..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnýzlýk güzel birþey, ama birilerinin yanýnýza gelip yalnýzlýðýn güzel birþey olduðunu söylemesi gerekir. -Balzac
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Deneysel > Ömer Faruk Hüsmüllü

29 Ocak 2010
Maðaranýn Kamburu - 2  
Ömer Faruk Hüsmüllü
Öykünün ikinci bölümüdür

:BJBB:
-Deðildi.Daha önce de ayný þeyleri birkaç kere düþünmüþtüm.
-Sonra ne yaptýn?
-Kalktým yataðýma gittim,ama o gece bir saða bir sola dönmekten sabaha kadar gözümü bile kýrpmadým.Karým da uyumamýþ olmalý ki birkaç kere yataktan kalktý,sonunda uyudu.Sabahleyin iþe gitmek için evden çýkarken ne ben onu öptüm,ne de o bana “güle,güle” dedi.Ýþte büromda bunlarý düþünürken baþladý her þey...
-En sonunda asýl konuya gelebildin.
-Bunlarý da anlatmam gerekiyordu,çünkü O’na doðru yönelmemde rol oynayan tüm etkenleri bilmeni istedim.
-Neyse,fazla uzatmadan konuya gir.
-Çok acelecisin deve kýlýklý herif!Senin sýrtýndaki kamburlarýn seni küçük bir deve gibi gösteriyor.O yüzden çok da komiksin...Tek kamburu olan çok insan gördüm ama senin gibi çift hörgüçlü deveye benzeyen iki kamburlusuna ilk defa tanýk oluyorum.
-Benim kamburlarým senin ilgini çektiyse ileride onlardan da söz ederiz,ama þimdi fazla zamanýmýz kalmadý.Ýstersen oyalanmayý býrak da esas konuyu anlat.
-Tamam.Evet,büromda bunlarý düþünürken sekreterim telefonla bir bayanýn beni görmek istediðini haber verdi.Ýçeri almasýný söyledim.Çok þýk giyinmiþ, neþeli, 18 yaþlarýnda bir kýz vardý karþýmda benden iþ isteyen.Çok da etkileyici konuþuyordu.Paraya pek ihtiyacý olduðunu sanmýyorum,çünkü kendisi de bunu açýkça söylüyordu:”Hayat hakkýnda deneyim sahibi olmak için size baþ vurdum.” derken ,bir yandan da bacak bacak üstüne atýp bir sigara yakýyor,çekinmeden kalkýyor,odanýn içerisinde geziniyor,sonra yerine oturuyor;vücudunu,güzelliðini sergilemek için elinden geleni yapýyordu.Ýþe alýndýðýný söylediðim zaman,bu onun için deðil de sanki benim için bir lûtufmuþcasýna beni yukarýdan aþaðýya süzerek elini uzattý,tuttum ,ama yüreðimin atýþýný duyacak diye de korktum.Bu kadar kýsa sürede bir kadýndan böylesine etkileneceðimi düþünemezdim.Sertçe elini çekti:”Yarýn görüþmek üzere ,þimdilik hoþça kalýn!” deyip gitti.Ýþte esaret denilen o eziyet o andan itibaren baþladý.Bana çok çektirdi çok...Ben de onu mahvetmenin bir yolunu bulmalýyým,bana yaptýklarý yanýna kalmamalý.Onu periþan etmenin mutlaka bir yolu olmalý.Ne olur, benim için ne yapabileceðini söyle ey, kötülüklerin büyücüsü!
-Elimden gelen her þeyi;yalnýz hikayenin sonunu getirmelisin!
-Bu kýz iþe baþladýktan sonra ne bir tek satýr yazý yazdý ne de baþka bir iþ yaptý.Ýþi gücü beni çýldýrtmak,kendisine hayran býrakmaktý.Bir hafta geçmeden beni evine davet etti,yaþ günü partisi veriyormuþ.Kabul ettim.Cumartesi günü sabahleyin erkenden kalktým.Neþeden,keyiften yerimde duramýyordum.Islýk çalýyor,þarký söylüyor,espriler yapýyordum.Karým da çocuklar da benim bu halime þaþýrmýþ görünüyorlardý.Banyomu yaptým,traþýmý oldum,en güzel kokan traþ losyonumdan süründüm.Saçýmý ayna karþýsýnda defalarca taradým.Aynada kendime göz kýrptým,gülümsedim;hatta karþýmdaki bu yüzü oldukça da yakýþýklý buldum.Onu etkilemeli,kendime hayran býrakmalýydým;kýsacasý O’nun üzerinde iyi bir hava yaratmalýydým.Evden karýma ve çocuklarýma öpücükler vererek çýktým.Verdiði adrese geldiðimde kapýnýn ziline bastým.Heyecaným doruktaydý.Evde yalnýz baþýna,beni beklediðini,bu yaþ günü hikayesini de uydurduðunu düþünüyordum.Üzerinde ince bir elbise,yüzünde gülücüklerle kapýyý açacaðýný ve beni içeriye davet edeceðini düþlüyordum.Kapýyý kýzlý,erkekli bir grubun açtýðýný görünce þaþýrdýysam da bozuntuya vermeden içeri girdim....
