..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabn kaderi okuyann zekasna baldr." -Latin Atasz
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > tiraflar > Gkhan

17 Austos 2023
kinci Tekil Yalnzlma Gndermeler  
Gkhan
Olaslklar evreninde varolma abas.

:AGE:
yle yalnzsnki artk ayrmaya baladn bilincimden. imdi ruhsal bunalmdan daha kt bir eye, belki izofreniye dnebilecek bu durumu, yani ikimizin arasndaki ilikiyi aklamalym. Varlm grnr klmann tek yolu bu.

Olasdrki analitik dzlemde btn hissettiklerim ve sessizlikte seslediklerimle oluan sistem kebilir. Olasdrki anlam diye sarldm benzersiz ben olma yolu anlamszla dnebilir. Ama kelimelerin beni soyarak plak brakmas iin bu cesareti gstermeliyim. Belirsizliin boucu atmosferinde nefes alabilmenin ve kaosun kesik kesik ve dalgal hareketine uyum salayabilmenin tek yolu bu. Kendimi belirlemenin tek yolu ikinci tekil ahs sradanlnda ve dardaki bir noktada durduumu farzedip yabanclamann getirdii gvenli mesafeden seslenmek. Aslnda aklm bunu ok daha nce farketti. Ben sadece tanmlyorum. Yani eylem tanmdan ok nce geldi.

nce sen ve ben beraber ve birdik, herey anlamlyd. Varolusal boluklara dmek diye bir ey yoktu. nk sorgulamann bir gerei yoktu. Btn aclar acyd, btn kediler kediydi ve zaman kendinden baka bir ey ifade etmiyordu. Zaman sadece zamand. Akp gidiyordu. Aldn ufak tefek yaralarn ve benzerlerim diye tanmladklarnn etkileri aklnn bulduu bir tanmsz kelimeyi kavramaya yetmiyordu; Hilik! Konuulan, dnlen ve yaanlan herey doal, sradan ve tanmlamaya ihtiya duymayan olgulard.

nsanlar dnmeye ve tanmlamaya iten eilim ounlukla aknda veya raynda giden hareketin tahmin edilemeyen ve ngrlemeyen ani bir kesintiye uramasdr. Belirsizlik trajedinin ardndan gelir. Belletilen ve sezgilerle yada el yordamyla hareket edilen yaamn bu trajedi ertesi duraanlnda insan gzlerini aarak ilk kez grd deil ama ilk kez bakt yani bilili olarak iine ald nesneleri tanmlamak veya snrlamak ister. Oysa duraanlkta hibir nesne birey anlatmaz.

Kukulanmaya da byle baladn. Belliki bir ryayd herey yada grdrlen bir ryayd. yleya bu ani kaza yada trajedi sana grdn sandn nesnelerin yada yaadn sandn hayatn gerek olmadn ispat etmiti. Trajedi ncesinde meydana gelen gerilimle birlikte duygulardaki patlamayla hissedilen iddet sevgi, korku, aile, hayal, istek gibi nesnelerin hep ezbere replikler, hep oynanan roller olduunu gstermiti. Sen hi dokunmam, hi istenmemi, hi deneyimlememi, hi korkmamtn Yalnzca beraber hareket ettiin srnn huylanmalarna sesinle elik etmi, rkmeleriyle komaya balam, her trl aln hzla ve tad almadan vahice doyurmutun.Bunu sen istemi olamazdn. Birileri bu ryay sana grdryor olmalyd. Zorla izletilen bir film gibi. O halde dar bakmann bir faydas yoktu. nk hereyin ezbere oynatld bu oyunu durmadan tekrar etmek hibirey farkettirmedii gibi dayanlmaz bir zdrapt.

Seninle byle ayrldk. Yabanclatm sana. nce hayvani isteklerinle dalga geerek baladm. Sonra btn o aln adeta mekanik bir slupla tanmlamaya yani snrlamaya baladm. Aaladm seni. nk seni tanmak istiyordum. nk bylece kendi iime yani sana dndmde hergn yaamak iin anlaml olduunu uydurduum hikaye anlam bulacakt. Bylece bir zamanlar bir ve beraber olan ben ile akl ayrld. Hayvani igd sessiz kald.

Senin hakknda rendiklerim ou zaman beni mutlu etmesede en azndan elimde manple edilemeyen bir bak as vard artk. Srden ayr olup srden birini incelerken beklentilerimi azaltp korkulana kar koyabilirdim;Yani hilie. Bylece, benliimden ayr dncede var olan bir akl olabildiim srece, hilik varolusal boluun atlaklarndan dmeme neden olamazd. Ara sra seni zlememi, yani kendim olmay zlememide bir kenara brakrsak bu varolu biimi kabul edilebilirdi.

Ne yazkki korkulan oldu. O kt karmza. Bana sen mesafesinde yaklat. yleki artk ikinizi ayrd edemiyordum. Btn aklc uyarlarm bir kulandan girip dierinden kyordu. Bana " Doal olan bu." diyordun. Onun varl sayesinde yeniden ben ve kendin bir olabiliriz eskisi gibi. Sana onun ikimizi bir araya getirmek gibi bir niyeti olmadn, senin yerine gemek istediini, benlik olmadan akln kendi bulunduu yeri tanmlayamayacan sylesemde, bana snrszlk, bir olma, hep olma gibi eylerden sz ettin. Bense inatla bunun hilik olduunu insan bilincinin snrsz olan kavrayamayacan, o snrszlk iinde kendi bilincini tanyamayaca iin yok olacan anlatmaya altm. Benden yle uzaklamtnki seni kaybettim.

Dilin olanaklar iinde en ksa biimde znel olana iaret etmeye altm bu iaretler btnnde beni ka yneltmesi iin gsterdiim abada bana elik ettiin iin mteekkirim sayn okur. nk Descartes'in varln ispat etmek iin ortaya koyduu dahiyane dnce dizgesi varlm ispat etsede kayp benliimi huzura kavuturmuyor. Sregiden hikayemde senin tanklna muhtacm.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn tiraflar kmesinde bulunan dier yazlar...
Diren
Son Sz
ielerdeki Mektuplar

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir Bl Elli
Sonsuza Yaknsamalar
Aray
Ka, Kabullenme ve Kant zerine
Kahramanlar
yi Hissetmek
Bir Delinin Hatra Defterinden
Vasat, Hilik ve Ben Olma Kaygs
Bilgelik ve Cehalet
Krk Oyuncam

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
kar Beni [iir]
Kalmak [iir]
Duvar Yazlar (Bitmesin) [iir]
Duvar Yazlar (Sama) [iir]
Duvar Yazlar (Bir An in) [iir]
Iklar Sndrn [iir]
Duvar Yazlar [iir]
Alfabe [iir]
- Ada - [iir]
Szlerin [iir]

Gkhan kimdir?

Sessizlii mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendii Yazarlar:
Adalet Aaolu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazl Ksakrek,Ataol Behramolu,Cezmi Ersz,Atilla lhan, Dcane Cndiolu

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Gkhan, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.