktörleri ve önlenmesi için gereken sosyal deðiþimleri irdeliyelim.

Torpilin sosyal nedenleri arasýnda, bireycilikten çok aidiyet duygusunun ön planda olduðu bir toplum yapýsý, yüksek güç mesafesi olan bir kültür, merkeziyetçi ve otoriter bir siyaset anlayýþý, yolsuzluk ve kayýrmacýlýða müsamaha gösteren bir ahlak anlayýþý sayýlabilir. Bu nedenler, torpil yapmanýn veya yaptýrmanýn meþru veya normal görülmesine yol açar. Örneðin, yargý sistemindeki liyakat sorunu, iþ piyasasýndaki siyasal müdahaleler, eðitim sistemindeki yolsuzluklar, saðlýk hizmetindeki adaletsizlikler gibi toplumsal yapýsal sorunlar torpilin yaygýnlaþmasýnda rol oynuyor. Bu sorunlara verdiðiniz örnekler þunlardýr:

•     Ýstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden onur öðrencisi olarak mezun olan avukat Ýsa Temur’un hakim-savcýlýk mülakatýnda elenmesi. Bu örnek nepotizm ile açýklanabilir. Çünkü Ýsa Temur’un elenmesinin nedeni hak etmediði halde akrabalarýnýn desteðiyle mülakatý geçen baþka adaylarýn olmasýdýr.

•     Türk Hava Yollarý’nda çalýþan 300’e yakýn pilotun iþten çýkarýlmasý. Bu örnek kronizm ile açýklanabilir. Çünkü pilotlarýn iþten çýkarýlmasýnýn nedeni siyasi görüþleri veya sendikal faaliyetleri nedeniyle yöneticilerin hoþuna gitmemeleridir.

•     Boðaziçi Üniversitesi’nde doktora yaparken bursu kesilen ve akademik kariyerine devam edemeyen matematikçi Can Ozan Oðuz’un Almanya’ya gitmek zorunda kalmasý. Bu örnek favoritizm ile açýklanabilir. Çünkü Can Ozan Oðuz’un bursunun kesilmesinin nedeni akademik baþarýsý veya bilimsel katkýsý deðil, bölüm baþkanýnýn kendisinden hoþlanmamasý veya baþka bir öðrenciyi kayýrmasýdýr.

•     Ankara’da yaþayan 4 yaþýndaki Ecrin Kurnaz’ýn ameliyat sýrasý beklerken hayatýný kaybetmesi. Bu örnek kayýrmacýlýk ile açýklanabilir. Çünkü Ecrin Kurnaz’ýn ameliyat sýrasýnýn gelmemesinin nedeni saðlýk sistemindeki adaletsizlik ve yetersizliktir.

Bu örnekler, torpilin sadece bireysel deðil ayný zamanda toplumsal bir sorun olduðunu gösteriyor.

Torpilin tarihsel ve kültürel faktörleri arasýnda ise, Osmanlý döneminde devlet yönetiminde liyakat yerine sadakatin esas alýnmasý, Tanzimat sonrasýnda Batýlýlaþma çabalarýyla ortaya çýkan yeni elitlerin eski elitleri dýþlamasý, Cumhuriyet döneminde devletçilik ilkesinin güçlenmesi ve devlet memurluðunun prestijli bir meslek haline gelmesi, çok partili hayata geçiþle birlikte siyasi partilerin devlet kadrolarýný kendi yandaþlarýyla doldurma eðilimi sayýlabilir.

Bu faktörler, torpilin tarihsel süreçte kökleþmesine ve yaygýnlaþmasýna yol açar.

Bu metnin ilham kaynaðý olan soru þudur: Aziz Sancar, Türkiye’de kalsaydý Ýstanbul veya Mardýn Dünya’nýn en saygýn ödüllerinden biri olan Nobel ödülünü alabilecek miydi?

Aziz Sancar, Türkiye’nin Mardin ilinde doðmuþ bir moleküler biyolog ve biyokimyacýdýr. Sancar, DNA tamir mekanizmalarýnýn keþfiyle birçok ödül kazanmýþ ve 2015 yýlýnda Nobel Kimya Ödülü’nü kazanarak dünya çapýnda tanýnan bir bilim insaný haline gelmiþtir. Sancar, Türkiye’de týp eðitimi aldýktan sonra ABD’ye giderek orada araþtýrmalarýný sürdürmüþtür. Sancar’ýn baþarýsýnýn arkasýnda sadece bilimsel yeteneði deðil, ayný zamanda çalýþma ortamý, araþtýrma imkanlarý, akademik özgürlük ve liyakat esaslý deðerlendirme gibi faktörler de vardýr.

Bu soru bize þunu düþündürmektedir: Türkiye’de torpilin olmadýðý veya en aza indirildiði bir sistem olsaydý, Aziz Sancar gibi daha kaç bilim insanýmýz Nobel ödülü alabilirdi? Türkiye’de torpilin engellediði veya göz ardý edilen kaç yetenekli insan vardýr? Türkiye’de torpilin yarattýðý adaletsizlik ve haksýz rekabet nedeniyle kaç insan ülkesini terk etmek zorunda kalmýþtýr? Türkiye’de torpilin toplumun sosyal ve ekonomik geliþimine ne kadar zarar vermiþtir?