-Yoruldun mu?Biraz dinlenip devam edersin.Hikayen oldukça ilginç!Buna azgýnlýk dersem,bana kýzmazsýn deðil mi dostum?Kýrkýnýn üzerinde,iki çocuk babasý bir erkeðin ,üstelik toplumda seçkin bir statüsü olan bir insanýn bu çýlgýnca davranýþlarýný baþka türlü deðerlendirmek mümkün deðil!
-Hemen yargýlýyorsun,üstelik insafsýzca.Ahlâk kahramanlýðý sana yakýþmýyor.Hem ben toplumsal deðerlerin mutlak deðil,göreceli olduðuna inanýyorum.Ben aile reisi olarak sorumluluklarýmý en iyi þekilde yapmaya çalýþtým.O yaþýma kadar onlarý rahat yaþatmak için uðraþtým.Benim de bazý þeylere hakkým olmalýydý,ileride hatýrladýðýmda mutluluk duyabileceðim anlar bulunmalýydý yaþantýmda.Bu kaný,yaþamýmýn geri kalanýný deðerlendirme konusunda beni uyardý.
-Haklýsýn,galiba ben ileri gittim.Seni suçladýðým için özür dilerim.Ýstersen bana ve konuþmalarýma aldýrmadan sen devam et...
-Ben O’nun ve arkadaþý gençlerin arasýnda bulunmakla çok þey öðrendim. Benim yaptýklarým baþkalarýna göre belki çýlgýnlýktý, azgýnlýktý, delilikti, manyaklýktý ;ancak her þeye deðerdi.O çýlgýn gençlerin arasýndayken zamanýn nasýl geçtiðini anlamýyor,her fýrsatta kendimi onlarýn yanýna atmak istiyordum. Aslýnda bunlar bana kaybettiðim güvenimi de kazandýrýyordu. Kadýn, uyuþturucu,içki ve aklýna gelebilecek her türlü sapýklýk vardý.Gençlik iksirinin sýrrýný orada öðrendim;yüzünde ergenlik sivilceleri çýkmaya baþlamýþ,býyýklarý henüz terlemiþ bir delikanlý gibiydim.20-25 sene geriye dönmenin ne demek olduðunu ,ne kadar çabalasam da sana anlatamam. Yaþamadýðým gençliðimi yaþadým...
-Gençliðimi yaþayacaðým derken bu gününü ve yarýnýný kaybettiðini fark etmedin mi?Zamaný sunî bir þekilde uzattýðýný zannedebilirsin,fakat dostum bu maalesef mümkün deðildir.Her canlýnýn dünyadaki yaþam süresi ve yoðunluðu önceden belirlenmiþtir.Bir an uzamadýðý gibi, bir an da kýsalmaz.Her canlý önceden hazýrlanan plan gereðince o yaþamý sürdürmek zorundadýr.
-Sen açýkça bir fatalistsin...Üstelik bu fatalist anlayýþ seni çeliþkiye de düþürüyor.
-Nasýl?
-Bir yandan her þey planlanmýþtýr,bunun dýþýna çýkýlamaz derken,az önce de insan yaþamýnda sayýsýz ihtimal ve sayýsýz yol olduðundan söz ediyordun.Eðer bizim için belli bir yol önceden çizilmiþ ise ,senin sayýsýz dediðin kadar yol olmayýp ,sadece bir tane yol var ve de biz bunu yaþamak zorundayýz demektir.O halde yol sayýsý ha bir tane ,ha sayýsýz olmuþ ,bunun ne önemi var ki....
-Burada bir çeliþki var gibi görünüyor,ama iyice düþünürsen olmadýðýný anlarsýn.Düzenleyiciler her insan için sayýsýz yol ve yaþam biçimi hazýrlamýþlardýr.Bunlardan insanýn bir tanesini seçmesi,ya da þöyle ifade edeyim,bu duygusal kanallardan birisinde titreþimde bulunmasý kiþinin kendisine býrakýlmýþtýr.Ýrade, bilgi,istek ve sezgi sayesinde her insan kendi yolunu seçmekte özgürdür.Bu konuda kiþiye sýnýrsýz özgürlük verilmiþtir.Eðer özgürlük olmasaydý insanlara sorumluluk da yüklenemezdi ve herkes davranýþlarýnýn olumsuz sonuçlarýný bir þeye yükleyiverirdi..Belki bir mýsýr tarlasýna giren ineðin sorumluluðu inekte olmayýp sahibinde aranýr,lâkin kendi özgür iradesiyle yaþamýný zindana çeviren bir insanýn sorumluluðunu yüce planlayýcý üstlenemez.O zaman insan deðil de kurulmuþ robotlar yaratýrdý.
-Tanrý’dan mý söz ediyorsun?
-Evet.
-Senin cinlerini,kötü ruhlarýný da mý Tanrý yarattý?Bunlarý yaratmadaki amaç ne olabilir?
-Zýtlýklar evrenin ve dolayýsýyla yaþamýn kaçýnýlmaz olgularýdýr.Soðuk-sýcak,güzel-çirkin,hareket-sûkunet,ýstýrap-neþe,iyilik-kötülük...Bunlarý dilediðince çoðaltabilirsin.Cennetle cehennem de zýtlýklarýn son duraðýdýr...Yaþadýðýn aþkýn yanýnda hemencecik beliren acýlar,ýstýraplar söylediklerimin doðruluðunu kanýtlamýyor mu?
-Ben acý çekmek deðil,aþýk olmak istemiþtim.
