..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Gerçek sanat, gizlenmesini bilen sanattýr. -Anatole France
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Bilim Kurgu > Yaver ARANCIOÐLU

14 Haziran 2023
Atlantis'in Sýrrý - 3  
Akýn ve Asena’nýn Maceralarý

Yaver ARANCIOÐLU

Akýn, ünlü bir arkeologdur. Kýzý Asena ise onun en büyük yardýmcýsýdýr. Birlikte, kayýp uygarlýk Atlantis’i bulmayý baþarýrlar. Ancak bu büyük keþif, onlarýn hayatlarýný deðiþtirecektir. Asena, üniversiteye gitmek ve kendi arkeoloji kariyerini yapmak ister. Akýn ise kýzýný býrakmak istemez. Üstelik, Atlantis’in sýrrýný çalmak isteyen kötü niyetli bir profesör de peþlerindedir. Akýn ve Asena, Amerika’ya giderler. Orada hem yeni maceralar hem de yeni tehlikeler onlarý beklemektedir. Acaba babasýyla kýzý, Atlantis’in sýrrýný koruyabilecekler mi? Yoksa bu sýr, onlarý ayýrabilecek mi? Bu heyecanlý ve duygusal öyküyü kaçýrmayýn!

:DEJ:
Akýn ve Asena, kitaplarýnýn baþarýsýný kutlamak için bir akþam yemeðine çýktýlar. Yemek sýrasýnda, Asena babasýna bir soru sordu:

- Baba, seninle bir þey konuþmak istiyorum.
- Tabii kýzým, ne konuþmak istiyorsun?
- Baba, ben... Ben üniversiteye gitmek istiyorum.
- Üniversiteye mi? Neden?
- Çünkü baba, ben arkeolog olmak istiyorum. Senin gibi.
- Senin gibi mi? Ama kýzým, sen zaten arkeologsun. Seninle birlikte Atlantis'i bulduk.
- Evet, baba. Ama ben daha fazlasýný yapmak istiyorum. Ben de senin gibi araþtýrmak, keþfetmek, yazmak istiyorum.
- Anlýyorum kýzým. Ama bunun için üniversiteye gitmene gerek yok ki. Sen zaten çok yeteneklisin. Seninle birlikte çalýþabiliriz.
- Baba, seni çok seviyorum. Ama ben kendi yolumu çizmek istiyorum. Benim de kendime ait bir hayatým olmalý.
- Peki, kýzým. Sen bilirsin. Hangi üniversiteye gitmek istiyorsun?
- Baba, ben... Ben Amerika'ya gitmek istiyorum.
- Amerika'ya mý? Neden orasý?
- Çünkü baba, orada çok iyi bir arkeoloji bölümü var. Ve benim kitabýmý okuyan bir profesör, bana burs teklif etti.
- Burs mu? Hangi profesör?
- Profesör John Smith. Atlantis üzerine çalýþan bir uzman. Kitabýmý çok beðendi ve benimle tanýþmak istediðini söyledi.
- John Smith mi? O adam mý? Ama kýzým, o adam çok tehlikeli!
- Tehlikeli mi? Neden?
- Çünkü o adam, Atlantis'i bulduðumuzu iddia ettiðimizde bize inanmayanlardan biriydi. Bizi deli ve yalancý ilan etti. Bize karþý kampanya yürüttü. Bizi rezil etti.
- Öyle mi? Bunu bilmiyordum.
- Evet, öyle. Ve þimdi senin kitabýný okuyup sana burs teklif ediyor. Bence bunun altýnda baþka bir þey var.
- Ne olabilir ki baba?
- Belki de seni kandýrýp Atlantis'in yerini öðrenmek istiyor. Belki de sana zarar vermek istiyor.
- Hayýr, baba. Böyle bir þey yapmaz. O çok iyi bir insan. Bana çok nazik davrandý.
- Kýzým, sakýn ona güvenme. O sana tuzak kuruyor olabilir.
- Baba, lütfen böyle konuþma. O benim hocam olacak. Ben ona saygý duyuyorum.
- Saygý duyuyorsun ha? Peki ya bana saygýn nerede?
- Baba, seni de saygý duyuyorum. Ama bu benim hayalim. Lütfen beni anla.
- Anlamam mümkün deðil kýzým. Seni Amerika'ya göndermem!
- Ama baba!
- Hayýr, hayýr ve hayýr! Bu konu kapandý!

Akýn ve Asena, yemeklerini bitirmeden kalktýlar ve eve döndüler. Aralarýnda büyük bir soðukluk vardý. Asena odasýna çekildi ve aðladý.

Akýn ise salonda oturup düþündü:

"Kýzým Amerika'ya gitmek istiyor... John Smith'in yanýna... Bu iyi bir fikir deðil... Ona engel olmalýyým... Ama nasýl?"

Akýn, bir plan yapmaya karar verdi. Ertesi gün, Asena'ya bir sürpriz yaptý:

- Kýzým, sana bir þey söylemek istiyorum.
- Ne söylemek istiyorsun baba?
- Seninle birlikte Amerika'ya gitmeye karar verdim.
- Ne? Gerçekten mi?
- Evet, gerçekten. Senin hayalini desteklemek istiyorum. Seninle birlikte üniversiteye gideceðim.
- Ama baba, senin burada iþin var. Senin burada arkadaþlarýn var. Sen burada nasýl býrakýrsýn her þeyi?
- Önemli deðil kýzým. Senin için her þeyi yaparým. Sen benim her þeyimsin.
- Baba, çok teþekkür ederim. Sen çok iyi bir babasýn. Seni çok seviyorum.

