..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnzca hava, k ve arkadan varsa hi zlme. -Goethe
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Anlar > Gkhan

17 Kasm 2023
Bir Bl Elli  
Gkhan
renim hayatmdan bir kesit.

:AEJ:
niversitede aldm bir ders beni ok etkilemiti; Mimari Yapsal Tasarm. Ders semeliydi ve ben balklama atlamtm bir eyler renebilmek iin. Hatrladm kadaryla sadece projenin dantmz akademisyenlerle tartlmas, akademisyenlerin ynlendirmesi ve projenin revizyonu (yenilenmesi) iin akademisyenlerin randevu verdii saat ve gnde proje ile birlikte gidip onlarn aalamalarna ve komikliklerine katlanmak gerekiyordu. Bir devlet niversitesinde kendilerini oralarn tek hakimi sanan profesr ve asistannn ne kadar yaralayc olabileceini siz dnn artk.

ki kii ortak alyorduk ve altm arkadala neredeyse hi bir araya gelmedik, geldiimiz zamanlarda da almadk. naat Mhendislii okumama ramen, bu dersi ok ciddiye almamn nedeni, iimde uhde kalan yarm braktm konservatuar eitimimde bana verilen sanat terbiyesi ve sanata duyduum hayranlkt. Burada beni yetenek snavyla konservatuara alan koro efi Muzaffer Takn' saygyla ve minnetle anmazsam nankrlk etmi olurum.
Oysa bu dersi alan mhendislik rencileri gayet rahat bir ekilde yapnn statik (duraan) dengesini dikkate alarak ve basit sistemler oluturarak, akademisyenlerle de fazla tartmadan ilerliyorlard. Benimse asistann ve profesrn her yanna gitmem olayd. kisi bir oluyor ve canma okuyorlard. Paslaarak dalga gemenin sanatn yapyorlard adeta bu iki ucube. Sonu:Her hafta gtrdm eskizleri karken pe atyordum.

Okul balayal haftalar gemiti ve ben inatla zgn, fonksiyonel hayalimdeki evi yaratmaya alyordum. Projenin ad buydu: Hayalimdeki Ev. Tasarladm btn yaplar neredeyse anlarmda kalan tortulardan kopya ekiyordu. Bense saf yaratclk peindeydim. Ama ne zaman gnyeleri T cetveline dayayp bir plan izsem gemite yaadm evlerin bir kopyas oluyordu. Dnemin sonuna doru kredisi iki olan ve beni de ke srkleyen bu dersten kurtulmaya karar verdim ve gemiimde kalm bir andan faydalanarak ama yenilikler treterek bir yap tasarladm. Fayanslarn bile tek tek izgilderini ellerimle izerken ne kadar yorulduumu anlatmama gerek yok sanrm. Projenin teslim saatini 15 dk geirdim ve projeye ortak olan arkadamn baka bir proje teslim ettiini grdm, benimse projemi kabul etmediler ama teslim aldlar. Niyeyse!!!

O dnem btn derslerden kaldm ve tek bir ey rendim: Teslim gnnde profesrle barrken azmdan yle bir cmle kt: "Ama hocam bu ok zor bir ey!" O dersin ne kadar zor olduunu bir tek ben mi anlamtm yoksa btn o vasat izimleriyle not ortalamas kovalayanlarda anlamlar myd? Ben hayal kurarak hata yapmtm ve bu hata bana bir dneme malolmutu. Ama beni snrlarma kadar zorlayan akademisyenler eitimim iin hi de gerekli olmayan bir eyi anlamam salamlard. Umarm bunun vebalini tayabilirler.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn anlar kmesinde bulunan dier yazlar...
- Gece -

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Aray
Vasat, Hilik ve Ben Olma Kaygs
Sonsuza Yaknsamalar
kinci Tekil Yalnzlma Gndermeler
Son Sz
Kahramanlar
Bir Delinin Hatra Defterinden
yi Hissetmek
Diren
Bilgelik ve Cehalet

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
kar Beni [iir]
Kalmak [iir]
Duvar Yazlar (Sama) [iir]
Duvar Yazlar (Bitmesin) [iir]
Duvar Yazlar (Bir An in) [iir]
Iklar Sndrn [iir]
Duvar Yazlar [iir]
Alfabe [iir]
- Ada - [iir]
- Oyun - [iir]

Gkhan kimdir?

Sessizlii mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendii Yazarlar:
Adalet Aaolu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazl Ksakrek,Ataol Behramolu,Cezmi Ersz,Atilla lhan, Dcane Cndiolu

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Gkhan, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.