- Aþýk olmak için ilk þart onu istemektir,hoþ baþka da þartý zaten yok ya! Aþkýn çaldýðý kapýyý açmamak için çok büyük ve katý bir yürek ister.Senin reddedemeyiþinin nedeni yüreðindir.
-Aþký tam olarak anladýðýmý yada tanýmlayabildiðimi söyleyemem.Bu konuda benim için bir çok nokta hâlâ meçhul...
-Aþkýn tanýmýný yapabilecek bir dil henüz bulunmadý,yaptýðýný iddia edenlerinki ise sadece bir yorumdur.Üstelik bu yorumlarýn çoðu da aptalcadýr.Çünkü aþk ile ilgili konuþanlar aþký yaþamýþ olan aptallardýr.
-Peki aklýn rolü ne bu konuda?
-Akýl aþk karþýsýnda acizdir;onun için aþýk olan kiþiden mantýklý düþünmesini ya da toplumsal kurallara uygun davranmasýný bekleme.Eðer bunun tersi olduðunu savunuyorsan,o zaman aþk uðruna kendilerini rezil eden,yada sahip olduklarý her þeyi kaybetmeyi göze alan insanlarýn davranýþlarýný nasýl açýklayacaksýn?Sen de onlardan birisi deðil misin?Ýþyerinde yaptýklarýný hangi akýlla ya da mantýkla açýklayacaksýn?
-Olanlar umurumda deðildi ki!
-Neden umurunda deðildi?Çünkü aþýk kördür;kendisi baþkalarýný görmediði için,baþkalarýnýn da onu görmediðini sanýr.
-Çok acý çektirdi bana bu aþk,yoksa bu bir hastalýk mý?
-Aþk mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalýktýr,ancak bu güne kadar tedavi edilip de iyileþen görülmemiþtir. Aþk yarasý asla tamamýyla iyileþmez;sadece kabuk baðlar.Yoksa yaþadýklarýndan piþmanlýk mý duymaya baþladýn ?Acýlar bazen piþmanlýk da getirir.
-Buna nasýl cevap vereceðimi bilmiyorum!
-Aþkýndan piþmanlýk duyan,ömrünün geri kalan kýsmýný utanç içerisinde geçirmek zorundadýr. Istýrap çekmeyi,rezil olmayý göze alamýyorsan aþýk da olma!Gerçek ve büyük aþklarý ,þimdi takdirle hiç olmazsa hoþgörü ile anmamýza bakma;ilk anlaþýldýklarýnda onlar için verilen yargýlar þimdikinden çok farklý ve acýmasýzdý.
-Bu aþk sence bitti mi?
-Biten aþklar patlamýþ volkanlar gibidir;ateþ kaybolmuþtur,ama küller hâlâ durmaktadýr.Oysa sendeki yanan ateþi görmemek için kör olmak gerek.
-Aklýma binlerce soru yýðýldý seninle konuþurken.Oysa cevaptý benim senden beklediðim.O’na karþý neden böylesine kin doluyum?Ýçinde bulunduðum yaþýn beni bu aþk denen illetten korumasý gerekmez miydi?
- Seven bir insanýn intikamýndan kendimizi sakýnmalýyýz.Çünkü onun zulmü yanýnda düþmanýnki bir hiç sayýlýr. Orta ya da çok yaþlý insanlarýn aþýk olmalarýna þaþarýz;sanýrýz ki yaþ aþka karþý bir sigortadýr.O sigortanýn poliçelerini düzgün bir þekilde ödesen de aþk felaketinden kurtulamazsýn!Aþkla ilgili sýradan sözlere de aldýrma. Aþký kötüleyenlere inanma, çünkü kendileri de ilk fýrsatta aþýk olmaya hazýrdýrlar.
-Oldu olacak bir çare de deyiver bari...
-Aþkýn güçlenmesini istiyorsan araya ayrýlýk sok!Yalnýz þunu unutma ki ayrýlýk aþký güçlendirmesinin yaný sýra bazen sonlandýrabilir de.Asýl sorun bittikten sonra baþlar,þimdiyi mumla ararsýn. Biten aþklar doðurgandýr,ama nedense hep kin ve intikam doðururlar.
-Bunu baþarmak benim için çok zor.Ben O’nu çýlgýnca severken,O’nun da beni sevmesini isterim.
-Sevip de sevilmeyi bekleyenler tüccar zihniyetli kiþilerdir.Aþýklarýn açgözlülüðü olmasaydý,hiç aþklar biter miydi?Hem az önce bana sevmekten bahsetme diyen sen deðil miydin?Sabah yaklaþtýkça düþüncelerin de deðiþmeye baþladý galiba.
-Biraz fark olduðunu söyleyebilirim,ama ona acý çektirme isteðim yok olmadý.
-Birazdan ortalýk aydýnlanýnca ,ben kaybolacaðým.Beni bulmak için boþuna baðýrýp durma burada.Baðýrýrsan maðaranýn esas sahiplerini rahatsýz etmekten baþka bir þey yapmýþ olmazsýn.Haftaya hava kararýnca gene gel!Gitmeden söyle bana,O’na ne yapmamý istersin?
-O’na öyle bir bela ver ki,benim elime düþsün,bana muhtaç olsun!
-Tamam,istediðin zaten kendiliðinden olmuþtu bile,gidince görürsün.
-Dur,gitme!Daha konuþacaklarým var.Lanet þey,nereye kayboldun?Hangi deliðe girdiysen çabuk çýk ortaya!Eyyy,pis kambur neredesin?...

