..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Yumuak olma ezilirsin, sert olma krlrsn." -Victor Hugo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Anlar > .Gkhan Ergven

4 Austos 2018
- Gece -  
.Gkhan Ergven
“Hayatn gerei” nedir? Hani u filozoflarn ve toplumbilimcilerin peinden kotuu ey. Dostoyevski’ye sorarsanz “hayatn anlam hayatn kendisinden daha deerlidir” der.

:BJBF:

Gecenin en karanlk vakti sabaha en yakn zamanlarym. Bu sz hatrlamak istemediim bir arkadam sylemiti. Olmaktan korktuum yerlere att hayat beni. Baetmeyi renmek zamanm ald. Bazende o k yaamak zorunda kaldm. Hafzamda o kadar ok unutmak istediim yer ve an varki. Slogan ve ideolojik samalklar hayat aklamaya yetmez. Kin dediin ey sen fark etmeden iinde birikiverir ve sen fark etmeden istemediini sana syletir ve yaptr.
              “Hayatn gerei” nedir? Hani u filozoflarn ve toplumbilimcilerin peinden kotuu ey. Dostoyevski’ye sorarsanz “hayatn anlam hayatn kendisinden daha deerlidir” der.ou insana sorarsanz hayatn gerei paradr. Aslnda bu soruya ok farkl deneyimlerden gemi birok insan farkl yantlar verebilir. Bana gerek kelimesi ok kat ve souk bir his veriyor. Herkesin duymaya tahamml edemeyecei bir ey gibi. Yinede yzleilmesi gereken, hesaplalmas gereken bir yan var. Romanlar, hikayeler, resimler ve mzik biraz olsun yumuatyor, bkyor bu gerei. yide yapyor. Yoksa yzlemek ve yoluna devam etmek ok daha zor olurdu. Duymaya deer olan szler aslnda duymak istediklerimiz mi? Hayatn kendi anlam var m? Yoksa ona bu anlam biz mi veriyoruz ? Neden soru sormaktan bu kadar ok korkuyoruz ?Sorularn kendisi mi ok anlamsz? Yoksa cevaplar m bizi korkutuyor ? zerimize giydiimiz bir tasarmcnn yaratt bir giysi gibi yaam tarzlarn, fikirleri hatta diyalog kalplarn taklit etmek daha kolay deil mi? nemli olan hayatta kalmak nede olsa. Ne yani plak m dolaacaz? Ne yani kendimiz mi olacaz? Allah korusun kendimiz olmaktan bizi! Hi Freud okumadk m ? Kendin olmak kolay bir ey mi sanyorum ben ?Bunun yerine birsr rock tanrlar var, moda ikonlar var, spor tanrlar var, toplum liderleri var, edebiyat tanrlar bile var. Birini seerim ve o benim yerime yzlemek istemediim ne varsa yzleir. Banada sloganlar kalr. Aslnda konu buraya nerden geldi pek emin deilim. Hani u yazarken ba atelenenlerden biriyim ben. Buraya gneli bir sabah tasviri, akn yceliini anlatan bir iir yada becerebilseydim bir bilimkurgu hikayesi koymak isterdim. Ne yazkki zor zamanlar bunlar. Deil hayal etmek, nefes almak bile zor. Gereklerden kamak o kadar kolay deil.

Gecenin en karanlk vakti sabaha en yakn zamanlarym. En ok zlenenler seni en ok yaralayanlardr. Buda benden. Umut olduka hayat vardr ve yaz olduka dleyebilme ihtimalin.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Aray
Vasat, Hilik ve Ben Olma Kaygs
Diren
Ka, Kabullenme ve Kant zerine
yi Hissetmek
ielerdeki Mektuplar
Sonsuza Yaknsamalar
Bir Delinin Hatra Defterinden
kinci Tekil Yalnzlma Gndermeler
Kahramanlar

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kalmak [iir]
Duvar Yazlar (Bir An in) [iir]
Duvar Yazlar (Bitmesin) [iir]
Duvar Yazlar (Sama) [iir]
Iklar Sndrn [iir]
Duvar Yazlar [iir]
Alfabe [iir]
- Ada - [iir]
Hikaye [iir]
Szlerin [iir]

.Gkhan Ergven kimdir?

Sessizlii mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendii Yazarlar:
Adalet Aaolu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazl Ksakrek,Ataol Behramolu,Cezmi Ersz,Atilla lhan, Dcane Cndiolu

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | .Gkhan Ergven, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.