..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Mzik sylenemeyeni, ama sessiz de kalnamayan anlatyor. -Victor Hugo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bilim Kurgu > Yaver ARANCIOLU

14 Haziran 2023
Atlantis'in Srr - 3  
Akn ve Asenann Maceralar

Yaver ARANCIOLU

Akn, nl bir arkeologdur. Kz Asena ise onun en byk yardmcsdr. Birlikte, kayp uygarlk Atlantisi bulmay baarrlar. Ancak bu byk keif, onlarn hayatlarn deitirecektir. Asena, niversiteye gitmek ve kendi arkeoloji kariyerini yapmak ister. Akn ise kzn brakmak istemez. stelik, Atlantisin srrn almak isteyen kt niyetli bir profesr de pelerindedir. Akn ve Asena, Amerikaya giderler. Orada hem yeni maceralar hem de yeni tehlikeler onlar beklemektedir. Acaba babasyla kz, Atlantisin srrn koruyabilecekler mi? Yoksa bu sr, onlar ayrabilecek mi? Bu heyecanl ve duygusal yky karmayn!

:BAC:
Akn ve Asena, kitaplarnn baarsn kutlamak iin bir akam yemeine ktlar. Yemek srasnda, Asena babasna bir soru sordu:

- Baba, seninle bir ey konumak istiyorum.
- Tabii kzm, ne konumak istiyorsun?
- Baba, ben... Ben niversiteye gitmek istiyorum.
- niversiteye mi? Neden?
- nk baba, ben arkeolog olmak istiyorum. Senin gibi.
- Senin gibi mi? Ama kzm, sen zaten arkeologsun. Seninle birlikte Atlantis'i bulduk.
- Evet, baba. Ama ben daha fazlasn yapmak istiyorum. Ben de senin gibi aratrmak, kefetmek, yazmak istiyorum.
- Anlyorum kzm. Ama bunun iin niversiteye gitmene gerek yok ki. Sen zaten ok yeteneklisin. Seninle birlikte alabiliriz.
- Baba, seni ok seviyorum. Ama ben kendi yolumu izmek istiyorum. Benim de kendime ait bir hayatm olmal.
- Peki, kzm. Sen bilirsin. Hangi niversiteye gitmek istiyorsun?
- Baba, ben... Ben Amerika'ya gitmek istiyorum.
- Amerika'ya m? Neden oras?
- nk baba, orada ok iyi bir arkeoloji blm var. Ve benim kitabm okuyan bir profesr, bana burs teklif etti.
- Burs mu? Hangi profesr?
- Profesr John Smith. Atlantis zerine alan bir uzman. Kitabm ok beendi ve benimle tanmak istediini syledi.
- John Smith mi? O adam m? Ama kzm, o adam ok tehlikeli!
- Tehlikeli mi? Neden?
- nk o adam, Atlantis'i bulduumuzu iddia ettiimizde bize inanmayanlardan biriydi. Bizi deli ve yalanc ilan etti. Bize kar kampanya yrtt. Bizi rezil etti.
- yle mi? Bunu bilmiyordum.
- Evet, yle. Ve imdi senin kitabn okuyup sana burs teklif ediyor. Bence bunun altnda baka bir ey var.
- Ne olabilir ki baba?
- Belki de seni kandrp Atlantis'in yerini renmek istiyor. Belki de sana zarar vermek istiyor.
- Hayr, baba. Byle bir ey yapmaz. O ok iyi bir insan. Bana ok nazik davrand.
- Kzm, sakn ona gvenme. O sana tuzak kuruyor olabilir.
- Baba, ltfen byle konuma. O benim hocam olacak. Ben ona sayg duyuyorum.
- Sayg duyuyorsun ha? Peki ya bana saygn nerede?
- Baba, seni de sayg duyuyorum. Ama bu benim hayalim. Ltfen beni anla.
- Anlamam mmkn deil kzm. Seni Amerika'ya gndermem!
- Ama baba!
- Hayr, hayr ve hayr! Bu konu kapand!

Akn ve Asena, yemeklerini bitirmeden kalktlar ve eve dndler. Aralarnda byk bir soukluk vard. Asena odasna ekildi ve alad.

Akn ise salonda oturup dnd:

"Kzm Amerika'ya gitmek istiyor... John Smith'in yanna... Bu iyi bir fikir deil... Ona engel olmalym... Ama nasl?"

Akn, bir plan yapmaya karar verdi. Ertesi gn, Asena'ya bir srpriz yapt:

- Kzm, sana bir ey sylemek istiyorum.
- Ne sylemek istiyorsun baba?
- Seninle birlikte Amerika'ya gitmeye karar verdim.
- Ne? Gerekten mi?
- Evet, gerekten. Senin hayalini desteklemek istiyorum. Seninle birlikte niversiteye gideceim.
- Ama baba, senin burada iin var. Senin burada arkadalarn var. Sen burada nasl brakrsn her eyi?
- nemli deil kzm. Senin iin her eyi yaparm. Sen benim her eyimsin.
- Baba, ok teekkr ederim. Sen ok iyi bir babasn. Seni ok seviyorum.