Bu sorularýn cevaplarý, torpilin toplumsal boyutlarýný göstermektedir. Torpil, sadece bireysel bir çýkar saðlama aracý deðil, ayný zamanda toplumsal bir kaynak israfý ve potansiyel kaybýdýr. Torpil, sadece bireysel bir ahlaki sorun deðil, ayný zamanda toplumsal bir etik çöküntüdür. Torpil, sadece bireysel bir hukuk ihlali deðil, ayný zamanda toplumsal bir adalet sorunudur.
Bu nedenle, torpilin önlenmesi ve cezalandýrýlmasý için toplumsal bir bilinç ve irade geliþtirilmelidir. Torpilin yasal, kurumsal ve kültürel düzeylerde ele alýnmasý ve çözüm yollarý aranmasý gerekmektedir. Torpilin hem torpillenen hem de torpillenmeyen kiþi veya kurumlar tarafýndan reddedilmesi ve yargýlanmasý saðlanmalýdýr. Torpilin hem torpil yapan hem de torpil yapmayan kiþi veya kurumlar tarafýndan engellenmesi ve cezalandýrýlmasý gerekmektedir.

Torpilin önlenmesi ve cezalandýrýlmasý, Türkiye’nin demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devleti olma ilkesine, herkesin kanun önünde eþitlik ilkesine ve kamu hizmetinin yerine getirilmesinde liyakat esasýna uygun bir þekilde yaþamasýný saðlayacaktýr.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yaþamak Nedir? Uyanýþ ve Evrensel Bilinç Yolculuðu

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kontrolü Býrakmak [Öykü]
Ali’nin Hikayesi: Nükleer Füzyon Reaktörü Projesi [Öykü]
Sihirli Kutu: Bir Hayal Kurbanýnýn Hikayesi [Öykü]
Atlantis'in Sýrrý - 4 [Öykü]
Atlantis'in Sýrrý - 3 [Öykü]
Yaratýcýlar - 1 [Öykü]
Atlantis'in Sýrrý - 1 [Öykü]
Atlantis'in Sýrrý - 2 [Öykü]
Arkhe: Evrenin Sýrrý [Öykü]
Zeynep’in Felsefe Macerasý [Öykü]

Yaver ARANCIOÐLU kimdir?

Gýda, Saðlýklý Beslenme, Felsefe ve Sosyoloji Tutkunu Bir Yazar: Yaver Arancýoðlu Merhaba, benim adým Yaver Arancýoðlu. Sizlere kendimi tanýtmadan önce, bu blogda neler bulacaðýnýzdan bahsetmek istiyorum. Saðlýklý beslenme, felsefe ve sosyoloji benim tutkularým. Bu blogda bu konularda yazdýðým öykü, inceleme ve eleþtirileri sizlerle paylaþacaðým. Bu konulara ilgi duyan veya duymak isteyen herkesi yazýlarýmý okumaya davet ediyorum. Yazmak ve okumak benim hayatýmýn vazgeçilmezleri. Yazarken kendimi ifade ediyor, okurken yeni dünyalar keþfediyorum. Yazmaya çocukluðumdan beri ilgi duyuyorum. Ýlk öykümü 10 yaþýnda yazdým. Öykü, þiir, eleþtiri, deneme… Bu türlerde yazmayý seviyorum. Çünkü her biri bana farklý bir yaratýcýlýk alaný sunuyor. Siz de bu türleri seviyor veya merak ediyorsanýz, yazdýklarým size hitap edebilir. Bir dönem bir gazetede yazarlýk yaptým. Orada edindiðim deneyimler sayesinde hem yazma becerimi geliþtirdim hem de farklý konularda bilgi sahibi oldum. Ayrýca Suriye’den Türkiye’ye baþlayan göçler ile yerinden edilmiþ insanlar üzerine Birleþmiþ Milletler Uluslararasý Göç Kuruluþu adýna çalýþma yaptým. Bu çalýþma benim için çok önemliydi. Çünkü göç eden insanlarýn yaþadýklarý zorluklarý, umutlarýný, hayal kýrýklýklarýný yakýndan gördüm ve onlara yardýmcý olmaya çalýþtým. Türkiye’nin Kars þehrinde dünyaya geldim. Ýlkokuldan liseye kadar tüm eðitimimi Ýstanbul’da aldým. Üniversite eðitimimi Tekirdað, Edirne ve Ýstanbul’da tamamladým. Ýstanbul – Sosyoloji bölümünü Yüksek Onur derecesi ile bitirdim. Evliyim ve genellikle Türkiye’de yaþýyorum. Yaklaþýk bir yýl Azerbaycan’da yaþadým. Ýnsanlar ile iletiþim kurmayý ve farklý insanlar ve kültürler ile tanýþmayý seviyorum. Ahþap yakma, taký tasarým, baðlama çalmayý seviyorum. Toplumu ve insaný ilgilendiren neredeyse tüm konulara merak duyuyorum. Bu blogda sizinle düþüncelerimi, duygularýmý, deneyimlerimi ve hayallerimi paylaþmak istiyorum. Umarým yazdýklarým sizin de ilginizi çeker ve merak uyandýrýr. Beni takip etmeye devam edin.

Etkilendiði Yazarlar:
George Orwell, Aldous Huxley, Suzanne Collins, H.G. Wells, Jules Verne

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Yaver ARANCIOÐLU, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.