..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir takm eyler grrsnz ve "Niye?" diye sorarsnz. Ben ise bir takm eyler dlerim ve "Niye olmasn?" diye sorarm. -George Bernard Shaw
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > Gkhan

13 Austos 2023
Vasat, Hilik ve Ben Olma Kaygs  
Gkhan
"Var mym? Ben dediim ne? Gerekte iradem var m yoksa artlarn zorunlu olarak kontrol ettii organik bir makina mym? Olaslklar rastgele meydana geliyorsa doal olann ahlakndan bahsedilebilir mi?"

:BDB:
Bazen bize ilham veren szler, dnceler, yada arklar ie yaramaz. Hayatn dolu dizgin giderken bize anlamsz gelen sorular yava yava zihnimizi igal etmeye balar. "Var mym? Ben dediim ne? Gerekte iradem var m yoksa artlarn zorunlu olarak kontrol ettii organik bir makina mym? Olaslklar rastgele meydana geliyorsa doal olann ahlakndan bahsedilebilir mi?"

Duygulanm olarak adlandrdmz ve anlam yarattna inandmz algsal mekanizmann pekala bir mekanik evrimin sonucu olarak ortaya kartt "d"n nedensel ilkeleri aklanarak ortada bir anlam olmad iddia edilebilir. Sonuta kendini ayr, btnsel ve bilinli ( yani kendisinin ve eylemlerinin farknda) hissetmek ancak bir ben bulutunun varl ile mmkndr. Ancak kendisini dier insanlardan ayrd edecek dnce ve eylem eitliliine sahip olmayan bir toplulukta birey kendini srden ayramad iin benlik hisside gelimez. Byle toplumlarda benlik vcudun temel drtlerinden ortaya kan ynelimlerdir. Alk, reme, barnma gibi. Oysa duygulanmn son rn olan tahayyl yada d, tasarm dzeyinde estetik kayglar barndrr. Ben dediimiz ego bir olana doru yada yararl olduu iin deil ona "gzel" geldii iin tercih eder. Aksi takdirde bu bir seim olmaz. Arzu dediimiz duyguda byle ortaya kar. stemek fiili ile hayat bulur. Gerekletirmek ise olayn olanakllk halini en st mertebeye tamak gerektirir. te vasat olanakllk durumunu zorlamamak ile oluur. Topluluk doal ileyi iinde benliine kattna razdr. Daha fazlas iin "d"lemek yetisini yitirmitir.

Gerekten anlam varm bilmiyorum, yani hiliin rastgele meydana getirdii makinalar olma ihtimalimiz var, ama sonsuzluk paradoksunun tanr n kabul yaplmadan izah edilebilceini sanmyorum. Ama ister anlaml bir varoluun sonucu olsun, isterse mekanik veya aklanabilir bir srecin sonucu olsun d, arzu veya istek olmadan meydana gelemez.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Sonsuza Yaknsamalar
Aray
Ka, Kabullenme ve Kant zerine
Kahramanlar
yi Hissetmek
Bir Delinin Hatra Defterinden
Bilgelik ve Cehalet
Sen Uyurken
- Ayna -
Affet

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Diren
Bir Bl Elli
Son Sz
kinci Tekil Yalnzlma Gndermeler
ielerdeki Mektuplar
Krk Oyuncam
Hikayeler
Susamamak
Tutku
Alclarnzn Ayarlaryla Ltfen Oynayn

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
kar Beni [iir]
Kalmak [iir]
Duvar Yazlar (Bitmesin) [iir]
Duvar Yazlar (Sama) [iir]
Duvar Yazlar (Bir An in) [iir]
Iklar Sndrn [iir]
Duvar Yazlar [iir]
Alfabe [iir]
- Ada - [iir]
Szlerin [iir]

Gkhan kimdir?

Sessizlii mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendii Yazarlar:
Adalet Aaolu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazl Ksakrek,Ataol Behramolu,Cezmi Ersz,Atilla lhan, Dcane Cndiolu

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Gkhan, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.