Asena, babasýna sarýldý ve mutlu oldu. Akýn ise gülümsedi ama içinden geçenleri söylemedi:

"Seni Amerika'ya göndermem kýzým. Orada seni bekleyen tehlikelerden habersizsin. Ama ben haberdarým. Ve seni koruyacaðým. John Smith'e de dersini vereceðim. Atlantis'in sýrrýný kimseyle paylaþmayacaðým."

Akýn ve Asena, Amerika'ya gitmek için hazýrlanmaya baþladýlar. Arkalarýnda Atlantis'in sýrrýný býrakarak yeni bir maceraya doðru yol aldýlar.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn bilim kurgu kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Sihirli Kutu: Bir Hayal Kurbanýnýn Hikayesi
Atlantis'in Sýrrý - 4
Atlantis'in Sýrrý - 1
Atlantis'in Sýrrý - 2

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kontrolü Býrakmak
Ali’nin Hikayesi: Nükleer Füzyon Reaktörü Projesi
Yaratýcýlar - 1
Arkhe: Evrenin Sýrrý
Zeynep’in Felsefe Macerasý
Ayla’nýn Yolculuðu - 1
Hikmetli Adamýn Dersi
Yaratýcýlar - 2
Ayla’nýn Yolculuðu - 2

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Yaþamak Nedir? Uyanýþ ve Evrensel Bilinç Yolculuðu [Deneme]
Torpil: Türkiye’nin Nobel Ödülü Engeli [Deneme]
Asgari Ücretle Yaþamak Mümkün Mü? Türkiye’de Ýþçilerin Durumu [Eleþtiri]
Kapitalist Deðerlerin Anadolu Coðrafyasýnda Yarattýðý Erozyon [Ýnceleme]
Beslenme: Saðlýk Ýçin Bir Zorunluluk Mu Yoksa Bir Lüks Mü? [Ýnceleme]
Göçün Baðýrsak Mikroflorasý Üzerindeki Etkileri: Suriyeli Göçmenler Örneði [Bilimsel]
Biliþsel Þemalarýn Dönüþtürülmesiyle Beslenme ve Kilo Arasýndaki Ýliþkinin Ýncelenmesi [Bilimsel]

Yaver ARANCIOÐLU kimdir?

Gýda, Saðlýklý Beslenme, Felsefe ve Sosyoloji Tutkunu Bir Yazar: Yaver Arancýoðlu Merhaba, benim adým Yaver Arancýoðlu. Sizlere kendimi tanýtmadan önce, bu blogda neler bulacaðýnýzdan bahsetmek istiyorum. Saðlýklý beslenme, felsefe ve sosyoloji benim tutkularým. Bu blogda bu konularda yazdýðým öykü, inceleme ve eleþtirileri sizlerle paylaþacaðým. Bu konulara ilgi duyan veya duymak isteyen herkesi yazýlarýmý okumaya davet ediyorum. Yazmak ve okumak benim hayatýmýn vazgeçilmezleri. Yazarken kendimi ifade ediyor, okurken yeni dünyalar keþfediyorum. Yazmaya çocukluðumdan beri ilgi duyuyorum. Ýlk öykümü 10 yaþýnda yazdým. Öykü, þiir, eleþtiri, deneme… Bu türlerde yazmayý seviyorum. Çünkü her biri bana farklý bir yaratýcýlýk alaný sunuyor. Siz de bu türleri seviyor veya merak ediyorsanýz, yazdýklarým size hitap edebilir. Bir dönem bir gazetede yazarlýk yaptým. Orada edindiðim deneyimler sayesinde hem yazma becerimi geliþtirdim hem de farklý konularda bilgi sahibi oldum. Ayrýca Suriye’den Türkiye’ye baþlayan göçler ile yerinden edilmiþ insanlar üzerine Birleþmiþ Milletler Uluslararasý Göç Kuruluþu adýna çalýþma yaptým. Bu çalýþma benim için çok önemliydi. Çünkü göç eden insanlarýn yaþadýklarý zorluklarý, umutlarýný, hayal kýrýklýklarýný yakýndan gördüm ve onlara yardýmcý olmaya çalýþtým. Türkiye’nin Kars þehrinde dünyaya geldim. Ýlkokuldan liseye kadar tüm eðitimimi Ýstanbul’da aldým. Üniversite eðitimimi Tekirdað, Edirne ve Ýstanbul’da tamamladým. Ýstanbul – Sosyoloji bölümünü Yüksek Onur derecesi ile bitirdim. Evliyim ve genellikle Türkiye’de yaþýyorum. Yaklaþýk bir yýl Azerbaycan’da yaþadým. Ýnsanlar ile iletiþim kurmayý ve farklý insanlar ve kültürler ile tanýþmayý seviyorum. Ahþap yakma, taký tasarým, baðlama çalmayý seviyorum. Toplumu ve insaný ilgilendiren neredeyse tüm konulara merak duyuyorum. Bu blogda sizinle düþüncelerimi, duygularýmý, deneyimlerimi ve hayallerimi paylaþmak istiyorum. Umarým yazdýklarým sizin de ilginizi çeker ve merak uyandýrýr. Beni takip etmeye devam edin.

Etkilendiði Yazarlar:
George Orwell, Aldous Huxley, Suzanne Collins, H.G. Wells, Jules Verne

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Yaver ARANCIOÐLU, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.