Asena, babasna sarld ve mutlu oldu. Akn ise glmsedi ama iinden geenleri sylemedi:

"Seni Amerika'ya gndermem kzm. Orada seni bekleyen tehlikelerden habersizsin. Ama ben haberdarm. Ve seni koruyacam. John Smith'e de dersini vereceim. Atlantis'in srrn kimseyle paylamayacam."

Akn ve Asena, Amerika'ya gitmek iin hazrlanmaya baladlar. Arkalarnda Atlantis'in srrn brakarak yeni bir maceraya doru yol aldlar.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bilim kurgu kmesinde bulunan dier yazlar...
Sihirli Kutu: Bir Hayal Kurbannn Hikayesi
Atlantis'in Srr - 4
Atlantis'in Srr - 2
Atlantis'in Srr - 1

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Alinin Hikayesi: Nkleer Fzyon Reaktr Projesi
Yaratclar - 1
Kontrol Brakmak
Zeynepin Felsefe Maceras
Yaratclar - 2
Aylann Yolculuu - 1
Arkhe: Evrenin Srr
Hikmetli Adamn Dersi
Aylann Yolculuu - 2

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Torpil: Trkiyenin Nobel dl Engeli [Deneme]
Yaamak Nedir? Uyan ve Evrensel Bilin Yolculuu [Deneme]
Asgari cretle Yaamak Mmkn M? Trkiyede ilerin Durumu [Eletiri]
Kapitalist Deerlerin Anadolu Corafyasnda Yaratt Erozyon [nceleme]
Beslenme: Salk in Bir Zorunluluk Mu Yoksa Bir Lks M? [nceleme]
Bilisel emalarn Dntrlmesiyle Beslenme ve Kilo Arasndaki likinin ncelenmesi [Bilimsel]
Gn Barsak Mikrofloras zerindeki Etkileri: Suriyeli Gmenler rnei [Bilimsel]

Yaver ARANCIOLU kimdir?

Gda, Salkl Beslenme, Felsefe ve Sosyoloji Tutkunu Bir Yazar: Yaver Arancolu Merhaba, benim adm Yaver Arancolu. Sizlere kendimi tantmadan nce, bu blogda neler bulacanzdan bahsetmek istiyorum. Salkl beslenme, felsefe ve sosyoloji benim tutkularm. Bu blogda bu konularda yazdm yk, inceleme ve eletirileri sizlerle paylaacam. Bu konulara ilgi duyan veya duymak isteyen herkesi yazlarm okumaya davet ediyorum. Yazmak ve okumak benim hayatmn vazgeilmezleri. Yazarken kendimi ifade ediyor, okurken yeni dnyalar kefediyorum. Yazmaya ocukluumdan beri ilgi duyuyorum. lk ykm 10 yanda yazdm. yk, iir, eletiri, deneme Bu trlerde yazmay seviyorum. nk her biri bana farkl bir yaratclk alan sunuyor. Siz de bu trleri seviyor veya merak ediyorsanz, yazdklarm size hitap edebilir. Bir dnem bir gazetede yazarlk yaptm. Orada edindiim deneyimler sayesinde hem yazma becerimi gelitirdim hem de farkl konularda bilgi sahibi oldum. Ayrca Suriyeden Trkiyeye balayan gler ile yerinden edilmi insanlar zerine Birlemi Milletler Uluslararas G Kuruluu adna alma yaptm. Bu alma benim iin ok nemliydi. nk g eden insanlarn yaadklar zorluklar, umutlarn, hayal krklklarn yakndan grdm ve onlara yardmc olmaya altm. Trkiyenin Kars ehrinde dnyaya geldim. lkokuldan liseye kadar tm eitimimi stanbulda aldm. niversite eitimimi Tekirda, Edirne ve stanbulda tamamladm. stanbul Sosyoloji blmn Yksek Onur derecesi ile bitirdim. Evliyim ve genellikle Trkiyede yayorum. Yaklak bir yl Azerbaycanda yaadm. nsanlar ile iletiim kurmay ve farkl insanlar ve kltrler ile tanmay seviyorum. Ahap yakma, tak tasarm, balama almay seviyorum. Toplumu ve insan ilgilendiren neredeyse tm konulara merak duyuyorum. Bu blogda sizinle dncelerimi, duygularm, deneyimlerimi ve hayallerimi paylamak istiyorum. Umarm yazdklarm sizin de ilginizi eker ve merak uyandrr. Beni takip etmeye devam edin.

Etkilendii Yazarlar:
George Orwell, Aldous Huxley, Suzanne Collins, H.G. Wells, Jules Verne

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Yaver ARANCIOLU, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.