(Devam edecek)

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneysel kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Maðaranýn Kamburu - 1
Maðaranýn Kamburu - 3
Maðaranýn Kamburu - 14
Maðaranýn Kamburu - 4
Maðaranýn Kamburu - 12
Maðaranýn Kamburu - 5
Maðaranýn Kamburu - 10
Maðaranýn Kamburu - 17
Maðaranýn Kamburu - 13
Maðaranýn Kamburu - 16

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Küçücük Hikâyeler - 2
Deliden Mektup Var
Acayip Bir Hikaye
Bir Murat Dört Surat
Korona Hikayeleri - 8
Küçük Hikâyeler - 1
Senin Hikayen
Prostat
Bir Ölünün Günlüðü - 8 Son Bölüm
Bir Ölünün Günlüðü - 7

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Siyasi Taþlama: Neþezâde - 2 [Þiir]
Siyasi Taþlama: Karamsarzâde [Þiir]
Kusurî"den Týrtýklama [Þiir]
Zam Zam Zam... [Þiir]
Týrtýklama (Kazak Abdal'dan) [Þiir]
Yoklar ve Varlar [Þiir]
Ýstanbul,sana Âþýk Bu Kul [Þiir]
Âþýk Dertli"den Týrtýklama [Þiir]
Namuslu Karaborsacý [Þiir]
Dostlarým [Þiir]

Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yýldýrým adýný kullanarak çeþitli forumlara yazý yazdým. Ýddiasýz iki romaným var. Çok sayýda siyasi içerikli yazýya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öðretmeniyim. Yazmaya çalýþan her kiþiye büyük bir saygým var. Çünkü yazýlan her satýr ömürden verilen bir parçadýr.

Etkilendiði Yazarlar:
Az veya çok okuduðum tüm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.